Včelí pyl – superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?

Georgina Babinová Téma 7. července 2021 1 Doplňky stravy, Včelí produkty

Včelí pyl má na lidské tělo a zdraví mimořádně dobrý vliv. Jeho účinky jsou všestranné a komplexní. Zkušenosti mnoha desetiletí zas dokazují, že nemá žádné vedlejší účinky a nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Včelí pyl je zázračný doplněk výživy – téměř, ale jen téměř jako lék! Čistý včelí pyl (oplodněný pyl) se považuje za nejkomplexnější přirozenou výživu. Najdete v něm téměř všechny živiny, které lidské tělo potřebuje, plus cca. 40% obsahu bílkovin přítomných ve formě volných aminokyselin.

Pokud vás tato téma zaujala a chcete se o včelím pylu dozvědět vše, co se vědět vyplatí, čtěte dále.

Co je včelí pyl?

Včely stráví každý den osm hodin sbíráním pylu. Každá včela instinktivně sbírá ten nejzdravější pyl z tisíců květů, který pak slepí svými slinami a ve speciálním “koši” na zadních nohách ho přenese do úle. Včelí pyl obsahuje množství živin, např. aminokyseliny, všechny druhy vitaminů B-komplexu, minerály, bílkoviny, sacharidy a lipidy. Sesbírat za lžíci pylu trvá včele dělnici celý měsíc.

Pro lidi je včelí pyl jedním z nejdokonalejších živin. Jeho nutriční hodnotu nelze srovnat s žádnou jinou potravinou. Aminokyseliny v něm obsažené umí lidské tělo velmi účinně využít. Dokonce ani sýry, vejce a maso neobsahují tolik aminokyselin jako pyl. Ve starověku lidé věřili, že člověk může přežít celý život bez nemocí pokud nebude konzumovat nic jiného jen včelí pyl.

Tonizující účinek pylu na lidský organismus je pravděpodobně podmíněn obsahem bílkovinných látek a fermentů. Tento vzpružující účinek pylu bývá přirovnáván k účinkům hormonů a skutečně, pokud hledáme analogii z biologického hlediska mezi rostlinnou a živočišnou říší, je vlastně pyl produktem jakýchsi “rostlinných pohlavních žláz”.

Včelí pyl nelze vyprodukovat uměle. Pyl, který je dostupný v prodejnách se získává ze zadních nohou včel, pak se jeho vnější obal naruší a je připraven poskytnout své příznivé účinky. Jeho chuť je trochu nasládlá, trochu nahořklá, po čase se na ni dá zvyknout.

Jaké je jeho složení?

Komplexní a na živiny bohatý pyl pomáhá upravit takové formy stravování, které obsahují málo živin nebo nejsou dostatečně vyvážené. Je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů, minerálů, aminokyselin, hormonů a enzymů a v neposlední řadě obsahuje významné množství přírodních antibiotik.

Tato zázračná superpotravina obsahuje následující živiny:

 • mnoho karotenoidů (které jsou prekurzory vitaminu A)
 • B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a vitamín B12
 • vitamín C
 • vitamín E
 • vápník, měď, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, křemík, síra a 59 stopových prvků
 • 22 aminokyselin s 5-7 násobkem aminokyselin, které se nacházejí ve stejném množství hovězího masa, mléka, vajec nebo sýra
 • enzymy, např. amyláza, kataláza, zima, cytochrom, dehydrogenáza, diaforázy, diastáza, mléčné kyseliny, pektany a fosfatáza
Včelí pyl je vhodný pro každého

Včelí pyl působí na zdraví blahodárně bez ohledu na věk.

Účinky

Obecné účinky včelího pylu jsou absolutně komplexní, protože aktivují biologické funkce v našem organismu, aniž by se zaměřili pouze na určitou fyziologickou oblast. Mnoho let testování ukázalo, je lehce stravitelný a doporučuje se pro všechny věkové skupiny. Samozřejmě alergie na pyl je kontraindikací užívání.

