Jak na úspěšnou smoothie dietu – 9 pravidel + recepty + jídelníček a TIPY na zdravé smoothie nápoje

Petra Lyžičiarová Téma 26. února 2020 0 Diety, Domácí recepty

Smoothie nápoje se za poslední roky staly velmi populárními a není se čemu divit. Jsou jednoduché na přípravu, chutné a díky nim si zajistíte přísun dostatečného množství ovoce a zeleniny. A někdy i bez toho, abyste si to uvědomovali.

Slyšeli jste však už o smoothie dietě? Pokud chcete vědět, co to je, jaký je během této diety doporučený jídelníček a zároveň se chcete naučit zajímavé a chutné smoothie recepty, přečtěte si náš článek.

Co je to smoothie?

Se slovem smoothie se dnes setkáváme zcela běžně. Tyto zdravé nápoje bez problémů najdeme v nabídce různých kaváren či barů a jednoduše si je umíme připravit i sami doma. Možná se ptáte, jaký je rozdíl mezi koktejlem a smoothie nápojem. Odpověď není zcela jednoznačná, protože mnozí často pod názvem smoothie označují i ovocné koktejly či milkshake.

Smoothie je mixovaný nápoj, jehož hlavní složkou je syrová zelenina nebo ovoce, či jejich kombinace. Pravé smoothie mohou také obsahovat neperlivou vodu, semínka a oříšky. Dalšími složkami často přidávanými do smoothie jsou mléčné výrobky jako je mléko, kefír, acidofilní mléko či jogurt, sladidlo (nejčastěji med), případně zdravé oleje, bylinky či proteinové prášky. Smoothie však lze připravit i z mraženého ovoce. Rozdíl mezi smoothie, koktejlem a milkshakeom je tedy očividně jen v pojmenování.

💡 TIP na produkt - Proteinový koktejl KetoMIX
Proteinový koktejl KetoMIX 1200 g (40 porcí)

Pokud nemáte dostatek času na přípravu jídla a chcete zhubnout, vhodným doplňkem může být Proteinový koktejl KetoMix. Obsahuje množství výživných látek, je chutný a snadné přípravě. Obsahuje velké množství proteinů, díky čemuž vás zasytí.

➡ pro lidi, kteří chtějí zhubnout bez hladovění
➡ ideální pro časově vytížené lidi, kteří nemají čas na přípravu jídel
➡ zdravá a sytá svačina během populární proteinové diety KetoMix
✅ rychlá příprava do 3 minut
✅ výhodné velké balení
✅ možnost namíchat si příchutě podle sebe

➡️ pro lidi, kteří chtějí zhubnout bez hladovění
➡️ ideální pro časově vytížené lidi, kteří nemají čas na přípravu jídel
➡️ zdravá a sytá svačina během populární proteinové diety KetoMix
✅ rychlá příprava do 3 minut
✅ výhodné velké balení
✅ možnost namíchat si příchutě podle sebe
✅ vyšší cena

💰 Sleva DNES AŽ -50% VÝPRODEJ

Účelem tohoto nápoje je v první řadě dostat do lidského těla chutným a pohodlným způsobem vitamíny, minerály, stopové prvky, ale i enzymy, antioxidanty a vlákninu. Všechny tyto prvky jsou pro naše zdraví podstatné a nezbytné. Avšak nemůžeme o nich říci, že by plnohodnotně pokrývaly celou škálu látek, které jsou důležité pro naše přežití. Stejně ani konzistence smoothie není pro dospělého zdravého člověka přirozená. Člověk potřebuje stravu žvýkat, protože už v ústech působí na rozklad potraviny enzymy. Jíst tedy jen tekutou stravu u zdravých lidí vhodné není.

💡 Historie smoothie

Smoothie se konzumovalo jako jakési osvěžující ovocné pyré v oblasti Středomoří již několik staletí. Zajímavostí však je, že ve Spojených státech se smoothie stalo populárním až v 20. století. V dobách před tím, než byl vynalezen mrazák, se smoothie vyrábělo pouze ze sezónního a aktuálně dostupného ovoce.

