Kettlebell a Vin-bell, aneb když cvičení doma nahradí i návštěvu posilovny. Víte jak si z nich vybrat?

Zuzana Pelyová Téma 8. července 2021 1

Určitě znáte kettlebell. Jsou to tréninkové závaží oblíbené jako mezi profesionálními trenéry, tak i u začátečníků. Jeho základní a snadno rozpoznatelným rysem je kulovitý tvar činky s upevněným uchem (madlem). Kovové závaží znají pod názvem Kettlebell zejména v anglosaských zemích, v Rusku se mu například mluví také Girja.

Zase vinbell je buď celý z plastu (vinyl), nebo je jím potažen. Kettlebell je oblíbený zejména kvůli možnostem, které nabízí. Kromě svalů sloužících na stabilitu (břicho, záda, pánev) můžete rozcvičit a zpevnit svá stehna a hýždě. Nejčastěji se používá cvik zvaný kettlebell swing, který patří mezi základní cviky s touto činkou.

Kettlebell je pro začátečníky jako stvořený, ocení ho i pokročilí. Kombinuje v sobě totiž možnosti jedno i obouručních činek, protože ho lze používat jednotlivě nebo i v páru. Oceňován je hlavně kvůli velké variabilitě cviků jako je tažení, tlačení či houpání.

💡 TIP na produkt - Vinylová činka Ketlebel 12 kg
Vinylová činka inSPORTline Ketlebel 12 kg
✅ vinylová činka s pevným litinovým madlem
✅ povrch odolný proti vlhkosti a opotřebení
✅ garantovaná přesnost váhy
✅ označení hmotnosti na těle činky
✅ statické cviky, dynamické cviky a cviky na výbušnost
✅ potažený vinylem - vhodný do domácnosti

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

Proč cvičit právě s kettlebell?

Toto nářadí je stále populárnější a má oproti ostatním několik nesporných výhod. Kettlebell je dostupný a relativně i levný, máte při něm k dispozici množství návodů, jak s ním můžete správně cvičit. Celkem může nahradit posilovnu, protože s ním procvičíte téměř všechny vaše partie. Je vhodný na silový trénink, kdy už necvičíte s vlastní váhou a chcete si přidat závaží navíc.

Určitě však cvičení s kettlebell zkonzultujte s trenérem. Alespoň na začátku. Ten vám podrobně vysvětlí techniku ​​cvičení, aby se například vaše úsilí neobrátili proti vám a vy tak předejdete možným zraněním.  Nezapomeňte také, že správný trénink vyžaduje dostatek koncentrace, pravidelné dýchání a správný postoj. 

Kettlebell je také nedílnou součástí CrossFit tréninku. A i díky němu si zlepšíte výkonnost nejen při běhu či skoku ale vám pomůže i při tréninku koordinace. Neocenitelný je však i při trénincích bojového umění.

Výhody cvičení s kettlebell

➡️ Pomůže při hubnutí

Nestačí jen úprava stravy a kardio, zaměřit se musíte i na budování svalové hmoty, protože stále platí, že čím více svalů máte tím více se vám podařilo spálit tuku. Kettlebell je při hubnutí prostě tou správnou volbou.

➡️ Lepší tělesná kondice

Je to tak, a uvědomíte si to právě tehdy když vás chtějí potrápit běžné denní aktivity. Silový trénink s kettlebell pomůže k dokonalé postavě. Efektivní bojuje s obezitou, pomáhá předcházet chorobám srdce a cév, artritidě, osteoporóze ale i takové diabetes.

➡️ A v neposlední řadě je výhodou i jeho pohodová cena a široké spektrum těchto činek na výběr. Je nenáročný na používání, uskladníte jej v podstatě kde chcete – nepřekáží. Pokud nemáte cestu do posilovny nevadí, cvičení s kettlebel doma si můžete zvolit kdykoliv kdy to vyhovuje právě vám.

💡 Věděli jste, že…

 • …kettlebelly jsou vyrobeny z více materiálů? Ale základním je železo. Pokud chcete cvičit paneláku, kupte vin-bell potažený vinylem. Ztlumíte nárazy a hluk způsobené cvičením.
 • …původ Kettlebell sahá do Ruska? A v minulosti tam byl i taky s oblibou využíván a stále i je samozřejmě.
 • …kettlebell má několik názvů? Například i ironbell či girja.

