Bezlepková dieta i bez celiakie – co jíst a co nejíst + 3 TIPY na bezlepkové recepty

Petra Lyžičiarová Téma 26. února 2020 2 Diety, Domácí recepty

S bezlepkovou dietou a se stravou bez obsahu lepku se dnes setkáváme poměrně často. Jednak totiž přibývá počet lidí trpících celiakií, kteří tuto dietu musí dodržovat, no a na straně druhé stále více lidí vylučuje z různých důvodů lepek ze svého jídelníčku.

Pokud již patříte do jedné skupiny nebo do té druhé, v článku se dozvíte užitečné informace o bezlepkové dietě a najdete tu i tip na jídelníček a chutné recepty.

V čem spočívá bezlepková dieta

Jak vyplývá z názvu, bezlepková dieta je založena na stravě, která neobsahuje lepek. V dnešní době jde o jedinou léčbu celiakie a zároveň trend, podle kterého se mnozí vyznavači zdravého životního stylu začali stravovat.

Obiloviny

Lepek se nachází téměř ve všech obilovinách…

Pokud se ptáte, co to je bezlepková dieta, odpověď je jednoduchá – jde o úpravu stravy, při které je základem vyloučit obiloviny s obsahem lepku. V případě, že trpíte celiakií, je úplně jedno, kolik lepku daná potravina obsahuje. Smutným faktem totiž je, že i stopové množství lepku může u celiatiky způsobit zdravotní potíže. Z dlouhodobého hlediska totiž může i časté přijímání stopových množství lepku způsobit poškození sliznice tenkého střeva.

💡 Co je lepek?

potraviny s obsahem lepku

Lepek naleznete v množství potravin…

Lepek (můžete se setkat také s názvem gluten) je přírodní bílkovina, která se nachází ve většině obilovin. K obilovinám s obsahem lepku patří:

 • pšenice
 • žito
 • špalda
 • ječmen
 • zelená špalda
 • oves (výjimkou je certifikován bezlepkový oves)
 • kamut
 • dvojzrnná a jednozrnná pšenice

Lepek najdete ve všech potravinách s obsahem těchto obilovin – tedy v mouce, pečivu, těstovinách, cereáliích iv strouhance, v keksech, sušenkách či preclíky. Ve velkém množství potravin, u kterých byste to možná ani nečekali, je také obsažen lepek jako pojivo.

Výživová hodnota lepku je jen velmi malá, avšak jeho vlastnosti jsou důležité – díky němu je mouka po spojení s vodou schopná vytvořit lepkavé těsto. Kromě toho lepek drží těsto pohromadě a dodává mu pružnost.

Zdroj

V případě, že vám diagnostikovali celiakii, měli byste být při výběru potravin velmi pozorný. Přechod na bezlepkovou dietu sice může být náročný, protože vzdát se pečiva či těstovin nemusí být pro každého snadné. Naštěstí je dnes velké množství alternativ, a tak není problémem sehnat i bezlepkové těstoviny.

Výbornou zprávou také je, že bezlepková dieta je vhodná i na hubnutí. Pokud chcete jíst bezlepkovou a hubnout, podaří se vám to i pomocí KetoMix, která lepek neobsahuje.

💡 TIP na produkt - Ketonová dieta Ketomix na 4 týdny
Ketonová dieta na 4 týdny (140 porcí)

Balíček redukční KetoMix diety obsahuje celkem 140 porcí a je určen na 4 týdny. Najdete v něm polévky, omelety a koktejly. Denně budete jíst až 5 jídel a budete hubnout i bez hladovění. Jídla jsou bez obsahu lepku.

➡️ snadné hubnutí bez hladovění
➡️ výborné pro časově vytížené lidi
➡️ zhubnout můžete až 5 kilogramů
✅ výhodné balení

Pokud přecházíte na bezlepkovou stravu, začněte tím, že dáte ve vašem jídelníčku přednost přirozeně bezlepkovým potravinám a postupně začnete potraviny s obsahem lepku nahrazovat jejich alternativami bez něj.

