Podložka na cvičení – jak si vybrat na jógu či pilates a je vůbec při fitness cvičení nezbytná? (velký přehled)

Zuzana Pelyová Téma 8. července 2021 0

Pokud chcete cvičit doma, tak podložka na cvičení je pro vás nezbytným doplňkem. Ve fitness centrech se používá při cvičení jógy či pilates, ale své využití najde i při posilování. Díky ní se vyhnete nepříjemným bolestem zad či odřeninám na loktech a kolenou. A sami uznáte, že cvičit přímo na podlaze či parketách je velmi nepohodlné. Podložky na cvičení se vyrábějí z různých materiálů a různé tloušťce, takže na výběr je máte opravdu dostatek.

Tím, že si vlastní podložku přinesete do fitness centra či na hodinu jógy předcházíte možným infekcím, které způsobují snadno přenositelná bakterie a viry (ale i plísně). Jistě, v profi centrech se sice dbá na maximální čistotu a provádí se v nich potřebná dezinfekce, ale občasný přenos ve veřejných cvičebních místnostech je vždy možný. Podložku na cvičení si tedy vybírejte pečlivě, v podstatě jde o investici do vašeho zdraví a o pohodlnější, komfortnější cvičení.

💡 TIP na produkt - Karimatka Yoga
Karimatka inSPORTline Yoga 173x60x0,5 cm
➡️ měkká a komfortní podložka, vhodná pro cvičení aerobiku a jógy, ale také na další sportovní využití
✅ typická jóga karimatka
✅ vhodná i na aerobik nebo dynamičtější cvičení
✅ v 5 atraktivních barvách
✅ délka 173 cm x šířka 60 cm x výška 0,5 cm
✅ neklouže po podlaze
479 Kč

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

Proč si vlastně pořídít podložku na cvičení?

Těch důvodů je několik, některé z nich jsem zmínila už na úvod. Ve zkratce jde hlavně o toto:

 • cvičení je pohodlnější a komfortnější
 • cvičení je snesitelnější pro cvičence s různými zdravotními problémy (je nepředstavitelné cvičit bez podložky pro lidi s vystouplým páteří)
 • s podložkou se vyhnete odřeninám zejména na loktech a zádech (cvičení jako je plank či klasické “sklapovačky”)
 • také se vyhnete nepříjemnému zranění, které byste si mohli rychle navodit pokud použijete jen obyčejný ručník, který vám hned sklouzne
 • kvalitní podložka tlumí nárazy při dynamičtějších cvičeních (toto ocení zejména vaše klouby)
 • snížíte hluk vytvořený při cvičení (v případě, že bydlíte v paneláku, toto zase ocení sousedé pod vámi)

Podložky jednoduše ocení všichni jogíni 🙂 a milovníci aerobiku + ti, kteří si zpevňují svalstvo pomocí vlastní váhy, protože sklápěčky, kliky, plank nebo i cviky na záda (svíčka či labuť) vyžadují kvalitní podložku.

Výhody podložek

 • jsou oproti standardním karimatkám skladnější, lehčí a více vydrží
 • dají se využít na jógu, pilates, fitness, posilování, bojové sporty…
 • ale i na rozcvičku, strečink či relaxování
 • během cvičení nekloužou po podlaze, což je důležité zejména při udržování stability a předcházení úrazům
 • ochrana pokožky a šetření kloubů
 • brání i případnému poškození podlahy
 • a cvičení na studené podlaze věru není nic příjemné

Pokud chcete podložku využít kromě cvičení i na turistiku, t.j. při stanování či na pláž například, můžete si pořídit klasickou pěnovou karimatku. Jejich životnost je však v porovnání s kvalitnějšími fitness podložkami omezená. A kyž už, tak vybírejte spíše hrubší a vícevrstvou.

Jaké druhy podložek na cvičení známe

Takové podložky se liší od sebe velikostí či tloušťkou v závislosti na zaměření či druhu tréninku. Plus, na výběr máte z různých barevných variant a je jen na vás, ke jaké podložce se přikloníte.

Jóga podložka

Je to profesionální fitness pomůcka z měkkého materiálu (většinou syntetický kaučuk). Vyznačuje se hlavně vysokou mírou komfortu, paměťovou pěnou a svou odolností. TOP vlastnost je, že vůbec neklouže po podlaze, a kromě cvičení jógy se hodí i na pilates či aerobic.

