Moringa oleifera – „zázračný strom života“, jaké jsou účinky + mé zkušenosti a dostupné formy (prášek, čaj, olej, tablety)

Erik Havlík Téma 26. února 2020 1 Čaje, Kapsle, Káva, Oleje a krémy, Prášek

Moringa oleifera je považována za jednu z nejzajímavějších rostlin světa. Dokonce se o ní hovoří jako o zázračném stromu života, či jako o rostlině s nejvyšší koncentrací živin na světě. Pochází z Indie, kde je známá zejména v rámci takzvané ajurvédské medicíny (ajurvéda – tradiční indické léčebné umění, životní věda).

Je opravdu tato rostlina taková výjimečná jak se říká? Na rovinu: ano je!

V článku si přiblížíme Moringu samotnou, co všechno obsahuje a jaké jsou její účinky na její organismus. Řekneme si také, v jakých formách je nejčastěji dostupná, a kde ji seženete za dobrou cenu. A jaké jsou konkrétní zkušenosti s užíváním této rostliny? I to se dozvíte na závěr spolu s mým zhodnocením.

Co to Moringa je a co obsahuje

Moringa oleifera strom

Moringa olejodárná (Moringa oleifera), jinak také Moringa olejová, je volně rostoucí strom, který dorůstá do výšky až 14 metrů. Pochází z Indie, ale dnes se s ní můžeme setkat téměř na všech kontinentech (známá je například i Moringa Caribbean – Moringa karibská, moringa pocházející z karibské oblasti).

Moringa je “širokospektrální” rostlina s mnohostranným využitím, v tradiční ajurvédské medicíně se využívá jako “všelék”, jen samotný list má prý pozitivní účinek při více než 300 chorobách.

Listy Moringy olejové obsahují mimo jiné i tyto látky:

vitamínyminerályaminokyseliny
Vitamín KZinekFenylalanin
Vitamín EDraslíkMethionin
Vitamín CFosforLysin
Vitamín B3HořčíkLeucin
Vitamín B2ŽelezoIsoleucin
Vitamín B1MěďHistidin
Vitamín AVápníkArginin
Valin
Threonin
Tryptofan

Další látky: cytokininy, xantiny, polyfenoly, flavonoidy, chlorofyl, vláknina, antioxidanty, proteiny, protizánětlivé látky

Hlavní účinky Moringy

 • obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek (vitaminů, minerálů, esenciálních aminokyselin, antioxidantů,…)
 • ajurvéda doporučuje Moringa na více než 300 nemocí
 • nejmarkantněji účinky jsou při alergiích, vysokém krevním cukru a fyzické únavě

Rostlina má mnoho účinků, proto vám pro lepší orientaci uvádím přehlednou tabulku s nejčastějšími problémy, při kterých Moringa blahodárně ovlivňuje organismus.

astmadiabetesrevma
stárnutíprůjembolesti svalstva
problémy s očimazánětynedoslýchavost
bakteriální infekceproblémy s pamětíkurděje
nadýmánížloutenkatuberkulóza
vysoký krevní tlakhemoroidynádorové bujení
strata krvebolesti hlavynevolnost
bronchitidachoroby jaterpodvýživa
cholerašeroslepostzácpa
kolitidanervozitavirózy

Pre koho je vhodné užívaní rostliny

Moringa je jednoznačně určena pro ♂ muže i ♀ ženy a děti, kteří mají různé zdravotní problémy (nejvíce ceněná je hlavně všestrannost využití této rostliny).

💡 Moringa na tvorbu mléka. Běžně ji využívají ženy v tropických a subtropických oblastech pro podporu tvorby mléka. V našich podmínkách lze doporučit kapsle z listy z moringy na nastartování laktace u maminek předčasně narozených dětí a na zvýšení hladiny prolaktinu.

Mimochodem, výše zmíněné účinky této rostliny na tvorbu mléka lze podpořit i pozitivním vlivem Pískavice – řecké seno a Benedikta lékařského.

Její pěstování, prodej a dostupné formy

Člověk dokáže využít všechny části rostliny: listy, květy, plody, semena, kůru i kořen.

