Jak připravit cibulový sirup a jaké má účinky (recept + něco navíc)

Erik Havlík Téma 16. února 2018 0 Domácí recepty, Sirupy

Je tu podzim, období kdy nás stále častěji vídat s kapesníkem v ruce a “vesele” pokašlávat. Možná víte, možná ne, ale na všechny “bolístky” existuje lék ve formě léčivých rostlin a receptur našich starých matek.

Takové tradiční recepty častokrát zaberou lépe než polykání množství pilulek z lékárny. To platí i pro cibulový sirup. Jednoduchý, ale o to účinnější způsob jak si pomoci už při prvních příznacích nachlazení, s kašlem či při problémech s průduškami.

Pár slov o cibuli

Cibule (Allium cepa) je pravým symbolem vitality a zdraví. Už staří Egypťané, Řekové či Římané ji dokázali zkonzumovat neuvěřitelné množství. Cibule tedy patří k prvním kulturním plodinám vůbec.

Obsahuje silice (éterické oleje) s obsahem síry a podle jejich množství má cibule ostrou, středně ostrou nebo sladkou chuť. Také se v ní nachází množství vitamínů (B1, B2, méně C). Díky tomu, že obsahuje slizy a pektiny působí pozitivně při trávicích obtížích. Nesmíme zapomenout ani na minerály – zejména křemík, draslík či síru a dusíkaté látky.

Cibule (Alium cepa)

Cibule je pravým symbolem zdraví a vitality…

Cibule „léčí“ – proč?

Cibule stejně jako česnek obsahuje důležitou látku, přírodní antibiotikum, s názvem ✅ alicin, který má antibakteriální a fungicidní účinky. Díky němu se cibule uplatňuje jako pomocná léčba při nachlazení, bolesti horních dýchacích cest a na kašel. Vhodnou formou je například i cibulový sirup, popřípadě čaj.

Cibule také povzbuzuje trávení, dezinfikuje ústní a nosní dutinu, pomáhá rozpouštět hleny a tlumí bolest.

Cibulový sirup – recept

Cibulový sirup se mi spojuje s dětstvím. Vždy když jsme byli s bratrem nemocný, tak nám rodiče takto zpestřili zejména podzimní sychravé období. U mě s úspěchem, bratr se této medicíně vytrvale bránil. Na jeho škodu. Udělat si cibulový sirup je zcela jednoduché. Toto je recept od mé mámy:

Cibulový sirup receptSuroviny:

 • 2 velké cibule,
 • med (alergici mohou použít obyčejný cukr)
 • citron (také není nutný, já ho používám pro lepší chuť)

Jak na to:

Cibuli a citron nakrájejte na kolečka (plátky). Postupně jejich pokládejte do větší skleněné nádoby. A to pěkně v pořadí – kolečko cibule – plátek citronu, přičemž každé zalijte polévkovou lžící medu.

Nádobu na 2-3 hodinky odložte, dokud cibule pustí šťávu a následně můžete sirup scedit. Předtím případně ještě zbylou cibuli dobře promačkejte, abyste získali i tu poslední kapku libé medicíny 🙂

A dávkování? Takový sirup pak stačí užívat po lžičkách několikrát denně (3 až 4x).

A skladování? Zde vás musím zklamat, sirup si užijte ještě ten den když jste si ho připravili. Na druhý den si musíte udělat nový.

Červená cibule je pro deti vhodnejší? TIP:

Pro přípravu sirupu pro děti zkuste použít červenou cibuli. Je méně pálivá a nemá tak výrazné aroma, se kterou mají děti nezřídka problém.

Sirup pro dospělé si zase pro změnu můžete obohatit o česnek. Do každé vrstvy přidejte 3-4 plátky.

Cibulový sirup – účinky

Nebo nač ho používat a pro koho je vhodný?

Cibulový sirup je výborný:

 • proti kašli (suchý i vlhký)
 • na hrdlo (bolest)
 • na průdušky (hleny)
 • na rýmu

Cibulový sirup je vhodný v podstatě pro každého a v každém věku i stavu (v těhotenství i při kojení). Při menších dětech (tak do 3 let) bych med nahradil raději cukrem, protože včelí produkty jsou známý alergen. Totéž platí v menší míře i pro cibuli samotnou. Každopádně, můj názor je, že cibulovým sirupem u dětí nic nezkazíte, spíše naopak, uleví se jim.

Sirup je fajn, ještě něco?

Domácí cibulový sirup chutná? Doufám, že ano. Tak jako mně. Je jistě skvělou alternativou k ostatním komerčnějším přípravkům na nachlazení a kašel. Samozřejmě, žádná lidová medicína nenahradí odbornou pomoc lékaře, to si snad ani nemusíme připomínat. Každopádně však některé recepty našich mám či babiček mají něco do sebe a ty cibulové obzvlášť.

Imunoglukan P4H sirup recenzeNa oslabenou imunitu a hlavně u dětí bych ještě uvažoval nad Imunoglukan P4H sirup, který pomůže s oslabeným organismem i během “rizikových” chřipkových období.

 • je určen pro děti již od 3 let na pomoc s oslabeným imunitním systémem
 • obsahuje Imunoglukan z hlívy + vitamín C
 • doporučené dávkování: 1x denně 1 ml sirupu na 5 kg hmotnosti dítěte
 • přečtěte si také recenzi na Imunoglukan P4H sirup

Případně StopKašel sirup pro děti od Dr. Weisse –  pomoc s kašlem a s podrážděnými sliznicemi v krku

 • je určen pro pro všechny děti (i dospělé), kteří potřebují pomoci s kašlem(suchým, produktivním…).
 • obsahuje směs 5 rostlinných výtažků + betaglukany
 • doporučené dávkování: 2,5 ml sirupu 2x denně na 10 kg hmotnosti
 • přečtěte si také recenzi na StopKašel sirup
Hodnocení autora
 • oblíbenost sirupu
 • jednoduchá příprava

Pouze několik úvodních vět

Cibulový sirup - jednoduchý a přírodní způsob jak zabojovat proti kašli a nachlazení pro děti i dospělé.

4.7

Cibulový sirup recept


Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.