Čaga (Chaga) legendární sibiřská houba na posílení imunity

Georgina Babinová Téma
18. března 2021 7 Doplňky stravy, Houby

Čaga (Inonotus obliquus) se považuje za jednu z nejstarších léčivých hub na světě. Velmi oblíbenou je hlavně v tradiční ruské a celkově východoevropské medicíně (Pobaltí, Polsko, … ale i v takovém Finsku), kde se používá nejčastěji ve formě odvaru – čaje.

Čaga samotná je typ parazitní dřevokazné houby, která se objevuje na stromech z tvrdého dřeva – v oblibě má zejména břízy v chladnějších klimatických podmínkách. Natrefit na ni můžete v lesích Ruska, severní a východní Evropy, ale také v Koreji, Kanadě či USA. Její léčivé schopnosti oceňuje stále více lidí na celém světě. Znáte tuto originální houbu i vy? Ne? Tak pokud se chcete o ní dozvědět více a zajímají vás i například účinky a jak se správně užívá, čtěte náš článek až dokonce a dozvíte se.

Co to vlastně Čaga je + něco málo z historie

Technicky vzato je čaga vlastně černá koncentrovaná hmota mycelia dřevokazné houby Rezavec šikmý (Inonotus obliquus). To vyčnívá povětšinou z březových stromů. Má tmavou, tvrdou a popraskanou vnější vrstvu (připomíná spálené dřevěné uhlí), které se nazývá sklerotium. Uvnitř má však žlutohnědou do rezava laděnou barvu. A díky tomu je pak snadno rozpoznatelná od ostatních hub.

Chaga je nejznámější na Sibiři, kde se z ní vaří různé odvary a čaje používané doslova jako „lék“ na rakovinné nádory. Místní tuto hubu volají: Dar od boha. Sibiřská Čaga je však známa i v tradiční čínské medicíně.

Chaga - dřevokazná houba

Čaga je vlastně černá koncentrovaná hmota mycelia dřevokazné houby Rezavec šikmý.

Její účinky jsou známy již několik tisíc let, znali ji už v Mezopotámii či Egyptě před více než 4000 lety. Podrobně popsaná je i v čínském herbáři Shen Nong Ben Cao Jing. Na území Ruska (zejména Sibiř) se kromě léčení používala i při šamanských rituálech, kde dostala i své jméno Chaga. Čagu znal car Vladimir Monomach, Rasputin, Alexandr Solženicyn se o ní zmiňuje ve svém románu Rakovina. Čagu znali i původní obyvatelé Ainu, kteří obývali ostrov Honšú a v menší míře i Hokkaidó. Čaj z houby užívali při trávicích potížích a bolestech žaludku a také ho využívali k náboženským obřadům (prášek z houby). A nakonec, houba byla dokonce známa i Indiánům v Severní Americe. Svou novodobou historii houba píše od roku 1864, kdy ji začal zkoumat J. G. N Dragendorff v St. Peterburgu. Nejvýraznější zájem moderní medicíny se začal projevovat v 20. století, kdy se zdokumentováno její složení a vědecky se začaly zkoumat její účinky.

 

