Činky jsou jednoznačně nejoblíbenější a v podstatě i nejlevnější nástroje pro silové cvičení, které pohodlně můžete využívat i doma. Silový trénink se svou variabilitou je jednoznačně osvědčený způsob jak zhubnout jednou provždy bez jojo efektu. Pokud chcete cvičit doma, musíte při tom dodržovat několik pravidel pro co nejefektivnější výsledky a v neposlední řadě i pro zdraví svých kloubů.
Zkuste si činky na cvičení nejprve vyzkoušet v posilovně a zjistěte, jaká velikost a váha vám nejvíce vyhovují. Úplným začátečníkům zase prospěje i odborná konzultace s profi trenérem. Proč? Inu, ne vždy natrefíte v prodejnách se sportovními potřebami na erudovaných odborníků a právě certifikovaný trenér ví zhodnotit vaše možnosti. Pokud chcete vědět o činkách víc, přečtěte si tento článek, který vám je přiblíží opravdu dostatečně tak, abyste si uměli vybrat to své nářadí na cvičení.
plastová úprava, která je vhodná do domácnosti
plastové objímky
možnost naložení vlastního závaží
TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi TIP č.2: garance vrácení peněz TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop
Proč zvolit právě cvičení s činkami?
Už jsem to sice vzpomínala, ale ještě to připomenu. Protože činky jsou na jedné straně ideálně dostupné, poměrně cenově výhodné a existuje mnoho návodů jak s nimi správně cvičit. Jsou výhodné při silovém tréninku, kdy už nechcete cvičit s vlastní váhou, ale chcete přidat závaží navíc, čímž dosáhnete lepší efekt.
Nezapomeňte však, že správný trénink vyžaduje zejména úplnou koncentraci, pravidelné dýchání a správný postoj, který zabrání případnému zbytečnému zranění. Začínejte tedy pomalu a s rozmyslem. Pokud jste úplný začátečník, nestyďte se alespoň na úvod svěřit do rukou odborníka – trenéra.Výhody cvičení s činkami
Pomůže při hubnutí
Nestačí jen úprava stravy a kardio, zaměřit se musíte i na budování svalové hmoty, protože stále platí, že čím více svalů máte tím více se vám podařilo spálit tuku. Činky jsou při hubnutí prostě tou správnou volbou.
Lepší tělesná kondice
Je to tak, a uvědomíte si to právě tehdy když vás začnou trápit během běžné denní aktivity. Silový trénink s činkami vám doopravdy pomůže k dokonalé postavě. Efektivně taky zabojujete s obezitou, cvičení pomáhá předcházet chorobám srdce a cév, artritidě, osteoporóze ale i takové cukrovce.
Cena a ušetřený čas
Jasnou výhodou je i úspora peněz a vašeho drahocenného času (ušetříte čas, který byste jinak strávili cestou do posilovny a zpět). Plusem je samozřejmě i široké spektrum produktů. Jsou nenáročné na používání a také skladování.
Činky bývají z různých materiálů…
Činky jsou vyrobeny opravdu z různých materiálů. Proto se před jejich nákupem zastavte a zamyslete. Teprve začínáte cvičit? To znamená, že určitě budete chtít postupně zvyšovat závaží. Můžete si tedy pořídit levnější plastové či pryžové, do kterých nemusíte až tak investovat, ale stále budete muset dokupovat nové a staré bude nutné někomu posunout aby doma nepřekážely. Nebo naopak zainvestujte (doporučuji) a kupte si rovnou činky s měnitelným závažím, které budete používat opravdu dlouho.
Základní rozdělení činek
💪🏼 Jednoruční činky
Takže jednoručky, jako je familiárně nazýváme, jsou tím nejzákladnějším posilovacím nástrojem. Při jejich výběru se zaměřte hlavně na materiál, celkové provedení a také váhu. Kvalitní činka je většinou litinová nebo chromovaná.