Historie smoothie nápojů

Smoothie má bohatou historii…

Smoothie si stále více fanoušků získávalo během 30. až 50. let minulého století, ale hotový boom nastal až v letech šedesátých. Tehdy se lidé začali více zajímat o zdravou stravu a právě v tomto období si toto zpočátku jen ovocné pyré získalo svůj název smoothie. Slovo smooth totiž v angličtině znamená něco jako “jemný”, “hladký”, “lahodný” či “příjemný”. V minulosti se slovem smoothie označovali různé produkty, ale pojmenování pro nápoj z celých plodů ovoce a později i zeleniny, se zpopularizovalo až v 80. letech. Postupně s narůstající popularitou smoothie vznikaly ve Spojených státech různé obchodní sítě specializované na prodej smoothie nápojů, přičemž úplně prvním byl řetězec Smoothie King. Zdroj

V čem spočívá smoothie dieta

Smoothie dieta je mnohými opěvována jako zdravý a efektivní způsob hubnutí. Samozřejmě, tak jako asi každá dieta, i ta založená na pití smoothie má svá úskalí. Nápoje s obsahem ovoce a zeleniny jsou sice velmi zdravé, avšak efekt se dostaví tehdy, pokud bude mít během smoothie diety zelenina nad ovocem převahu.

Zeleninové smoothie

Během smoothie diety by měla mít převahu zelenina.

Tipů na smoothie diet najdete na internetu i na pultech v knihkupectvích obrovské množství. Pro všechny z nich však platí, že by neměly trvat dlouhodobě. Založit totiž svůj jídelníček téměř výhradně na ovoci a zelenině je sice v pořádku, avšak naše tělo potřebuje i jiné živiny. Smoothie si však klidně dopřejte jednou či dvakrát denně, klidně i třikrát. Důležité však je vědět, jakou má dané smoothie výživovou a kalorickou hodnotu.

💡 TIP: Zajímavou a aktuálně velmi populární dietou, kterou si můžete zpestřit i zeleninovými smoothie nápoji je Ketomix – proteinová dieta. Její ➡ balíček jídla na 3 týdny je nastaven tak, abyste zhubli až 5 kilogramů. Připravili jsme i podrobnou recenzi a hodnocení.

Smoothie dieta je založena na tom, že budete během určitého období přijímat pouze ovocné a zeleninové smoothie nápoje. Pokud se ptáte, jak dlouho by měla tato dieta trvat, odpovědi se různí.

Smoothie dieta – výhody:

 • chutným a rychlým způsobem dostanete do těla vitamíny, minerály a další zdravé prvky
 • máte možnost vytvářet nové kombinace podle vlastní chuti
 • výborná pro časově vytížené lidi
 • smoothie je lehce stravitelné
 • tělu dodá rychlou energii

Smoothie dieta – nevýhody:

 • nedoporučuje se držet ji dlouhodobě
 • pokud budete pít více ovocných smoothie než těch zeleninových, výsledek se nemusí dostavit
 • měli byste ho pít čerstvě připravené
 • chybí v ní dostatečné zastoupení proteinů a zdravých tuků

9 pravidel úspěšné smoothie diety

Pokud se rozhodnete pro nějakou dietu, věříte, že bude úspěšná a výsledky se dostaví. K tomu, aby byla úspěšná smoothie dieta, byste měli dodržovat několik zásad. Zde jsou:

1. Zaměřte se na zeleninu

Ovoce je plné cukru, a ten není pro hubnutí právě nejvhodnější. Z tohoto důvodu byste se měli při mixování vašeho smoothie zaměřit na zeleninu. Je pravdou, že ovocné smoothie je chutnější, ale pokud si zvyknete na chuť zeleniny, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

2. Nenahrazujte hlavní jídlo smoothie nápojem

Ovocné a zeleninové smoothie nápoje jsou plné vitamínů a minerálů, ale určitě je nemůžeme považovat za plnohodnotnou náhradu jídla. To znamená, že smoothie byste si neměli dělat namísto snídaně, oběda ani večeře. Jako svačina jsou vhodnější.

