Posilovač celého těla – eliptický trenažér (nejen na rychlé hubnutí) a vše co potřebujete vědět při jeho výběru

Erik Havlík Téma 26. února 2020 0 Trenažéry

Eliptický trenažér podobně jako cyklotrenažéry patří mezi simulátory pohybu outdoorového sportu. Díky tomuto cyklickému pohybu nohou a rukou zároveň dokáže efektivně nahradit intenzivní trénink na běžeckém pásu. Eliptické trenažéry patří mezi oblíbené tréninková zařízení, zvláště pokud chcete ušetřit čas tím, že procvičujete najednou celé tělo. Jelikož ho můžete využívat v interiéru svého domova, nemusí vás trápit klimatické podmínky a ani změny počasí.

Díky eliptickému trenažéru nahradíte dlouhé procházky, běh či cyklistiku a zároveň je to zařízení určené i pro intenzivní trénink. Ve fitness centrech jejich většinou bývá několik, protože patří mezi oblíbené tréninková zařízení v posilovnách. Často je najdete iv domácnostech právě pro jejich širokospektrálnost.

Proč si ho koupit?

Hledáte vhodný posilovací stroj, díky němuž procvičíte celé tělo? Nevyhovuje vám cvičit s vlastní váhou, ale máte rádi opakující se cviky? Chcete intenzivní trénink, který nezatíží vaše klouby? Máte problémy s klouby zejména v oblasti nohou? Důvodů, proč si koupit eliptický trenažér, je několik. Šetří vaše kolena, lokty a kotníky a při vyšší intenzitě získáte opravdu efektivní cvičení.

Eliptický trenažér nebo také eliptikal je simulace chůze. Slouží k procvičení horních a dolních partií najednou, což oceníte nejen při hubnutí ale i zpevnění svalstva všech partií. Navíc eliptický trenažér zakoupíte i za méně než běžnou roční permanentku do fitka a můžete na něm cvičit neustále. Vše v pohodlí domova, čili ušetříte nejen finance ale i čas, který byste strávili přesunem do fitness centra.

Výhody eliptického trenažéru

Jak je zmíněno výše,  trenažéry jsou fitness zařízení, na kterých dokážete procvičit celé tělo a při intenzivním tréninku spálit tolik kalorií jako při běhu. 

Eliptický trenažér (nebo i jinak nazvaný orbitrek) patří mezi tiché a snadno údržbové zařízení s kruhovým pohybem při šlapání dozadu nebo dopředu. Orbitrek je oblíbený u všech věkových kategorií, protože šetří klouby a přitom procvičíte dolní i horní část těla najednou. Když si ho objednáte online, donesou vám ho kurýrem až před dveře. Ušetříte čas, který byste jinak strávili přesunem do posilovny, a víte vedle cvičení i sledovat oblíbenou relaci.

Trenažéry a jejich druhy

Efektivní posilovací stroj na hubnutí můžete zakoupit již za cenu běžné roční permanentky do fitness centra. Cenové relace však závisí i na vaší náročnosti a jiných parametrech při výběru zařízení.

Elipticaly na domácí použití jsou zpravidla levnější než ty profesionální, ale máte záruku, že budou skladnější. Profi trenažéry však poskytují vyšší stabilitu a více poloh či nastavení.

Eliptický trenažér nejen na hubnutí

Eliptický trenažér je skvělým pomocníkem na cestě za hubnutím. Navíc vyformujete vaše tělo…

Profesionální eliptické trenažéry

Eliptikaly jsou často využívaným fitness strojem zaměřeným na hubnutí. Oproti domácím eliptickým trenažérem vynikají přesnějším nastavením zátěže, komplexnějším vybavením a dokonalejší simulací chůze. Proto je profesionální trenažér ideální pro udržování fyzické kondice a vytrvalosti.

Profesionální elipticaly jsou těžší, z kvalitnějších materiálů a s delší životností, protože jsou využívány denně několik hodin. Ideální je ten, který zvládne i vyšší váhy (např. ✅ ).

Klubové eliptické trenažéry

Klubové elipticaly patří mezi vybavenější eliptické trenažéry. Disponují vybaveným displejem, množstvím programů s převážně elektrickým systémem chodu. nosnost takového je kolem 180 kg jako u profesionálního stroje, a tudíž se vyplatí si ho zakoupit v případě častějšího používání či větší váhy.