Rozdělení – klasický kettlebell či ergonomický vin-bell?

kettlebell švih

Oblíbené cvičení s Kettlebell – důkladně procvičí a posílí vaše tělo…

Klasický kettlebell

klasický kettlebell

Je dostupný posilovací nástroj pro každého na pořízení síly a kondice, pružnosti a samozřejmě svalové hmoty. Vhodný k redukci tělesného tuku. Vhodný pro začátečníky i vrcholové sportovce obou pohlaví na zvýšení fyzické zdatnosti a odolnosti. Hojně využíván i jako pomůcka při rehabilitaci.

Jde vlastně o kouli s rukojetí, která je nejčastěji ze železa, ale někdy se zvykne kombinovat i s jinými litinami. Dokáže nahradit celou řadu činek a posilovacích nářadí či strojů a také aerobní trénink. Dynamické cvičení s kettlebell využívají hlavně ženy a atleti, vhodný je například i tento ✅ 4 kg pogumovaný kettlebell.

Vin-bell

Vin-bell je jednoruční činka ve tvaru zvonu, která má trojúhelníkový úchop. Ergonomický vin-bell má vykrojený tvar a díky tomu se efektivně předchází různým nepříjemným zraněním. Od kettlebell se liší tím, že jeho zpracování je plastové a s cementovou výplní. Ergonomické držadlo je velmi pevné. Také bývá na spodní části vyplněný malými gumovými podložkami aby se předešlo zbytečnému hluku při ukládání vin-bellu na podlahu.

💡 TIP na produkt - Činka Vin-Bell 18kg
Činka inSPORTline Vin-Bell 18kg – AKCE
✅ vin-bell s váhou 18 kg
✅ statické cviky, dynamické cviky a cviky na výbušnost
✅ plastové provedení s gumovými podložkami
✅ nahradí fitness centrum
1 090 Kč

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

Na co se při výběru kettlebell zaměřit

Nejprve si zhodnoďte, co vlastně chcete cvičit a jaké výsledky dosáhnout. Takto mimojiné můžete ušetřit – výběrem těch adekvátních nástrojů.

Pokud preferujete dynamičtější cvičení, pro vás budou vhodnější nižší váhy. Takto jsou Kettlebell a vin-belly vhodné jak pro 🚹 muže tak i pro 🚺 ženy, pro všechny ty, kteří chtějí snížit procento tuku v těle, vybudovat svalový objem a zvýšit své silové schopnosti či svalovou vytrvalost.

Mezi nejvyhledávanější pak patří Kettlebell s váhou okolo 4 kg (například ✅ od prodejce InSPORTline).

Pro koho jsou Kettlebell určeny?

Jak jsem již zmiňovala výše, kettlebell je vhodný pro každého bez rozdílu – ženy i muže. U dětí a mládeže, kde není dosaženo cíle růstové fáze by měl trénink s tímto nářadím probíhat pod dohledem odborníka. Neodborně vedený trénink může totiž vést k pozastavení produkce růstového hormonu, což může ovlivnit konečnou výšku v dospělosti.

Kettlebell a vinbelly s menší hmotností jsou vhodné při dynamickém tréninku a preferují jejich zejména ženy. Muži ocení těžší závaží pro rychlejší nabytí svalové hmoty. Kettlebell a vin-belly se dají sehnat váhově již od 2 kg až po téměř 50 kg. Dají se také koupit i rovnou ve výhodných setech (doporučuji tehdy, pokud chcete častěji měnit váhu závaží. Například ✅ Profesionální set Kettlebell nebo ✅ Set Vin-bell od 2 kg do 20 kg.

Domácí cvičení s kettlebell

Výhodou těchto činek je nesporně i to, že je můžete klidně používat doma. Pokud bydlíte v paneláku a jste ohleduplní, tak vaše volba určitě padne na vin-bell, který je pogumovaný a se špunty.

