Dýňový olej – delikatesa, ale také pomoc s vysokým cholesterolem, prostatou, štítnou žlázou + další benefity

Erik Havlík Téma 26. února 2020 0 Kapky, Oleje a krémy

Dýňový olej – delikatesa pro gurmány? Ano i. Olej lisovaný z dýňových semínek má totiž mnoho zdravotních benefitů!

Díky svému složení (zejména fytosteroly, nenasycené mastné kyseliny a množství antioxidantů) pomáhá s vysokým cholesterolem, chrání cévy, preventivně blahodárně působí na močový měchýř, prostatu či řeší množství kožních problémů (lépe a rychlejší hojení ran, omezení stařeckých skvrn). Dokonce se používá i na problémy s vypadáváním vlasů či lámavostí nehtů. Dodává tělu potřebné minerály a vitamíny (vitamín E, zinek, selen …). Je toho opravdu “požehnaně”.

Co je dýňový olej?

Dýňový olej je za studena lisovaný olej ze semen tykve (Cucurbita pepo), konkrétně druhu tykev velkoplodá. Přestože dýně je sama o sobě známa již odedávna (země původu Amerika, znali ji už staří Inkové), olej se začal využívat jen relativně nedávno.

Dýňový olej vyniká specifickou ořechovou chutí a má nezaměnitelné aroma. Jeho složení jej předurčuje k tomu, že je pro vaše tělo velmi snadno stravitelný. Rovněž neobsahuje ani žádný cholesterol. Tím, že se lisuje za studena, se v něm zachovávají všechny potřebné látky a vy si tedy můžete dopřát opravdu zdravou pochoutku.

💡 TIP na produkt - Dýňový olej Štýrský
Dýňový olej Štýrský z pražených semínek 250 ml

Dýně je velmi známou zeleninou a velkým pomocníkem jak v kuchyni, tak v kosmetice. Dýňový olej ovlivňuje krevní zásobení mozku, zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu myokardu a působí protizánětlivě. V kosmetice je používán na zábaly proti vypadávání vlasů či potírání nehtových lůžek proti lámavosti nehtů. 

➡️ 100% panenský dýňový olej
➡️ krajina původu: Slovinsko
✅ typická jemná oříšková chuť
✅ dlouhodobé užívání zmírňuje močové infekce, kožní problémy, alergie a astma
✅ obsahuje velké množství vitamínu A, E, C a také zinku, selenu a karotenu

💡 TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR💡 TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den💡 TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

Něco málo z botaniky

Tykev velkoplodá (Cucurbita maxima)

Je jednoletá kulturní rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae). Má plazivou lodyhu, která dorůstá délky i 10 m a vytváří na ní po celé délce další úchytné kořeny. Listy jsou srdcovitého tvaru. Žluté až oranžové květy rostou na stopkách. Samčí květy jsou v pazušných zväzočkovitých soukvětích, samičí rostou jednotlivě. Plodem je bobule různého tvaru a barvy, dosahuje hmotnosti přibližně 30 kg, některé odrůdy až 400 kg (například Atlantic Giant). (wikipedia)

Dýně pěstování

Víte, kolik dýňových semen je potřebných na výrobu 1 l oleje? 2,5 kg! Přičemž úroda semen je jen 500 kg na hektar pěstované dýně…

Složení dýňového oleje a co všechno obsahuje

Dýňový olej je známý svou lahodnou, typicky jemnou chutí a charakteristickou tmavozelenou barvou (na světle až do tmavočervené). Nejvýznamnější vlastností dýňového oleje nejen z mého pohledu, ale i odborníků, je ✅ vysoký obsah fytosterolů a ✅ široké spektrum antioxidantů.

Olej z dýňových jadérek obsahuje:

 • vitamíny: A, B1, B2, B6, E
 • minerály: zinok, draslík, fosfor, železo, mangán, zinok, selén
 • omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny
 • antioxidanty

💡 Vitamíny skupiny E

Vitamíny skupiny E jsou silnými antioxidanty, které zabraňují peroxidaci tuků. Jejich obsah v oleji je poměrně vysoký (900 mg / kg oleje). Kromě toho je důležité i široké spektrum tokoferolů (alfa-tokoferol, gama-tokoferol, delta-tokoferol, alfa-tokomonoenol, gama-tokomonoenol).