Ženy a sportovci atleti preferují většinou 1 pár lehčích činek pro dynamičtější cvičení (například ✅ 1 kg činky). Ti, kteří preferují více nabírání svalstva a potřebují častěji měnit váhu zas oceňují hlavně nakládací činky. Tyto jsou výrobci často označovány jako činkové sety jako například tento ✅ činkový nakladací set). Vy si také vybírejte činky a jejich váhu podle cvičení, při kterém je budete používat.
💪🏼 Obouruční činky
Už podle názvu je zřejmé, jak tuto činku třeba uchopit. Obouruční činky se využívají spíše na zvedání větších vah a tím i budování většího objemu svalstva a vývoj postranních kosterních svalů. Dnes najdete Obouruční ve dvou variantách a to olympijský a standardní. Rozdíl je v průměru nakládací části na kotouče. Olympijské činky mají průměr 50 mm, standardní dosahují polovinu z toho.
Olympijské činky mají průměr 50 mm v nakládací části na kotouče, poloviční průměr dosahují standardní činky. Pokud sportujete dlouhodobě a chcete zvedat už větší váhy, určitě doporučuji olympijský rozměr kvůli lepšímu přizpůsobení na dynamické zatížení.
💡 Podívej se na základní přehled olympijských a štandardních tyčí a setů na nakládání.
💪🏼 Kettlebell či Vin-bell
Od ostatních činek se odlišují vzhledem a také tím, že pomocí nich posilujete maximálně efektivní horní část těla, zejména svaly rukou a zádové svalstvo. Dají se používat samostatně ale i v páru. Vyrábějí se v těch nejrozmanitějších hmotnostech, stačí si jen vybrat.
💡 Podívej se na ně v certifikovaném eshopu.
Kettlebell je nezbytnou součástí CrossFit tréninku (spojuje v sobě silové a kondiční cvičení). Díky němu si můžete zlepšit výkonnost při běhu, skoku, zlepšit koordinaci. Kettlebell (vin-bell) se také s oblibou využívá i při trénincích bojového umění.
Mezi nejoblíbenější v poslední době patří ergonomické kettlebely s vykrojeným tvarem, díky čemuž se předchází případným nepříjemným zraněním.
💡 Čti vše o Kettlebell a Vinbell v našem podrobném článku.
Oblíbenost Kettlebell a vin-bell stále roste a tyto činky jsou oblíbené v nejrozmanitějších tréninkových programech. Proč? Určitě je to kvůli jeho unikátnímu tvaru, širokému madlu a předsazenému těžišti. Jsou vhodné opravdu pro každého, 🚹 muže i 🚺 ženu, všechny ty, kteří chtějí snížit procento tuku v těle, budovat svalový objem, zvýšit své sílu a svalovou vytrvalost.
Pokud tyto činky hledáte na internetu, můžete do vyhledávače zadat tyto výrazy (všechny označují jedno a totéž): kettlebell, ironbell, girja…
Nejprodávanější Kettlebell mají kolem 4 kg (například ✅ od prodejce InSPORTline). Kettlebelly se jinak od modernějších vinbellů liší zejména povrchem. Vinbelly mají vinylový povrch a Kettlebell jsou celokovové.
Co je při výběru činek důležité?
Pokud se nechcete při koupi činek popálit hned při prvním nákupu, promyslete si, co vlastně chcete cvičit a hlavně co tím chcete dosáhnout.
- pokud upřednostníte dynamičtější cvičení – vyberte si pár lehčích jednoručních činek (obchody se sportovními potřebami vycházejí dámám vstříc a proto u nich najdete i kategorie jako: činky pro ženy, ženské činky…)
- na postupné nabírání svalstva – vybírejte činkové sety a nakládací činky, protože při nich můžete měnit jejich váhu kdykoliv podle potřeby
- na posílení hlubší vrstvy svalstva, například kosterního – jsou vhodné zejména obouruční činky, při vyšší hmotnosti doporučuji olympijské osy s průměrem nakládací části o něco hrubším jako je tomu u standardních činek
Pro koho jsou činky určeny?
Toto posilovací nářadí je určeno opravdu každému a v každé věkové kategorii. Tréninky dětí a dorostu by však měly být vedeny pod dohledem odborníka, který dohlédne aby nedošlo k ovlivnění růstové fáze.
