Jak si vybrat hrazdu na zeď – pomocníka k vyrýsování zad a ramen

Zuzana Pelyová Téma 8. července 2021 0

Hrazda na zeď patří mezi oblíbené tréninkové náčiní, které je díky jednoduchému upevnění velmi odolné. Využijete jej jako skvělou pomůcku na posilování s vlastní váhou. Díky hrazdě na zeď posilujete zejména záda, ramena a břicho. Hrazda na stěnu je oblíbená zejména u mužů na cvičení tzv. křídel na zádech. Pokud preferujete cvičení v domácím prostředí, tento cvičební nástroj je pro vás to pravé.

Hrazdy na shyby jsou kromě nástěnných i stropní, či teleskopické do dveří. Do oblíbených patří i volně stojící hrazdy, které můžete použít taky v exteriéru.

💡 TIP na produkt - Nástěnná hrazda inSPORTline LCR1103
Nástěnná hrazda inSPORTline LCR1103
 • hrazda na zeď s pevnými svary
 • 3 možnosti úchopů
 • jednoduchá instalace
 • vhodné do bytu i do posilovny

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

Proč si koupit hrazdu na zeď domů?

Hrazda na zeďHrazdy patří mezi oblíbené tréninkové náčiní k provádění domácího tréninku. Hrazdy a bradla najdete i v posilovnách, jsou však mohutnější a odolnější, protože jsou většinou všechny obsazeny zejména během nejrušnějších hodin. V tomto je výhoda cvičení v pohodlí domova, cvičit můžete kdykoliv se rozhodnete a zapnete si hudbu, kterou máte nejraději.

Proč si však vybrat hrazdu na zeď? Pokud patříte mezi těžší váhové skupiny či často cvičíte, doporučuji buď nástěnné nebo stropní hrazdy, které díky montáži vydrží mnohem více. Pokud nemáte prostor pro samostatně stojící hrazdy a bradla, nástěnné hrazdy do domácnosti zabírají jen minimum místa. Můžete si ji i doma vyrobit, ovšem nevyplatí se vám to, protože nástěnné hrazdy jsou dostupné již za pár korun.

Výhody

V čem jsou hlavní benefity domácí hrazdy na zeď?  Vyhnete se přeplněným fitness centrům a v pohodlí domova dokážete vytvarovat tělo stejně kvalitně. O ušetřeném čase, který byste jinak strávili přesunem do nejbližší posilovny, ani nemluvím.  Na nikoho nečekáte, dokud si docvičíte svou sestavu a při cvičení na hrazdě nevytváříte žádný hluk, a tedy s vaším tréninkem nebudou mít sousedé žádný problém.

Co je při výběru hrazdy důležité?

Pokud vybíráte vhodnou hrazdu na stěnu, zaměřte se na parametry, kvalitu a výbavu. Zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti, možnosti upevnění a určitě nezapomeňte na vaši výšku a váhu. Tato klasická nástěnná konzola se namontuje na zeď pomocí čtyř matic (např. ✅ Hrazda na zeď inSPORTline LCR1103). Patří mezi opravdu bezpečné a stabilní nářadí na cvičení.

Hrazdy na zeď patří mezi dostupné a levné cvičební nářadí, dnes už kvalitní model zakoupíte za cenu měsíční fitness permanentky. Koupí na bazarech téměř nic neušetříte, proto doporučuji zakoupit raději loňský kousek a bude ještě levnější než např. v bazaru. Od prodejce navíc získáte dlouholetou záruku, kdežto při hrazdě z druhé ruky tu garanci nemáte.

Pro koho jsou nástěnné hrazdy určeny?

Domácí hrazdy na zeď jsou určeny pro všechny, kteří rádi trénují v pohodlí domova a zároveň chtějí vyrýsovat horní část svého těla.  Pokud nepatříte mezi pokročilé nebo máte slabou kondici, zkonzultujte tento výběr zařízení s vaším trenérem. Navíc vám poradí, jak správně cvičit.  Zvláště odborný dohled doporučuji, pokud máte problém s pohyblivostí a motorikou. Nástěnné hrazdy mají výhodu v odolnosti i při častém používání a vyšší váhy cvičícího.

Jak správně cvičit na hrazdě?