Přejdu k samotnému cvičení. Cvičte pravidelně v sériích a opakováních, pokud možno tak před zrcadlem. Tak hned poznáte, zda je váš postoj správný a zda cvičíte přesně podle návodu. Proč říkám přesně? Nuže, někteří cvičenci si totiž při trenérech na internetu zvyknou usnadnit cvičení nesprávným držením těla, nebo celkově i chybným prováděním cviku. Na to pozor. Můžete si tak velmi snadno ublížit. A druhá věc, nebude to mít pro vás žádoucí efekt. Nejznámějším a nejpopulárnějším cvikem s Kettlebell je takzvaný swing.

Kettlebell swing (švih)

kettlebell swing

Cvičení švihu s Kettlebell je efektivní pro celé tělo a vhodné pro muže i pro ženy.

Jak na to? Činku držte obouruč ve svěšení rukou mezi nohama. A to v mírném předklonu ale s rovným hřbetem. Následně ním švihem směrem dozadu a pak zpět až do úrovně hrudníku a natáhnete se. Následně opět spustíte činku mezi nohy a opakujte. Pro větší obtížnost cviku můžete vyzkoušet úchop jednou rukou nebo i cvičení podél vnější strany stehna. Ale to až tehdy, když ke spokojenosti zvládnete obouruční swing.

Rozcvička před cvičením

Nezapomínejte na kvalitní rozcvičku. Ta vám pomůže zefektivnit trénink a chránit vás před případným zraněním. Bez správné provedeného rozcvičení a rozehřátí se není vaše tělo na cvičení připraveno dostatečně, což může snížit i váš výkon. Dobrá rozcvička musí obsáhnout celé tělo s tím, že se zaměřte právě na oblast, kterou se chystáte cvičit.

 • Rozcvička svrchu dolů – začínáme rotací krku, a po ní rotací spodní části zad, ramenních kloubů, loktů a zápěstí, na každou rotaci si vyhraďte od 30 – 60 sekund
 • Warm-up – zase, začínáme svrchu, například tlačením hlavy proti ruce (při vytváření odporu se tak zatíží svaly na krku s jejich následným prokrvením a zahřátím), pro rozehřátí horní poloviny těla nám postačí i kliky či pár zdvihů na hrazdě
 • Rozcvička nohou – zde jsou účinné zejména dřepy a výpony s vlastní váhou (například po 3 série s 15 opakováními, závisí na úrovni trénujícího)
 • Strečink po rozehřátí – po cvičení se můžete protáhnout, pomalu protahujte svaly tak, abyste postupně dopracovali ke svému maximu

Komplexní cvičení s Vin-bell činkou – VIDEO

Komplexní cvičení s Vin-bell činkou

Časté otázky

Domácí cvičení je specifické v tom, že bez cvičení s trenérem vyvstávají otázky typu: Jak správně cvičit? Mohu si tímto nějak ublížit? Je cvičení určené pro muže vhodné i pro ženy? Na ty nejčastější a nejzajímavější se vám pokusím co nejlépe odpovědět.

❓ Je Kettlebell vhodný i pro ženy?

Je, ačkoli mnoho žen si myslí, že cvičení s ním je spíše doména profesionálních sportovců a profitrénerů. Není to tak. Kettlebell a vinbelly dokáží nahradit několik posilovacích strojů pro celé tělo a díky této “jednoduchosti” a univerzálnosti je vhodný i do domácích podmínek.  Tak například, mezi velmi efektivní cvičení patří kliky, které zpevní ruce, ramena, ramena a hrudník + břišní svaly i stehna.  Cvičením s Kettlebell získáte lepší postoj a vaše snaha bude opravdu velmi rychle odměněna.

❓ Jak vybírat závaží?

To závisí na množství faktorů. Na začátek je vhodné cvičit s nižšími váhami. Hmotnost činky se také odvíjí od toho, jaké cvičení chcete vykonávat. Tehdy platí pravidlo: Čím dynamičtější cvičení, tím menší váha. I proto je dobré, když máte doma na výběr. Ideální jsou sety Kettlebell či vinbellov, díky čemuž si vždy můžete vybírat tu správnou váhu, a bez omezení. Zkuste například ✅ Profesionální set Kettlebell nebo ✅ Set Vin-bell od 2 kg do 20 kg.