Kvalitnější (a o něco dražší) podložky jsou vybaveny speciálními otvory na zavěšení a jejich materiál je odolný vůči potu a vodě. Například i tato:

✅ Profi podložka
Podložka na cvičení Profi s otvorem na zavěšení

Profi podložka na cvičení inSPORTline

Skládací podložka

Tato se označuje i jako takzvaná modulární podložka na cvičení, nebo i “puzzle” podložka. Je univerzální a využívá se jako v profi fitness centrech a posilovnách, tak i v domácím prostředí, hlavně díky puzzle efektu. Modulární podložky se skládají převážně ze 4 kusů a díky tomu si můžete vytvořit vhodné celky podle aktuální potřeby.

💡 TIP na produkt - Fitness podložka EVA40
Fitness podložka inSPORTline EVA40 200 x 200 cm
➡️ modulární fitness podložka složená ze čtyř dílů
✅ odolná vůči potu a vlhkosti
✅ 4 ks po 100 x 100 cm (až 200 x 200 cm)
✅ všestranné využití
✅ složení do požadovaného tvaru
✅ snadné skladování
1 149 Kč

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

Na co se při výběru fitness podložky na cvičení zaměřit?

Tak v první řadě je to typ cvičení, který plánujete provádět a také jde o vaši výšku vzrůstu. Pokud preferujete měkčí podložky vybírejte takovou, jejíž tloušťka přesahuje 1 centimetr.

Pokud hodláte cvičit i ve volné přírodě (doporučuji), tak určitě investujte do kvalitnější podložky a zaměřte se na materiál, ze kterého je vyrobena, aby se vám při různých nerovnostech terénu rychle nepoškodila (zkuste například tuto ✅ od prodejce InSPORTline).

Pro koho jsou podložky na cvičení určené?

Vhodné opravdu pro každého. Každého, kdo má zájem o efektivní trénink doma či ve volné přírodě. Podložky jsou vhodné nejen na cvičení ale také na prvotní rozcvičení co strečink, které nevynechávejte pokud se chcete vyhnout případným zraněním při tréninku.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, kterou podložku si koupit, zkuste na začátek vsadit na standardní univerzální pěnové karimatky (například ✅ Dvouvrstvá karimatka Yate Maxi nebo ✅ Karimatka inSPORTline Yoga).

Jak ji nejlépe využít

kliky na jedné rucePodložku už máte, jen na ní začít cvičit. Pravda? Že nevíte čím začít? Zkuste cvičení s vlastní váhou, k tomu nepotřebujete nic navíc. Navíc, tyto cviky jsou také velmi efektivní:

 • sklápěčky
 • kliky
 • cviky na záda
 • plank + plank s dotykem ramene
 • můstek
 • dřepy + dřepy s výskokem

Vyšší úroveň můžete při těchto dosáhnout s vyšším zatížením. Například při klikne připojte jen jednu nohu a druhou držte ve vzduchu. Nezapomeňte před cvičením provést alespoň krátkou rozcvičku.

Rozcvička před cvičením

Úvodní rozcvičku a strečink nikdy nevynechávejte. Jejím úkolem je zefektivnit vaše cvičení a ochránit vás před možnými zraněními vyplývajícími z nedostatečné přípravy na trénink. Bez důkladného rozehřátí není tělo připraveno na cvičení, respektive váš výkon je takto znatelně snížen. Rozcvička by měla obsáhnout celé tělo, primárně se pak zaměřte na oblast, kterou jdete cvičit.

 • začněte shora – a to rotací krku, pak následuje rotace spodní části zad, ramenních kloubů, loktů a zápěstí (každá rotace by měla trvat 30 až 60 sekund)
 • rozehřátí – také začněte svrchu, například tlačením hlavy proti ruce (při vytváření odporu se zatíží svaly krku s následným lepším prokrvením a zahřátím svalové partie), pro horní část těla postačí rozehřátí s kliknutími nebo zdvihy na hrazdě
 • rozcvičení nohou – účinné jsou dřepy a výpony s vlastní váhou po 3 série s 15 opakováními (ale to samozřejmě závisí i na úrovně pokročilosti trénujícího)
 • strečink po rozehřátí – základem strečinku je mírně natažení svalu postupnou metodou, kdy na závěr získáte maximum, můžete si ho přesunout až po cvičení

Nejčastější otázky (a odpovědi…)

Při cvičení doma bez trenéra vyvstává hlavně u začátečníka v hlavě vždy celá řadu otázek. Týkají se nejvíce způsobu cvičení, aby si nemohl nijak ublížit či zranit se. Při podložce na cvičení platí totéž, zejména pokud je na výběr tolik různých druhů a hned prvním problémem je – jak si vybrat tu správnou.