Správný trénink vyžaduje i správnou techniku. Pokud patříte mezi začátečníky a neznáte techniku cvičení na hrazdě, zkonzultujte své začátky s trenérem, který má znalosti a je certifikován. Navštivte například posilovnu, kde si můžete hrazdy vyzkoušet.

Pokud jste si vybrali nástěnnou hrazdu bez odborné konzultace, zobrazte si alespoň několik tréninkových videí, ve kterých je správný postup, jak cvičit.

Shyby

Shyby na hrazdě jsou základním prvkem tréninku. Při nástěnných hrazdách si dejte pozor na umístění. Pokud bude hrazda na stěně příliš nízko upevněna, budete muset shýbat kolena při cvičení.

Shyby nadhmatem - Pull ups

Shyby nadhmatem (Pull-ups):

Při nadhmatu na hrazdě rozvíjíte primárně zádové svalstvo, sportovci to nazývají křídla. Shyby nadhmatem jsou efektivnější na trénink zádových svalů.

 • při úzkém úchopu je zapojena hlavně střední část zádového svalstva
 • klasický úchop na šířku ramen – zapojuje rovnoměrně střední i vnější část
 • široký úchop – zapojena je hlavně vnější část zádového svalstva

Správná technika zdvihů na hrazdě

 • hlavu držet nahoře, nesklánět ani nezaklánět
 • ramena se širokým úchopem
 • rovné ale volné držení těla
 • nepřehýbejte se
 • pozor na kolísání nebo houpání
 • zpomalte

Shyby podhmatem (Chin-ups):

Shyby podhmatem jsou určeny na podporu růstu síly a svalové hmoty v ramenou, protože jsou při tom zapojeny tyto svalové partie. Tato technika je oblíbená u začátečníků, protože je jednodušší.

Rozcvička před cvičením na hrazdě

Už máte svou nástěnnou hrazdu pevně namontovanou a chystáte se cvičit? Nevynechávejte důležitou část tréninku. Rozcvičení je důležitější než samotný trénink, protože kromě toho, že se na něj kvalitnější připravíte, snížíte šanci možného zranění nesprávnou technikou.  Při tomto tréninku namáháte množství svalových partií horní části těla a navíc zatěžujete i ramenní a loketní klouby.  Kvalitní rozcvička by měla obsáhnout celé tělo nejen horní část těla, ale zaměřte se hlavně na rozcvičení zad a ramen.

 • Rozcvička svrchu dolů začíná rotací hlavy. Potom rotujte v pase do jedné a druhé strany. Následuje rotace ramenních kloubů, loktů a zápěstí. Každá část těla má rozcvičovat od 30 do 60 sekund. Pro rozcvičení a rozehřáté nohou jsou účinné dřepy a výpony s vlastní váhou po 3 série s 15 opakováními. Nejdříve však rozhýbejte klouby rotací v kotnících, v kolenou a v bedrech do jedné i druhé strany.
 • Warm-up začněte také svrchu. Příkladem je tlačení hlavy proti ruce, protože při vytváření odporu se zatíží svaly krku s následným prokrvením a zahřátím svalové partie. Pro rozehřátí horní části těla postačí i pár kliků.
 • Strečink po cvičení na hrazdě je zaměřen na natahování svalů horní části těla, a tedy ho přesuňte až po cvičení. Pomalu natahujte svaly tak, abyste postupně získali své maximum. Pomozte si zárubní dveří, kde natáhnete tricepsy a bicepsy.

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Pokud nepatříte mezi pokročilé sportovce a zakupujete si hrazdu poprvé, můžete mít plno otázek ohledně techniky cvičení, výběru hrazdy na zeď či montáže.

❓ Zvládnu montáž hrazdy na zeď?

K upevnění hrazdy na stěnu budete potřebovat i vrtačku a dostatek času. Pokud nejsou šrouby součástí balení, můžete hrazdu upevnit na stěnu i s univerzálními.  Nejdříve důkladně uvažte, v jaké výši je vhodné mít hrazdu, abyste nemuseli krčit kolena a zda je možné ji upevnit opravdu stabilně.  Aby byla rovně, pomozte si vodováhou. Nerovná hrazda na stěnu způsobí, že nebudete rovnoměrně zatěžovat obě strany těla.