Pokud jste ho dosud nekonzumovali pravidelně, je tu pár dobrých důvodů, abyste začali:

 • stimuluje imunitní systém – díky vitaminem A, B, C, D a E a obsahu bílkovin, vápníku, hořčíku, selenu a cysteinu je pyl vynikající podporou imunitního systému. Je také známo, že má vliv na obnovu střevní flóry a antibiotické vlastnosti, které chrání tělo před prochladnutím a rýmou.
 • dává energii – pyl obsahuje velké množství aminokyselin a vitamínů, ale hlavně vitamín B, který je známý svými účinky zvyšujícími energii a odolnost, ale také hraje roli při prevenci únavy
 • podporuje trávení – obsahuje enzymy, které napomáhají trávení. Tyto enzymy pomáhají organismu z potravy, kterou přijme produkovat živiny, které tělo potřebuje.
 • chrání plíce – v pyly je množství antioxidantů, které mají protizánětlivý účinek a pomáhají tak například předcházet výskytu astmatu
 • zvyšuje plodnost
 • zabraňuje předčasnému stárnutí – jako mírné projímadlo čistí organismus a jeho pravidelná konzumace pomáhá předcházet předčasnému stárnutí. Pyl je plný inhibitorů stárnutí, s prvky, které chrání buňky kůže a zpožďují proces stárnutí. Je to hlavně vitamín E bohatý na esenciální mastné kyseliny, které regenerují buňky. Zmírní vrásky, stopy akné zmizí a zpožďuje vznik pigmentových skvrn.
 • léčí závislost – používá se také k léčbě závislosti a snížení chuti k jídlu potlačením podnětů. Jelikož pyl snižuje chuť k jídlu, může být velmi užitečný při kontrole hmotnosti.
 • chrání oběhový systém – pyl produkovaný včelami obsahuje velké množství rutinu, což je bioflavonoidný antioxidant a posiluje krevní cévy, zmírňuje problémy s oběhem a kontroluje hladinu cholesterolu. Antikoagulační vlastnosti mohou zabránit infarktu nebo mrtvici.
 • rakovina prostaty – prospěšný účinek pylu na profylaxi a léčbu poruch prostaty je už dávno znám. Výzkum objevil několik procesů odehrávajících se na této úrovni. Selen v Pele obnovuje rezervy subkanálů varlat a prostaty, které se vylučují společně se spermiemi. Je to důležitý antioxidační a protirakovinový prostředek. Fytosteroly udržují zdravé fungování prostaty a snižují frekvenci hyperplastických lézí. V důsledku pokročilého věku dochází ke snížení endogenní produkce vitaminu D, která také hraje roli ve funkci prostaty a nízké hladiny vitaminu D v rakovině prostaty. Produkce vitamínu D je podporována pylem enzymaticky, ale vitamín E a zinek mají ochrannou úlohu proti rakovině. Pylové flavonoidy, kvůli silným antioxidantem, inhibují peroxidaci nasycených mastných kyselin, která hraje roli ve vývoji rakoviny prostaty a rakoviny prsu.
 • rakovina prsu – příčiny a následky rakoviny prsu se podobají rakovině prostaty. Výše uvedené a strava bohatá na vlákninu a polynenasycené mastné kyseliny výrazně přispívají k prevenci a v neposlední řadě k léčbě těchto typů rakoviny.

Zkušenosti s užíváním včelího pylu

Pokud nahlédnete do kterékoliv diskuse věnované zkušenostem s užíváním včelího pylu setkáte se jen s superlativy. Ojediněle se setkáte s vyjádřením, že od užívání pylu někoho odradí rozšířený názor, že je to velmi silný alergen. Pro ně ale máme dobrou zprávu. Výzkumy říkají něco jiného.

Jelikož s včelím pylem mají největší a nejrelevantnější zkušenosti včelaři, vědci z farmakodynamické oddělení medicínského fakulty Jagellonské univerzity v Krakově se obrátili přímo na nich. Oslovili 2540 včelařů formou dotazníku, který se jim vrátil od 493 z nich. Jen dva chovatelé uvedli, že na sobě zaznamenali alergickou reakci po požití včelího pylu, stejně dva alergii na med (který, když je pravý, přirozeně obsahuje i pylová zrnka). Jeden z včelařů alergických na pyl uvedl trávicí potíže po konzumaci pylu, druhý svědění. 43 včelařů uvedlo, že trpí jinou alergií, jako je alergie na včelí produkty. Ale na pyl či med alergičtí nebyly. Spolu jich bylo na včelí pyl alergických pouze 0,56%. Symptomy bylo jen svědění, které ustalo po konzumaci pylu, žádné závažné alergické reakce zaznamenané nebyly.(zdroj)

Jaké jsou možné nežádoucí účinky?

