Vybíráme hrazdy na cvičení doma + tipy jak na nich cvičit

Zuzana Pelyová Téma 26. února 2020 0

Hrazdy na cvičení patří mezi oblíbené tréninkové náčiní do domácnosti. Jsou skvělou pomůckou na posilování s vlastní váhou, zejména zad, ramen a břicha. Kromě jednoduché instalace jsou i skladné, a tedy vám nebudou po cvičení překážet. Hrazdy patří mezi nejvhodnější nastroje pro ty, kteří preferují cvičení v domácím prostředí.

Hrazda na shyby a na další cviky zaměřené na horní část těla může být i stropní, výrobci ve velkém dodávají i ty určené na stěnu nebo na žebřiny. Do oblíbených patří volně stojící hrazdy, které můžete použít i v exteriéru. Mezi posilovací stroje na horní svalové partie s polstrováním můžeme zařadit i bradla.

Proč si koupit hrazdu domů?

Hrazdy na cvičení patří mezi víceúčelové náčiní k provádění domácího tréninku. Podobná zařízení naleznete iv posilovnách. Pokud však chodíte pravidelně do fitness centra, často se setkáváte s tím, že jsou všechny obsazeny zejména během nejrušnějších hodin. Další výhodou cvičení doma není jen prostor pro sebe samého ale také výběr muziky na trénink.

Díky tréninku na hrazdě upevníte svalstvo horní části těla, a tedy zad, ramen a břicha. Navíc hrazdy a bradla, které jsou určeny výrobcem do domácnosti, jsou skladné nebo zabírají jen minimum místa. Vybrat si můžete z těch, které upevníte na stěnu nebo na strop, případně je umístěte do zárubní dveří. Pokud máte dostatek prostoru, můžete si pořídit robustnější bradla. Ceny variují od základních modelů po ty komplexnější, vše však závisí na vašich preferencí. Ty nejlevnější, například ty na upevnění do dveří, zakoupíte i za cenu vstupu do posilovny.

Výhody

 Vadí vám přeplněné fitness centra? Chcete vytvarovat horní část těla v pohodlí domova? Hrazda do domácnosti je správnou volbou.  Navíc tím, že ji máte doma, ušetříte množství času, který byste museli strávit přesunem do nejbližšího fitness centra. Při cvičení na hrazdě nevytváříte žádný hluk, a tedy s vaším tréninkem nebudou mít sousedé žádný problém. Tím, že trénujete doma, se vyhnete přeplněným prostorem a čekání na vhodný posilovací stroj. V pohodlí domova si můžete zacvičit i při poslechu kvalitní muziky.

Druhy hrazd na cvičení

Hrazdy na cvičení se liší zejména výbavou a upevněním. Záleží na množství doplňků a úchopů, kterými posilujete jiný druh svalstva. Některá zařízení jsou kombinované, a tedy máte hrazdu a bradla v jednom.

Cvičení na hrazdě

Takto efektivně můžete cvičit na hrazdě v pohodlí domova…

Hrazdy na zeď

Tato klasická nástěnná konzola se namontuje na stěnu většinou pomocí čtyř matic (např. ✅ ). Patří mezi opravdu bezpečné a stabilní nářadí na cvičení.

➡️ TIP: čti více v našem článku Jak si vybrat hrazdu na zeď

Hrazdy na dveře

Mezi nejlevnější sportovní náčiní patří hrazdy s upevněním do dveří ✅ . Liší se však vybavením – od základních až po ty s více úchopy.

➡️ TIP: čti více v našem článku Hrazda do dveří – jak si vybrat

Hrazdy na strop

Tyto hrazdy (např. ✅ ) upevníte maticemi na strop a můžete cvičit. Jsou stabilnější, odolnější a většinou mají více úchytů, díky kterým procvičíte různé svalové partie horní části těla.

➡️ TIP: čti více v našem článku Vybíráme hrazdu na strop do domácnosti

Hrazdy na žebřiny

Žebřiny slouží u tohoto typu hrazd jako podloží, na které je upevníte. Hrazdy s upevněním na žebřiny však vyžadují další investici – a to do zmíněných žebřin.

Bradla

Mezi efektivní pomůcky na cvičení patří i bradla. Jsou však o dost robustnější než modely hrazd a většinou jsou kombinovány i s více úchopy (např. ✅ ).

Hrazdy jsou dokonalé cvičební zařízeni na doma

Cvičení na hrazdě posiluje celou horní část těla. Je však náročnější než kliky…

Co je při výběru hrazdy důležité?

