Krabičková dieta – vše o pohodlném a časově nenáročném stylu zdravého stravování (zkušenosti, výhody a nevýhody)

Erik Havlík Téma 19. března 2021 1 Diety, Knihy

Krabičková dieta je jeden z hitů dnešní uspěchané doby. Práce, aktivity a rodina nám zaberou podstatnou část našeho času. Představte si, že máte vedle toho ještě stát u sporáku a vařit. A to nejen chutně, ale i zdravě! S přesným postupem a ingrediencemi, s vypočtenými kaloriemi… Právě tento problém řeší takzvaná Krabičková dieta, která i u nás funguje již nějaký ten “pátek”. Je to pohodlný způsob jak si zajistit nutričně vyvážené jídlo o 5 chodech – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Proč pohodlný? Vše za vás udělá firma. Takže pokud nemáte dost času a chuť vymýšlet recepty, počítat kalorie, všechny ty tuky, cukry, nakupovat a vařit, je pro vás krabičková dieta ideální. Tedy pokud jste za to ochotni připlatit.

Zaujalo vás to? Chcete vědět jak to celé funguje? Vše o krabičkové dietě najdete v následujících řádcích. Plus bonus: představím vám knihy, které vás uvedou do problematiky, a pomocí kterých si jídlo dokážete připravit i sami doma (najdete v nich skvělé recepty, vzorové jídelníčky, kalorické tabulky a množství dalších zajímavostí).

Co je krabičková dieta?

Mnoho lidí by velmi rádo shodilo pár nadbytečných kil. A přestože dobře vědí, že snížení hmotnosti dosáhnou jen vhodnou úpravou jídelníčku a sportovní aktivitou, často nemají na potřebnou změnu životosprávy čas a dostatek energie (po náročném dni). Únosným řešením je Krabičková dieta – služba, kterou vám zajistí firma. Ta vám až domů, nebo kdekoliv chcete, přiveze jídla podle zvoleného programu, kterých bývá hned několik.

💡 Jak zhubnout pomocí stravy?
 Základem je pravidlo, že výdej energie musí být větší než její příjem.  A tedy právě podle toho, kolik energie chce člověk přijmout ve stravě na základě svého cíle, si u firmy můžete vybrat svůj stravovací program. Můžete se rozhodnout pro jakýkoliv standardní (zprůměrovány hodnoty pro muže a ženy), nebo i individuální, založený na přesném měření vody, tuku či svalů v těle.

Jak to funguje

Dovoz jídla si můžete objednat u jednotlivých firem přes jejich webovou stránku – vyplníte jen jednoduchý formulář. Ten většinou obsahuje otázky týkající se alergií, potravinových intolerancí či osobních preferencí ve stravování. Podstatnými údaji jsou samozřejmě vaše výška, hmotnost a cíl, který chcete dosáhnout.

Každá firma má jiného kuchaře, také mají různé zdroje surovin a potravin pro přípravu jídel. Rovněž jinak funguje rozvoz. Jedna vám například donese krabičky s jídlem na den předem, jiná zas rozváží jídla brzy ráno a ty začínají desátou nebo obědem a končí snídaní následujícího dne.

Pár důležitých zásad krabičkové diety

 • tato je obecně platná pro všechny diety: Pravidelnost konzumace v přibližně stejnou denní dobu
 • mezi tím (3 hodinová přestávka mezi jídly) nebudete konzumovat nic jiného, jen doplňovat tekutiny, hlavně vodu
 • pokud pijete kávu, nezapomeňte svůj příjem vody zvýšit, káva totiž tělo vody zbavuje (tuto vodu v rámci pitného režimu pak nepočítejte)
 • neposouvejte poslední jídlo na pozdní večerní hodiny
 • nekonzumujte kalorické “bomby” a zcela se vyhněte alkoholu
 • pokud jste unavení nebo máte neodolatelnou chuť na sladké, snězte něco z dostupného ovoce (dodá vám rychleji energii a potlačí potřebu mlsání)

Pro koho je krabičková dieta určena

Krabičková dieta  je určena lidem, kteří nemají čas nebo dostatek znalostí o správné životosprávě.  Stačí zadat do internetového vyhledávače výraz “krabičková dieta” a hned máte před sebou seznam několika firem, které se starají o to, aby se i lidi u nás měli možnost najíst zdravě a chutně.