Pro ženy jsou vhodnější (a doporučují se i odborníky) spíše jednoruční činky s lehčí váhou pro dynamický trénink. Muži zase preferují činky, které jim pomohou k nabytí svalové hmoty. Zlatou střední cestu tvoří Kettlebell, které dostanete koupit v různých vahách (2-50 kg).
💡 Na konec dobrá rada: Pokud chcete postupně zvyšovat zátěž (což je tedy pravděpodobné) z cenového hlediska se vám vyplatí nakládací činky a činkové sety.
Jak cvičit doma
V případě, že chcete začít cvičit 🏋🏼♀️ a rozhodnete se, že to bude právě u vás doma, musíte si nejprve zvolit vhodné činky. Ty jsou výhodné zejména proto, že se dají dobře uskladnit a nejsou při tréninku až tak náročné na prostor (jako které samozřejmě nemluvím teď o olympijské čince). Při samotném cvičení se zaměřte na to:
- abyste absolvovali pravidelné série a opakování
- abyste viděli před zrcadlem (poskytne obraz o tom, zda je váš postoj správný či neděláte i jiné chyby při cvičení)
- že pokud se přikloníte k tréninkem podle videí z internetu, to ještě neznamená, že si je můžete usnadnit nesprávným držením těla či chybným prováděním cviku (jasné, nikdo vás sice přitom nevidí, ale vy tak riskujete případné zranění a pokud i ne tak výsledek vašeho cvičení bude mít jen minimální efekt)
Trénink na ruce a prsa pro ženy s činkami
Svalstvo ramen věkem ochabuje přes množství úkonů, které denně rukama děláme. Pro zpevnění těchto partií u žen se doporučují lehčí jednoručky (například ✅ Půlkilové činky nebo ✅ 1 kg činky)
Biceps
Postavte se vzpřímeně, vezměte si činky, spusťte ruce dolů, lokty jakoby opřete o kyčelní kosti a zvedejte činky pomalu s pravidelným dýcháním.
Triceps
Podobný systém jako při cvičení s činkami na bicepsy, buď na lavici nebo na podložce na kolenou s podepřením ruky, která právě necvičí. Ruku s činkou držíme v rameni po celou dobu podél těla a spouštíme pomalu ohnutím v lokti a zpět.
Prsa a ramena
Uložte se na podložku ležmo na záda a do rukou si vezměte činky. Předpažte a pak plynule roztvárajte ruky do upažení a následně se vracejte zpět.
Cvičení s kettlebell
Standardním cvikem při kettlebell je švih (swing).
- činku držte obouruč, pro větší obtížnost cviku je pak jednoruční úchop nebo také cvičení podél vnější strany stehna
- Kettlebell držte ve svěšených rukou mezi nohama, v mírném předklonu, ale s rovným hřbetem
- krátkým pohybem mezi nohama ji přeneste za sebe
- dalším krokem je předpažení vyrovnáním mírně ohnutých noh a opačným krátkým pohybem
- opět spusťte činku mezi nohy a opakujte
Cvičení s obouručními činkami
Základním cvikem při obouručkách je mrtvý tah (ne, nepatří pouze do kategorie cvičení pro kulturisty). Pro ženy na začátek doporučuji obouruční činku bez přidaných závaží.
- postavte se k čince s chodidly od sebe na šířku ramen, špičky chodidel směřují mírně ven
- osa činky by měla procházet zhruba nad středem chodidel
- předkloňte se a uchopte žerď činky oběma rukama nadhmatem (uchycením zvenku)
- vypněte hrudník, ramena tlačte dozadu a dolů, spodní část zad zůstává zpevněná a v přirozeném zakřivení
- stehna jsou v poloze rovnoběžné se zemí, měli byste pocítit zadní svalstvo
- hlava při pohybu směřuje dopředu, pohled upierajte na bod na protilehlé stěně při vzpřímení ve výšce vašich očí
- zhluboka se nadechněte a napněte tricepsy a tvrdě stiskněte břišní svaly
- poklesnite v bocích a zatlačte paty do podlahy, holeně směřují kolmo dolů
- zvedněte se vyrovnáním nohou a zpevněte svaly v cílové poloze
- vydržte pár sekund a vraťte se do výchozí polohy
Rozcvička před cvičením
Je velmi důležitá. Je to prevence před zraněním. Bez důkladného rozcvičení a rozehřátí není vaše tělo na cvičení dostatečně připraveny. Měla by obsáhnout celé tělo, pak se více zaměřte na oblast, kterou chystáte cvičit.