Pokud vybíráte vhodnou hrazdu nebo bradla na cvičení v pohodlí domova, zaměřte se na parametry, kvalitu a výbavu. Zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti, možnosti upevnění a určitě nezapomeňte na vaši výšku a váhu. Vhodným kombinovaným zařízením do domácnosti je i ✅  díky výbavě a zároveň dostupné ceně.

Dnes již hrazdu zakoupíte za cenu vstupu do lepšího fitness centra. Pro komplexnější zařízení, prodejci nabízejí i prodej zboží na splátky bez navýšení. V rámci šetření financí se vám může zdát, že zakoupením cvičebního nářadí na Bazoš či z jiného bazaru můžete ušetřit. Umíte si však opatřit nový kvalitní loňský model z obchodu za cenu, kterou najdete u používaném. Od prodejce navíc získáte dlouholetou záruku, kdežto při hrazdě z druhé ruky tu garanci nemáte.

Pre koho sú hrazdy určené?

Domácí hrazdy a bradla jsou vhodné pro všechny, kteří mají zájem o efektivní trénink horní části těla v pohodlí domova.  Pokud nejste pokročilý v cvičení nebo máte slabou kondici, zvažte konzultaci s trenérem nejen při výběru zařízení ale i při tréninkovém programu.  Zvláště odborný dohled doporučuji při! Problémech s pohyblivostí a motorikou. Sportovní náčiní si vybírejte podle vašich možností a dalších parametrů jako je výbava a provedení.

Jak správně cvičit na hrazdě?

Pokud jste úplný začátečník a neznáte techniku cvičení na hrazdě, doporučuji vám konzultaci s odborníkem, a tedy trenérem, který má znalosti a je certifikován. Navštivte posilovnu, kde si můžete bradla a hrazdu vyzkoušet. Může vám to pomoci rozhodnout se, pokud si nevíte vybrat z několika modelů.

Pokud jste si vybrali náčiní bez předešlé konzultace, zobrazte si alespoň několik odborných videí, které vám vysvětlí správnou techniku cviků na hrazdě. Při nesprávném cvičení si víte více ublížit než pomoci.

Shyby

Shyby nadhmatem (Pull-ups):

Při nadhmatu na hrazdě rozvíjíte primárně zádové svalstvo.

 • při úzkém úchopu je zapojena hlavně střední část zádového svalstva
 • klasický úchop na šířku ramen – zapojuje rovnoměrně střední i vnější část
 • široký úchop – zapojena je hlavně vnější část zádového svalstva (viz obrázek)

Správná technika zdvihů na hrazdě

 • hlavu držet nahoře, nesklánět ani nezaklánět
 • ramena se širokým úchopem
 • rovné ale volné držení těla
 • nepřehýbejte se
 • pozor na kolísání nebo houpání
 • zpomalte

Shyby podhmatem (Chin-ups):

Shyby podhmatem jsou určeny na rozvoj bicepsu a ramen, protože jsou při tom zapojeny tyto svalové partie. Obvykle touto technikou cvičí začátečníci. Při rozvoji zádového svalstva se však doporučuje trénovat shyby nadhmatem.

Rozcvička před cvičením na hrazdě

Plánujete cvičit na hrazdě nebo na bradlech? Nevynechávejte důležitou část cvičení, a tou je rozcvička.  Při tomto tréninku namáháte množství svalových partií horní části těla a navíc zatěžujete i ramenní a loketní klouby.  Právě rozehřátí před takto intenzivním cvičením zefektivní vaši snahu a zároveň se chrání vůči zraněním. Bez rozcvičení není tělo připraveno na trénink, a tedy i váš výkon může být značně snížen. Kvalitní rozcvička by měla obsáhnout celé tělo nejen horní část těla, ale zaměřte se hlavně na rozcvičení zad a ramen.

 • Rozcvička svrchu dolů - začněte rotací krku, následuje rotace spodní části zad, ramenních kloubů, loktů a zápěstí. Každá rotace má délku od 30 - 60 sekund.
 • Warm-up - taktéž začněte svrchu. Příkladem je tlačení hlavy proti ruce, protože při vytváření odporu se zatíží svaly krku s následným prokrvením a zahřátím svalové partie. Pro rozehřátí horní části těla postačí i pár kliků.
 • Rozcvičení nohou - pro rozcvičení a rozehřáté nohou jsou účinné dřepy a výpony s vlastní váhou po 3 série s 15 opakováními. Nejdříve však rozhýbejte klouby rotací v kotnících, v kolenou a v bedrech do jedné i druhé strany.
 • Strečink po cvičení na hrazdě - natahování svalů horní části těla přesuňte až po cvičení. Pomalu natahujte svaly tak, abyste postupně získali své maximum. Pomozte si zárubní dveří, kde natáhnete tricepsy a bicepsy.

