Vitamin E (nebo tokoferol) je vitamin rozpustný v tucích, který chrání před škodlivými účinky volných radikálů a působí jako velmi účinný antioxidant. Chrání buněčnou membránu každé buňky, což přispívá k inhibici procesu stárnutí.
Jelikož je rozpustný v tucích, právem bychom si mohli myslet, že ho tělo dokáže v dostatečném množství skladovat. Tomu tak ale není. Asi 60-70% vitamínu E se z těla vyloučí stolicí. Proto je důležité neustále ho doplňovat, ideálně formou vyvážené a vhodné stravy a pokud je to nutné, i formou doplňků výživy.
Vitamín E – navigace v článku
- Proč je E vitamin potřebný pro náš organismus a jaké jsou jeho účinky
- Účinky vitaminu E na pleť
- Projevy nedostatku
- Předávkování
- Interakce vitamínu E s jinými vitaminy a doporučená denní dávka
- TOP 10 přirozeným zdrojem vitaminu E v potravinách
- Nejčastější otázky a odpovědi
- Doporučené přípravky E vitamínu (+ cena)
Proč je E vitamin potřebný pro náš organismus a jaké jsou jeho účinky
Vitamín E známe i pod názvem tokoferol. Ve skutečnosti se však jedná o sloučeninu, tokoferolů a tokotrienolů. Každá sloučenina je složena ze čtyř složek s rozdílnými molekulárními strukturami. Jelikož vitamín E patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, naše tělo ho ukládá do zásoby. Tělo ho skladuje zejména v tukové tkáni, játrech a svalech. Je nepostradatelný pro správnou funkci množství orgánů, enzymových a neurologických procesů.
Antioxidační vlastnost vitamínu E je uznávanou skutečností a má významnou roli v boji proti volným radikálům. Antioxidační účinek znamená, že vitamín E chrání tělo před oxidačními procesy. Oxidace, která vede k tvorbě volných radikálů, je přirozený fyziologický proces spojený s metabolismem. Problém je v tom, že když se tvoří příliš mnoho volných radikálů, tělo je není schopno zneškodnit (myslíme například na chemické látky v potravinách, znečištěné ovzduší ve městech, nikotinový kouř, zpracované potraviny). Volné radikály se uvolňují například „díky“ konstantnímu stresu nebo nedostatku pravidelného pohybu (chůze, běh, plavání atd.). Kromě toho konzumujeme méně protilátek, tedy antioxidantů, které pomáhají znovu nastavit rovnováhu. Volné radikály mohou být spouštěčem tak závažných onemocnění jako je ateroskleróza, oběhové poruchy, koronární stenóza artérie, trombózy a tvorba nádorů.
Tedy na co je dobrý vitamín E?
- zpomaluje stárnutí buněk, pravidelným užíváním si můžete dlouho udržet mladistvý vzhled
- hraje velmi důležitou roli při zachování zdraví očí a v prevenci zhoršení zrakové ostrosti související s věkem
- je součástí metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků, jakož i rovnováhy tekutin
- vzhledem k jeho antioxidační účinek se doporučuje užívat ho pacientům s onemocněním srdce, čímž mohou předejít ateroskleróze
- chrání vitamin A a poly-nenasycené mastné kyseliny před oxidací (jediná molekula vitaminu E je schopna ochránit nenasycené mastné kyseliny před oxidací)
- sportovci, zejména kulturisté, potřebují extra vitamín E pro správný vývoj svalů, protože vitamín podporuje svalovou výkonnost a zpožďuje únavu
- posiluje imunitní systém, což je zvláště užitečné pro starší lidi
- chrání pokožku před předčasným stárnutím, posiluje nehty a vlasy
- zlepšuje proces regenerace buněk a je proto mimořádně užitečný při rekonvalescenci
- snižuje krevní tlak a zabraňuje vzniku cévních onemocnění
- dostává do těla více kyslíku, zvyšuje vytrvalost a urychluje regeneraci
- spolu s vitaminem A chrání plíce před škodlivými účinky znečištění ovzduší
- oslabuje již existující onemocnění, např. jako je cukrovka
- snižuje příznaky únavy, je účinnou pomocí při překonávání chronické únavy
? Zajímavost: Vitamín E se nachází i v některých výživových doplňcích na podporu erekci, např. Proerecta či Vimax. Je to kvůli tomu, že tyto přípravky se užívají běžně na denní bázi a slouží také jako zdroj energie a vitamínů.
Jaké jsou účinky vitaminu E na pleť?
