Chioská Masticha – pomůže s trávením či Helicobacter pylori (vše, co potřebujete vědět)

Erik Havlík Téma 7. srpna 2018 1 Kapsle, Probiotika, Tablety

Setkali jste se už někdy z pojmem masticha (nebo jinak také mastix nebo chioská masticha)? Ne? Tak je načase to změnit. Je to totiž výjimečná záležitost, která je již od starověku známá svými příznivými účinky zejména na žaludek a trávení.

Jde vlastně o vzácnou pryskyřici, která se získává z jedné jediné odrůdy stálezelených stromu Pistacia lentiscus var. Chia. Taková masticha nese chráněné označení původu PDO, protože pochází z jižní části řeckého ostrova Chios (oblast Mastichochoria) v Egejském moři. Pryskyřice pistáciovníků z jiných částí světa neobsahuje ani zdaleka takové množství unikátních látek jako má právě ta chioská.

💡 TIP - kde nakupovat přípravky pro své zdraví?

Mastichu z Chiosu – to znamená přírodní výživové doplňky a výrobky z pravé mastichy doporučuji nakoupit u specialistů – ✅ v Mastichashop.cz.

Mastichashop - eshop

Podívat se na akce v eshopu

Co je masticha

Masticha - pryskyřice

Masticha nebo mastix, chioská masticha, je pojmenování pryskyřice stromů Pistacia lentiscus, které rostou v jižní části ostrova Chios. Z větví stromu vytéká živičný balzám, který na vzduchu zasychá v podobě žlutavých kapek – krystalků.

Odrůdy Pistácie si kvůli produkci mastichy vyžadují důkladnou péči během celého roku. Rostou totiž velmi pomalu a ceněnou pryskyřici začínají produkovat až v pátém či šestém roce života, kterou však aktivně produkují až do 70. roku životního cyklu stromu. Kvůli vyšší produkci pryskyřice ze stromu jejich pěstitelé přihnojují vlastním listím.

Vlastnosti a složení

Pryskyřice samotná (krystalky), sestává z pryskyřičných kyselin (přibližně 40%), resénu (50%) a z éterických olejů (2%). Začíná měknout asi při 80 °C, taví se při 100 °C za příjemné vůně. Rozpouští se v benzenu, alkoholu i v terpentýnové silici. (zdroj: wikipedia)

Surová masticha se sklízí velmi citlivě a šetrně. Kůra stromu se opatrně nařízne. Ze zářezů na větvích a kmeni stromu začne postupně vytékat mastichová pryskyřice, která se pak po ztuhnutí sbírá. Je to vlastně první mastichový produkt – surová chioská masticha, která je vhodná na žvýkání. Dalším zpracováním se upravuje do různých podob: rozdrtí se na mastichový prášek, kapsle, nebo se použije jako přísada do mastichových žvýkaček, kosmetických výrobků…

Největším evropským producentem je řecký ostrov Chios. Na získání kilogramu mastixu je potřebný výtěžek asi 10 stromů.

💡 Podívej se na produkty z mastichy ve specializovaném eshopu ✅ Mastichashop.cz.

Účinky a na co všechno se používá

Chioská masticha obsahuje velké množství účinných látek, díky kterým má pozitivní účinky na lidský organismus. Jedná se hlavně o pomoc při žaludečních a střevních potížích, dále Crohnově chorobě, infekci Helicobacter pylori a zdravotních potížích, které z toho vyplývají – záněty žaludku, žaludeční vředy a rakovina žaludku.

Prospěch mastichy ve zkratce*:

 • omezuje vývoj a růst bakterie Helicobacter pylori
 • pomáhá také s pálením žáhy
 • zmírňuje bolesti a zánět žaludku
 • podporuje činnost tlustého střeva
 • působí antibakteriálně a antimykoticky (antiseptické účinky)

Dále se doporučuje při*:

 • peptických vředech
 • ateroskleróze
 • Crohnově chorobě

*(zdroj)

💡 Chioská masticha a její vliv na lidský organizmus

Chioskou mastichu a její vliv na lidský organismus se rozhodli prozkoumat pánové Huwez, Thirlwell, Cockayne, Al’Aldeen. Studie byla publikována ve vědeckém časopise The New England Journal of Medicine. (Mastic Gum Kills Helicobacter Pylori, nebo Masticha zabíjí Helicobacter pylori). Výsledky prokázány v této studii jsou jasné: masticha dokáže léčit žaludeční vředy poměrně rychle, ačkoli tento mechanismus účinku látek v ní obsažených zůstává zatím víceméně nejasný.*

*Způsoby, jakým bakterie přežívají v našem organismu jsou natolik komplexní, že ne vždy existuje jediný správný přístup k jejich eradikaci (ničení choroboplodných organismů). Pro lidi, kterým Helicobacter prokazatelně způsobuje žaludeční problémy, se přírodní terapie masticha jeví jako vhodná volba.

💡 Přečtěte si vědecké studie na téma masticha a její zdravotní vliv.

