Čaga (Chaga) legendární sibiřská houba na posílení imunity či pomoc s léčbou rakoviny (+ TOP 6 přípravků)

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 4 Doplňky stravy, Houby

Čaga (Inonotus obliquus) se považuje za jednu z nejstarších léčivých hub na světě. Velmi oblíbenou je hlavně v tradiční ruské a celkově východoevropské medicíně (Pobaltí, Polsko, … ale i v takovém Finsku), kde se používá nejčastěji ve formě odvaru – čaje.

Čaga samotná je typ parazitní dřevokazné houby, která se objevuje na stromech z tvrdého dřeva – v oblibě má zejména břízy v chladnějších klimatických podmínkách. Natrefit na ni můžete v lesích Ruska, severní a východní Evropy, ale také v Koreji, Kanadě či USA. Její léčivé schopnosti oceňuje stále více lidí na celém světě. Znáte tuto originální houbu i vy? Ne? Tak pokud se chcete o ní dozvědět více a zajímají vás i například účinky a jak se správně užívá, čtěte náš článek až dokonce a dozvíte se.

Co to vlastně Čaga je + něco málo z historie

Technicky vzato je čaga vlastně černá koncentrovaná hmota mycelia dřevokazné houby Rezavec šikmý (Inonotus obliquus). To vyčnívá povětšinou z březových stromů. Má tmavou, tvrdou a popraskanou vnější vrstvu (připomíná spálené dřevěné uhlí), které se nazývá sklerotium. Uvnitř má však žlutohnědou do rezava laděnou barvu. A díky tomu je pak snadno rozpoznatelná od ostatních hub.

Chaga je nejznámější na Sibiři, kde se z ní vaří různé odvary a čaje používané doslova jako “lék” na rakovinné nádory. Místní tuto hubu volají: Dar od boha. Sibiřská Čaga je však známa i v tradiční čínské medicíně.

Chaga - dřevokazná houba

Čaga je vlastně černá koncentrovaná hmota mycelia dřevokazné houby Rezavec šikmý.

Její účinky jsou známy již několik tisíc let, znali ji už v Mezopotámii či Egyptě před více než 4000 lety. Podrobně popsaná je i v čínském herbáři Shen Nong Ben Cao Jing. Na území Ruska (zejména Sibiř) se kromě léčení používala i při šamanských rituálech, kde dostala i své jméno Chaga. Čagu znal car Vladimir Monomach, Rasputin, Alexandr Solženicyn se o ní zmiňuje ve svém románu Rakovina. Čagu znali i původní obyvatelé Ainu, kteří obývali ostrov Honšú a v menší míře i Hokkaidó. Čaj z houby užívali při trávicích potížích a bolestech žaludku a také ho využívali k náboženským obřadům (prášek z houby). A nakonec, houba byla dokonce známa i Indiánům v Severní Americe. Svou novodobou historii houba píše od roku 1864, kdy ji začal zkoumat J. G. N Dragendorff v St. Peterburgu. Nejvýraznější zájem moderní medicíny se začal projevovat v 20. století, kdy se zdokumentováno její složení a vědecky se začaly zkoumat její účinky.

💡 TIP na produkt - Chaga
Chaga 90 kapslí
➡️ doplněk stravy s extraktem z plodnice čagy
➡️ obsahuje 23 % polysacharidů
✅ extrakt z medicinální huby s maximálním podílem polysacharidů
✅ Chaga obsahuje terapeuticky významné látky - polysacharidy (betaglukany), antioxidanty (melanin) a steroly (betulin)
639 Kč
Chaga v eshopu ProZdravi.cz

💡 TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR💡 TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den💡 TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