Vzhledem k tomu, že vitamin E ve formě oleje obsahuje významné množství vitaminu E, je ideálním přípravkem pro vaši pleť. Existuje mnoho způsobů použití, díky kterým můžete dosáhnout vynikajících výsledků. Vitamín E (a to i ten syntetický) je obecně bezpečný.
Pravidelná aplikace vitaminu E ve formě oleje dodá vaší pleti mladistvější vzhled. Efekt proti stárnutí pokožky, který nabízí většina výrobků je pomalý a i když tyto přípravky používáme na obličej pravidelně, výsledky jsou viditelné až po měsících, někdy dokonce i po letech. Buďte si jisti, že vitamin E olej přinese kýžený efekt.
Jak to funguje?
Forma vitaminu E (gama tokotrienol) má do určité míry schopnost zvrátit poškození způsobené UVB zářením. Naše pleť předčasně stárne právě kvůli působení škodlivého slunečního záření a volných radikálů v životním prostředí. Vitamín E redukuje poškození struktury pleti.
Projevy nedostatku vitamínu E
Mimo jiné můžete kalkulovat s následujícími zdroji ohrožení, pokud vaše tělo nepřijme dostatek vitaminu E:
- oslabení imunitního systému
- u žen klesá šance na početí
- ochabnutí svalů, dušnost, poškození červených krvinek, mohou se vyvinout určité typy anémie
- utrpí i nervový systém což se projeví úzkostí a napětím. Kapacita paměti je oslabena, takže je zvlášť žádoucí užívat vitamín E během velmi náročných období
- snižuje se schopnost koncentrace, svaly ztrácejí na pevnosti
Předávkování
Předávkování vitamínem E není typické, protože ačkoli tuková tkáň a játra přechovávají nadbytek, se stolicí se neustále vylučuje z těla. Vitamín E ani ve velkém množství není toxický: museli byste ho užívat obrovské množství a velmi dlouho, aby způsobil problémy. Tímto se odlišuje od jiných vitaminů rozpustných v tucích.
Ale protože nejsme stejní, mohou se vyskytnout výjimečné případy. Pokud se u vás ohlásí zvláštní příznaky – bolest hlavy, dvojité vidění, svalová slabost, gastrointestinální problémy – a jednoznačně je lze dát do souvislosti s užitím velkého množství vitamínu E – přestaňte jej užívat. Příznaky mohou být vyvolány i jiným onemocněním, naslouchejte signálem vašeho těla.
Interakce vitamínu E s vitamíny, minerály a doporučené dávkování
- vitamín E má vynikající účinky za přítomnosti vitaminu C a vitaminu A a zároveň zvyšuje účinnost vitamínu A
- působením vitamínu E se zlepšuje zásobování vitamínem A
- selen zvyšuje jeho absorpci
- přítomnost velkého množství anorganických minerálů, jako je železo a měď, snižuje jeho účinek
Doporučené dávkování
Doporučené množství vitamínu E jako výživového doplňku je 10 až 15 IU denně. Toto je oficiálně doporučené množství, vy ho můžete potřebovat více (100-200 IU). Doporučuji konzultovat s lékařem.
Stojí za to vědět, že přirozená varianta alfa-tokoferolu je z tokoferolů nejefektivnější. Horní hranice doporučené denní dávky alfa-tokoferolu, která je organismem ještě tolerována, je 1000 miligramů (1500 IU) pro lidi starší 18 let.
TOP 10 přirozených zdrojů vitaminu E v potravinách
- mandle: 30 g = 7,3 mg (27% denní dávky)
- špenát: 1 svazek = 6,9 mg (26% denní dávky)
- batáty: 1 lžíce = 4,2 mg (15% denní dávky)
- avokádo: 1 kus = 2,7 mg (10% denní dávky)
- pšeničné klíčky: 30 g = 4,2 mg (15% denní dávky)
- slunečnicová semínka: 2 lžíce = 4,2 mg (15% denní dávky)
- palmový olej: 1 lžíce = 2,2 mg (11% denní dávky)
- máslová dýně: 1 šálek = 2 mg (7% denní dávky)
- pstruh: 100g = 2 mg (7% denní dávky)
- olivový olej: 1 lžíce = 2 mg (7% denní dávky) (zdroj)
Je třeba si uvědomit, že vařením a dlouhodobým skladováním, při příliš vysoké nebo příliš nízké teplotě, mohou tyto potraviny ztratit část obsahu vitamínu E.
Nejčastější otázky a odpovědi
Téma vitamínu E jsem se snažila vyčerpat obšírně, ale pokud přesto ještě zůstaly nějaké otázky otevřené, lze na ně najdete odpověď ve vybraných otázkách a odpovědích, které jsem pro vás připravila.