Tolik k účinkům na lidský organismus. Masticha se však používá i jako lepidlo v maskéřství, fermež na olejomalby, jako součást ochranného laku na dřevě houslí, jako lepidlo na sklo a porcelán.  Používá se také na výrobu specifického alkoholu s názvem mastika či raki , který se v domovské zemi používá pro vnitřní použití proti žaludečním potížím, vnější proti revmatismu nebo pro ošetření povrchových zranění.

Prodej, nebo kolik stojí masticha a kde ji výhodně koupit

Pravou mastichu seženete i v lékárně. Také v obchodech se zdravou výživou byste neměli obejít naprázdno. Já osobně však doporučuji nejpohodlnější a určitě i nejvýhodnější způsob – online koupi přímo od výrobce/certifikovaného distributora v Čechách.

Cena Mastichy*:

 • od 400 Kč kapsle
 • od 119 Kč krystaly

*Podrobný rozpis produktů a jejich ceny najdete na konci článku.

💡 Proto, pokud hledáte výbornou cenu, rychlé dodání zboží a garanci kvalitního výrobku, vyberte si ✅ odborníky z Mastichashop.cz.

Jakou mastichu vybrat – krystaly nebo kapsle?

💡 TIP na produkt - Masticha Active
Masticha Active 100 kapslí recenze

💡 Kapsle – Masticha Active

Z mých zkušeností, ale i dalších lidí, jejichž postřehy jsem našel na různých internetových diskusích a fórech se nejvíce do popředí protlačuje speciální přípravek Masticha Active.

Ten spojuje unikátní účinky chioské mastichy (antibakteriální) s probiotickým kmenem Saccharomyces boulardii, který odolává žaludečním kyselinám ale i účinkem mastichy a pomáhá tak obnovovat zdravou mikroflóru.

💡 TIP na produkt - Mastichové krystaly
Mastichové krystaly 10 g recenze

💡 Krystaly – surová masticha

Já mám velmi rád klasické krystaly (slzičky) mastichy v syrovém stavu. Jejich žvýkání pomáhá s trávicími problémy a zabírá už od ústní dutiny, kde se tak mimochodem staráte io lepší dentální hygienu (krvácející dásně, paradentóza, zubní kaz, tvorba zubního plaku, proti zápachu z úst).

Mastichové krystaly jsou základní formou mastichy, téměř bez jakéhokoli jiného zpracování.

Doporučené produkty podle onemocnění

Užívání a dávkování + případné nežádoucí účinky

Helicobacter pyloriMasticha Active 2 kapsle 3x denně minimálně po dobu 1 měsíce (zde doporučuji 50 denní kompletní mastichovou kúru).

💡 TIP na produkt - Kompletní mastichová kúra
Mastichová kúra kompletní recenze

Kompletní mastichová kúra obsahuje:

 • 3x Masticha Active
 • 3x Masticha krystaly
 • 1x mastichová zubní pasta
 • + dárek: 10x mastichový žvýkačky a test na helikobaktera

Žaludeční vředy – Masticha Active 2 kapsle 3x denně minimálně po dobu 17 dní (1 balení)

Nevolnost a pálení žáhy – Mastichové krystaly denně podle potřeby

Jak je to s dávkováním u dětí?

 • děti 6-10 let: 1 kapsle 2x denně
 • děti 11-15 let: 1 kapsle 3x denně
 • od 16 let: 2 kapsle 3x denně

Nežádoucí účinky

Užívání Chioské mastichy je  bez jakýchkoliv vedlejších účinků.  Vzácně se může vyskytnout nafukování nebo průjem. Pokud by tyto problémy neustupovaly ani po několika dnech, v takovém případě doporučuji tobolky Masticha Active, které jsou obohaceny o speciální probiotikum. Nebo zkuste žvýkání mastichový krystalů, kdy se mastichový pryskyřice nepolyká, ale se po “vyžvýkání” účinných látek může zahodit.

Zkušenosti s Mastichou z Chiosu

Množství zkušeností s mastichou najdete v mé předešlé recenzi. Tak jen pro osvěžení paměti: mé partnerce pomohl s trávicími problémy přípravek Masticha Active. Mým favoritem je zase maximálně naturální produkt a to krystalky mastichy na žvýkání (mají zajímavou a příjemnou pryskyřičnou chuť). Každý si svůj nejoblíbenější mastichový produkt jistě najde. Zkušenosti ostatních uživatelů hovoří za vše:

Masticha zkušenosti

💡 TIP na produkt - Základní mastichová kúra
Mastichová kúra základní recenze

Základní Mastichová kúra obsahuje:

 • Masticha Active 3x 100 kapslí
 • Zubní pasta Fresh s obsahem mastichy
 • Helicobacter test 2x

Zhodnocení na závěr

Příznivé účinky mastichy jsou známé již od starověku, kdy se užívala obvzláště při problémech s trávením a chronickém kašli. Později se masticha se pro své antibakteriální účinky stala uznávaným prostředkem zejména k léčbě trávicích problémů a podporu správné činnosti žaludku a celého trávicího traktu. Současné vědecké studie jasně ukazují na její příznivý vliv zejména při žaludečních potížích.