- začněte shora – a to rotací krku, pak následuje rotace spodní části zad, ramenních kloubů, loktů a zápěstí (každá rotace by měla trvat 30 až 60 sekund)
- rozehřátí – také začněte svrchu, například tlačením hlavy proti ruce (při vytváření odporu se zatíží svaly krku s následným lepším prokrvením a zahřátím svalové partie), pro horní část těla postačí rozehřátí s kliknutími nebo zdvihy na hrazdě
- rozcvičení nohou – účinné jsou dřepy a výpony s vlastní váhou po 3 série s 15 opakováními (ale to samozřejmě závisí i na úrovně pokročilosti trénujícího)
- strečink po rozehřátí – základem strečinku je mírně natažení svalu postupnou metodou, kdy na závěr získáte maximum, můžete si ho přesunout až po cvičení
Časté otázky a odpovědi
Pokud začínáte s cvičením doma bez trenéra, v hlavě vám možná vyvstane množství otázek. Jak správně cvičit? Jak se nezranit? Je cvičení mužů vhodné i pro ženy a naopak? Jak dole s tukovými polštáři a jak docílit toho, že postava se pěkně vyrýsuje?
❓ Jsou obouruční činky vhodné i pro ženy?
Samozřejmě, že jsou, proč by neměli. Já vím, že mnoho začátečníků si myslí, že cvičení s obouručními činkami je akorát tak pro kulturisty, omyl. Právě s obouruční činkou cvičíte takzvaný mrtvý tah, díky kterému se získává pěkné pozadí milé dámy.
❓ Jak si vybrat váhu mých činek?
Už jsem to v článku vzpomínala – je více kritérií, podle kterých si činky vybíráme. Váha se například odvíjí i od cvičení, které plánujeme provádět. Platí: čím dynamičtější cvičení, tím menší váha. Pro nabírání svalstva a pro zkušenější cvičence jsou vhodnější nakládací činky či činkové sety.
💡 Moje rada: pokud váháte, a nevíte si vybrat mezi dvěma různými váhami činek – vemte si tu lehčí. Ještě vždy se zátěž dá zvýšit technikou cvičení a případná vyšší váha (nebyly plně prozkoumány) vás může od cvičení někdy až odradit.
❓ Jak podpořím svou snahu o budování svalstva?
Chcete vědět jak, ale nejprve musíte vědět co to vlastně chcete budovat. Svaly jsou z pohledu cvičení tvořeny třemi základními typy svalových vláken: 1. pomalé, 2. rychlé a 3. velmi rychlé…
- pomalé svalová vlákna (vytrvalostní) využívají jako zdroj energie tuk, jinak, při vytrvalostním tréninku se zvyšuje hladina kortizolu a proto pokud je tento trénink nadměrný, odbourává i svalovou hmotu (všimněte si například extrémně štíhlých vytrvalostních sportovců - například chodce na 50 km)
- rychlé svalová vlákna využívají jako zdroj i tuky i cukry, budují se dlouhodobě a pomalu, jsou zdrojem funkční síly
Pro zvýšení objemu těchto svalů je nutný kombinovaný kondiční trénink zaměřenou na sílu, rychlost a vytrvalost. Na trénink se využívá olympijská tyč, cvičí se is vlastní vahou a využívají se také intervalové cvičení.
- velmi rychlé svalová vlákna - jejich zdrojem energie jsou výlučně cukry, jsou to nejsilnější a nejrychlejší silové vlákna
Tyto svaly je nejvíce vidět právě na kulturistech. Budují se velmi rychle, a to hlavně kombinací náročného tréninku a cílené výživy. Pokud se však s tréninkem "sekne", svaly se ještě rychleji zmenší.
