Helikobakter Pylori – co to vlastně je, co způsobuje a jak se toho zbavit (příznaky, test, léčba)

Erik Havlík Téma
26. února 2020 0 Patogeny

Helikobakter pylori je bakterie, která infikuje organizmus člověka a způsobuje bolesti břicha či žaludeční křeče i další trávicí potíže. Při neléčení infekce však může dojít ik závažnějším komplikacím a nemocem, například gastritidě, peptickým vředem, dokonce až k rakovině žaludku.

Chcete o tomto patogenním organismu vědět víc? Začtěte se tedy do následujících řádků a dozvíte se o Helicobacter pylori všechny podstatné informace. To znamená něco blíže o samotné bakterii, o tom co všechno vlastně způsobuje, jaké jsou příznaky napadení organismu a jak nákaze předejít. Také si řekneme i o tom, jak se infekce diagnostikuje a jak je to s její léčbou. Na závěr nezapomenu zmínit i přírodní přípravky, které mají schopnost zmírnit nebo zcela odstranit problémy vyvolané bakterií Helicobacter pylori.

Helikobakter - bakterie kolonizují žaludek

Helicobacter pylori, bakterie kolonizující žaludek a spojené se žaludečním a duodenálním vředem, 3D ilustrace

Co je to Helicobacter pylori

Helicobacter pylori (jiné označení: Helicobakter, helikobacter, heliobakter, dříve také nesprávně označován jako Campylobacter pylori) je nesporulující gramnegativní paličková bakterie. Je 2,5 – 5 um dlouhá a 0,5 – 1,0 um široká. Na jejím jednom konci se nachází 3 až 6 (30 um) bičíků, pomocí kterých se dokáže pohybovat (wikipedia).

Je to jeden z nejrozšířenějších původců infekce (po zubním kazu) u lidí. Vyskytuje se na povrchu žaludeční sliznice a způsobuje různá onemocnění trávicí soustavy, zejména gastritidu, vředy žaludku (peptické) a dvanáctníku a v extrémním případě až rakovinu žaludku.

Co způsobuje

Helicobacter pylori jako častý patogen způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanáctníku a má „na svědomí“:

  • různé trávicí potíže (nadýmání, reflux, nauzea …)
  • kožní onemocnění (ekzémy, akné, zarudnutí a svědění pokožky …)
  • infekci krve (trombocytopenie – nedostatek krevních destiček)
  • chronický zánět žaludku (gastritidu)
  • žaludeční a dvanáctníkové vředy
  • později lze dospět až k rakovině žaludku

V úvodních fázích infekce nelze vidět žádné spolehlivě rozpoznatelné příznaky, což je asi největší problém, protože většina lidí nemá šanci zachytit nástup infekce. A dokonce i po větším rozšíření a osídlení žaludečních stěn bakterií se projevuje jen jako běžné zažívací obtíže (bolesti břicha, křeče, zhoršené trávení).

V pozdějších stádiích neléčené infekce se může projevit už i chudokrevnost (anémie) či krvácení do trávicího traktu (krvavé zvratky nebo tmavě zbarvená a při výraznějším krvácení až černá stolice).

Příznaky infekce

Jak se infekci vyhnout – preventivní opatření

Jelikož je infekce bakterie Helicobacter pylori řazena k nemocem špinavých rukou, je opravdu velmi důležité dodržování základních hygienických zásad. Určitě nezanedbejte:

  • důkladnou hygienu po návštěvě hygienického zařízení (WC)
  • hygienu rukou před každým jídlem
  • pravidelnou ústní hygienu (Helicobacter se totiž dostává do organismu ústy)
  • a také dobrá rada na závěr: nepoužívejte neumyté příbory, talíře a skleničky po druhých lidech

Diagnostika

Všechny zmíněné příznaky mohou signalizovat přítomnost Helikobakter pylori. Avšak na definitivní potvrzení diagnózy je potřebná spolehlivá metoda. Nejspolehlivějšími jsou gastroskopie a diagnostický test ze stolice.

Je známo, že pro Helicobacter Pylori je typická tvorba látky (ureázy), která rozkládá močovinu (ureu). Právě tato vlastnost se využívá v důkazních testech (ureázový test).

Ureázový test na přítomnost Helikobakter pylori

Ureázový test: vzorek ze žaludeční sliznice obsahující organismus Helicobacter Pylori změní žlutý roztok na růžovou.

Metody diagnostiky Helikobakter pylori v organismu

  • gastroskopie – endoskopická biopsie (nejspolehlivější, ale objektivní i nejnepříjemnější metoda)
  • vyšetření z krve na důkaz protilátek proti Helicobacter pylori
  • dechový test
  • test ze stolice

Léčba

Klasická medicínská léčba infekce Helikobakter pylori má jasně stanoveny postupy a pravidla. Podle pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR zahrnuje naordinování kombinace více druhů antibiotik a léků potlačujících tvorbu žaludečních šťáv (inhibitory protonové pumpy).

Léčba se zpravidla začíná trojkombinací léků (blokátor protonové pumpy + dva druhy antibiotik). V případě, že po spotřebování těchto léků se nedostaví požadovaný efekt, ošetřující lékař zkouší jinou kombinaci účinných antibiotik, případně přistoupí až ke čtyřkombinací silných léků nebo sekvenční léčbě.