Pokud máte před sebou 2 různé váhy závaží, přikloňte se k tomu lehčímu. Zátěž si přece můžete zvýšit i technikou cvičení a popravdě, někdy může příliš vysoká váha spíše odradit od správného cvičení.

Pokud se rozhodujete odkud si ho seženete, tak jednoznačně doporučuji ty od renomovaných výrobců a dodavatelů. Používané Kettlebell (z bazaru například) jsou velmi často zdrojem různých bakterií a jiných choroboplodných zárodků, načež riskovat. Pokud si myslíte, že někde v supermarketu (například v Lidlu je mají někdy) je najdete ve výhodnější ceně, opak je pravdou. Přední sportovní obchody prodávají novější modely minimálně za stejnou, ne-li ještě nižší cenu!

❓ Chci svaly – jako podpořím mou snahu o budování svalstva?

Zde je třeba, abyste se naučili rozumět 3 oblastem: vlastní trénink – regenerace – strava. Tak například při budování svalstva je podstatné abyste znali jejich strukturu – jsou to vlákna…

 • pomalé svalová vlákna (vytrvalostní) - využívají tuk jako zdroj energie, při vytrvalostním tréninku jde o to, že se zvyšuje hladina kortizolu v těle (pozor však, pokud je takový trénink nadměrný, odbourává se i svalová hmota - podívejte se na extrémně štíhlých vytrvalostních sportovců )
 • rychlé svalová vlákna (zdroj funkční síly) - využívají jako zdroj energie i tuky i cukry, nabytí trvá déle a na zvýšení objemu těchto svalů je potřebný zejména kombinovaný kondiční trénink zaměřený na sílu, rychlost a vytrvalost (při tréninku se dobře využije olympijská tyč, vlastní váha a to zejména při intervalových cvičeních)
 • velmi rychlé svalová vlákna - jako zdroj energie slouží výhradně cukry, je to patrné zejména při kulturistech, kteří budují svalstvo náročným tréninkem a cílenou výživou (tréninkem tedy poměrně rychle narostou, pokud však přestanete, stejně rychle se i zmenší)

💡 TIP

Svalovou hmotu můžete získat i trénováním nalačno, kdy se podporují hlavně katabolické procesy. Důležitá je i intenzita cvičení – při zapojení rychlých svalových vláken se budují velmi rychle a celý tento proces podporuje tvorbu růstového hormonu.

❓ Chci svaly - jak cvičit na nabírání svalové hmoty?

Cviky jako je dřep, shyby, tlaky na lavičce, přítahy, mrtvý tah, kliky na bradlech... vám pomohou poměrně rychle nabrat na svalové hmotě. Nové svaly získáte spíše díky cvikům s vlastní váhou.

💡 Jak správně na budování svalové hmoty?

 • dodržování “zlatého” pravidla 80/20 – to znamená, že jen 20% je trénink, zbývajících 80% je výživa svalů a těla
 • je třeba abyste si pohlídali správný poměr makro a mikroživin hlavně pro podporu syntézy nových bílkovin a dostatek potřebných hormonů a prostaglandinů
 • nezapomeňte na navyhnutný příjem omega mastných kyselin, nasycených tuků a bílkovin (více), a sacharidů (méně)
 • potraviny, které jsou nejvíce vhodné jako zdroj výživných látek: maso, vejce, ryby, mléčné výrobky z plnotučného mléka, zelenina, ořechy a semena, bobulovité ovoce

Intenzivní tréninkový proces = nabírání svalové hmoty + lepší kondice. Je to jednoduché:  cvičte zejména s vlastní váhou standardní cviky spolu s několika vysoce intenzivními kardiotréninky s pomocí kettlebell či vinbell. 

Mé vlastní zkušenosti

Já osobně jsem začala cvičit, protože jsem chtěla zhubnout. To byl můj prvotní záměr. Díky své trenérce jsem si osvojila několik pravidel, které i dodržuji. V současnosti svou postavu už "jen" formuji. Cvičení s kettlebell mi vyrysovalo svaly na celém těle a získala jsem i kondičku, sílu a potřebnou výdrž. Pro mě je totiž důležité nejen nabírání svalstva, ale také získat dostatek síly.