Při výběru přírodních produktů, které mají podpořit vaše zdraví byste měli být určitě dost opatrný. Ačkoli tyto produkty musí být schváleny a řádně zaregistrováno, na trh se dostávají i výrobky s neověřenými, či nedostatečně podloženými účinky, neznámým složením, nedohľadateľným výrobcem či distributorem (na pár pochybných přípravků jsme vás upozornili i na našem webu).

A i proto produkty z mastichy doporučuji kupovat pouze od slovo vzatých odborníků v mém ✅ oblíbeném eshopu Mastichashop.cz.

Porovnání přípravků a ceny mastichy

Abyste dokázali jednoduše orientovat v množství mastichových produktů, připravil jsem pro vás přehlednou tabulku s jednotlivými výrobky, základním popisem a jejich cenou.

název Určení and Nevýhody prodejce cena
100 kapslí
Masticha Active Masticha Active 100 kapslí recenze
➡️ pravá Chioská masticha s probiotikem v kapslích
✅ ideální pro lidi, kteří chtějí řešit problémy spojené s trávením a žaludkem
✅ eliminace několika trávicích a žaludečních obtíží: Helicobacter pylori, bolesti a křeče žaludku, Crohnova choroba, žaludeční vředy
Mastichashop.cz - eshop

990 Kč
Chci vědět víc
✅ recenze
Kompletní mastichová kúra Mastichová kúra kompletní recenze ➡️ 3x Masticha Active
➡️ 3x Mastichový krystaly
➡️ 1x Zubní pasta Fresh s mastichou
✅ + dárek:
✅ 10x mastichový žvýkačky (5x citron, 5x máta)
✅ 2x Ecotest na helikobaktera
✅ - poštovné zdarma
Mastichashop.cz - eshop

3 550 Kč
Chci vědět víc
Základní mastichová kúra Mastichová kúra základní recenze ➡️ 3x Masticha Active, tj. 3x 100 kapslí
➡️ 2x Helikobakter test (jednorázový test na zjištění antigenu HP ze vzorku stolice)
➡️ 1x Zubní pasta s mastichou
Mastichashop.cz - eshop

3 110 Kč
Chci vědět víc
Minimální mastichová kúra Masticha Active celkem 200 kapslí plus test Helicobacter pylori ➡️ 2 x Masticha Active (100 kapslí)
➡️ 1 x test Helicobacter pylori
Mastichashop.cz - eshop

1 980 Kč
Chci vědět víc
10 g
Mastichové krystaly Mastichové krystaly 10 g recenze
➡️ Chios masticha v surové podobě, té nejpřirozenější
➡️ krystaly mastichy jsou určeny na žvýkání
✅ žvýkání mastichy pomáhá předcházet zubnímu kazu
✅ dezinfikuje ústní dutinu, posiluje dásně
✅ snižuje tvorbu mikrobiálních plaků a osvěžuje dech
Mastichashop.cz - eshop

119 Kč
Chci vědět víc
10 ks žvýkaček
Žvýkačky s Chioskou mastichou Žvýkačky s Chioskou mastichou recenze
➡️ mastichový žvýkačky obsahující originální masticha z ostrova Chio
➡️ příchuť citron nebo máta
✅ svěží dech, výborná chuť
✅ žvýkání působí antibakteriálně, antisepticky a antimykoticky
✅ mohou dopomoci k zdravému chrupu
Mastichashop.cz - eshop

35 Kč
Chci vědět víc
Helicobacter pylori test Helicobacter pylori test ➡️ vysoce citlivý a spolehlivý test na Helicobacter pylori
➡️ doporučuje se jako preventivní vyšetření v domácích podmínkách
➡️ případně jako kontrolní vyšetření po léčbě Helikobakter infekce
✅ rychlotest helikobaktera ze stolice zaručující spolehlivý výsledek již do 10 minut
✅ přesnost výsledků testu na Helicobacter ze stolice je vyšší než 99%
Mastichashop.cz - eshop

200 Kč
Chci vědět víc

Použité zdroje informací:

Hodnocení autora
 • oblíbenost
 • dostupnost přípravků z mastichy

Pouze několik úvodních vět

Chioská masticha je 100% -ně přírodní produkt, který pomůže s trávením a dalšími obtížemi (například infekce bakterií helicobacter pylori).

4.2

Masticha - pryskyřice

💡 Mastichashop

Mastichashop - eshop

✅ internetový obchod specializovaný výhradně na chioskou mastichu
✅ autorizovaný prodejce Chioské mastichy a partner Asociace pěstitelů chioské mastichy
✅ výborná cena a výrobky prémiové kvality
✅ nákup z pohodlí domova – nemusíte hledat lékárnu, obchod
✅ výhodní platby a doprava

Podívat se na akce v eshopu


Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Je to opravdu trochu drahé ale co se dá dělat, mně prášky masticha active pomohli za co jsem vděčný a nyní zkouším žvýkat krystalky, je to jiné a třeba si zvyknout ale když to dělám pro své zdraví, preventivně, tak si to tak neberu a poctivě žvýkáme doma každý den 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.