💡 Fytosteroly

Celkový obsah fytosterolů může dosahovat podle různých faktorů až 1900 mg / kg oleje. Jde hlavně o beta-sitosterol, delta-sterin, stigmasterol, kampesterol, desmosterol. Fytosteroly snižují vstřebávání cholesterolu přes střevní stěnu. Názory na to, zda jde o pozitivní vliv na metabolismus cholesterolu se různí. Beta-sitosterol je také významný svými účinky zejména pro muže (pomoc s vypadáváním vlasů a prostatou).

Dalšími prospěšnými látkami jsoufenoly (kyselina hydroxybenzoová, protokachetová, kumarová a ferulová), ✅ chlorofyl (zabezpečuje oleji barvu a podporuje jeho antioxidační vlastnosti) a ✅ karotenoidy (nejvíce zastoupen je lutein (50%), beta-karoten (10%), zbytek tvoří luteoxantín, flavoxantín, violaxantín, alfa-karoten, alfa-kryptoxanthin).

Zas na druhou stranu je dýňový olej přeceňován z hlediska obsahu mastných kyselin.

Dýňový olej totiž obsahuje pouze zanedbatelný obsah omega-3 mastných kyselin, obsahuje 0,2 až 0,4% kyseliny alfa-linolenové. Jakékoliv jiné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, například SDA, absentují. Z omega-6 mastných kyselin například neobsahuje nejvíce ceněnou kyselinu gama-linolenovou. Plus poměr omega-6 a omega-3 kyselin je až 120: 1.

Také se nadceňuje obsah zinku a selenu v oleji. Opravdu vysoký je klasických semenech, do oleje prochází jen “nepatrné” množství. Konzumací běžného množství dýňového oleje není možné získat výživově doporučené množství.

Dýňová semena

Zinku a selenu najdeme více v dýňových semenech než v oleji.

Účinky oleje na lidský organismus

Pokud bych to trochu přehnal, dýňový olej pomáhá téměř na všechno, proto je takový vzácný a řekněme si na rovinu, pěkně drahý (ačkoli ne tak astronomicky jako například arganový olej). Jaké jsou tedy účinky, které si ceníme asi nejvíce?

 • pozitivní vliv při problémech s prostatou
 • při vysokém krevním tlaku a cholesterolu
 • při kardiovaskulárních problémech
 • ateroskleróze
 • pomůže také s lámavými nehty
 • a vypadáváním vlasů
 • je vhodný i při špatném stavu pokožky
 • při zánětech močového ústrojí
 • je prospěšný při zlepšování paměti
 • pozitivně také ovlivňuje organismus při zvýšené nervozitě a podrážděnosti

Dýňový olej a hubnutí

Dýňový olej opravdu ovlivňuje hubnutí. Funguje to zejména proto, že má výjimečnou schopnost zlepšovat náš metabolismus (zrychluje ho). Pomůže s regulací chuti k jídlu, blahodárně ovlivňuje celou trávicí soustavu. Tělo zbavuje škodlivých toxinů a díky vitamínu E, který obsahuje v zajímavém množství pomáhá tělu rychle a efektivně spalovat tuky.

Takže přidávejte si ho do jídel, používejte při studené kuchyni. Je výborný do salátu, jogurtu, kaše, tvarohu, na vrch polévky, k pečivu, těstovinám, omáček, rizotu, vajíčkovým jídlům, nebo i do pomazánek…

💡 Mohlo by vás zajímat (zveřejněno na Bioporadce.cz):

Použití

 • Prospěch pro zdraví: Dýňový olej můžeme použít při všech problémech, které jsem již zmiňoval výše, to znamená jako výbornou prevenci + doplněk ke klasické léčbě (po doporučení lékaře).
 • V kuchyni: Pokud vás blahodárné účinky oleje přesvědčili o jeho koupi a chcete spojit příjemné s užitečným, tak ve vaší kuchyni ho využijete vrchovatou měrou. Dýňový olej totiž dodá vaší studené kuchyni pořádnou dávku originality a výborné chuti. Můžete ho přidávat do salátů, dresinků, omáček i pomazánek (recept: tvaroh se smetanou a bylinkovou solí pořádně rozmíchejte, přidejte dýňový olej a nadrobno nasekané dýňová jadérka). Jinak, skvěle poslouží i na dochucení a jakési ozvláštnění rozličných vařených jídel a to i barevně.
 • Kosmetika: Dýňový olej prospívá i navenek. Zlepšuje stav pokožky, vlasů i nehtů, dokonce je prospěšný i při dentální hygieně a přispívá k menší kazivosti zubů (můžete zkusit každodenní vyplachování ústní dutiny). Má sílu odstraňovat takzvané stařecké skvrny. Vlasy pomocí něho získávají lesk a jsou hustší (vnitřní užívání + vlasový zábal).