3. Ovocné dopoledne, zeleninové odpoledne

Pokud si nechcete či nevíte odepřít ovoce, snažte se kombinovat ho se zeleninou. Čistě ovocné nebo zelenino-ovocné smoothie však konzumujte dopoledne. Na svačinu dejte přednost smoothie ze zeleniny.

Smoothie dieta jídelníček

Smoothie by nemělo být náhradou za hlavní jídlo…

4. Buďte kreativní

Nepijte stále tytéž smoothie dokola, brzy vás tak smoothie dieta omrzí. Kromě toho, každá zelenina a ovoce obsahuje jiné výživné látky a v jiných množstvích. Když budete suroviny střídat, zajistíte si pestrý přísun těchto látek a zároveň vás smoothie neomrzí.

5. Důležitý je kvalitní přístroj

Na to, aby měl váš smoothie nápoj správnou konzistenci, by měly být všechny přísady dostatečně rozmixované. Ideální je proto smoothie připravovat ve speciálním přístroj zvaném smoothie maker. Kvalitní smoothie maker není nejlevnější záležitostí, avšak investice se v tomto případě skutečně vyplatí.

💡 UPOZORNĚNÍ:

Smoothie sice mají formu nápoje, avšak nenahrazují pitný režim. Pro hubnutí a správné fungování metabolismu je dodržování pitného režimu velmi důležité. Dbejte proto o to, abyste denně vypili alespoň 2,5 litru vody či bylinných čajů.

6. Připravujte si smoothie doma

Když si pořídíte kvalitní přístroj na přípravu smoothie, bude výroba vlastního smoothie podle vaší chuti hračkou. Navíc budete vědět, co jste tam použili a jaká byla kvalita vámi zvolených surovin. Další výhodou domácího smoothie je, že je ve srovnání s hotovým, které si koupíte, výrazně levnější.

7. Vyhněte se nevhodným ingrediencím

Pokud chcete pomocí smoothie diety zhubnout, rozhodně byste měli používat zdravé potraviny. Smoothie nápoj si totiž víte udělat například i z mléka a čokolády, a to už rozhodně zdravé není. Opět zopakujeme pravidlo, že pro hubnutí je podstatné, abyste pili především smoothie nápoje ze zeleniny.

8. Ustrážte si množství

Ideální porce smoothie by při dietě měla být kolem 200 až 300 ml. Závisí to však na konkrétních surovin, ze kterých se vaše smoothie skládá. Pokud však denně vypijete tři půllitrové smoothie s banány, jahodami a jiným sladkým ovocem, k tomu dva s mlékem, ovocem a medem, na hubnutí zapomeňte.

Smoothie dieta recepty

Při smoothie dietě je důležité nepřehánět to s množstvím.

9. Pozor při zdravotních problémech

Pokud vás trápí jakékoli zdravotní potíže, intolerance na potraviny nebo potravinová alergie, dávejte si pozor na to, z čeho si smoothie vyrábíte.

Jídelníček během smoothie diety

O základních zásadách smoothie diety jsme si už řekli. Alfou a omegou je tedy postavit ji na zeleninových nápojích. To však neznamená, že by měly být tyto nápoje nudné. Do smoothie můžete bez výčitek přidat semínka nebo oříšky, které představují zdravé tuky. Samozřejmostí je, abyste vybírali čerstvé potraviny nebo takové, které prošly přírodním procesem zpracování.

💡 TIP na produkt - Ketonová dieta na 7 dní
Ketonová dieta na 7 dní (35 porcí)

Tento výhodný balíček dostane tělo do ketózy a nastartuje hubnutí na celý týden. V balíčku jsou vysokoproteinové potraviny potřebné pro hubnutí. Jeho součástí je koktejl, kaše i polévky. Balení obsahuje celkem 35 porcí jídla.