Po 30. roku života svaly začnou ubývat, zejména rychlé a velmi rychlé svalová vlákna. Proto je třeba se zaměřit právě na ně. Stimulace těchto vláken podporuje tvorbu růstového hormonu, někdy přezdívaného i hormonem mládí. Ten kromě podpory budování svalové hmoty podporuje i spalování tuků.
Existuje několik technik, které budování svalstva podpoří. Jednou z nich je i trénování nalačno, jehož účelem je podpořit katabolické procesy v těle. Důležitá je přitom i samotná intenzita cvičení, intenzivnější cvičení zapojuje rychlé svalová vlákna, které se pak budují velmi rychle, čímž se podpoří tvorba růstového hormonu.
Pozor:
- při budování svalové hmoty platí pravidlo 80/20 – pouze 20% tvoří trénink a až 80% výživa
- zaměřte se i na správný poměr makro a mikroživin pro intenzivnější podporu syntézy nových bílkovin (svalů) v těle a pro dostatek potřebných hormonů či prostaglandinů
- dbejte na to, aby vaše strava měla správný poměr omega mastných kyselin, také dostatek nasycených tuků a bílkovin a méně sacharidů
- nejlepším zdrojem výživných látek pro vás jsou: maso, vejce, ryby, mléčné výrobky z plnotučného mléka, zelenina, ořechy a semena, bobulovité ovoce
Mé zkušenosti s činkami + doporučení
Pro mě osobně už cvičení není jen o nabírání přitažlivých svalů. Jde mi o postupné získávání síly. Začínala jsem jen ve fitness studiu, ale teď už ne vždy je čas a vůle odejít například od rozpracovaného díla a proto jsem si pořídila jednoruční činky (tříkilové - pozor, pro úplné začátečnice a dynamické cviky je ale nedoporučuji). Doma preferuji statickejšie zpevňující cviky ve více opakováních (aniž si to sousedé pode mnou vůbec všimli - žiji v paneláku).
Činky beru jako investici, vyšší váhu nebudu potřebovat. Nemám ráda činky, které jsou nekvalitní a které rozpoznáte i tak, že vám špiní ruce a proto vždy volím co nejkvalitnější produkt od profi výrobce a dodavatele. Setkala jsem se is tím, že zejména začátečníci si vybírají první činky z bazarů či přinejlepším z hypermarketů (Tesco, Lidl, Kaufland). Přitom však v sportovních obchodech se dají najít perfektní ergonomické činky minimálně za stejnou, ne-li ještě nižší cenu a s dvouletou zárukou.
protiskluzové vroubkování
chromové zpracování
TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi TIP č.2: garance vrácení peněz TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop
⭐ Velký přehled činek (+ cena a kde koupit)
K dispozici máte nepřeberné množství druhů tohoto stále populárního nářadí na cvičení, proto vám přináším pár tipů na činky, které jsou kvalitní a pocházejí od ověřených výrobcem a koupíte je v profesionálním eshopu s výbornými, často akciovými, cenami, širokým sortimentem a maximálně prozákaznickým přístupem.
Lehčí jednoruční činky pro dynamičtější cvičení
Chcete cvičit s lehčím závažím a upřednostňujete dynamičtější cvičení jako je například aerobik? Výborné při tomto typu cvičení je to, že během něj aktivně zapojujete všechny svaly. Vybírejte tedy z lehčích činek, které jsou na tento druh tréninku jako stvořené:
název | Nevýhody | prodejce | cena |
---|---|---|---|
Chromová činka inSPORTline Crossteel 4 kg | jednoručka s ergonomicky tvarovanou rukojetí protiskluzové vroubkování chromové zpracování | jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi | 489 Kč Chci vědět víc |
Nakládací činky, činkové sety s variabilní hmotností
Chcete získat na objemu a rozvinout vaši sílu? Potřebujete zpevnit a "nabrat" na horní části těla? Variabilita závaží na vašich činky je tedy vaše priorita. Vybírejte tedy z jednoručních činek a setů, jejichž váhu můžete měnit podle vašich představ:
název | Nevýhody and Určení | prodejce | cena |
---|---|---|---|
Jednoruční nakládací činkový set inSPORTline DBS2181 2 x 3-10 kg | činky s váhou od 3 kg až do 10 kg plastová úprava, která je vhodná do domácnosti plastové objímky možnost naložení vlastního závaží | jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi | 649 Kč Chci vědět víc |
Nakládací jednoručky inSPORTline 2x 3-10 kg - AKCE | univerzální a cenově dostupný set dvou nakládacích činek protiskluzový úchop bezpečnostní objímky závitová osa vhodné pro domácí cvičení | jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi | 1 690 Kč Chci vědět víc |
Obouruční činky a nakládací obouručky
Chcete získat nejen na objemu svalstva ale posílit i vaše vnitřní - kosterní svaly? Je pro vás momentálně nejdůležitější získat sílu a vytvarovat tělo? Obouruční činky jsou v tomto TOP nářadí. Li například variabilnější Obouruční, která je vhodná i pro velké váhy? Vyberte si olympijskou tyč.
