Helikobakter pylori je bakterie, která infikuje organizmus člověka a způsobuje bolesti břicha či žaludeční křeče i další trávicí potíže. Při neléčení infekce však může dojít ik závažnějším komplikacím a nemocem, například gastritidě, peptickým vředem, dokonce až k rakovině žaludku.
Chcete o tomto patogenním organismu vědět víc? Začtěte se tedy do následujících řádků a dozvíte se o Helicobacter pylori všechny podstatné informace. To znamená něco blíže o samotné bakterii, o tom co všechno vlastně způsobuje, jaké jsou příznaky napadení organismu a jak nákaze předejít. Také si řekneme i o tom, jak se infekce diagnostikuje a jak je to s její léčbou. Na závěr nezapomenu zmínit i přírodní přípravky, které mají schopnost zmírnit nebo zcela odstranit problémy vyvolané bakterií Helicobacter pylori.
- pravá Chioská masticha s probiotikem v kapslích
- ideální pro lidi, kteří chtějí řešit problémy spojené s trávením a žaludkem
- eliminace několika trávicích a žaludečních obtíží: Helicobacter pylori, bolesti a křeče žaludku, Crohnova choroba, žaludeční vředy
- probiotické kvasinky Saccharomyces boulardii zvyšují účinky mastichy při potlačování helikobaktera pylori a léčbě žaludečních vředů a pomáhají předcházet problémům s trávením či střevním potížím

Helicobacter pylori, bakterie kolonizující žaludek a spojené se žaludečním a duodenálním vředem, 3D ilustrace
Co je to Helicobacter pylori
Helicobacter pylori (jiné označení: Helicobakter, helikobacter, heliobakter, dříve také nesprávně označován jako Campylobacter pylori) je nesporulující gramnegativní paličková bakterie. Je 2,5 – 5 um dlouhá a 0,5 – 1,0 um široká. Na jejím jednom konci se nachází 3 až 6 (30 um) bičíků, pomocí kterých se dokáže pohybovat (wikipedia).
Je to jeden z nejrozšířenějších původců infekce (po zubním kazu) u lidí. Vyskytuje se na povrchu žaludeční sliznice a způsobuje různá onemocnění trávicí soustavy, zejména gastritidu, vředy žaludku (peptické) a dvanáctníku a v extrémním případě až rakovinu žaludku.
Zdrojem infekce je většinou nemocný člověk?
Infekce se šíří takzvaným fekálně-orálním přenosem, čili přes ústa do trávicího traktu. Tento přenos tak můžeme klidně zařadit k “chorobám špinavých rukou” (Escherichia coli, Shigella, hepatovirus, noroviry, Toxoplasma).
Přenos je také možný bezprostředním použitím neumytého nádobí či příboru po zamořeném člověku. Vzpomíná se i přenos líbáním (poslední vědecké studie to však považují za nepravděpodobné).
Co je podstatné asi nejvíce. Infikovat se Helicobacterem může jen člověk s nedostatečnou odolností vůči této bakterii, což má úzký vztah s imunitním systémem organismu.
Co způsobuje
Helicobacter pylori jako častý patogen způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanáctníku a má “na svědomí”:
- různé trávicí potíže (nadýmání, reflux, nauzea …)
- kožní onemocnění (ekzémy, akné, zarudnutí a svědění pokožky …)
- infekci krve (trombocytopenie – nedostatek krevních destiček)
- chronický zánět žaludku (gastritidu)
- žaludeční a dvanáctníkové vředy
- později lze dospět až k rakovině žaludku
V úvodních fázích infekce nelze vidět žádné spolehlivě rozpoznatelné příznaky, což je asi největší problém, protože většina lidí nemá šanci zachytit nástup infekce. A dokonce i po větším rozšíření a osídlení žaludečních stěn bakterií se projevuje jen jako běžné zažívací obtíže (bolesti břicha, křeče, zhoršené trávení).
V pozdějších stádiích neléčené infekce se může projevit už i chudokrevnost (anémie) či krvácení do trávicího traktu (krvavé zvratky nebo tmavě zbarvená a při výraznějším krvácení až černá stolice).