Domácí eliptické trenažéry

Patříte mezi začátečníky? Nechcete investovat hodně peněz do zařízení? Vybírejte z nabídky manuálně ovladatelných eliptických trenažérů určených pro domácí použití ve střední třídě (např. ✅  od ověřeného internetového prodejce inSPORTline). Takový trenažér umí překvapit nastavitelnou zátěží a tichým chodem, což zas ocení vaši sousedé. Je v pokročilejší výbavě s displejem a má kompaktní rozměry. Pro jeho cenu je velmi oblíbeným eliptikalem do domácností.

Pokud patříte mezi ty, kteří si nepotrpí na výbavu a komplexnost sportovního zařízení, vyzkoušejte typicky domácí manuálně nastavitelné eliptické trenažéry.

Co je při výběru důležité?

Pokud vybíráte vhodný eliptický trenažér, zaměřte se na několik bodů a důkladně si je promyslete. Už i ty nejlevnější kousky poskytují dostatečný trénink, ale disponují menší výbavou. Zvažte proto několik bodů při výběru:

 • vaše váha
 • velikost eliptického trenažéru (zejména, pokud máte omezené prostory)
 • vybavení a možnosti nastavení
 • systém

Všechny tyto parametry ovlivňují výběr vhodného zařízení. Pokud hledáte odolnější typ vhodný i do klubu vybavený doplňky a nastavitelnou zátěží, vyzkoušejte ✅ .

Pro koho je eliptický trenažér určen?

Elipticaly jsou vhodné pro všechny věkové kategorie mužů a žen, kteří mají zájem o efektivní trénink celého těla simulací chůze nebo nordic walkingu. Jsou vhodné zejména pro ty, kteří mají problémy s klouby a zároveň chtějí mít intenzivní trénink. Pokud máte problém s odolností vůči choroám z nepřízně počasí, eliptický trenažér ve vašem obýváku vás od dalšího onemocnění vyvaruje.

Profesionální elipticaly najdete převážně ve fitness centrech kvůli jejich odolnosti vůči častému používání a vhodnosti pro vyšší váhy. Pokud ještě nevíte, který trenažér zakoupit, vyzkoušejte střední třídu vhodnou i do klubů a určitě neprohloupíte (např. ✅ ).

Jak cvičit doma?

Eliptický trenažér je simulace naší běžné chůze, a tudíž je to přirozený pohyb. Pokud chcete lehčí trénink na zvýšení pohyblivosti a kondice, postačí vám standardní pomalé kroužení nohou a rukou bez zátěže po dobu jedné hodiny. Pokud však chcete efektivní trénink, při kterém spálíte kalorie a budujete svalovou hmotu, určitě se inspirujte online návody nebo minimálně jednou inspirativní hodinou ve fitness centru s trenérem.

Jak cvičit na eliptikalu

Eliptický trenažér ať už na domácí používání nebo klubové či profesionální úrovni vám zajistí efektivní trénink…

Většina kvalitních eliptických trenažérů má nastavitelný odpor, takže víte regulovat i zatížení. Vše záleží na druhu elipticalu a brzdného systému. Díky zvýšené zátěži zpomalíte a začnete využívat rychlé svalová vlákna a budujete svalovou hmotu. Čím náročnější trénink, tím více byste se měli rozcvičit a také doporučuji zvýšit přísun magnézia, který zabrání svalovým křečím.

Rozcvička před cvičením na eliptickém trenažéru

Plánujete intenzivnější trénink na elipticalu? Navzdory dojmu, že na něj stačí naskočit bez rozcvičení, je to omyl, zejména pokud s cvičením začínáte. Bez rozcvičení a rozehřátí není tělo připraveno na trénink, a tedy i váš výkon může být značně snížen a navíc riskujete výraznou svalovou horečku. Rozcvička před tréninkem na elipticalu by měla obsáhnout celé tělo, protože eliptický trenažér je zařízení na procvičení všech svalových partií.

 • Rozcvička svrchu dolů – začněte rotací krku, následuje rotace spodní části zad, ramenních kloubů, loktů a zápěstí. Každá rotace má délku od 30 – 60 sekund.
 • Rozcvičení nohou – rotujte chodidla v kotnících, bérce v kolenou a celé nohy v bedrech do jedné i druhé strany.
 • Warm-up – také začněte svrchu např. tlačení hlavy proti ruce, protože při vytváření odporu se zatíží svaly krku s následným prokrvením a zahřátím svalové partie. Pro rozehřátí horní části těla postačí i kliky či pár zdvihů na hrazdě.
 • Strečink po rozehřátí – natahování svalstva přesuňte až po cvičení. Pomalu natahujte svaly tak, abyste postupně získali své maximum. V tomto bodě ucítíte mírnou bolest, avšak nepřecházejte za tuto hranici. Strečink je cestou ke snížení efektu svalové horečky.