Potraviny bez lepku jsou označeny jako bezlepkové a najdete na nich symbol přeškrtnutého klásku. V případě, že jste celiaků, dostanete lékařský předpis na takové potraviny a pojišťovna vám je částečně uhradí. Seznam těchto potravin a také množstevní limity najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.

gluten free

Tento symbol znají všichni celiatici…

Speciální bezlepkové potraviny najdete nejen v lékárně, ale i v drogeriích a obchodech se zdravou výživou. No a protože dnes je bezlepková dieta v podstatě trendem, bezlepkové potraviny do své nabídky postupně zařazují i některé supermarkety.

💡 TIP: Zajímavou a aktuální velmi populární dietou bez lepku je Ketomix – proteinová dieta. Její ➡ balíček jídla na 3 týdny je nastaven tak, abyste zhubli až 5 kilogramů. Připravili jsme i podrobnou recenzi a hodnocení.

Celiakie a její příznaky

Celiakie, pro kterou je bezlepková dieta primárně určena, nebo lépe řečeno, je při ní nezbytná, je trvalá nesnášenlivost našeho imunitního systému vůči lepku. Pacienti trpící celiakií by neměly jíst potraviny obsahující lepek, tedy obiloviny a vše, co ho obsahuje.

toast obiloviny

Celiatici pečivo z obilovin obsahem lepku jíst nemohou…

Lepek, který je označován také názvem gluten, způsobuje u lidí genetickou predispozicí imunitní reakci střeva. Někdy na takovou reakci stačí jen stopové množství lepku. Následně dochází ke vzniku chronického zánětu a oslabení klků v tenkém střevě. Pacienti trpící celiakií mají klky v tenkém střevě téměř úplně vyhlazené a tělo vstřebává méně živin. Z tohoto důvodu může nastat podvýživa či nedostatečná výživa.

💡 TIP na produkt - Sangre de Drago
Oro Verde – Sangre de Drago 50ml

Podpora imunitního systému v boji proti virům, bakteriím a plísním, protizánětlivé působení zejména při zánětech sliznic trávicího traktu, střev, ústní dutiny, tkání, kloubů, kůže a při aftech. Jelikož působí protizánětlivě, je vhodný i při celiakii, Crohnově chorobě či ulcerózní kolitidě.

➡️ latex amazonského stromu velmi širokého etnomedicinálního použití
➡️ na podporu imunity, na boj proti zánětům v těle
✅ pomáhá bojovat proti virům, silné antibiotikum a analgetikum
✅ pomáhá při horečkách
✅ přírodní produkt
✅ široké využití
349 Kč

💡 TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání💡 TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

💡 TIP: Viz také naši recenzi na Drags Imun (dračí krev) od Energy s vlastními zkušenostmi.

Při vzniku tohoto onemocnění hraje důležitou roli genetika, protože u příbuzných prvního stupně je v porovnání s ostatními lidmi až desetkrát vyšší míra výskytu celiakie.

Příznaky celiakie:

 • trávicí potíže: větry, nadýmání, nafouknuté břicho, křeče, průjem, zácpa, pálení žáhy
 • chronická únava
 • migréna, bolesti hlavy
 • kožní projevy: ekzémy, psoriáza, akné, dermatitida
 • autoimunitní onemocnění: cukrovka, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba

💡 Při celiakii pomůže čaj z puškvorce

puškvorec obecný

Puškvorec můžete najít i v zahradě…

Celiatici mohou svůj zdravotní stav zlepšit nejen bezlepkovou dietou, ale úlevu od potíží jim může poskytnout i výluh z rostlinky s názvem puškvorec. Doporučuje se pít čaj z kořene puškvorce. Kořen obsahuje silici, škrob a látky uvolňující křeče a tlumící dráždění. Pomáhá i při nadýmání.

Čaj se připravuje za studena, a to tak, že jednu čajovou lžičku večer zalijete 250 ml studené vody a necháte do rána louhovat. Potom ho před vypitím ohřejete ve vodní lázni. Doporučuje se pít vždy po jídle po doušcích.

💡 TIP na produkt - Puškvorec kořen
Puškvorec kořen

100% čistý Puškvorec obecný kořen je v dnešní fytoterapii využíván pro podporu a normalizaci trávicích funkcí, používá se pro celkové osvěžení těla.