Příznaky infekce
- bolesti pod žebry, v okolí pupku
- bolesti žaludku
- porucha trávení
- nechutenství
- pálení žáhy
- říhání
- zapáchající dech
- nadýmání, plynatost
- nutkání na zvracení
- zvracení
- černá stolice
- kožní problémy
- pokles hodnot krevních destiček
- chudokrevnost
Pokud se problémy s trávením projevují pravidelně, je více než pravděpodobné, že v organismu došlo k narušení správné funkce žaludku. To může znamenat i zvýšenou kolonizaci sliznic žaludku Helikobakterem, čímž často dochází k poškození přirozené hlenovité ochranné vrstvy žaludeční stěny. Na ni začnou působit žaludeční kyseliny, čímž vyvolají zánět žaludku. Pokud ani v této fázi neprobíhá léčba, dříve či později se objeví peptické (žaludeční) vředy.
Jak se infekci vyhnout – preventivní opatření
Jelikož je infekce bakterie Helicobacter pylori řazena k nemocem špinavých rukou, je opravdu velmi důležité dodržování základních hygienických zásad. Určitě nezanedbejte:
- důkladnou hygienu po návštěvě hygienického zařízení (WC)
- hygienu rukou před každým jídlem
- pravidelnou ústní hygienu (Helicobacter se totiž dostává do organismu ústy)
- a také dobrá rada na závěr: nepoužívejte neumyté příbory, talíře a skleničky po druhých lidech
Diagnostika
Všechny zmíněné příznaky mohou signalizovat přítomnost Helikobakter pylori. Avšak na definitivní potvrzení diagnózy je potřebná spolehlivá metoda. Nejspolehlivějšími jsou gastroskopie a diagnostický test ze stolice.
Je známo, že pro Helicobacter Pylori je typická tvorba látky (ureázy), která rozkládá močovinu (ureu). Právě tato vlastnost se využívá v důkazních testech (ureázový test).

Ureázový test: vzorek ze žaludeční sliznice obsahující organismus Helicobacter Pylori změní žlutý roztok na růžovou.
Metody diagnostiky Helikobakter pylori v organismu
- gastroskopie – endoskopická biopsie (nejspolehlivější, ale objektivní i nejnepříjemnější metoda)
- vyšetření z krve na důkaz protilátek proti Helicobacter pylori
- dechový test
- test ze stolice
Gastroskopie je jednoduché medicínské vyšetření, při kterém vám vyšetřující gastroenterolog zavádí přes ústa hadičku se sondou až do žaludku. Zároveň se odebírá pacientovi vzorek sliznice žaludku. Ta se posílá dál na laboratorní vyšetření, které potvrdí nebo vyvrátí výskyt bakterie v organismu. Přestože vyšetření není zrovna nejpříjemnější, také z něj netřeba dělat strašáka (přečtěte zajímavý článek na toto téma).
Výhodou tohoto testu je, že je to neinvazivní způsob zjištění infekce Helicobacter. Také to, že je volně prodejný a koupíte ho v podstatě v kterékoli lékárně či specializovaném eshopu, například i zde: Mastichashop.cz. Takový způsob umožňuje zjistit výsledek i v pohodlí domova.
- vysoce citlivý a spolehlivý test na Helikobakter pylori, který si můžete snadno udělat doma
- kvůli testu není nutné navštěvovat svého lékaře (kvůli nasazení léčby samozřejmě ano)
- doporučuje se jako preventivní vyšetření v domácích podmínkách
- případně jako kontrolní vyšetření po léčbě Helicobakter
- rychlotest helikobaktera ze stolice zaručující spolehlivý výsledek již do 10 minut
- přesnost výsledků testu na Helicobacter ze stolice je vyšší než 99%
Léčba
Klasická medicínská léčba infekce Helikobakter pylori má jasně stanoveny postupy a pravidla. Podle pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR zahrnuje naordinování kombinace více druhů antibiotik a léků potlačujících tvorbu žaludečních šťáv (inhibitory protonové pumpy).
Léčba se zpravidla začíná trojkombinací léků (blokátor protonové pumpy + dva druhy antibiotik). V případě, že po spotřebování těchto léků se nedostaví požadovaný efekt, ošetřující lékař zkouší jinou kombinaci účinných antibiotik, případně přistoupí až ke čtyřkombinací silných léků nebo sekvenční léčbě.
