Dýňový olej – delikatesa pro gurmány? Ano i. Olej lisovaný z dýňových semínek má totiž mnoho zdravotních benefitů!
Díky svému složení (zejména fytosteroly, nenasycené mastné kyseliny a množství antioxidantů) pomáhá s vysokým cholesterolem, chrání cévy, preventivně blahodárně působí na močový měchýř, prostatu či řeší množství kožních problémů (lépe a rychlejší hojení ran, omezení stařeckých skvrn). Dokonce se používá i na problémy s vypadáváním vlasů či lámavostí nehtů. Dodává tělu potřebné minerály a vitamíny (vitamín E, zinek, selen …). Je toho opravdu “požehnaně”.
Dýňový olej - navigace v článku

Co je dýňový olej?
Dýňový olej je za studena lisovaný olej ze semen tykve (Cucurbita pepo), konkrétně druhu tykev velkoplodá. Přestože dýně je sama o sobě známa již odedávna (země původu Amerika, znali ji už staří Inkové), olej se začal využívat jen relativně nedávno.
Dýňový olej vyniká specifickou ořechovou chutí a má nezaměnitelné aroma. Jeho složení jej předurčuje k tomu, že je pro vaše tělo velmi snadno stravitelný. Rovněž neobsahuje ani žádný cholesterol. Tím, že se lisuje za studena, se v něm zachovávají všechny potřebné látky a vy si tedy můžete dopřát opravdu zdravou pochoutku.
Dýně je velmi známou zeleninou a velkým pomocníkem jak v kuchyni, tak v kosmetice. Dýňový olej ovlivňuje krevní zásobení mozku, zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu myokardu a působí protizánětlivě. V kosmetice je používán na zábaly proti vypadávání vlasů či potírání nehtových lůžek proti lámavosti nehtů.
TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky
TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR
TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den
TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Něco málo z botaniky
Tykev velkoplodá (Cucurbita maxima)
Je jednoletá kulturní rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae). Má plazivou lodyhu, která dorůstá délky i 10 m a vytváří na ní po celé délce další úchytné kořeny. Listy jsou srdcovitého tvaru. Žluté až oranžové květy rostou na stopkách. Samčí květy jsou v pazušných zväzočkovitých soukvětích, samičí rostou jednotlivě. Plodem je bobule různého tvaru a barvy, dosahuje hmotnosti přibližně 30 kg, některé odrůdy až 400 kg (například Atlantic Giant). (wikipedia)

Víte, kolik dýňových semen je potřebných na výrobu 1 l oleje? 2,5 kg! Přičemž úroda semen je jen 500 kg na hektar pěstované dýně…
Složení dýňového oleje a co všechno obsahuje
Dýňový olej je známý svou lahodnou, typicky jemnou chutí a charakteristickou tmavozelenou barvou (na světle až do tmavočervené). Nejvýznamnější vlastností dýňového oleje nejen z mého pohledu, ale i odborníků, je ✅ vysoký obsah fytosterolů a ✅ široké spektrum antioxidantů.
Olej z dýňových jadérek obsahuje:
- vitamíny: A, B1, B2, B6, E
- minerály: zinok, draslík, fosfor, železo, mangán, zinok, selén
- omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny
- antioxidanty
Vitamíny skupiny E
Vitamíny skupiny E jsou silnými antioxidanty, které zabraňují peroxidaci tuků. Jejich obsah v oleji je poměrně vysoký (900 mg / kg oleje). Kromě toho je důležité i široké spektrum tokoferolů (alfa-tokoferol, gama-tokoferol, delta-tokoferol, alfa-tokomonoenol, gama-tokomonoenol).
Fytosteroly
Celkový obsah fytosterolů může dosahovat podle různých faktorů až 1900 mg / kg oleje. Jde hlavně o beta-sitosterol, delta-sterin, stigmasterol, kampesterol, desmosterol. Fytosteroly snižují vstřebávání cholesterolu přes střevní stěnu. Názory na to, zda jde o pozitivní vliv na metabolismus cholesterolu se různí. Beta-sitosterol je také významný svými účinky zejména pro muže (pomoc s vypadáváním vlasů a prostatou).
Dalšími prospěšnými látkami jsou ✅ fenoly (kyselina hydroxybenzoová, protokachetová, kumarová a ferulová), ✅ chlorofyl (zabezpečuje oleji barvu a podporuje jeho antioxidační vlastnosti) a ✅ karotenoidy (nejvíce zastoupen je lutein (50%), beta-karoten (10%), zbytek tvoří luteoxantín, flavoxantín, violaxantín, alfa-karoten, alfa-kryptoxanthin).
Zas na druhou stranu je dýňový olej přeceňován z hlediska obsahu mastných kyselin.
Dýňový olej totiž obsahuje pouze zanedbatelný obsah omega-3 mastných kyselin, obsahuje 0,2 až 0,4% kyseliny alfa-linolenové. Jakékoliv jiné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, například SDA, absentují. Z omega-6 mastných kyselin například neobsahuje nejvíce ceněnou kyselinu gama-linolenovou. Plus poměr omega-6 a omega-3 kyselin je až 120: 1.