Čaga složení

Čaga je opravdová superpotravina bohatá na živiny a další bioaktivní látky. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • polysacharidy – obsahuje takzvané strukturální polysacharidy nacházející se v chitinový stěnách, ty poskytují energii, podporují správnou činnost kardiovaskulárního systému, zdraví střev a jater a podporují normální hladinu cukru v krvi
 • beta-D-glukany – nejdůležitější schopností je modulovat imunitní systém, beta-D-glukany pomáhají také normalizovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi (čti více o glukanech)
 • fytosteroly – v chaga houbě je přítomno několik fytosterolů, jde o 45% lanosterolu, 25% inotodiolu a zbývajících 30% tvoří ergosterol, fecosterol a další, některé studie ukazují účinek lanovosterolu a inotodiolu na rakovinné buňky, při lanosterolu se zase prokázal pozitivní účinek na viry
 • triterpeny betulin a kyselina betulínová – silné terapeutické činidla, u kterých se předpokládají účinky na podporu zdravé hladiny cholesterolu, kromě toho se zkoumá jejich přínos k udržení zdravého profilu cholesterolu a vztah k rakovině a virům
 • antioxidanty – čaga obsahuje mnoho pigmentu melanin, který je charakteristický vysokou hladinou antioxidantů (polyfenoly), čaga má dokonce nejvyšší skóre ORAC* (míra antioxidační účinnosti) v rámci všech superpotravin, extrakt z houby obsahuje 1104 jednotek ORAC na gram
 • skupinu vitamínů (B – komplex), vitamin D
 • minerály – draslík, rubidium, cesium, měď, selen, zinek, železo, mangan, hořčík, vápník
 • SOD (superoxid dismutáza) – důležitý antioxidant přítomen i v chaga, patří do skupiny enzymů, které hrají důležitou roli při ochraně našeho těla proti oxidaci a volným radikálům. Účinnost se také měří v ORAC skóre.

💡 *Co je to ORAC?

Jde o metodu, jejímž úkolem je změřit hodnotu antioxidantů v potravě. ORAC jednotka tedy udává schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály.

Až 80-90% světové populace (odhad) nezkonzumuje ani polovinu doporučené dávky antioxidantů potřebných k tomu, aby mohli bojovat s volnými radikály, se kterými přijde naše tělo do kontaktu. Strava s vysokou hodnotou ORAC má tedy pro střízlivě uvažující lidi doslova cenu zlata. (zdroj)

Účinky čagy na lidský organismus

Toto jsou asi nejznámější schopnosti a možné účinky, které sibiřská chaga má:

1. Rakovina

Některé výzkumy prokazují, že houba čaga je schopná zpomalit růst u některých typů nádorů a předcházet zhoubnému bujení buněk, přestože princip účinku ještě není znám.

Čaga je známá tím, že obsahuje vysoké množství antioxidantů a tak dokáže napomoci tělovým buňkám odolávat působení volných radikálů. Pokud lidský organizmus těchto látek neobsahuje dostatečné množství, dochází k poškození buněk následkem oxidačního stresu. Ten stojí za vývojem rakovinných buněk a dalších zdravotních problémů.

Chaga:

 • je schopná zpomalit vývoj některých typů rakoviny (rakovina plic, prsu a vaječníků – studie prokazující, že cenné složky chaga hub u myší zpomalují vývoj rakoviny)
 • triterpeny v odvaru (čaji) z čagy podporuje ničení rakovinných buněk a přitom nepoškozuje normální zdrave buňky

(zdroj)

💡 TIP na produkt - Chaga Mushroom
Chaga Mushroom 125g
➡️ houba chaga s velmi vysokou hodnotu ORAC (měření antioxidačních vlastností)
✅ obohacení stravy o velmi silný antioxidant
✅ posílení imunitního systému
✅ prevence chorob
339 Kč

💡 TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání💡 TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

2. Cholesterol

Některé antioxidanty obsiahnuté v čage pomáhají snížit hladinu “zlého” LDL cholesterolu v krvi (čtete více o cholesterolu). Vysoká hladina znamená vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, proto má význam také v kardiovaskulárních choreniach.

3. Stárnutí

Oxidační stres, jak známo, je přímo zodpovědný za viditelné fyzické projevy stárnutí (vrásky, převislá kůže, šedivění vlasů) a vzniká hlavně v důsledku slunečního záření, znečištěného životního prostředí a dalších. Chaga díky obsahu antioxidantů stárnutí omezuje.