➡ pro efektivní hubnutí bez hladovění
➡ ideální pro lidi s nedostatkem času na vaření
✅ pestrý jídelníček
✅ strava je bohatá na vitamíny a minerály
✅ chutné menu
✅ sleva 100 Kč
✅ 5 jídel na každý den

💰 Sleva DNES AŽ -50% VÝPRODEJ

Jídelníček během smoothie diety by měl být pestrý a určitě byste měli kromě smoothie jíst i “normální” stravu. Ta však musí být zdravá a vyvážená. Pokud se tak nestane, a smoothie dieta způsobí že přiberete, má to své důvody.

Zde je seznam nejčastějších z nich:

 1. Smoothie obsahuje málo bílkovin – na to, abyste měli dostatek energie, jen zelenina a ovoce nestačí. Proto je kromě smoothie nápojů důležité jíst i normální stravu. Chcete-li do smoothie přidat proteiny, můžete tak učinit přidáním 10 g proteinového prášku, nebo tak, že si uděláte smoothie s mlékem, sójovým mlékem či arašídovým nebo mandlovým máslem, případně s řeckým jogurtem.
 2. Smoothie má nízký obsah vlákniny – vláknina je při hubnutí velmi důležitá, protože nás ví zasytit na dlouhý čas a postará se io správnou funkci trávicího systému. Nejlepšími zdroji vlákniny jsou například kapusta, avokádo, hruška, kiwi, chia semínka či jahody.
 3. Příliš mnoho ovoce – jak jsme již zmínili, ovoce obsahuje hodně cukru, a ten není na hubnutí vhodný. Proto uberte ovoce a přidejte více zeleniny. Se sladidly jako je med zacházejte také jen opatrně. Pro sytější smoothie zkombinujte ovoce s bílkovinami.
 4. Příliš kalorické složky – pokud to vašeho smoothie dáte avokádo, hodně oříšků, plnotučné mléčné produkty a med či arašídové máslo, máte hotovou kalorickou bombu. Těchto surovin přidávejte do smoothie jen malé množství.
 5. Používáte smoothie jako náhradu jídla – na toto si třeba dát pozor, protože se to může obrátit proti vám. Smoothie bychom měli brát jako doplněk, snack vhodný na svačinu… Tomu je důležité přizpůsobit i jeho kalorický obsah.

💡 Úloha vlákniny v našem těle

Smoothie dieta a vláknina - sušené švestky

Sušené švestky jsou výborným zdrojem vlákniny.

Vláknina je složka naší stravy rostlinného původu. Obsahuje ji ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny. V našem trávicím systému se vláknina nerozkládá, ale navazuje na sebe další látky. Tím tělo očistí od nežádoucích prvků.

Její výbornou vlastností je, že díky tomu, že absorbuje vodu, urychluje peristaltiku střev. Tím podporuje pravidelné vyprazdňování střev a snižuje riziko vzniku rakoviny střev a konečníku. Nejlepšími zdroji vlákniny jsou švestky (hlavně sušené), banány, kukuřice, ovesné vločky, neloupaná rýže, datle, fíky, listová zelenina, otruby a jiné. Zdroj

Tip na 3-denní jídelníček během smoothie diety:

První den

 • snídaně – tvaroh, ovesné vločky a borůvky
 • svačina – smoothie s banánem, jahodami a kefírem
 • oběd – kuřecí prsa na přírodně, zeleninový salát
 • svačina – smoothie se špenátem, bazalkou a rajčetem
 • večeře – žampiónové rizoto

Druhý den

 • snídaně – banánové lívance s ovocem
 • svačina – citrusové smoothie s mátou
 • oběd – krůtí kousky s grilovanou cuketou a mozzarelou
 • svačina – smoothie s proteinovým práškem, banánem, kokosovou vodou a spirulinou
 • večeře – losos se zeleninovým salátem a jogurtovou zálivkou

Třetí den

 • snídaně – omeleta s ředkví
 • svačina – smoothie z lesního ovoce a mandlového mléka
 • oběd – pečené kuřecí stehno, bulgur a zeleninový salát
 • svačina – smoothie se špenátem, avokádem, okurkou, banánem a zeleným ječmenem
 • večeře – rajčatová polévka

💡 TIP: Velmi oblíbenými přísadami do smoothie jsou zelený ječmen, spirulina, chlorella či mladá pšenice. Kombinaci všech těchto zelených potravin najdete v přípravku Blendea SuperGreens. Připravili jsme i podrobnou recenzi a hodnocení tohoto produktu.