Ne vždy mám čas abych se dostala v pohodovém režimu do posilovny a proto jsem si pořídila nejdříve tento ✅ 4 kg kettlebell), který je výborný i pro úplné začátečnice na cvičení švihu. Jelikož bydlím v paneláku, volím spíše statickejší zpevňovací cviky ve více opakováních. Můj nejoblíbenější kettlebell je dnes s váhou 8 kg.

💡 TIP na produkt - Činka Vin-Bell 8kg
Činka inSPORTline Vin-Bell 8kg – AKCE
✅ jednoruční činka o hmotnosti 8 kg
✅ ve tvaru zvonu s cementovou náplní
✅ ergonomická rukojeť
✅ příjemný povrch
479 Kč

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

⭐ Velký přehled kettlebell + vin-bell (cena a kde koupit)

K dispozici máte nepřeberné množství druhů tohoto stále populárního nářadí na cvičení, proto vám přináším pár tipů na Kettlebelly (a vin-belly), které jsou kvalitní a pocházejí od ověřených výrobců a koupíte je v profesionálním eshopu s výbornými, často akciovými, cenami, širokým sortimentem a maximálně prozákaznickým přístupem.

Kettlebelly a vin-belly

názevNevýhodyprodejcecena
Činka inSPORTline Vin-Bell 18kg - AKCE
Činka inSPORTline Vin-Bell 18kg – AKCE
✅ vin-bell s váhou 18 kg
✅ statické cviky, dynamické cviky a cviky na výbušnost
✅ plastové provedení s gumovými podložkami
✅ nahradí fitness centrum
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

1 090 Kč
Chci vědět víc
Činka inSPORTline Vin-Bell 8kg - AKCE
Činka inSPORTline Vin-Bell 8kg – AKCE
✅ jednoruční činka o hmotnosti 8 kg
✅ ve tvaru zvonu s cementovou náplní
✅ ergonomická rukojeť
✅ příjemný povrch
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

479 Kč
Chci vědět víc
Pogumovaná činka inSPORTline Ketlebel Profi 40 kg - AKCE
Pogumovaná činka inSPORTline Ketlebel Profi 40 kg – AKCE
✅ tělo činky je vyrobeno z kvalitního pogumovaného materiálu doplněno chromovou rukojetí
✅ rukojeť zaručuje bezpečné a komfortní posilování
✅ vhodná pro všechny výkonnostní i věkové kategorie uživatelů
✅ určena především k rozvoji síly
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

3 790 Kč
Chci vědět víc
Činka inSPORTline Vin-Bell 2kg - AKCE
Činka inSPORTline Vin-Bell 2kg – AKCE
✅ jednoruční činka o hmotnosti 2 kg
✅ ve tvaru zvonu s cementovou náplní
✅ ergonomická rukojeť
✅ příjemný povrch
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

159 Kč
Chci vědět víc
Činka inSPORTline Vin-Bell 4kg - AKCE
Činka inSPORTline Vin-Bell 4kg – AKCE
✅ jednoruční činka o hmotnosti 4 kg
✅ ve tvaru zvonu s cementovou náplní
✅ ergonomická rukojeť
✅ příjemný povrch
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

239 Kč
Chci vědět víc

Kettlebell a vin-bell sety

Pokud bydlíte ve vlastním domě či máte k dispozici dobrý prostor na cvičení, tak ani neuvažujte a pořiďte si klasický kettlebel. Do bytu spíše doporučuji vin-bell s pískem nebo pogumované vinbelly s cementovou náplní.

Pokud řešíte váhu závaží, případně chcete ji postupně zvyšovat, pořiďte si nejdříve kettlebell sety, respektive stále více vyhledávané vin-bell sety, které jsou i cenově výhodnější.

Fitness pomůcky do domácnosti - čti další články

Přečtěte si i další články, které jsou věnovaného výběru kvalitních fitness pomůcek speciálně do domácnosti:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..