Pro většinu lidí je bezpečné užívat včelí pyl orálně po dobu 30 až 60 dní, v závislosti na velikosti dávky.

Pokud začnete po zkonzumování včelího pylu pociťovat svědění, zduřeniny a otoky, potíže s dýcháním nebo závratě, okamžitě přestaňte s užíváním včelího pylu a poraďte se se svým lékařem. Vždy začněte užívat ne rovnou celou doporučenou dávku, ale jen špetku. Postupně dávku zvyšujte, pokud vám to nebude dělat žádné zdravotní problémy nebo způsobovat alergické reakce.

Jak užívat včelí pyl

Ovocný salát s včelím pylem

Ovocný salát s jogurtem, chia semeny, čerstvými bobulemi, včelím pylem.

Sušený, nebo nazývaný i suchý pyl, sestává z relativně tvrdých částic. Při konzumaci důkladně žvýkejte a polkněte. Tento způsob je většinou přijatelný pouze pro dospělé, děti ho v této formě až tak rádi nemají.

Důležité: Dodržujte dávkování!
Při nedodržení dávkování může dojít k hypervitaminóze (předávkování vitaminy). I proto odborníci doporučují dělat při užívání včelího pylu přestávky. Dospělým se doporučuje konzumovat jedna čajová lžička (cca 5 gramů) denně jako prevence. Při zdravotních problémech je možné užívat 2-3 čajové lžičky, maximálně však 20 g denně. Ještě předtím je však vhodné vyzkoušet užít pouze několik zrníček, zda nedojde k alergické reakci.

Jako včelí pyl chutná ještě lépe?
Pokud vám nevyhovuje samotné užívání pylu, tak ho přimíchejte do jogurtu, džusu, ovesných vloček, kaše nebo jiného jídla. Existují však i další způsoby. Rozmíchejte včelí pyl spolu s medem ve vodě a vypijte. Případně ho přidejte do ovocných salátů nebo jím vyzdobte koláče či zákusky. V žádném případě ho však nepoužívejte do jídel, které se budou tepelně upravovat, protože tehdy dochází ke ztrátě jeho vlastnost

Nejčastější otázky a odpovědi

❓ Doporučuje se použití včelího pylu v těhotenství?

Včelí pyl je bezpečný pro organismus. Je vhodný pro těhotné ženy i pro děti.

❓ Co je to fermentovaný včelí pyl a jaký je recept na jeho přípravu?

Pyl z květů obsahuje bílkoviny, mastné kyseliny, vitamíny, minerální látky a jiné cenné látky pro lidský organismus. Člověk je však nedokáže zpracovat jednoduchým spolknutím. Aby se pylová zrnka daly strávit a využít, musí pyl projít fermentací (štěpením) v medu nebo v medové vodě. Do převařené vlažné vody přimíchejte med. Když se med zcela rozpustí nasypte do sklenice pyl. Pořádně promíchejte a směs nechte 3 dny odpočívat v otevřeném poháru. Vznikne pylová kaše podobné konzistence jako pylová zásoby včel v úlech. Uchovávejte v chladničce. (zdroj)

❓ Jaké je doporučené skladování včelího pylu?

Surový včelí pyl je nutné skladovat v mrazničce při – 4 až -18 stupních, sušený pyl se skladuje v dobře uzavřené nádobě při pokojové teplotě.

❓ Recenze, zkušenosti i nejedno fórum hovoří o příznivých účincích včelího pylu na potenci, je to pravda?

Pyl přináší dobré výsledky i při depresích a snížené potenci. Je to biologický stimulátor, který výborně působí i na produkci pohlavních hormonů.

⭐ Doporučené přípravky včelího pylu + cena

Včelí pyl si můžete koupit v prodejnách zdravé výživy, lékárna ho běžně nenabízí. Jeho cena je dostupná pro každého. Nakonec posuďte sami – v přehledné tabulce vám přináším výběr přípravků včelího pylu, samozřejmě spolu s cenami.

Ať se líbí tady jsou:

💡 Mohlo by vás zajímat – další včelí produkty na bioporadce.cz:

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

mám prosím dotaz záruka včelího medu rouskovaného skončila 5.5. nic se na jeho konzistenci nezměnilo mohu jej používat dále /rekonstrukce bytu / omlouvám se a děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..