Také se nadceňuje obsah zinku a selenu v oleji. Opravdu vysoký je klasických semenech, do oleje prochází jen “nepatrné” množství. Konzumací běžného množství dýňového oleje není možné získat výživově doporučené množství.

Zinku a selenu najdeme více v dýňových semenech než v oleji.
Účinky oleje na lidský organismus
Pokud bych to trochu přehnal, dýňový olej pomáhá téměř na všechno, proto je takový vzácný a řekněme si na rovinu, pěkně drahý (ačkoli ne tak astronomicky jako například arganový olej). Jaké jsou tedy účinky, které si ceníme asi nejvíce?
- pozitivní vliv při problémech s prostatou
- při vysokém krevním tlaku a cholesterolu
- při kardiovaskulárních problémech
- ateroskleróze
- pomůže také s lámavými nehty
- a vypadáváním vlasů
- je vhodný i při špatném stavu pokožky
- při zánětech močového ústrojí
- je prospěšný při zlepšování paměti
- pozitivně také ovlivňuje organismus při zvýšené nervozitě a podrážděnosti
Dýňový olej a hubnutí
Dýňový olej opravdu ovlivňuje hubnutí. Funguje to zejména proto, že má výjimečnou schopnost zlepšovat náš metabolismus (zrychluje ho). Pomůže s regulací chuti k jídlu, blahodárně ovlivňuje celou trávicí soustavu. Tělo zbavuje škodlivých toxinů a díky vitamínu E, který obsahuje v zajímavém množství pomáhá tělu rychle a efektivně spalovat tuky.
Takže přidávejte si ho do jídel, používejte při studené kuchyni. Je výborný do salátu, jogurtu, kaše, tvarohu, na vrch polévky, k pečivu, těstovinám, omáček, rizotu, vajíčkovým jídlům, nebo i do pomazánek…
Mohlo by vás zajímat (zveřejněno na Bioporadce.cz):
- KetoMIX – proteinová ketonová dieta, nebo jak zhubnout a nehladovět (+ zkušenosti)
- Velké srovnání prášků na hubnutí – které fungují a kterým se vyhnout?
- Blendea Supergreens – skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí
Použití
- Prospěch pro zdraví: Dýňový olej můžeme použít při všech problémech, které jsem již zmiňoval výše, to znamená jako výbornou prevenci + doplněk ke klasické léčbě (po doporučení lékaře).
- V kuchyni: Pokud vás blahodárné účinky oleje přesvědčili o jeho koupi a chcete spojit příjemné s užitečným, tak ve vaší kuchyni ho využijete vrchovatou měrou. Dýňový olej totiž dodá vaší studené kuchyni pořádnou dávku originality a výborné chuti. Můžete ho přidávat do salátů, dresinků, omáček i pomazánek (recept: tvaroh se smetanou a bylinkovou solí pořádně rozmíchejte, přidejte dýňový olej a nadrobno nasekané dýňová jadérka). Jinak, skvěle poslouží i na dochucení a jakési ozvláštnění rozličných vařených jídel a to i barevně.
- Kosmetika: Dýňový olej prospívá i navenek. Zlepšuje stav pokožky, vlasů i nehtů, dokonce je prospěšný i při dentální hygieně a přispívá k menší kazivosti zubů (můžete zkusit každodenní vyplachování ústní dutiny). Má sílu odstraňovat takzvané stařecké skvrny. Vlasy pomocí něho získávají lesk a jsou hustší (vnitřní užívání + vlasový zábal).
Nejčastější otázky
Stále více lidí o dýňovém oleji a jeho pozitivech ví. Prošel jsem si několik diskusí na internetu, navštívil různé fóra a vím co je nejvíce zajímá. Pokusím se dostatečně odpovídat na ty nejčastější:
❓ Může se olej užívat v těhotenství a je vhodný pro děti?
Dýňový olej těhotné maminky mohou užívat bez problémů. V doporučené dávce přijme lidský organismus 150 mikrogramů jódu, což je denní fyziologická potřeba podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Totéž platí i při dětech, pro ně jsou vhodné samozřejmě poloviční dávky. Při jakýchkoliv pochybnostech konzultuje užívání dýňového oleje s lékařem nebo důvěryhodným výživovým poradcem.
❓ Jaký je to štýrský dýňový olej?
Tak v Rakousku má dýňový olej opravdu tradici jako ve výrobě, tak i v konzumaci, a ten nejlepší pochází právě ze Štýrska (spolková země na jihovýchodě Rakouska). Vyrábí se výhradně z vyzrálých tmavozelených dýňových jader sušených na slunci.
❓ Dá se tento olej použít na vlasy?
Dá. Například u mužů pomáhá s vypadáváním vlasů díky přítomnosti bioaktivních látek, zejména fytosterolů (beta-sitosterol). Dámy ho mohou aplikovat formou teplých zábalů, nebo jako součást masek. Je vynikající na suché poškozené vlasy, velmi pomáhá například i při nesprávné použité trvalé. Po vyřešení akutních problémů se můžete zaměřit na návrat jejich zdravého vzhledu. Dodá jim ztracený lesk a zlepší jejich hustotu!
