Oregánový olej – přírodní alternativa na pomoc se záněty, infekcemi, trávením, imunitou a dalšími

Erik Havlík Téma
18. března 2021 6 Kapky, Kapsle, Oleje a krémy

Záněty, infekce, neustále se opakující problémy s trávením. Ano, tak i na toto se hodí oregánový olej. Oregánový olej má unikátní složení. Významná je zejména látka zvaná carvacrol (karvakrol), která přirozeně potlačuje přemnožené bakterie, viry, mykózy i různé parazity. Oregánový olej působí i antisepticky a dezinfekčně. Také jej lze použít zvenčí na povrch těla – kůži a sliznice, kde potlačuje různé infekce. Chcete vědět o oregánový oleji víc? Chcete návod jak si ho připravit doma sami, sice to trochu trvá, ale…? Nebo hledáte již hotový přípravek v kapkách či ve formě kapslí? S tímto vším vám pořadím.

Oregánový olej – navigace v článku

 

Pravý oregánový olej

Co je to Oregánový olej

Oregánový olej se lisuje za studena ze známé rostlinky dobromysl čili oregáno, kterou známe jako koření v kuchyni (co by to bylo za pizzu bez oregána, pravda?).

Dobromysl obecnáOregáno, oficiálně Dobromysl obecná (Origanum vulgare), je rostlina původem z Evropy a Středního východu, dnes rozšířena v Asii a v severní Africe. V tradiční medicíně je známa již odedávna a své místo si zastane i dnes. Je považována za nejúčinnější přírodní antibiotikum. K výrobě oleje se používá značně aromatická nať (právě proto je tato kořeněná a mírně nahořklá chuť oblíbená jako koření).

Použití

Oregánový olej  je vhodný pro vnitřní i venkovní použití.  Je doporučován i k aromaterapii.

Pokud si oregánový olej zařadíte do jídelníčku, můžete tak úspěšně předejít křečím v žaludku, protože jeho účinné látky pročišťují a dezinfikují trávicí soustavu. Olej celkově zklidňuje a zbavuje tělo toxinů a dalších škodlivých látek. Jak jsem již zmiňoval, oregánový olej je také považován za opravdového „zabijáka“ kvasinek.

Účinky oleje

Oregánový olej pomáhá při žaludečních potížích, problémech se žlučníkem, při infekčních průjmech, ale i při zácpě, různých kožních problémech (ekzém, lupénka, akné, bradavice, kožní plísně) infekcích dýchacích cest, zánětu středního ucha, alergii, astmatu, pozitivní vliv má i při podpůrné léčbě Helicobacter pylori.

Účinek oregánového oleje carvacrolu a thymolu na Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis – čti studii v angličtině.

Schválené zdravotní tvrzení podle platných nařízení EU:

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

  • přispívá k normální funkci střevního traktu a žaludku
  • také k normální činnosti kardiovaskulárního systému – krevní tlak
  • normální funkci horních cest dýchacích
  • k normální činnosti jater
  • podporuje duševní výkon – lepší spánek
  • přispívá k normální funkci žlučníku
  • silný antioxidant
  • pozitivní vliv na kojení
  • a imunitu

 

Nejčastější otázky

Jako u každého originálního tématu, i oregánový olej zajímá množství lidí. A ti mají otázky, pár jsem našel na internetu (diskuse, fórum). Toto jsou odpovědi na ty nejdůležitější:

❓Mohu si oregánový olej připravit doma?

↳ Určitě, a je to v podstatě velmi jednoduché. Příprava: čerstvou dobromyslovou nať omyjte a osušte. Pozor, je třeba abyste ji vysušili, protože pokud použijete čerstvou, hrozí riziko, že zplesniví a olej později zatuchne. Recept:

Co potřebujete: Kvalitní olej, nejlépe slunečnicový nebo olivový lisovaný za studena, drcenou dobromyslovou nať.

Jak na to: Polovinu poháru drcené natě zalijte polovinou sklenice zahřátého oleje – je to vlastně poměr 1:1 (zahřátí podporuje lepší uvolnění aktivních látek do oleje). Olej s oregánem dobře protřepejte a nechte stát 2 týdny (párkrát obsah ještě promíchejte). Potom olej sceďte a uskladněte na tmavém místě. Rok vydrží bez problémů.

 

❓Je vhodný v těhotenství či pro děti?

↳ Oregánový olej NENÍ je vhodný pro těhotné ženy a kojící maminky. Totéž platí pro děti. V případě nutnosti či potřeby, konzultujte v podobných případech užívání oleje s lékařem.

❓ Má oregánový olej nějaké nežádoucí účinky?

↳ Olej z oregána jako každá zdraví prospěšná látka může mít nežádoucí vedlejší účinky právě tehdy, pokud jej požijete ve velkém množství. Konkrétně při Oregánu je to látka thymol, která je ve vysokých dávkách toxická. Jelikož olej dokáže působit antisepticky a antimykoticky, při odumírání patogenů se může stát, že citlivý člověk reaguje zvýšenou bolestí hlavy, případně nevolností. Snadno tomu dokážeme předejít příjmem většího množství tekutiny, nejlépe vody. Při vnějším použití může nastat podráždění hlavně v citlivých oblastech (například genitálie, sliznice).