❓ Zvažujete, zda neušetříte koupí používané hrazdy?

Takové kousky nabízí nejdříve inzertní portál na internetu, nebo je najdete na bazaru. Avšak neposkytnou vám takové poradenství při výběru a navíc ani 24 měsíční garanci. Raději si zakupte loňský model hrazdy na stěnu, na který od online prodejce dostanete i slevu. Výhodou je, že tyto hrazdy už mají hodnocení a uživatelské zkušenosti. Na Heuréce nebo na různých fórech si umíte zjistit díky recenzím nejen kvalitu ale i provedení či uživatelské nevýhody.

Mé zkušenosti a doporučení

Nikdy jsem nebyla zastáncem vyrýsovaného těla, jak mají kulturisté. S tím tělem se mi spojovaly i hrazdy na stěnu a cvičení na nich. Můj manžel mě však přesvědčil o opaku. Začal s klikami a každým dnem se zlepšoval. Po pár týdnech, kdy byly vidět první výsledky, přišel domů balík s hrazdou. ✅ Nástěnná hrazda LCR1103 od oveřeného prodejce inSPORTline byla tedy dokonalým řešením a dosud splňuje jeho požadavky.

💡 TIP na produkt - Nástěnná hrazda inSPORTline LCR1103
Nástěnná hrazda inSPORTline LCR1103
➡️ vhodná do bytů i posiloven
✅ hrazda na zeď s pevnými svary
✅ 3 možnosti úchopů
✅ jednoduchá instalace

💡 TIP č.1: jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi💡 TIP č.2: garance vrácení peněz💡 TIP č.3: kvalitní, spolehlivý a známý eshop

⭐ Hrazda na zeď a kde ji koupit? (+ cena)

Na výběr máte množství kvalitních cvičebních zařízení. Jak si z nich však vybrat? Připravila jsem přehled ověřených a nejprodávanějších produktů v dobré ceně a určených pro domácnost. Hrazda na zeď je stabilnější díky montáži pomocí čtyř až osmi šroubů. Tyto hrazdy zvládnou i vyšší hmotnosti, a tedy doporučuji je zejména mužům. Liší se vybavením, kvalitou provedení a počtem úchopů. Přečtěte si popis výhod, určení a kde je koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami a zároveň širokým sortimentem. 

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
Nástěnná hrazda inSPORTline LCR1103
Nástěnná hrazda inSPORTline LCR1103
➡️ vhodná do bytů i posiloven
✅ hrazda na zeď s pevnými svary
✅ 3 možnosti úchopů
✅ jednoduchá instalace
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

1 049 Kč
Chci vědět víc
Nástěnná hrazda inSPORTline RK130
Nástěnná hrazda inSPORTline RK130
➡️ na cvičení v domácnosti
✅ hrazda s pevnou vyztuženou konstrukcí
✅ 6 možností úchytu
✅ protiskluzové rukojeti
✅ zahnuté rukojeti
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

1 990 Kč
Chci vědět víc
Nástěnná hrazda inSPORTline RK200
Nástěnná hrazda inSPORTline RK200
➡️ hrazda na zeď s mnoha variantami úchopu
✅ jednoduchá instalace
✅ určeno pro domácí i komerční využití
✅ vysoká pevnost hrazdy po zavěšení
✅ špičková povrchová úprava odolná proti vlhkosti a potu
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

2 990 Kč
Chci vědět víc
Hrazda na zeď MAGNUS POWER MP1031
Hrazda na zeď MAGNUS POWER MP1031
➡️ hrazda připevnitelná do zdi pomocí osmi silných šroubů
✅ zpevněná konstrukce hrazdy s pevnými sváry
✅ 4 úchyty
✅ protiskluzové rukojeti
✅ poutko pro zavěšení boxovacího pytle, multitraineru, expanderu...
inSPORTline.cz - eshop

⭐️ jasně stanovené datum doručení zboží k zákazníkovi
⭐️ garance vrácení peněz
⭐️ kvalitní, spolehlivý a známý eshop

2 019 Kč
Chci vědět víc

Fitness pomůcky do domácnosti – čti další články

Přečtěte si i další články, které jsou věnované výběru kvalitních fitness pomůcek speciálně do domácnosti:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..