Nejčastější otázky

Stále více lidí o dýňovém oleji a jeho pozitivech ví. Prošel jsem si několik diskusí na internetu, navštívil různé fóra a vím co je nejvíce zajímá. Pokusím se dostatečně odpovídat na ty nejčastější:

❓ Může se olej užívat v těhotenství a je vhodný pro děti?

Dýňový olej těhotné maminky mohou užívat bez problémů. V doporučené dávce přijme lidský organismus 150 mikrogramů jódu, což je denní fyziologická potřeba podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Totéž platí i při dětech, pro ně jsou vhodné samozřejmě poloviční dávky. Při jakýchkoliv pochybnostech konzultuje užívání dýňového oleje s lékařem nebo důvěryhodným výživovým poradcem.

❓ Jaký je to štýrský dýňový olej?

Tak v Rakousku má dýňový olej opravdu tradici jako ve výrobě, tak i v konzumaci, a ten nejlepší pochází právě ze Štýrska (spolková země na jihovýchodě Rakouska). Vyrábí se výhradně z vyzrálých tmavozelených dýňových jader sušených na slunci.

❓ Dá se tento olej použít na vlasy?

Dá. Například u mužů pomáhá s vypadáváním vlasů díky přítomnosti bioaktivních látek, zejména fytosterolů (beta-sitosterol). Dámy ho mohou aplikovat formou teplých zábalů, nebo jako součást masek. Je vynikající na suché poškozené vlasy, velmi pomáhá například i při nesprávné použité trvalé. Po vyřešení akutních problémů se můžete zaměřit na návrat jejich zdravého vzhledu. Dodá jim ztracený lesk a zlepší jejich hustotu!

❓ A co vedlejší účinky?

Dýňový olej nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky (alespoň dosud nebyly zjištěny) ai proto je vhodný i v těhotenství i pro nejmenší děti. Také nejsou známy žádné interakce s léky.

Porovnání olejů

Existuje množství dýňových olejů různé kvality a ceny. Já jsem si pro vás připravil přehled těch nejkvalitnějších a nejzajímavějších, s nimiž mám zkušenosti, případně jsem na ně dostal doporučení od důvěryhodných lidí (rodina a přátelé).

Toto je přehledné srovnání dýňového oleje v ověřených obchodech:

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
250 ml
Dýňový olej Štýrský z pražených semínek 250 ml
Dýňový olej Štýrský z pražených semínek 250 ml
➡️ 100% panenský dýňový olej
➡️ krajina původu: Slovinsko
✅ typická jemná oříšková chuť
✅ dlouhodobé užívání zmírňuje močové infekce, kožní problémy, alergie a astma
✅ obsahuje velké množství vitamínu A, E, C a také zinku, selenu a karotenu
ProZdravi.cz - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ více než 200 výdejních míst po celé ČR
⭐️ blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den
⭐️ cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

258 Kč
Chci vědět víc
500 ml
Olej dýňový 500 ml BIO EMILE NOËL
Olej dýňový 500 ml BIO  EMILE NOËL
➡️ panenský dýňový olej tmavě zelené barvy a silné chuti v biokvalitě
✅ vhodný do studené kuchyně a k dochucení pokrmů
✅ neobsahuje umělé přísady a je vyráběn bez chemických úprav
✅ organické panenské rostlinné oleje společnosti Emile Noël odrážejí poctivé autentické chutě použitých semen nebo ovoce
CountryLife.cz - eshop

⭐️ doprava zdarma při objednávce nad 1200 Kč
⭐️ dodání zboží do 3 dnů od objednání
⭐️ velmi oblíbený eshop (podle reakcí zákazníků)

571 Kč
Chci vědět víc
250 ml
Wolfberry Dýňový olej BIO 250 ml
Wolfberry Dýňový olej BIO 250 ml
➡️ za studena lisovaný panenský olej v BIO kvalitě
➡️ vhodný jak ke konzumaci, tak ke kosmetickým účelům
✅ ideální na dochucení salátů, zálivek, sýrů nebo masa
✅ se výborně hodí i v péči o pokožku, protože na ní vytváří ochranný film
✅ bez přídavných barvících a konzervačních látek
Dr.Max - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky
⭐️ průměrná doba dodání je 2,8 dnů
⭐️ při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