Zlatým standardem eradikace (ničení choroboplodných zárodků) je tedy již zmíněná trojkombinace léků podávaná 7 dní. Jde přesněji o:
- omeprazol + ampicilin + klaritromycin (či jiný makrolid)
- nebo při alergii na penicilin: omeprazol + metronidazol + klaritromycin
V posledních letech byl zaznamenán nárůst rezistence na antibiotika, zejména na klarithromycin. V takovém případě se doporučuje kvadruterapia s bismutem. (wikiskripta)
Jiná opatření k potlačení Helickobakter Pylori
Jde vlastně v podstatě o alternativu – “přírodní léčbu”, která zahrnuje zejména celkovou změnu životosprávy, hlavně přijímané potravy + užívání přírodních antibakteriálních přípravků.
Dietní opatření:
- vyloučení dráždivých jídel a nápojů z jídelníčku (koření, kynuté těsto, kofein, nikotin, alkohol)
- omezení mastných a smažených jídel
- obohacení stravy o probiotika a potraviny, které napomáhají k eliminaci bakterií
Setkal jsem se z různými domácími metodami, kterými se lidé chtějí zbavit patogenní žaludeční bakterie. Jde o individuální zkušenosti a “babské” recepty, samozřejmě s neověřenými účinky (koloidní stříbro, česnek, medvědí česnek, aloe vera a další).
Já za ověřený přírodní prostředek na helikobaktera považuji Chioskou mastichu.
Její účinky jsou potvrzeny několika vědeckými studiemi a také pozitivními zkušenostmi množství uživatelů. Na našem blogu si masticha také našla svůj prostor a proto doporučuji k nahlédnutí i tyto naše články:
Nejčastější otázky a odpovědi na ně
Téma Helikobakter pylori je už na první pohled velmi obsáhlá a lidi zajímá. Není se tomu co divit. Infekce Helicobacter pylori totiž postihuje až 50% celkové světové populace (předpoklad), což je opravdu obrovské číslo. Proto připojuji i pár otázek a odpovědí na ně, které lidi zajímají asi nejvíce.
❓ Helikobakter pylori a těhotenství?
Samotná infekce Helikobakter pylori u těhotné ženy není o nic víc nebezpečná pro matku a plod, jako pro jiného člověka. Infekce neovlivňuje předčasný porod, laboratorní testy plodu, ani na jeho porodní hmotnost. (čti více)
❓ Jak je to s léčbou infekce Helikobakter u dětí?
Určitě je třeba aby dítě nejprve viděl lékař a sám stanovil jaké vyšetření je nutné s dítětem absolvovat. Léčba infekce u dětí se řídí přísnými normami. Nastupuje až po precizní diagnostice a nezvratný důkaz infekce. Léčba by měla být zahájena pouze u dětí s bioptickým důkazem infekce (vzorek z endoskopicky), s nálezem chronického zánětu a klinickými příznaky onemocnění. (čti více)
❓ Helicobacter a rakovina žaludku?
Téma hodná diskuse. Ačkoli vliv infekce na vývoj histologických změn ve sliznici žaludku (které předcházejí vzniku určitých typů rakoviny žaludku) byl prokázán, ne každý pacient s pozitivní gastritidou, i kdyby se ponechala neléčená, však rakovinu žaludku zaručeně i dostane! Existuje totiž řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. Každopádně, ti pacienti, kteří byli operováni na rakovinu žaludku, či ti, jejichž příbuzní toto onemocnění překonali, vyžadují zvláštní pozornost a zánět sliznice žaludku vyvolaný infekcí Helicobacter pylori musí být přeléčení. (čti více)
❓ Jaké jsou nejčastější a nejviditelnější příznaky infekce?
“Nejviditelnějšími” příznaky výskytu bakterie Helikobakter pylori v těle jsou: bolesti břicha, pálení žáhy, zápach ze žaludku, z úst či hořká pachuť v ústech. Při neléčení mohou všechny tyto obtíže časem překlenout až do vážnějších zdravotních problémů (vředy, gastritida, rakovina žaludku).
❓ Jaké jsou možnosti přírodní léčby?
Jak jsem zmiňoval již výše, hlavně jde o dodržování správné životosprávy a o využití probiotik a antibakteriálních přírodních látek. Já vzpomenu ty, které se podle mého názoru určitě vyzkoušet vyplatí – je to masticha a oregánový olej.