❓ Vitamín E a plodnost
Áno vitamín E sa nazýva aj „vitamínom plodnosti„. Nedostatok vitamínu E znižuje plodnosť mužov i žien. Vitamín E bol objavený ako faktor plodnosti samíc potkanov už v roku 1922 a o dva roky neskôr bola jeho funkcia objavená aj u samcov krýs. Úloha vitamínu E v plodnosti ľudí nebola samozrejme nikdy priamo dokázaná – pre takéto výskumy nebolo možné zohnať potrebných dobrovoľníkov. Priame dôkazy z výskumu mnohých živočíšnych druhov a nepriame dôkazy u ľudí sú však veľavravné.
Vedci z University of Montreal v Kanade podávali doplnky s obsahom vitamínu E a selénu mužom, ktorí mali malé množstvo spermií, a ktoré boli navyše málo životaschopné. Po štyroch mesiacoch užívania sa prejavy životaschopnosti spermií výrazne zlepšili. Pohyblivosť spermií sa zvýšila a prežívalo väčšie množstvo spermií, ktoré mali normálny tvar. Zlepšenie pokračovalo po celý zvyšok šesťmesačného výskumu. Keď muži prestali preparáty užívať, vrátila sa kvalita spermií do predchádzajúceho stavu. (zdroj)
❓ Vitamín E v těhotenství
Obzvláště v prvním trimestru těhotenství patří tento vitamín k těm klíčovým. Jeho optimální množství v tomto období je 15 mg denně. Vitamín E patří mezi antioxidanty a v průběhu těhotenství posiluje tělo matky a jeho hladina v krvi matky má pozitivní vliv na růst plodu, chrání dítě před astmatem a dalšími alergiemi. K deficitu vitaminu E může dojít zejména při dodržování různých diet, kdy je omezen příjem tuků, ve kterých je tento vitamín rozpustný. Diety jsou nejen proto, ale i pro celou řadu dalších důvodů v těhotenství nevhodné!
Ve spojení s vitaminem E skvěle funguje další důležitý prvok- selen, který pomáhá udržovat pružnost kůže, což oceníte v momentě, kdy se vám začne růst bříško a poprsí. Po narození dítěte se vitamin E doporučuje iv období kojení, kdy se nároky na výživu výrazně zvyšují. Optimální množství v tomto období je 19 mg vitamínu E denně. (zdroj)
❓ Vitamín E v kosmetice
Jako v dermatologii, tak v kosmetice je vitamin E hojně využíván. V kosmetice je zajímavý jeho účinek v ošetření suché nebo zralé pokožky a regeneraci po opalování. Vitamin E může být začleněn prakticky do jakéhokoliv kosmetického výrobku obsahujícího olej. Je velmi užitečný v krémech, emulzích, šerý, mastech, balzámech, make-upu, rtěnek, korektor, balzámech na rty, očních stínech, atd.
⭐ Doporučené přípravky E vitamínu + cena
Na trhu je dostupných množství volně prodejných doplňků výživy obsahujících vitamín E. Najdete ho jako kapsle, olej i tabletky. Velmi hledaný je Vitamin E 400 – obsahuje nejvyšší obsah léčiva, až 400 mg v jedné kapsli. Abyste získali přehled, i když ne úplný, protože těch přípravků je opravdu hodně, níže vám v tabulce několik z nich i s cenou představím.
Ať se líbí tady jsou:
Použité zdroje:
- Vše o vitaminu E – odborné informace
Článek je zařazený do kategorie: Krevní tlak, Oslabená imunita, Pokožka a pleť, Srdce, žíly a cévy, Stárnutí, Trávení a metabolismus, Únava a stres
Mohlo by vás zajímat
- Zerex Koenzym Q10 - pilulky na stárnutí a energii (podrobná recenze doplňku známé značky)
- Čaga (Chaga) legendární sibiřská houba na posílení imunity
- Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
- Spirulina - superpotravina, komplexní zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin + 26 důvodů, proč ji zkusit (i na hubnutí)
- Schindeleho minerály - pro regeneraci celého organismu, zmírnění bolestí, zánětů a poruch paměti a koncentrace (recenze)
- Olej z černého kmínu - první pomoc při onemocněních dýchacích cest a trávicích problémech
- Dýňový olej - delikatesa, ale také pomoc s vysokým cholesterolem, prostatou, štítnou žlázou + další benefity
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Moringa oleifera - „zázračný strom života“, jaké jsou účinky + mé zkušenosti a dostupné formy (prášek, čaj, olej, tablety)
- Paralen Grip tablety chřipka a bolest - kombinovaný přípravek, který uleví od bolesti a nachlazení (recenze)