❓ Stačí mi klasická pěnová karimatka nebo potřebuji fitness podložku?

Takhle, pěnové karimatky nejsou špatné, to netvrdím, jen s jejich odolností velmi předem nekalkulujte. Občasné cvičení, výlet do přírody – to ano. Intenzivní a efektivní cvičení, které chcete trénovat delší dobu potřebuje kvalitnější fitness podložku a dvojnásobně pokud plánujete hlavně outdoor trénink.

Speciální profi podložka na cvičení je navíc také o něco těžší a má lepší přilnavost k povrchu. To určitě oceníte, jedině, že by vás bavilo sledovat, jak se podložka úspěšně roluje zpět. To také znamená, že se nezvykne klouzat v podstatě na žádném povrchu a vy se klidně můžete věnovat i dynamičtějším cvičením jako je aerobik.

❓ Jakou podložku použít na jógu?

K józe vybírejte pevnější a odolnější podložku se zvýšenou přilnavostí na povrch a nejlépe s antibakteriální úpravou. Podložky na cvičení jógy sice bývají o něco dražší, ale dále už vlastně při tomto cvičení nemáte žádnou větší investici. Pokud zvažujete cvičit několik druhů jógy, k tomu pilates či aerobik, tak si pořiďte delší podložku. Využijete ji dobře jako při relaxačních cvičeních tak i při těch dynamičtějších. Zkuste například ✅ Profi podložku inSPORTline.

podložka na jógu

K józe si vybírejte pevnější a odolnější podložku se zvýšenou přilnavostí…

Mé osobní zkušenosti a doporučení na závěr

Já osobně jsem začala cvičit zejména proto, abych konečně dokázala zhubnout. Sedavé práce mi k nadváze přispěla opravdu dostatečně a odrazilo se to i na mé postavě. Také jsem cítila menší pohyblivost a celkově jakousi ztuhlost (lépe to nevím pojmenovat). Na začátek jsem tedy zkusila cvičit pilates podle dostupných online videí na internetu. Podložka? Nač by mi byla. Postačil mi ručník na koberci. Po týdnu jsem utíkala s mírnými odřeninami do obchodu po kvalitní podložku na cvičení.

Předtím jsem si však prohlédla několik srovnávacích portálů a na základě srovnání, recenzí a doporučení jsem si pořídila ✅ profesionální podložku na jógu u ověřeného prodejce inSPORTline.cz. Na druhý den po objednání jsem si po ni skočila do kamenné prodejny.

 Já jsem s ní osobně velmi spokojená, vyhovuje mi i k mým mírně vyšším nárokům.  Necvičím už jen pilates, ale dala jsem se na Ashtanga jógu, kde přece jen potřebuji více prostor na cvičení. Také si ráda a často zacvičím i posilovací cviky s vlastní vahou.

💡 TIP na produkt - Yoga podložka Yogine
Yoga podložka inSPORTline Yogine
➡️ podložka kombinující funkčnost a podporu klasické jóga podložky s absorbčními vlastnostmi ručníku
✅ spodní část opatřena neklouzavou úpravou
✅ vhodná pro cvičení aerobicu nebo jógy i další sportovní účely
✅ přenosná, skladná
✅ vysoká absorbce potu
✅ lze prát v pračce
999 Kč

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

⭐ Srovnání podložek na cvičení (+ cena a kde koupit)

K mání je opravdu velké množství různých druhů podložek, proto jsem pro vás připravila tento přehled ověřených a kvalitních produktů v dobré ceně z ✅ ověřeného eshopu s maximálně prozákaznickým přístupem (pořadí, vysvětlí, promptně a odborně reagují na požadavky zákazníka). Všechny podložky v tomto srovnání mají pozitivní recenze. V teste najdete jako základní určení, tak i popis výhod, a v neposlední řadě i momentální (pravidelně aktualizovanou a tedy reálnou) cenu.