4. Krevní tlak

Oxidační stres podle všeho hraje podstatnou roli při zvyšování krevního tlaku. Lidé s vysokým krevním tlakem mají spíše náběh na vážnější onemocnění typu infarkt, mrtvice a další kardiovaskulární onemocnění. Čaga se svými antioxidačními schopnostmi může pomoci s jeho snížením a tak předcházet onemocněním srdce.

5. Imunitní systém

Čaga podporuje tvorbu cytokinů. Co to znamená? Cytokiny jsou vlastně proteiny nezbytné pro stimulaci bílých krvinek a ty jsou hlavní obranou imunitního systému vůči chorobám. Oficiální výzkumy na myších prokázaly, že čaga může podpořit tvorbu cytokinů.

💡 TIP na produkt - Čaga sibiřská
Superionherbs Čaga sibiřská, kapsle 90 ks
➡️ potravinový doplňek oblíbený obzvláště v tradiční ruské medicíně
✅ čaga obsahuje přes 200 bioaktivních látek, především polysacharidy
✅ také je bohatá na antioxidanty a minerály
✅ pro své kapsle sbírá Superionherbs čagu pouze z kmenů břízy

💡 TIP č.1: poštovné 85 Kč (zdarma nad 980 Kč)💡 TIP č.2: rychlé a jednoduché objednání💡 TIP č.3: všechno zboží skladem

6. Záněty

Při boji proti nemocem je zánět projevem odpovědi organismu na napadení a je v podstatě při léčbě nápomocný. Někdy je však projevem chronického onemocnění (například revmatoidní artritida). Sibiřská čaga pomáhá se záněty, proto je možné očekávat i její využití při autoimunitních onemocněních.

7. Cukr v krvi

Některé výzkumy na myších potvrzují, že chaga může mít význam i v boji proti cukrovce. Konkrétně? Při geneticky modifikovaných hlodavců s cukrovkou a obezitou se během 8 týdnů podávání extraktu z houby se jejich hladina glukózy v krvi snížila.

8. Vedlejší účinky léků

Některé výzkumy už naznačují, že čaga může také hrát významnou roli při prevenci nežádoucích účinků u některých léků (například chemoterapeutika, při ozařování a podobně).

Ostatní superpotraviny se Čage jen dívají na záda

Pokud se podíváme na čagu blíže, tak zjistíme, že tato výjimečná houba má v porovnání s ostatními (a populárnějšími) superpotraviny určitě navrch. Tak například:

💚 Quinoa vs. Chaga

Quinoa je opravdový zdroj flavonoidů, vitamínů a antioxidantů. Obsahuje vysoké množství kvercetinu, který napomáhá s normální funkcí srdce a dýchacího systému a je nápomocný i při ochraně buněk před poškozením volnými radikály.

 • Čaga obsahuje mnohem vyšší hladinu antioxidantů

💚 Goji vs. Chaga

Goji obsahuje velké množství polysacharidů. Tím nejhlavnějším je pektin.

 • Čaga má polysacharidy pocházející z chitinu, kterého získávání je těžší a je velmi prospěšný pro náš organismus

💚 Avokádo vs. Chaga

Avokádo je známé tím, že obsahuje množství živin, například folát a vitamin D. Tyto látky spolu s lipidy podporují snížení hladiny cholesterolu a přispívají k lepšímu zdraví srdce.

 • Čaga a její betaglukany také (ne-li ještě výraznějšímu zvýšení) zlepšují stav hladiny cholesterolu a to zejména tím, že brání jeho vstřebávání do krevního oběhu během trávicího procesu
💡 TIP na produkt - Befungin
Befungin extrakt z čagy 100ml
➡️ extrakt z čagy (z Rezavce šikmého)
✅ obsahuje řadu biologicky aktivních látek jako polysacharidy, kyselinu čagovou, organické kyseliny, steroidy a další
✅ díky tomu má velmi příznivé účinky na obranyschopnost organismu a vyznačuje se antioxidačním efektem
455 Kč