Krabičková dieta možnost najist se zdravě a chutně

Výhody krabičkové diety z mého pohledu

 • taková strava má přiměřenou kalorickou hodnotu rozloženou v průběhu celého dne
 • pomocí ní si můžete vytvořit správné stravovací návyky
 • opravdu široká nabídka jídel a stravovacích programů
 • zdravá strava = prevence nadváhy a různých nemocí
 • určitě se vám zlepší psychický i fyzický stav
 • úspora času (můžete se více věnovat rodině)
 • téměř každá firma poskytující tuto službu má svého vlastního výživového poradce (jakási odborná záštita) – ten se stará o pestrost a obměnu jídelníčku
 • příprava jídel probíhá v přísných hygienických podmínkách – kontrola HACCP, moderní technologie zpracování potravin, chlazení…
 • komunikace s poskytovatelem služby je většinou vstřícná a věcná, správný podnikatel dokáže pružně reagovat na požadavky klienta (náš zákazník = náš pán)

Nevýhody

 • nevýhodou tohoto stravovacího systému může být nutnost ohřívání jídel (hlavně toho hlavního, obědu), tedy nejíte ho čerstvě připravené
 • většina firem (až na výjimky) připravuje jídla pouze během pracovního týdne, maximálně v sobotu, proto během víkendu si musíte navařit zdravě a kaloricky přesně sami
 • různá kvalita jídel (zde bych vám při výběru firmy pro dlouhodobější stravování poradil: absolvujte nejprve týden na zkoušku, většina společností takovou možnost nabízí)
 • problémy s doručením – ne vždy a ne každý se nachází během dne vždy na stejných místech, někdy je to dost náročné na logistiku
 • finanční zátěž – určitě si to nemůže dovolit každý (kniha, kterou spomínám, Domácí krabičková dieta, vám pomůže zvládnout dietu i doma)

Domácí krabičková dieta (jak na to + recepty)

Krabičková dietu si však můžete snadno připravit i doma. Stačí trocha trpělivosti se získáním praxe, obětovat přibližně hodinu svého času na přípravu jídla a naučit se počítat kalorie.

💡 TIP

Domácí krabičková dieta 1-3 dárkový box recenze

Tak například i s pomocí knih Domácí krabičková dieta od Aleny Doležalové. Autorka v ní jednoduchým a přitažlivým způsobem vysvětluje základní principy úspěšnosti krabičkové diety, radí také, jak vhodně připravovat pokrmy.

Vysvětlí jak snížit energetickou hodnotu pokrmů, aniž utrpěla jejich chuť a hlavně v nich najdete celkem 850 chutných dietních receptů a 200 vyvážených celodenních jídelníčků s hodnotou do 5000 kJ.

V knihách také najdete návod na sestavení vlastního jídelníčku, včetně informací o často používaných surovinách a potravinách, které pomáhají hubnout.

Domácí krabičková dieta – Anna Doležalová

Domácí krabičková dieta 1

Domácí krabičková dieta 1 recenze

✅ Cena: 208 Kč
Balení: brožovaná, 205 stran
Popis: 250 receptů + principy úspěchu domácí krabičkové diety

Podívat se v eshopu

Domácí krabičková dieta 2

Domácí krabičková dieta 2 recenze

✅ Cena: 208 Kč
Balení: brožovaná, 208 stran
Popis: 300 receptů + 70 jídelníčků (do 5000 kJ)

Podívat se v eshopu

Domácí krabičková dieta 3

Domácí krabičková dieta 3 recenze

✅ Cena: 215 Kč
Balení: brožovaná, 201 stran
Popis: 300 receptů + potraviny na hubnutí a cviky

Podívat se v eshopu

Pár slov o autorce

Česká autorka knih Alena Doležalová má za sebou již 20 kuchařských publikací a na dalších 20-ti se autorsky podílela. Celkově se prodalo více než půl milionu výtisků autorčiných kuchařek v Čechách a na Slovensku. Oblíbené jsou zejména pro nenáročné a jednoduché recepty, podle kterých lze snadno upéct i uvařit. Její kniha  Domácí krabičková dieta  získala v kategorii Zdraví a životní styl cenu Český bestseller 2012 a stále se objevuje v žebříčku nejprodávanějších titulů v segmentu kuchařských knih zaměřených na zdravou výživu.