Čaga složení

Čaga je opravdová superpotravina bohatá na živiny a další bioaktivní látky. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • polysacharidy – obsahuje takzvané strukturální polysacharidy nacházející se v chitinový stěnách, ty poskytují energii, podporují správnou činnost kardiovaskulárního systému, zdraví střev a jater a podporují normální hladinu cukru v krvi
  • beta-D-glukany – nejdůležitější schopností je modulovat imunitní systém, beta-D-glukany pomáhají také normalizovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi (čti více o glukanech)
  • fytosteroly – v chaga houbě je přítomno několik fytosterolů, jde o 45% lanosterolu, 25% inotodiolu a zbývajících 30% tvoří ergosterol, fecosterol a další, některé studie ukazují účinek lanovosterolu a inotodiolu na rakovinné buňky, při lanosterolu se zase prokázal pozitivní účinek na viry
  • triterpeny betulin a kyselina betulínová – silné terapeutické činidla, u kterých se předpokládají účinky na podporu zdravé hladiny cholesterolu, kromě toho se zkoumá jejich přínos k udržení zdravého profilu cholesterolu a vztah k rakovině a virům
  • antioxidanty – čaga obsahuje mnoho pigmentu melanin, který je charakteristický vysokou hladinou antioxidantů (polyfenoly), čaga má dokonce nejvyšší skóre ORAC* (míra antioxidační účinnosti) v rámci všech superpotravin, extrakt z houby obsahuje 1104 jednotek ORAC na gram
  • skupinu vitamínů (B – komplex), vitamin D
  • minerály – draslík, rubidium, cesium, měď, selen, zinek, železo, mangan, hořčík, vápník
  • SOD (superoxid dismutáza) – důležitý antioxidant přítomen i v chaga, patří do skupiny enzymů, které hrají důležitou roli při ochraně našeho těla proti oxidaci a volným radikálům. Účinnost se také měří v ORAC skóre.

💡 *Co je to ORAC?

Jde o metodu, jejímž úkolem je změřit hodnotu antioxidantů v potravě. ORAC jednotka tedy udává schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály.

Až 80-90% světové populace (odhad) nezkonzumuje ani polovinu doporučené dávky antioxidantů potřebných k tomu, aby mohli bojovat s volnými radikály, se kterými přijde naše tělo do kontaktu. Strava s vysokou hodnotou ORAC má tedy pro střízlivě uvažující lidi doslova cenu zlata. (zdroj)

Ostatní superpotraviny se Čage jen dívají na záda

Pokud se podíváme na čagu blíže, tak zjistíme, že tato výjimečná houba má v porovnání s ostatními (a populárnějšími) superpotraviny určitě navrch. Tak například:

💚 Quinoa vs. Chaga

Quinoa je opravdový zdroj flavonoidů, vitamínů a antioxidantů. Obsahuje vysoké množství kvercetinu, který napomáhá s normální funkcí srdce a dýchacího systému a je nápomocný i při ochraně buněk před poškozením volnými radikály.

  • Čaga obsahuje mnohem vyšší hladinu antioxidantů

💚 Goji vs. Chaga

Goji obsahuje velké množství polysacharidů. Tím nejhlavnějším je pektin.

  • Čaga má polysacharidy pocházející z chitinu, kterého získávání je těžší a je velmi prospěšný pro náš organismus

💚 Avokádo vs. Chaga

Avokádo je známé tím, že obsahuje množství živin, například folát a vitamin D. Tyto látky spolu s lipidy podporují snížení hladiny cholesterolu a přispívají k lepšímu zdraví srdce.

  • Čaga a její betaglukany také (ne-li ještě výraznějšímu zvýšení) zlepšují stav hladiny cholesterolu a to zejména tím, že brání jeho vstřebávání do krevního oběhu během trávicího procesu

 

Čaga a její použití – 4 základní formy

1. Čaj

Jednoduchá příprava, snadné použití. Jak na to:

  • malý kousek houby povařte 30 minut ve větším množství vody a pijte jako čaj (takový odvar vám vydrží i měsíc, následující den po přípravě přidejte něco málo čerstvé vody a povařte 1-2 minutky, takto můžete pokračovat, dokud čaj nezeslábne – je téměř bílý
  • takový čaj si dopřejte 2-3 x denně
  • zajímavost: čaj z čagy je výborný na kocovinu, má totiž alkalické účinky a tělo rychle detoxikuje
  • důležitá informace: po vypití čaje si vždy vypláchněte ústní dutinu, každodenní pití čaga čaje může totiž přibarvit zuby
Čaga - čaj

Čaj z čagy je výborný i na kocovinu…

2. Kapky

Kapky jsou také výbornou formou jak uchovat unikátní vlastnosti houby. Nejprve jde o tekutý extrakt v lahvičce s kapátkem, což umožňuje užívání kapek přímo do úst, nebo jednoduché dávkování do nápojů (voda, čaj, nealko…).