V jaké formě je nejlepší – olej nebo kapsle?

Nevidím v tom žádný podstatný rozdíl. Klasický olej si jednoduše nakapete denně podle doporučení v letáku, respektive doporučené jsou většinou 2 čajové lžičky denně. Na venkovní použití vám také stačí jen pár kapek. Například si jej můžete smíchat se šamponem (na lupy), kapku můžete rozetřít v místě ztuhlého svalu, klouby detto. Já jsem zkoušel například při bolesti hlavy si oregánovým olejem potírat spánky (celkem to funguje).

 Kapalné podobě takto dávám za plus pro její širší využití.  Na druhou stranu kapsle či tablety (tobolky) s oregánový olejem jsou nenáročné na aplikaci. „Zobnete si“ prášek a je vybaveno. A je to i pohodlnější a časově nenáročnější, s tím, že je můžete mít kdykoliv u sebe (na cestě, v práci, ve škole). Mně se osvědčily kapsle Candicaps i kapky Candimis.

 

Porovnání přípravků z oregánového oleje

Na trhu se můžete setkat s množstvím přípravků, které obsahují oregánový olej v různé kvalitě a ceně. Určitě se nespoléhejte na to, že ten nejlevnější je i nejlepší. Jelikož s tím mám zkušenosti a pár produktů jsem už vyzkoušel (+ rodina), dovolím si uvést pár kvalitních výrobků.

Cena oregánového oleje a kde ho koupit

Cena se odvíjí od kvality. Jako u každého zboží. Nejkvalitnější oregánový olej v biokvalitě se pohybuje v ceně od 165 Kč za 5 ml (Taoasis). Čistý olej bez příměsí a konzervačních látek, s vysokým zastoupením oregánového oleje. Samozřejmostí je kvalitní „základ“ – panenský olivový nebo slunečnicový olej.

Olej, nebo kapsle s oregánovým olejem najdete i v lékárně (např. JAMIESON oregánový olej v Dr.Max cca za 370 Kč). Ale ne vždy na něj natrefíte, zejména v menších obchodech.

Jistota podle mě je i nákup online v ověřeném eshopu se zdravou výživou.

Užívání a dávkování

Ten zcela nejkoncentrovanější oregánový olej je sám o sobě nepoužitelný, proto je na prodej ve směsích s dalšími oleji. Díky tomu ho lze užívat bez rizika. V takovém případě platí, že doporučená dávka pro vnitřní použití je 0,5 až 1 kávová lžička oleje 2x denně podle účelu použití. Při kapslích a tabletách a dalších přípravcích se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku, případně jejich užívání konzultujte s lékařem či lékárníkem. Oregánový olej je vhodný i pro vnější použití – pozor, jen pár kapek na problematická místa.

Mé vlastní zkušenosti + zhodnocení na závěr

Oregánový olej je výjimečná substance, to se mu musí nechat. Je jen na vás zda si na pomoc například s kvasinkou candida zavoláte na pomoc rovnou silné antimykotika, nebo se opakovaným mykózám pokusíte postavit již preventivně užíváním oregánový oleje. Ať už ve formě kapek nebo kapslí. My s partnerkou máme osobně vyzkoušené kapky Candimis, které nám pomohly.

Použité zdroje informácií:

 

Pravý oregánový olej


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (33 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Dobrý den, nevím proč, ale dříve tu bylo porovnání přípravků z oreganoveho oleje, byly zde obrázky a popisy jejich účinnosti. Teď když se ho chystám koupit jsem zjistila, že už tu nejsou. Skončilo to větou: dovolím si uvést pár kvalitních výrobků. A poté následuje další odstavec. Nejspíš někam zmizely. Můžu vědět jestli je vhodný přímo na plísně v organizmu a jestli je jako takový dostačující nebo i tak bude potřeba dodržovat přísnou a důslednou dietu, jak se všude uvádí. Zda se mi to až nemožné, aby olej vymitil plísně z těla, které se jak se všude uvádí jen velmi těžko a zdlouhavě dostávají z těla. Na diagnostice funkční medicíny mi řekla paní, že to asi nebude stačit jen olej, že to bude běh na dlouhou trať, ale na druhou stranu mě dost odbila, takže těžko říct čemu věřit. Tak mě zajímá, jestli má někdo zkušenosti. Děkuji

Dobrý den,
nechci se tu chytat o slovíčka ale definice může znít i takto: „Antibiotikum (též antiinfektivum) je lék, který usmrcuje některé mikroorganismy nebo brání jejich růstu.“ a dál „Antibiotika působí především proti bakteriím, některá jsou však účinná také proti houbám a parazitickým prvokům.“ Wikipedia nebo i takhle je možné popsat antimykotika které předpokládám máte na mysli vy: Antimykotika jsou antibiotika nebo chemoterapeutika určené proti kvasinkám, kvasinkovým mikroorganismům a plísním.

Ale ok, uznáváme, že použití slova antibiotikum nebylo použito právě nejšťastněji a opravujeme na antimykotikum. Díky za upozornění.

Hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..