název | Určení and Nevýhody | prodejce | cena |
---|---|---|---|
Činkový set v kufru inSPORTline 50 kg | set tvořený dvěma osami, jednou vzpěračskou tyčí, 14 kotouči a bezpečnostními objímkami komplexnost a variabilita setu set obsahuje: 14 kotoučů, 2 hřídele, 1 vzpěračská tyč, průměr 30 mm, ocelové kotouče, plastový kufřík max. hmotnost 50 kg | jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi | 4 290 Kč Chci vědět víc |
Kettlebell a vinbell činky
V současnosti jedny z nejoblíbenějších činek. Velmi často se s nimi můžete setkat v posilovnách v rukou trenéry a jejich cvičenců. Do domu si můžete pořídit jakékoliv i klasické Kettlebell, do bytu spíš doporučuji ty s pískem (nebudete dráždit sousedy). Chcete-li postupně zvyšovat váhu - zaměřte se na kettlebell sety, které vás nakonec vyjdou i nejlevněji.
název | Nevýhody and Určení | prodejce | cena |
---|---|---|---|
Činka inSPORTline Vin-Bell 8kg - AKCE | jednoruční činka o hmotnosti 8 kg ve tvaru zvonu s cementovou náplní ergonomická rukojeť příjemný povrch | jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi | 479 Kč Chci vědět víc |
Sada činek inSPORTline Vin-Bell 2-20 kg | činky o hmotnosti 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 a 20 kg vhodný i do bytu nejpoužívanější set výhodná cena | jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi | 4 990 Kč Chci vědět víc |
Fitness pomůcky do domácnosti - čti další články
Přečtěte si i další články, které jsou věnovaného výběru kvalitních fitness pomůcek speciálně do domácnosti:
Článek je zařazený do kategorie: Fitness
Mohlo by vás zajímat
- DailyMIX koktejl je opravdu plnohodnotná náhrada jídla - odzkoušené (podrobná recenze)
- Vybíráme vhodné posilovací stroje na břicho - které jsou nejlepší a za jakou cenu?
- Toto jsou TOP cviky na zadek a jeho zpevnění + ROZHOVOR s fitness trenérkou Evou Dvoráčkovou
- Gymnastický míč a balanční podložka na efektivní cvičení a rehabilitaci v domácnosti - pro těhotné, děti i seniory
- Vybíráme nejlepší spalovač tuků - TOP 5 přípravků pro ženy i muže + TIP na trénink na spalování tuků
- Test nejlepších eliptických trenažérů za rok 2024 - jak si vybrat ten nejlepší? + srovnání a zkušenosti
- Test nejlepších rotopedů za rok 2024 - porovnání parametrů a recenze + TIPY jak vybrat rotoped
- Posilovač celého těla - eliptický trenažér (nejen na rychlé hubnutí) a vše co potřebujete vědět při jeho výběru
- Vibrační plošina Mediashop Vibroshaper na procvičení celého těla - recenze + reálné zkušenosti
- Vybíráme hrazdy na cvičení doma + tipy jak na nich cvičit
Díky moc za kompletní přehled činek. Já jsem si s tím tak dlouho lámala hlavu.