  • doporučená dávka se většinou odvozuje od hmotnosti jedince, konkrétní čísla se vždy dozvíte z příbalového letáku přípravku a pokyny se také řiďte
  • orientačně jde o 30 kapek za den při hmotnosti 50 kg (posílení imunitního systému) nebo i 60 kapek / 50 kg denně (chronická onemocnění)

3. Tablety nebo kapsle

Toto je asi nejrychlejší a nejpohodlnější řešení pro každého. Užívání a dávkování je velmi jednoduché. Řiďte se vždy pokyny výrobce uvedenými na etiketě či příbalovém letáku přípravku. V případě nejasností, konzultujte užívání přípravků z čagy s lékařem či lékárníkem.

4. Prášek

Rozemleté mycelium můžete použít zevnitř i zvenčí. O vnitřním užívání jsme se bavili při čaji. Řekněme si jak čagu používat zvenku – nejlepší je použít ji do koupele. Takový blahodárný koupel je vhodný zejména pro ty, kteří mají problém se suchou pokožkou a těch, kteří trpí chronickými problémy kůže.

Čaga zejména díky obsahu vitamínů (D2, K) či minerálů (zejména zinek) je pro lidskou pokožku přímo balzám. Pravidelné koupele s extraktem z houby pomohou vaší pokožce navrátit mladistvý vzhled bez defektů.

Kontraindikace při užívání

V zásadě při čage kontraindikace nejsou specifikovány, dejte si však pozor a tuto houbu neužívejte:

  • pokud berete imunosupresiva – může snižovat jejich účinek
  • pokud užíváte léky na ředění krve – může jejich účinek zvýšit
  • pokud berete léky na diabetes – hladina cukru může o dost snížit
  • v případě, že je poškozen nervový systém
  • při chronické kolitidě
  • při penicilinu nebo glukose (podávaných intravenózně)
  • pokud trpíte některým chronickým onemocněním či užíváte speciální léky (například antidiabetika nebo antikoagulanty)

TOP přípravky z čagy (cena a kde koupit)

Čaga je u nás stále populárnější, proto vám nakonec uvádím konkrétní přípravky, které mají svou kvalitu a prodávají se prostřednictvím ověřených eshopů a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti a mají dobré recenze. Abyste se snadněji zorientovali 🙂

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (21 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

Paní Neugebauerová Božena, zkuste napsat dědkovi kořenáři, (Nový s.r.o) on Vám určitě pomůže.
hezký den přeji

Dobrý den, mohu užívat kapsle Čaga když užívám Levelanz? Děkuji za odpověď, s pozdravem H. Šulcová.

Manžel má cukrovku a má insulin Xultophy. Může k tomu užívat houbu čagu? Prosím o odpověď na moji emailovou adresu.
Děkuji .

Mám plíseň nehtů na nohou, v poslední době mi vznikla i na nehtech rukou. Dle doporučení kožního lékaře jsem užívala různé preparáty, ale výsledek žádný. Pomohla by mi sibiřská houba?

Prosím o radu jsem po přechodu 5let.mam někdy nervy protože se starám o ležáka.nevim čím to je ale strašně mě řídnou vlasy už jsem vyzkoušela z lékáren i od kožního lékaře všelijaké přípravky.ale nic mi nepomáhá.dekuji.

Zkuste se obratit na pani Podhornou, zakladatelka fy Nadeje, delaji ruzne vytazky z pupenu a pod. Dokaze Vam doporucit pupenovvou kuru, ubytek vlasu muze dost pravdepodobne souviset s nejakou nedostatecnkstj ledvin. Pani Podhorna moji mamce doporucila kuru prave na ridke vlasy. Kontakt a plno odkazu na ni najdete na internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..