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
Karimatka inSPORTline Yoga 173x60x0,5 cm
Karimatka inSPORTline Yoga 173x60x0,5 cm
➡️ měkká a komfortní podložka, vhodná pro cvičení aerobiku a jógy, ale také na další sportovní využití
✅ typická jóga karimatka
✅ vhodná i na aerobik nebo dynamičtější cvičení
✅ v 5 atraktivních barvách
✅ délka 173 cm x šířka 60 cm x výška 0,5 cm
✅ neklouže po podlaze
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

479 Kč
Chci vědět víc
Fitness podložka inSPORTline EVA40 200 x 200 cm
Fitness podložka inSPORTline EVA40 200 x 200 cm
➡️ modulární fitness podložka složená ze čtyř dílů
✅ odolná vůči potu a vlhkosti
✅ 4 ks po 100 x 100 cm (až 200 x 200 cm)
✅ všestranné využití
✅ složení do požadovaného tvaru
✅ snadné skladování
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

1 149 Kč
Chci vědět víc
Yoga podložka inSPORTline Yogine
Yoga podložka inSPORTline Yogine
➡️ podložka kombinující funkčnost a podporu klasické jóga podložky s absorbčními vlastnostmi ručníku
✅ spodní část opatřena neklouzavou úpravou
✅ vhodná pro cvičení aerobicu nebo jógy i další sportovní účely
✅ přenosná, skladná
✅ vysoká absorbce potu
✅ lze prát v pračce
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

999 Kč
Chci vědět víc
Jóga podložka inSPORTline Spirit
Jóga podložka inSPORTline Spirit
➡️ měkká a pohodlná podložka, vhodná pro cvičení aerobiku nebo jógy
➡️ s atraktivním designem v orientálním stylu
✅ vyrobena z kvalitního a lehkého materiálu
✅ snadná údržba
✅ při skladování zabere minimum místa
✅ praktická síťovaná taška vhodná pro pohodlnější přenášení
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

359 Kč
Chci vědět víc
Podložka na cvičení inSPORTline Profi 180 cm
Podložka na cvičení inSPORTline Profi 180 cm
➡️ komfortní gymnastická podložka pro širokou škálu cvičení, fitness a jógu
✅ měkká podložka na cvičení, příjemný povrch
✅ ideální do domácností, otvory pro zavěšení
✅ extra pružná, odolná, dlouhá životnost
✅ snadno udržovatelný materiál
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

1 149 Kč
Chci vědět víc
Podložka na cvičení inSPORTline Profi 100 cm
Podložka na cvičení inSPORTline Profi 100 cm
➡️ extra měkká, pružná a pohodlný podložka na cvičení
➡️ vyrobená z pěnového polyesteru určená pro jógu, cvičení na podlaze a všechny typy fitness cvičení
✅ měkká podložka na cvičení, příjemný povrch
✅ ideální do domácností,
✅ extra pružná, odolná, dlouhá životnost
✅ snadno udržovatelný materiál
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

999 Kč
Chci vědět víc
Podložka na cvičení inSPORTline Aero 120 x 60 cm
Podložka na cvičení inSPORTline Aero 120 x 60 cm
➡️ extra pružná a komfortní podložka na cvičení vyrobená z paměťové pěny
➡️ pro všechny typy cvičení na podlaze
✅ vhodná i pro náročné a pravidelně opakující se cvičení
✅ dva otvory pro zavěšení
✅ pevná a protiskluzová
✅ odolná proti opotřebení, vodě a potu
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

779 Kč
Chci vědět víc
Dvouvrstvá pěnová karimatka Yate Maxi
Dvouvrstvá pěnová karimatka Yate Maxi
➡️ odolná a lehká podložka, vhodná i pro kempování a turistiku
✅ vyšší tloušťka pro lepší izolaci a měkkost
✅ podložka ideální na cvičení, trvanlivá, mechanicky odolná
✅ vhodná i na stanování, turistiku, pláž
✅ dvouvrstvé provedení
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

379 Kč
Chci vědět víc

Fitness pomůcky do domácnosti – čti další články


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..