💡Na to, abyste však dokázali Moringu vypěstovat doma, potřebujete pro ni vytvořit vhodné podmínky. Semena vysaďte čím dříve, následně totiž časem ztrácejí klíčivost. 2 dny je nechte namočené ve vodě a vysaďte do květináče v hloubce 1-2 cm. Půdu udržujte vlhkou při pokojové teplotě minimálně 22 stupňů celsia. První výhonky lze pozorovat zhruba do 4 týdnů.

Na trhu najdeme různé dostupné formy na prodej, ať už se jedná o ✅ , ✅ , ✅ (behenový olej), ✅ či jako ✅ přísada v .

Moringa prášek

Listy Moringy sušením a mletím neztrácejí nic ze své “síly”, naopak, zvyšuje se tak jejich trvanlivost a dostupnost na trhu.

Kde koupit 100%-ní Moringu + ceny a dostupné balení?

Dávkování a užívání Moringy

 • doporučené dávkování PRÁŠEK/ČAJ: 2-4 g prášku (150-200 ml výluh) 3 x denně
 • doporučené dávkování KAPSLE/TABLETY: 1 tableta 2 – 3 x denně s velkým množstvím tekutiny, nejlépe půl hodinu před jídlem

Samozřejmě, v první řadě se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku zvoleného přípravku, takto se chyby určitě nedopustíte.

Vedlejší účinky

Konzumace většího množství může být menší problém, neboť obsahuje alkaloidy. Nadužívání kořene, květů či kůry moringy ve větším množství může u těhotných žen dokonce způsobit potrat či vyvolat předčasný porod. Naopak listy moringy se doporučují těhotným ženám protože obsahují mnoho živin (v tradiční medicíně). S dávkováním však obezřetně, nadbytek vitamínu A, který obsahuje v hojném množství, není vhodný pro vývoj plodu.

Jinak má rostlina jen zcela nepatrné množství negativních účinků na lidský organismus.

Silné stránky

 • téměř “všelék” – pomáhá při neuvěřitelném množství zdravotních problémů
 • je součástí orientální medicíny ajurvédy
 • obsahuje velké množství zeatínu – je to přírodní neurotransmiter, který je zodpovědný za správnou distribuci aminokyselin, vitamínů a minerálů v těle
 • vhodný i na zmírnění příznaků menopauzy
 • účinný pomocník při tvorbě mléka
 • doplňování látek nezbytných pro život

Mé zkušenosti

Poprvé mi o Morinze vyprávěl můj švagr, který se orientuje ve všech těch “orientálních záležitostech” samozřejmě i v ajurvédě. Později mi nabídl dokonce  a tzv. . Mimochodem, chutná jako klasická náhražka kávy (doporučuji všem, kteří se chtějí zbavit závislosti na kofeinu).

Rozhodl jsem se proto, že vyzkouším i jednodušší formu této rostlinky a vsadil jsem na snadno polykatelné kapsle. Mohu říci, že účinky se projevily již v průběhu prvního týdne užívání – cítil jsem se méně unavený a hlavně více v pohodě.

Zkušenosti jiných uživatelů

Moringa zkušenosti

…zkušenosti s Raw práškem:

Moringa Raw prášek zkušenosti

Moringa a moje doporučení na závěr

Moringa olejodárná je zajímavou rostlinou, kterou se určitě vyplatí vyzkoušet. Její pozitivní účinky na lidský organismus jsou známy již tisíciletí – je to jedna z “nejúspěšnějších” rostlin ajurvédy.

Osobně doporučuji od odborníků na zdravou výživu Advance Nutraceutics. S tímto mám velmi dobré zkušenosti. Doporučuji ho tedy zakoupit online prostřednictvím tohoto ověřeného prodejce – máte tak jistotu, že k vám dorazí kvalitní výrobek a za výhodnou cenu.

⭐ Doporučené přípravky z Moringy + ceny

Moringa je dostupná v různých formách i ceně. Pro lepší orientaci vám níže v přehledné tabulce představím pár přípravků.

Ať se líbí:

Použité zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Píšete, že je to vhodné na podporu tvorby materského mlieka. Tak som si to objednala a na krabičke je napísané, že výrobok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace matky. Ako mám tomu rozumieť?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..