💡 TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin💡 TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma💡 TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu💡 TIP č.4: aktuální akce → najdete zde

Čaga a její použití – 4 základní formy

1. Čaj

Jednoduchá příprava, snadné použití. Jak na to:

 • malý kousek houby povařte 30 minut ve větším množství vody a pijte jako čaj (takový odvar vám vydrží i měsíc, následující den po přípravě přidejte něco málo čerstvé vody a povařte 1-2 minutky, takto můžete pokračovat, dokud čaj nezeslábne – je téměř bílý
 • takový čaj si dopřejte 2-3 x denně
 • zajímavost: čaj z čagy je výborný na kocovinu, má totiž alkalické účinky a tělo rychle detoxikuje
 • důležitá informace: po vypití čaje si vždy vypláchněte ústní dutinu, každodenní pití čaga čaje může totiž přibarvit zuby
Čaga - čaj

Čaj z čagy je výborný i na kocovinu…

2. Kapky

Kapky jsou také výbornou formou jak uchovat unikátní vlastnosti houby. Nejprve jde o tekutý extrakt v lahvičce s kapátkem, což umožňuje užívání kapek přímo do úst, nebo jednoduché dávkování do nápojů (voda, čaj, nealko…).

 • doporučená dávka se většinou odvozuje od hmotnosti jedince, konkrétní čísla se vždy dozvíte z příbalového letáku přípravku a pokyny se také řiďte
 • orientačně jde o 30 kapek za den při hmotnosti 50 kg (posílení imunitního systému) nebo i 60 kapek / 50 kg denně (chronická onemocnění)

3. Tablety nebo kapsle

Toto je asi nejrychlejší a nejpohodlnější řešení pro každého. Užívání a dávkování je velmi jednoduché. Řiďte se vždy pokyny výrobce uvedenými na etiketě či příbalovém letáku přípravku. V případě nejasností, konzultujte užívání přípravků z čagy s lékařem či lékárníkem.

4. Prášek

Rozemleté mycelium můžete použít zevnitř i zvenčí. O vnitřním užívání jsme se bavili při čaji. Řekněme si jak čagu používat zvenku – nejlepší je použít ji do koupele. Takový blahodárný koupel je vhodný zejména pro ty, kteří mají problém se suchou pokožkou a těch, kteří trpí chronickými problémy kůže.

Čaga zejména díky obsahu vitamínů (D2, K) či minerálů (zejména zinek) je pro lidskou pokožku přímo balzám. Pravidelné koupele s extraktem z houby pomohou vaší pokožce navrátit mladistvý vzhled bez defektů.

Kontraindikace při užívání

V zásadě při čage kontraindikace nejsou specifikovány, dejte si však pozor a tuto houbu neužívejte:

 • pokud berete imunosupresiva – může snižovat jejich účinek
 • pokud užíváte léky na ředění krve – může jejich účinek zvýšit
 • pokud berete léky na diabetes – hladina cukru může o dost snížit
 • v případě, že je poškozen nervový systém
 • při chronické kolitidě
 • při penicilinu nebo glukose (podávaných intravenózně)
 • pokud trpíte některým chronickým onemocněním či užíváte speciální léky (například antidiabetika nebo antikoagulanty)

TOP přípravky z čagy (cena a kde koupit)

Čaga je u nás stále populárnější, proto vám nakonec uvádím konkrétní přípravky, které mají svou kvalitu a prodávají se prostřednictvím ověřených eshopů a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti a mají dobré recenze. Abyste se snadněji zorientovali 🙂

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
100 ml
Befungin extrakt z čagy 100ml
Befungin extrakt z čagy 100ml
➡️ extrakt z čagy (z Rezavce šikmého)
✅ obsahuje řadu biologicky aktivních látek jako polysacharidy, kyselinu čagovou, organické kyseliny, steroidy a další
✅ díky tomu má velmi příznivé účinky na obranyschopnost organismu a vyznačuje se antioxidačním efektem
BENU.cz - eshop