❓ A co vedlejší účinky?
Dýňový olej nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky (alespoň dosud nebyly zjištěny) ai proto je vhodný i v těhotenství i pro nejmenší děti. Také nejsou známy žádné interakce s léky.
Porovnání olejů
Existuje množství dýňových olejů různé kvality a ceny. Já jsem si pro vás připravil přehled těch nejkvalitnějších a nejzajímavějších, s nimiž mám zkušenosti, případně jsem na ně dostal doporučení od důvěryhodných lidí (rodina a přátelé).
Toto je přehledné srovnání dýňového oleje v ověřených obchodech:
název | Určení a Nevýhody | prodejce | cena |
---|---|---|---|
250 ml Dýňový olej Štýrský z pražených semínek 250 ml ![]() |
|
![]()
|
250 Kč Chci vědět víc |
500 ml Olej dýňový 500 ml BIO EMILE NOËL ![]() |
|
![]()
|
545 Kč Chci vědět víc |
250 ml Wolfberry Dýňový olej BIO 250 ml ![]() |
|
![]()
|
239 Kč Chci vědět víc |
350 ml EkoMedica Olej dýňový 350ml ![]() |
|
![]()
|
347 Kč Chci vědět víc |
100 ml Specialist - 100% Dýňový olej, za studena lisovaný - 100 ml/250 ml ![]() |
|
![]()
|
154 Kč Chci vědět víc |
100 ml Dýňový olej 100ml ![]() |
|
![]()
|
112 Kč Chci vědět víc |
Kde koupit dýňový olej a jaká je dobrá cena?
Dýňový olej a různé jiné doplňky s olejem jsou k dispozici hlavně v obchodech se zdravou výživou. Jak máte možnost vidět v předešlé tabulce, kvalitní dýňový olej taky něco stojí. Osobně doporučuji koupi online přes internet u důvěryhodných a vstřícných prodejců (například mnou preferovaný obchod ? Country Life).
Také dávám do pozornosti několik olejů ve ? vynikajícím eshopu ProZdraví, kde také rád nakupuji.
Užívání a dávkování
Dýňový olej můžete používat k dochucování jídel nebo si ho můžete dávat jen tak samotný. V tom případě se doporučuje dávka: 2 polévkové lžíce denně (1 ráno a 1 večer). Pro děti samozřejmě stačí poloviční dávka.
Pokud jej chcete použít navenek, tak například je vynikající na extrémně suchou pokožku, protože jí pomáhá obnovit přirozeně mastnou vrstvu. Pokud máte slabší nehty a často lámou, potírejte si je pravidelně dýňovým olejem, který vmasírujte i kolem, abyste podpořili jejich růst.
Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr
Doma máme přímo výstavní prohlídku kvalitních přírodních olejů. Nezastupitelné místo mezi nimi má i ten dýňový. Mám rád jeho příjemnou oříškovou chuť a často si jím ochucuje hlavně saláty, nebo si v něm jen tak namáčet čestvého chléb.
? Ten pravý, hustý, lze zkontrolovat podle toho, že kapka na talíři zůstane “tuhá” – nerozteče se a jeho barva je tmavozelená až kaštanová.
Také je dostupný i dýňový olej v ? kapslích. Je to pohodlné a takto je lze mít ho vždy po ruce.
TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin
TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma
TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu
Co ještě dodat k dýňovým olejem na závěr? Doporučuji tento olej do každé domácnosti nejen pro jeho výjimečnou chuť, ale i pro jeho blahodárné účinky.
Použité zdroje informací:
- reflex.cz – Štýrský dýňový olej: Rakouský polní léčitel
- iprima.cz – Dýňový olej je lahodný a zdravý
- Dýňový olej – zázrak, který potřebujete (vlasové zábaly, pokožka, pleť, na nehtovou kůžičku…)
Mohlo by vás zajímat
-
Suché popraskané paty - příčiny a léčba tohoto problému + 3 TIPy na přípravky + 1 domácí recept
-
Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
-
Vitamín B6 - psychická pohoda, břitký mozek a ještě mnohem více + přehled přípravků za výhodné ceny
-
Schindeleho minerály - pro regeneraci celého organismu, zmírnění bolestí, zánětů a poruch paměti a koncentrace (recenze)
-
Jak se zbavit celulitidy - velký přehled přípravků proti celulitidě + tipy na domácí recepty
-
Biotin (Vitamín B7) - TOP vitamin pro krásné vlasy, zdravou pokožku a nehty + 5 tipů na přípravky
-
Thiamin (Generica) - vitamín B1 pro duševní pohodu a při zvýšené zátěži organizmu (recenze)
-
Pyridoxin (vitamin B6) - snižuje únavu, zlepšuje imunitu a také náladu + vybrané přípravky
-
Excipial U Lipolotio (recenze) - dermální emulze vhodná pro všechny, kteří mají problémy se suchou a podrážděnou pokožkou
-
Hlíva ústřičná - vše o chutné a zdraví prospěšné houbě - pěstování, recepty, účinky + přehled přípravků