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Kupujete si svůj první eliptický trenažér domů, ale obáváte se, že budete cvičit nesprávně? Máte strach, že si nevyberete ten správný trenažér? Už máte zkušenosti s cvičením na elipticalu?

❓ Jsem začátečník – Na co mám při výběru dbát?

Při výběru pro vás nejvhodnějšího eliptického trenažéru byste měli kromě ceny dívat na různé parametry tohoto sportovního zařízení. Nezapomínejte na ověřené značky, kvalitní provedení a doplňky.

Určitě si vybírejte podle těchto parametrů:

 • nosnost a reálná nosnost
 • nastavitelnost
 • množství programů
 • vhodnost pro vaši výšku
 • brzdící systém
 • tvarování madel, kvalita provedení
 • display
 • značka
 • záruka a servis

Při těchto cenách eliptických trenažérů se už nevyplatí kupovat je na bazaru. Navíc ověřené internetové obchody vědí poskytnout prodej zboží na splátky nebo si můžete vysledovat aktuální akce a slevy. Kromě toho u některých trenažérech máte u prodejce až doživotní záruku.

❓ Jaký je rozdíl mezi jednotlivými trenažéry?

Eliptické trenažéry simulují běžnou chůzi a nordic walking. Při intenzivním tréninku dokážete procvičit všechny svalové partie. Veslovací trenažéry jsou určeny k simulaci veslování. Cyklotrenažéry fungují na principu volného běhu, kdežto stacionární kola ne. Zaměřují se však převážně na trénink nohou. Najdete je ve fitness centrech a domácnostech. Všechny trenažéry jsou určeny pro aktivní sportovní trénink a intenzivní zatížení.

Elipticaly patří mezi nejoblíbenější trenažéry, protože jsou finančně dostupné a při intenzivním tréninku hubnete z celého těla. Levnější elipticaly doporučuji pro ženy nebo muže s nižší váhou a nízkou náročností (např. ✅ ).

Mé zkušenosti a doporučení

Takto před více než rokem jsem začala chodit do posilovny, ale poměrně rychle mě začali pobolívat klouby. Běžné posilovací věže a leg pressy či cvičení s vlastní váhou nepřicházely v úvahu. Spolu s mou kamarádkou jsme vyzkoušeli kromě veslovacího trenažéru i eliptical a rozhodla jsem se, že ho zakoupíme i do mini posilovny v naší bytovce.

Jelikož bydlím v menším bytě a mám už dost sportovního náčiní, které uskladníte tak, jak je to možné, ale zároveň jsem náročná, vyřešila jsem to klubovým eliptickým trenažérem (✅ od ověřeného internetového prodejce inSPORTline), který je vhodný i pro vyšší váhy návštěvníky lokální posilovny. Nepatří mezi plně profesionální elipticaly, ale pro běžný a častý trénink je postačující.

⭐ Velký přehled trenažérů (+ cena)

Nevíte se orientovat v jednotlivých druzích eliptických trenažérů? V přehledné tabulce jsou vybrány ověřené a nejprodávanější zařízení v dané třídě. V tabulce si můžete porovnat několik typy a druhy a na základě toho si vyberete ten vyhovující. Najdete zde popis výhod, určení a kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Vybrala jsem eshopy s nejlepším hodnocením, širokým sortimentem a s možností prodeje na splátky.  Navíc některé elipticaly zakoupíte i v akci.

Domácí eliptické trenažéry

Nemáte dostatek místa pro eliptický trenažér? Nechcete do sportovní výbavy příliš investovat? Vyberte si z nabídky těch, které buď hravě složíte nebo je jednoduše uskladníte.

Profesionální eliptické trenažéry

Máte rádi komplexnější sportovní zařízení? Chcete mít co nejvýkonnější eliptical? Jste profesionál, který vyžaduje kvalitní provedení? Vyberte si z profesionálních trenažérů.

Fitness pomůcky do domácnosti - čti další články

Přečtěte si i další články, které jsou věnované výběru kvalitních fitness pomůcek speciálně do domácnosti:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..