⭐️ 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin
⭐️ poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma
⭐️ léková karta funguje také na eshopu
⭐️ aktuální akce → najdete zde

455 Kč
Chci vědět víc
90 kapslí
Chaga 90 kapslí
Chaga 90 kapslí
➡️ doplněk stravy s extraktem z plodnice čagy
➡️ obsahuje 23 % polysacharidů
✅ extrakt z medicinální huby s maximálním podílem polysacharidů
✅ Chaga obsahuje terapeuticky významné látky - polysacharidy (betaglukany), antioxidanty (melanin) a steroly (betulin)
ProZdravi.cz - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ více než 200 výdejních míst po celé ČR
⭐️ blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den
⭐️ cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

639 Kč
Chci vědět víc
90 kapslí
Superionherbs Čaga sibiřská, kapsle 90 ks
Superionherbs Čaga sibiřská, kapsle 90 ks
➡️ potravinový doplňek oblíbený obzvláště v tradiční ruské medicíně
✅ čaga obsahuje přes 200 bioaktivních látek, především polysacharidy
✅ také je bohatá na antioxidanty a minerály
✅ pro své kapsle sbírá Superionherbs čagu pouze z kmenů břízy
BIOOO.CZ - eshop

⭐️ poštovné 85 Kč (zdarma nad 980 Kč)
⭐️ rychlé a jednoduché objednání
⭐️ všechno zboží skladem

930 Kč
Chci vědět víc
60 kapslí
Terezia Čaga+Reishi a Rakytník 60 kapslí
Terezia Čaga+Reishi a Rakytník 60 kapslí
➡️ doplněk stravy ve formě kapslí, který obsahuje houby čagu a reishi, dále rakytník řešetlákový a vitamin E
✅ produkt s originálním složením pouze z přírodních zdrojů se silným antioxidačním účinkem
✅ určený zejména pro seniory, ženy v menopauze, pro lidi s vyšší psychickou zátěží
✅ ipro ty, kteří se ne zcela vhodně stravují a dále pro všechny na celkovou podporu vitality a obranyschopnosti
Dr.Max - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky
⭐️ průměrná doba dodání je 2,8 dnů
⭐️ při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

419 Kč
Chci vědět víc
75 ml
Eliksír čaga krém-balzám na hojení jizev, různých ďolíčků na tváři, při psoriáze - 75 ml
Eliksír čaga krém-balzám na hojení jizev, různých ďolíčků na tváři, při psoriáze – 75 ml
➡️ čaga krém-balzám na hojení jizev, různých ďolíčků na tváři, při psoriáze
✅ Čaga je březová houba, která má velmi dobrý vliv na zdraví člověka a pomáha při velkém spektru zdravotních těžkostí
✅ má antivirový, antimykotický, protizánětlivý účinek
Herbatica.cz - eshop

⭐️ ke každému nákupu nad 800 Kč dárek
⭐️ cena dopravy - balík na poštu: 89 Kč, kurýr: 95 Kč
⭐️ při objednávce nad 1000Kč je doprava zdarma

229 Kč
Chci vědět víc

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

Mám plíseň nehtů na nohou, v poslední době mi vznikla i na nehtech rukou. Dle doporučení kožního lékaře jsem užívala různé preparáty, ale výsledek žádný. Pomohla by mi sibiřská houba?

Prosím o radu jsem po přechodu 5let.mam někdy nervy protože se starám o ležáka.nevim čím to je ale strašně mě řídnou vlasy už jsem vyzkoušela z lékáren i od kožního lékaře všelijaké přípravky.ale nic mi nepomáhá.dekuji.

Zkuste se obratit na pani Podhornou, zakladatelka fy Nadeje, delaji ruzne vytazky z pupenu a pod. Dokaze Vam doporucit pupenovvou kuru, ubytek vlasu muze dost pravdepodobne souviset s nejakou nedostatecnkstj ledvin. Pani Podhorna moji mamce doporucila kuru prave na ridke vlasy. Kontakt a plno odkazu na ni najdete na internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..