205 Kč
Chci vědět víc
100 ml
Specialist - 100% Dýňový olej, za studena lisovaný - 100 ml/250 ml
Specialist – 100% Dýňový olej, za studena lisovaný – 100 ml/250 ml
➡️ olej lisovaný z dýňových semen technologií, která uchovává všechny důležité a cenné látky
➡️ krajina původu: Rusko
➡️ způsob použití: užívejte pravidelně 1 čajovou lžičku 3x za den během jídla nebo po jídle.
✅ obsahuje vitaminy E, A, C, P, PP, B1, B2, a mnoho minerálních látek
✅ olej také můžete přidávat do salátů
✅ vyrobené bez GMO
Herbatica.cz - eshop

⭐️ ke každému nákupu nad 800 Kč dárek
⭐️ cena dopravy - balík na poštu: 89 Kč, kurýr: 95 Kč
⭐️ při objednávce nad 1000Kč je doprava zdarma

174 334 174 Kč
Chci vědět víc
100 ml
Dýňový olej 100ml
Dýňový olej 100ml
➡️ panenský dýňový olej
➡️ použití: olej s příměsí octa je skvělý do salátových zálivek, studené kuchyně
➡️ při tepelném zpracování ztrácí svou chuť a zdravé vlastnosti
✅ má tak intenzivní chuť, že stačí jen pár kapek a změní chuť známých potravin
✅ ceněný především pro vysoký obsah zinku
ProZdravi.cz - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ více než 200 výdejních míst po celé ČR
⭐️ blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den
⭐️ cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

112 Kč
Chci vědět víc

Kde koupit dýňový olej a jaká je dobrá cena?

Dýňový olej a různé jiné doplňky s olejem jsou k dispozici hlavně v obchodech se zdravou výživou. Jak máte možnost vidět v předešlé tabulce, kvalitní dýňový olej taky něco stojí. Osobně doporučuji koupi online přes internet u důvěryhodných a vstřícných prodejců (například mnou preferovaný obchod ? Country Life).

Také dávám do pozornosti několik olejů ve ? vynikajícím eshopu ProZdraví, kde také rád nakupuji.

Užívání a dávkování

Dýňový olejDýňový olej můžete používat k dochucování jídel nebo si ho můžete dávat jen tak samotný. V tom případě se doporučuje dávka: 2 polévkové lžíce denně (1 ráno a 1 večer). Pro děti samozřejmě stačí poloviční dávka.

Pokud jej chcete použít navenek, tak například je vynikající na extrémně suchou pokožku, protože jí pomáhá obnovit přirozeně mastnou vrstvu. Pokud máte slabší nehty a často lámou, potírejte si je pravidelně dýňovým olejem, který vmasírujte i kolem, abyste podpořili jejich růst.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Doma máme přímo výstavní prohlídku kvalitních přírodních olejů. Nezastupitelné místo mezi nimi má i ten dýňový. Mám rád jeho příjemnou oříškovou chuť a často si jím ochucuje hlavně saláty, nebo si v něm jen tak namáčet čestvého chléb.

? Ten pravý, hustý, lze zkontrolovat podle toho, že kapka na talíři zůstane “tuhá” – nerozteče se a jeho barva je tmavozelená až kaštanová.

Také je dostupný i dýňový olej v ? kapslích. Je to pohodlné a takto je lze mít ho vždy po ruce.

💡 TIP na produkt - Dýňové tablety pro ženu
Dr.Bohm Dýňové tablety pro ženu tbl.30
➡️ tablety jsou určeny pro ženy, které jsou citlivé na močový měchýř
✅ přípravek je vhodné užívat při slabosti močového měchýře
✅ účinně posiluje jeho funkci a svalstvo pánevního dna
✅ obsahuje extrakt z jader štýrské dýně a sójový extrakt

💡 TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin💡 TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma💡 TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu💡 TIP č.4: aktuální akce → najdete zde

Co ještě dodat k dýňovým olejem na závěr? Doporučuji tento olej do každé domácnosti nejen pro jeho výjimečnou chuť, ale i pro jeho blahodárné účinky.

Použité zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..