Jiná opatření k potlačení Helickobakter Pylori

Jde vlastně v podstatě o alternativu – „přírodní léčbu“, která zahrnuje zejména celkovou změnu životosprávy, hlavně přijímané potravy + užívání přírodních antibakteriálních přípravků.

Dietní opatření:

  • vyloučení dráždivých jídel a nápojů z jídelníčku (koření, kynuté těsto, kofein, nikotin, alkohol)
  • omezení mastných a smažených jídel
  • obohacení stravy o probiotika a potraviny, které napomáhají k eliminaci bakterií

Setkal jsem se z různými domácími metodami, kterými se lidé chtějí zbavit patogenní žaludeční bakterie. Jde o individuální zkušenosti a „babské“ recepty, samozřejmě s neověřenými účinky (koloidní stříbro, česnek, medvědí česnek, aloe vera a další).

💡 Já za ověřený přírodní prostředek na helikobaktera považuji Chioskou mastichu.

Její účinky jsou potvrzeny několika vědeckými studiemi a také pozitivními zkušenostmi množství uživatelů. Na našem blogu si masticha také našla svůj prostor a proto doporučuji k nahlédnutí i tyto naše články:

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Téma Helikobakter pylori je už na první pohled velmi obsáhlá a lidi zajímá. Není se tomu co divit. Infekce Helicobacter pylori totiž postihuje až 50% celkové světové populace (předpoklad), což je opravdu obrovské číslo. Proto připojuji i pár otázek a odpovědí na ně, které lidi zajímají asi nejvíce.

❓ Helikobakter pylori a těhotenství?

Samotná infekce Helikobakter pylori u těhotné ženy není o nic víc nebezpečná pro matku a plod, jako pro jiného člověka. Infekce neovlivňuje předčasný porod, laboratorní testy plodu, ani na jeho porodní hmotnost. (čti více)

❓ Jak je to s léčbou infekce Helikobakter u dětí?

Určitě je třeba aby dítě nejprve viděl lékař a sám stanovil jaké vyšetření je nutné s dítětem absolvovat. Léčba infekce u dětí se řídí přísnými normami. Nastupuje až po precizní diagnostice a nezvratný důkaz infekce. Léčba by měla být zahájena pouze u dětí s bioptickým důkazem infekce (vzorek z endoskopicky), s nálezem chronického zánětu a klinickými příznaky onemocnění. (čti více)

❓ Helicobacter a rakovina žaludku?

Téma hodná diskuse. Ačkoli vliv infekce na vývoj histologických změn ve sliznici žaludku (které předcházejí vzniku určitých typů rakoviny žaludku) byl prokázán, ne každý pacient s pozitivní gastritidou, i kdyby se ponechala neléčená, však rakovinu žaludku zaručeně i dostane! Existuje totiž řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. Každopádně, ti pacienti, kteří byli operováni na rakovinu žaludku, či ti, jejichž příbuzní toto onemocnění překonali, vyžadují zvláštní pozornost a zánět sliznice žaludku vyvolaný infekcí Helicobacter pylori musí být přeléčení. (čti více)

❓ Jaké jsou nejčastější a nejviditelnější příznaky infekce?

„Nejviditelnějšími“ příznaky výskytu bakterie Helikobakter pylori v těle jsou: bolesti břicha, pálení žáhy, zápach ze žaludku, z úst či hořká pachuť v ústech. Při neléčení mohou všechny tyto obtíže časem překlenout až do vážnějších zdravotních problémů (vředy, gastritida, rakovina žaludku).

❓ Jaké jsou možnosti přírodní léčby?

Jak jsem zmiňoval již výše, hlavně jde o dodržování správné životosprávy a o využití probiotik a antibakteriálních přírodních látek. Já vzpomenu ty, které se podle mého názoru určitě vyzkoušet vyplatí – je to masticha a oregánový olej.

? Masticha

Pryskyřice pistáciovníka z Chiosu obsahuje velké množství účinných látek a díky kterým má pozitivní účinky na lidský organismus. Prospěch z Mastichy ve zkratce:

  • omezuje vývoj a růst bakterie Helicobacter pylori
  • pomáhá také s pálením žáhy
  • zmírňuje bolesti a zánět žaludku
  • podporuje činnost tlustého střeva
  • působí antibakteriálně a antimykoticky (antiseptické účinky)

Čtěte více o mastiche.

? Oregánový olej

Kvalitní a silný oregánový olej je známý zejména pro obsah účinné látky zvané karvakrol. Je to antioxidant se silnými antibiotickými účinky. Působí příznivě při trávicích, žaludečních i žlučníkových problémech nebo i při infekčních průjmech. Je také velmi dobrý jako podpora léčby helikobakterové infekce + jako prevence před jejím opětovným vrácením.

Čtěte více o oregánovém oleji.

Použité zdroje informací:

⭐ Doporučené volně dostupné přípravky

Jelikož je dostupných více přípravků, které jsou určeny i na potlačení infekce Helikobakter pylori (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se vám přiblížit základní možnosti.

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků:

Hodnocení autora
  • závažnost problému
  • dostupnost přípravků

Pouze několik úvodních vět

Helicobacter pylori - bakterie, která způsobuje bolesti břicha či žaludeční křeče i další trávicí potíže. Při neléčení infekce však může dojít ik závažnějším komplikacím a nemocem, například gastritidě (zánět žaludku), peptickým vředem (žaludeční vředy), dokonce až k rakovině žaludku.

4.5

Helikobakter pylori - bakterie


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (18 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..