? Masticha
Pryskyřice pistáciovníka z Chiosu obsahuje velké množství účinných látek a díky kterým má pozitivní účinky na lidský organismus. Prospěch z Mastichy ve zkratce:
- omezuje vývoj a růst bakterie Helicobacter pylori
- pomáhá také s pálením žáhy
- zmírňuje bolesti a zánět žaludku
- podporuje činnost tlustého střeva
- působí antibakteriálně a antimykoticky (antiseptické účinky)
- pravá Chioská masticha s probiotikem (kvasinky Saccharomyces boulardii) v kapslích
- eliminace několika trávicích a žaludečních obtíží: Helicobacter pylori, bolesti a křeče žaludku, Crohnova choroba, žaludeční vředy
- Saccharomyces boulardii zvyšují účinky mastichy při potlačování helikobaktera pylori a léčbě žaludečních vředů a pomáhají předcházet problémům s trávením či střevním potížím
- recenze
? Oregánový olej
Kvalitní a silný oregánový olej je známý zejména pro obsah účinné látky zvané karvakrol. Je to antioxidant se silnými antibiotickými účinky. Působí příznivě při trávicích, žaludečních i žlučníkových problémech nebo i při infekčních průjmech. Je také velmi dobrý jako podpora léčby helikobakterové infekce + jako prevence před jejím opětovným vrácením.
Čtěte více o oregánovém oleji.
- olej z oregana s hlavní účinnou složkou karvakrol
- vysoce kvalitní přípravek s antioxidačními účinky
- prevence a podpora při léčbě trávicího ústrojí
- země původu Finsko
TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky
TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR
TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den
TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Použité zdroje informací:
- Mastichashop.cz – informace o přípravku Masticha Active od prodejce
- Infekce Helicobacter pylori
- Helicobacter pylori a gastrointestinální projevy u dětí
⭐ Doporučené volně dostupné přípravky
Jelikož je dostupných více přípravků, které jsou určeny i na potlačení infekce Helikobakter pylori (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se vám přiblížit základní možnosti.
Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků:
název | Určení and Nevýhody | prodejce | cena |
---|---|---|---|
100 kapslí Masticha Active ![]() | | ![]()
| 990 Kč Chci vědět víc |
Kompletní mastichová kúra![]() | | ![]()
| 3 550 Kč Chci vědět víc |
10 ml Fin Candimis 10 ml ![]() | | ![]() | 539 Kč Chci vědět víc |
Helicobacter pylori test![]() | | ![]()
| 200 Kč Chci vědět víc |
Hodnocení autora
- závažnost problému
- dostupnost přípravků
Pouze několik úvodních vět
Helicobacter pylori - bakterie, která způsobuje bolesti břicha či žaludeční křeče i další trávicí potíže. Při neléčení infekce však může dojít ik závažnějším komplikacím a nemocem, například gastritidě (zánět žaludku), peptickým vředem (žaludeční vředy), dokonce až k rakovině žaludku.
Článek je zařazený do kategorie: Trávení a metabolismus
Mohlo by vás zajímat
-
Zerex Koenzym Q10 - pilulky na stárnutí a energii (podrobná recenze doplňku známé značky)
-
Zerex Enzemax na podporu trávení a správné funkce jater (podrobná recenze)
-
Červená čočka - chrání vaše srdce i mozek, podpoří imunitní systém a pomáhá s hubnutím
-
Bezlepková dieta i bez celiakie - co jíst a co nejíst + 3 TIPY na bezlepkové recepty
-
Bezezbytková dieta - víte co to je? 12 pravidel + přehled vhodných a nevhodných potravin a 5-denní jídelníček + TIPY na recepty
-
Enterosgel (recenze) - přípravek na absorpci toxických látek a zplodin metabolismu v organismu
-
Jak snížit cholesterol, aneb vše, co byste o cholesterolu měli vědět + 14 tipů, jak ho snížit bez léků
-
Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
-
Vitamín B6 - psychická pohoda, břitký mozek a ještě mnohem více + přehled přípravků za výhodné ceny
-
Spirulina - superpotravina, komplexní zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin + 26 důvodů, proč ji zkusit (i na hubnutí)