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Pokud kupujete hrazdu nebo bradla poprvé, určitě máte řadu otázek. Při tolika druzích hrazd a bradel je opravdu těžké vybrat si ten správný cvičební nástroj.

❓ Co je lepší - kliky nebo shyby na hrazdě?

Rozdíly při cvičení kliků jen s vlastní váhou a cvičení na hrazdě či na bradlech jsou evidentní. Na kliky využíváte jen část své tělesné váhy, protože je hmotnost rozložena mezi vašima rukama a prsty na nohou, o které se opíráte. Pokud jste začátečník, může vám cvičení na hrazdě dělat problém a uděláte jich jen pár. Pro zvýšení efektivity cvičení je však hrazda opravdu skvělým pomocníkem na vytvarování horní části těla.

❓ Jakou hrazdu si zakoupit na procvičení více svalových partií?

Hrazdy jsou dokonalým pomocníkem na procvičení horní části těla a navíc základní modely nezabírají mnoho místa. Co však dělat, když takový málo vybavený model nestačí? Pokud máte možnost upevnit hrazdu na strop nebo na stěnu, máte vyhráno. Vyzkoušejte snadnou a dostupnou ✅ . Překvapí vás i její cena . Pokud upřednostňujete montáž na stěnu, vyberte si například ✅ 

Dnes prodejci lákají na různé akce, zejména při loňských modelech, které potřebují doprodat. Výhodou je, že tyto hrazdy už mají hodnocení a uživatelské zkušenosti. Na Heuréce nebo na různých fórech si umíte zjistit díky recenzím nejen kvalitu, ale i provedení či uživatelské nevýhody.

Mé zkušenosti a doporučení

Cvičení jsem dlouho považovala za nepříjemnou součást školního hodnocení. Můj manžel mě však přesvědčil o opaku. Po letech špatné životosprávy a mladického způsobu života se rozhodl začít cvičit. Nejdříve mě překvapil postupným zvyšováním počtu kliků. Po pár týdnech, kdy byly vidět první výsledky, přišel domů balík s hrazdou. Nedivím se, protože neuznává přeplněné fitness centra a navíc žádnou posilovnu nemáme dost blízko. ✅  od ověřeného prodejce byla tedy dokonalým řešením a dosud splňuje jeho požadavky.

⭐ Velký přehled kvalitních hrazd a bradel (+ cena)

Na výběr máte množství kvalitních cvičebních zařízení. Jak si z nich však vybrat? Připravila jsem přehled ověřených a nejprodávanějších produktů v dobré ceně a určených pro domácnost. Profesionální hrazdy a bradla vhodné do fitness center jsou finančně náročnější a vyžadují i větší prostor. V tabulkách najdete domácí i profi hrazdy na cvičení rozděleny do jednotlivých kategorií. Přečtěte si popis výhod, určení a kde je koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami a zároveň širokým sortimentem. 

Hrazdy na zeď

Hrazdy na stěnu su stabilnější díky montáži pomocí čtyř šroubů. Tyto hrazdy zvládnou i vyšší hmotnosti, a tedy doporučuji jejich zejména mužům. Liší se vybavením, kvalitou provedení a počtem úchopů.

Hrazdy na strop

Hrazdy na strop jsou ještě lepším řešením, protože už téměř vůbec nezabírají místo. Díky přimontován na strop jsou tyto hrazdy velmi dolní a zvládnou i vyšší váhu trénujícího.

Hrazdy na dveře

Pokud není možná montáž nebo vrtání do stěn či stropu, hravě to vyřešíte skladná hrazdami do dveří. Jednoduše je upevníte a můžete používat. Navzdory dojmu, že nejsou stabilní, je to omyl. Přečtěte si také recenze na stránce prodejce od uživatelů.

Profesionální hrazdy

Pro vyšší váhové skupiny doporučuji profesionálně hrazdy. Využijí je i pokročilí sportovci, protože disponují více úchopy pro různé svalové skupiny.

Bradla

Ak s cvičením začínate, vyskúšajte bradlá, ktoré sú vybavené polstrovanými opierkami proti odreninám. Vybrať si môžete bradlá na stenu alebo vo forme veží.

Fitness pomůcky do domácnosti - čti další články

Přečtěte si i další články, které jsou věnované výběru kvalitních fitness pomůcek speciálně do domácnosti:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..