➡️ 100% čistý Puškvorec obecný - kořen
➡️ pro podporu a normalizaci trávicích funkcí
✅ vhodný i při celiakii
✅ čistě přírodní bylinný produkt
✅ vhodný i na osvěžující lázně
39 Kč

💡 TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR💡 TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den💡 TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

Výhody a nevýhody bezlepkové diety

Jak jsme již zmínili vícekrát, o bezlepkové dietě můžeme mluvit jako o současném trendu. Stravu bez lepku totiž jedí i lidé, kteří nemají se snášenlivostí lepku problém. K výhodám bezlepkové stravy patří například i to, že tělo má více energie. Nemine ji totiž na spalování lepku. Kromě toho je vhodná i pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo jejich trápí nadýmání a nafukování.

💡 TIP na produkt - Ketonová dieta na 7 dní
Ketonová dieta na 7 dní (35 porcí)

Pokud chcete zhubnout a stravovat se bezlepkovou, KetoMix je pro vás vhodnou volbou. V případě, že si nejste jisti, zda je tento typ diety pro vás to pravé, zkuste na začátek jen týdenní balení.

➡️ pro efektivní hubnutí bez hladovění
➡️ ideální pro lidi s nedostatkem času na vaření
✅ pestrý jídelníček
✅ strava je bohatá na vitamíny a minerály
✅ chutné menu
✅ 5 jídel na každý den

Odborníci však nedoporučují u zdravých lidí úplné vyloučení lepku ze stravy. Může se totiž stát, že pokud vynechají potraviny s obsahem této bílkoviny, nebude mít jejich tělo dostatek vlákniny, která je pro jeho správné fungování nutná.

Výhody

 • více energie
 • odstraní nafukování a nadýmání
 • můžete při ní zhubnout

Nevýhody

 • bezlepkové potraviny jsou často o něco dražší (pacientům s celiakií však pojišťovna částečně proplácí potraviny)
 • omezení při stravování se v restauracích

Jídelníček

Při bezlepkové dietě by váš jídelníček neměl obsahovat nic z obilovin jako je žito, pšenice, špalda, ječmen, oves a další. Znamená to, že byste se měli vzdát pečiva, avšak pokud jste chytrý, doma si umíte upéct i pečivo bez obsahu lepku. Kromě obilovin můžete jíst všechno a náhradu za obiloviny a výrobky z nich dnes velmi snadno najdete.

Vhodné potraviny

Potravin, které můžete během bezlepkové diety jíst, je velmi mnoho. Na trhu najdete množství alternativ a není problém sehnat těstoviny bez lepku nebo mouku z rýže, kukuřice, čiroku, mandlí, pohanky, cizrny a jiných přirozeně bezlepkových potravin.

Povolené potraviny jsou všechny, které jsou označeny jako bezlepkové nebo “gluten free”. K méně známým bezlepkovým potravinám patří:

 • quinoa
 • pohanka
 • jáhly
 • amarant
 • tapioka
 • čirok
bezlepkové suroviny

Mouka může být vyrobena i z bezlepkových surovin…

Zakázané potraviny

Při bezlepkové dietě byste měli pozorně sledovat složení potravin, protože lepek se nachází také v takových výrobcích, u kterých byste to možná nečekali. Obvykle však bývá vyznačený tučně. Nezapomeňte, že lepek se nachází také v pivu či whisky, takže i tyto nápoje patří mezi nevhodné potraviny.

Co nejíst při bezlepkové dietě:

 • vše s obsahem obilovin – pečivo, těstoviny
 • omáčky a zahuštěné polévky
 • instantní jídla a polévky
 • majonézy
 • kečup, hořčice
 • mleté maso, párky, šunka
 • zmrzlina, pudinky
 • jogurty
 • sladkosti

Tipy na recepty

Pro celiatiky je často problém připravit si chutné dezerty, a tak jsme se rozhodli, že vám přineseme tipy na bezlepkové sladkosti. Věříme, že si na nich pochutnáte. Vždyť přece i dietu si třeba jednou za čas zpestřit nějakým malým prohřeškem.

Tvarohový pohár s jahodami

tvarohový pohár s jahodami

Svěží a chutný dezert bez lepku…

Potřebujeme: bezlepkové sušenky, 250 g tvarohu, 100 ml smetany, 1 PL cukru, 4 jahody, máta na ozdobu

Jak na to: Tvaroh vyšleháme se smetanou a práškovým cukrem do krému. Do sklenic dáme na dno rozlámané sušenky, přidáme krém a vrstvu jahod. Přikryjeme piškoty, tvarohovým krémem a následně opět naskládáme něj jahody. Dozdobíme mátou.