Zkušenosti s krabičkovou dietou (diskuse + fórum)

O krabičkových dietách najdete na internetu řadu zajímavých informací. Ať už jsou to stránky jednotlivých firem (kterých je více než dost). Mnohem více mě však zajímali reálný zkušenosti zákazníků. Jsou opravdu různorodé. Od těch, které služby podobného typu vychvalují (hlavně úspora času a jednoduchost), přes střídmé komentáře, které uznávají její nesporné výhody ale najdou i mínusy, až po ty zcela negativní.

Zkušenosti s krabičkovou na portálu pro maminky:

Krabičková dieta zkušenosti

Nic není lepší než domácí strava…

Krabičková dieta hodnocení

Chcete-li se některými diskusemi přelouskat sami, ať se líbí: modrykonik, emimino

Zkušenosti a hodnocení knih Domácí krabičková dieta

Také bych vám rád uvedl i zkušenosti s knihou. Autorka je známá publicistka, proto je možné o její knihách najít i dost hodnocení a komentářů. Toto je například celkové hodnocení “dvojky” na Heurece:

Domácí krabičková dieta kniha zkušenosti celkové hodnocení

Komentář, se kterým se zcela ztotožňuji (mínusem knihy je to, že chcete každý recept vyzkoušet co nejdříve):

Domácí krabičková dieta kniha zkušenosti

Cena, nebo každý špás něco stojí

Cena takové diety – donášky na jeden den je 300 – 350 Kč, podle zvoleného programu a nabídky společností. Obsahuje 5 krabiček (krabiček) s jídlem a v ceně je zahrnut dovoz na místo určení. Pokud se dohodnete pár hodin předem, kurýr vám to doveze v podstatě kdekoliv. Také se můžete dohodnout na vynechání několika dní (služební cesta, dovolená, či jiné události).

Takže celkem vás to za měsíc může stát i více než 10 000 Kč.

A jaká je u nás dostupnost takových služeb? Objednat si je můžete téměř v každém městě, od těch největších počínaje (Praha, Brno), až po ty menší konče (Ostrava, Plzeň, Olomouc, Zlín, České Budějovice, Liberec, Kladno, Hradec Králové, Břeclav, Šumperk, Karlovy Vary, Mladá Boleslav, Jihlava, Ústí nad Labem a mnohé další).

Celkové zhodnocení

Jak výstižně zhodnotit krabičkovou dietu? Pravdou je, že díky výhodám, které jsem uvedl již výše, může tato dieta na nějaký čas zabrat. Ale otázka spíše zní: kdy?  Protože při stravování obecně nejde jen o úbytek hmotnosti potažmo tuku za nějaký čas.  Jde zejména o udržení si nastaveného životního stylu. Podle mého názoru je takový dietní program jednoduše neudržitelný, neumím si představit, kdo by se takto dokázal živit řekněme více než rok. Jak nastartování, nasměrování ke zdravějšímu stravování to ano, ale víc asi těžko. Dříve či později budete hledat cestu, jak si jídlo budete připravovat sami doma.

Pár užitečných rad na závěr

Při domácí krabičkové dietě:

 • používejte kuřecí, krůtí maso, ryby (vařené nebo pečené, určitě ne smažené)
 • kupujte nízkotučný tvaroh, jogurty, sýry
 • nezapomeňte, že důležité je ovoce + zelenina, rýže či luštěniny
 • vsaďte raději na kvalitní olej (například olivový) a kvalitní margaríny
 • žádné tučné maso a bílé pečivo
 • bez cukru a sladkostí
 • pitný režim (nejméně 1,5 litru tekutin denně)
 • jezte 5x denně v intervalech 3 až 4 hodin a žádné jídlo nevynechávejte
 • důležité je i to, zda sportujete, nebo ne, pokud máte totiž sedavé zaměstnání a ve volném čase se nehýbete, potřebujete určitě méně energie než ten, který pracuje fyzicky

💡 TIP

Domácí krabičková dieta 1-3 dárkový box recenzeVšechny 3 díly knihy populární domácí krabičkové diety v jednom praktickém dárkovém boxu naleznete v mém oblíbeném e-shopu ProZdraví.

💡 TIP: Podívejte se také na naše velké srovnání nejznámějších prášků na hubnutí, do pozornosti dávám také populární ketodiétu Ketomix a skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.

Hodnocení autora
 • spokojenost s dietou
 • cenová výhodnost

Pouze několik úvodních vět

Hubnutí s krabičkovou dietou? Účinná, ale také dost drahá záležitost.

4.0

Krabičková dieta


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..