10 tipů na recepty při smoothie dietě

Smoothie dieta je skvělá v tom, že při výrobě smoothie se fantazii žádné meze nekladou. Můžete zkoušet stále nové a nové kombinace a objevovat nepoznané chutě. Na počáteční inspiraci při smoothie dietě vám přinášíme 10 tipů na recepty.

💡 Recepty při smoothie dietě

Avokádo-špenátové smoothie

 • avokádo bez pecky
 • hrnek listového špenátu
 • velký banán
 • lžíce arašídového másla
 • hrnek nízkotučného mléka
 • hrnek ledu

Smoothie se spirulinou

 • Spirulina do smoothie

  Spirulina obohatí vaše smoothie o další vitamíny…

  banán

 • ½ hrnku kokosové vody
 • ½ hrnku mandlového nebo kokosového mléka
 • 3 lžíce proteinového prášku (výborně se hodí vanilkový)
 • lžíce spiruliny

Kakaové s třešněmi a chia semínky

 • hrnek nízkotučného nebo mandlového mléka
 • 2 lžíce chia semínek
 • 2 hrnky vypeckovaných třešní
 • lžíce přírodního kakaa
 • středně velký banán
 • 5 kostek ledu

Smoothie s polníčkem a jablkem

 • 3 hrsti kozlíčka polníčka
 • 3 stopky celeru
 • dvě hrsti listového salátu
 • jedno avokádo
 • jedno jablko
 • dvě lžičky zeleného ječmene
 • 5 kostek ledu
okurkově-mrkvové smoothie

Okurka a mrkev jsou výborná kombinace na hubnutí…

Okurkově-mrkvové smoothie

 • dvě střední mrkve
 • jedno jablko
 • polovina salátové okurky
 • špetka muškátového oříšku a skořice
 • hrnek ledu

 

Super zelené smoothie

 • 100 g špenátu
 • 1/2 zeleného jablka
 • 1 kiwi
 • šálek vody

Melounové smoothie

Recept na melounové smoothie

Melounové smoothie je výborné osvěžení…

 • 1 a 1/2 šálku nakrájeného melounu bez jadérek
 • 1/4 oloupané okurky
 • 1 ČL citronové šťávy

Smoothie z červené řepy s pomerančem

 • 1/2 červené řepy
 • šťáva z pomeranče
 • 1 ČL citronové šťávy
 • 1 menší banán
 • 1 cm nastrouhaného zázvoru
 • 1 PL semínek podle chuti
 • 1 hrst nastrouhané kapusty
 • 150 ml vody

Smoothie s kapustou a zázvorem

 • menší jablko
 • menší banán
 • 3 hrsti kozlíčka polníčka
 • dva listy kapusty
 • kolečko zázvoru
 • hrnek vody
 • šťáva z poloviny citronu

Zelené smoothie s hruškou

Recepty - smoothie dieta hruška

Super osvěžující zelené smoothie s hruškou.

 • avokádo
 • 3 hrsti kozlíčka polníčka
 • hrst listového salátu
 • malý banán
 • 3 lístky máty
 • hruška
 • lžička zeleného ječmene
 • šťáva ze čtvrtiny citrónu
 • půl hrnku vody

💡 Mohlo by vás zajímat (zveřejněno na Bioporadce.cz):

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Zajímám se o zdravý životní styl, cvičení a zdravou stravu. Preferuji přírodní produkty a výživové doplňky sloužící k udržení zdraví, krásy a vitality.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..