Bezlepkové brownies s červenou řepou

brownies s červenou řepou

Zdravé brownies s červenou řepou…

Potřebujeme: 200 g uvařené červené řepy, 70 g másla, 150 g hořké čokolády, 150 g krystalového cukru, 2 vajíčka, 100 g mletých mandlí, 2 lžíce kakaa

Jak na to: Čokoládu s máslem rozpustíme ve vodní lázni. Červenou řepu nakrájíme na kousky a spolu s vajíčky, cukrem a čokoládou rozmícháme do hladka. Přidáme kakao a mouku a ručně vymícháme. Nalijeme do plechu s velikostí 20 x 20 cm vystlaného pečícím papírem a pečeme při 180 stupních asi 25 minut.

Švédský mandlový dort

švédský mandlový dort

Švédským mandlovým dortem si získáte každého…

Potřebujeme: 200 g mletých neloupaných mandlí, 5 bílků, 150 g krupicového cukru

Krém: 200 ml smetany, 3 lžíce mandlového likéru, 5 žloutků, 150 g měkkého másla, 100 g mandlových lupínků na ozdobení

Jak na to: Připravíme si dva plechy s pečícím papírem. Na papír si tužkou vyznačíme kruhy o průměru asi 24 cm. Bílky vyšleháme do pěny a přidáme cukr, následně i mleté ​​mandle. Opatrně promícháme. Těsto rozdělíme na dvě části a rozetřeme ho na připravený pečící papír. Pečeme každou “placku” zvlášť asi 20 minut při teplotě 175 stupňů.

Mezitím si připravíme krém tak, že v hrnci zahřejeme smetanu s cukrem a mandlovým likérem. Pomalu zahříváme, dokud se cukr rozpustí a přidáme žloutky. Vaříme pomalu na mírném ohni, aby se žloutky nesrazily.

Krém necháme vychladnout a přidáme k němu máslo. Potom natřeme na vychladlý korpus menší polovinu krému. Přikryjeme druhým korpusem a krémem natřeme vrch i boky. Ozdobíme opraženými mandlovými lupínky. Chladíme půlhodinu a můžeme podávat.

Tipy na alternativní bezlepkové potraviny

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
500 g
Těstoviny penne kukuřično rýžové bezlepkové 500 g BIO FELICIA
Těstoviny penne kukuřično rýžové bezlepkové 500 g BIO  FELICIA
➡️ vhodné pro celiatiky
➡️ určené lidem, kteří ze stravy vyloučili lepek
➡️ veganská potravina
✅ výborné s různými omáčkami jako chutný oběd či večeře
CountryLife.cz - eshop

⭐️ doprava zdarma při objednávce nad 1200 Kč
⭐️ dodání zboží do 3 dnů od objednání
⭐️ velmi oblíbený eshop (podle reakcí zákazníků)

105 Kč
Chci vědět víc
360 g
Snídaňová směs acaí-jahoda-banán BIO
Snídaňová směs acaí-jahoda-banán BIO
➡️ chutné a zdravé snídani
➡️ vhodné i pro celiaky
➡️ raw
✅ obsahujú bezlepkové potraviny
✅ obsahujú superpotravinu acai
Dr.Max - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky
⭐️ průměrná doba dodání je 2,8 dnů
⭐️ při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

199 Kč
Chci vědět víc
1 kg
Hraška na zahušťování bezlepková 1 kg CERIA
Hraška na zahušťování bezlepková 1 kg  CERIA
➡️ náhrada mouky při jíšky
➡️ vhodná na zahušťování
➡️ náhrada trojobalu
➡️ vhodná náhrada vajec
✅ vysoký obsah vlákniny
✅ neobsahuje cholesterol ani lepek
CountryLife.cz - eshop

⭐️ doprava zdarma při objednávce nad 1200 Kč
⭐️ dodání zboží do 3 dnů od objednání
⭐️ velmi oblíbený eshop (podle reakcí zákazníků)

163 Kč
Chci vědět víc

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Zajímám se o zdravý životní styl, cvičení a zdravou stravu. Preferuji přírodní produkty a výživové doplňky sloužící k udržení zdraví, krásy a vitality.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..