Zápach z úst – proč vzniká a jak jej odstranit

Erik Havlík Téma
18. března 2021 0 Kapsle, Prášek, Spreje, Vitamíny

Máte pocit, že vás lidé obcházejí jakmile otevřete ústa? Tak jednou z příčin, proč se tak děje, může být i zápach vycházející z vašich úst. Choulostivá téma, ale o to více naléhavá. I když my sami nevnímáme svůj pach až tak intenzivně, naše okolí to vnímá opačně. Nuže, v takovém případě se nedá dělat nic jiného, než čím dříve zapátrat po příčině vašeho „špatného dechu“ a následně jej i rychle řešit. S tím vám doufám pomůžu i já prostřednictvím tohoto článku, protože ačkoli důvodem zápachu může být i zcela banální záležitost, na druhou stranu se za ním může skrývat i vážné onemocnění.

Zápach z úst – co to vlastně je?

Asi vás nepřekvapí informace, že v naší ústní dutině se nachází nepřeberné množství druhů mikroorganismů. Jejich základním úkolem je rozkládat zbytky jídla a odumřelých buněk sliznic, přičemž se uvolňuje například nepříjemně páchnoucí sirovodík nebo metántiol, také organické kyseliny a aminy.

Takový pach cibule a česneku po požití cítíme a registrujeme i my sami, případný dlouhodobě se vyskytující zápach z úst již často ne. Odborně se tento jev nazývá foetor ex ore nebo jinak halitóza.

Zajímavostí je i opačná situace, kdy si člověk namlouvá, že mu páchne z úst, přičemž to ve skutečnosti není pravda.Tento fenomén může nakonec dospět až k neuróze – pseudohalitóze (úzkostný stav). Lékařský termín takového chování je halitofóbia (člověk má tolik fobií, až je to neuvěřitelné).

Možné příčiny zápachu z úst

Špatný, zkažený dech může běžně vyskytnout i u zcela zdravého člověka. Příčinou může být něco co jsme před nedávnem konzumovali nebo naopak, že jsme delší dobu nejedli vůbec nic. Další a v podstatě nejčastější příčinou je nedostatečná dentální a ústní hygiena, kdy se v mezizubních prostorech a sliznicích neúměrně rozmnoží anaerobní bakterie produkující síru a v podobě povlaku se usadí na zubech a jazyku.

Banální příčiny (dočasné)

Nejčastější příčiny nepříjemného zápachu z úst „potravinového“ charakteru:

  • koření – hlavně to velmi aromatické, éterické oleje se štěpí právě již v ústní dutině a nehledě na to jak často si budete drhnout zuby a vyplachovat ústa ústní vodou, aromatické stopy dokážou přetrvat i 24 hodin a více
  • cibule, česnek, paprika – asi nejznámější „odpuzovače“
  • klobásky a jiné kořeněné uzeniny
  • sýry – zejména ty s bílou a modrou plísní (niva, camembert …) nebo i zrající sýry (každý zná olomoucké tvarůžky všakáno)
  • ryby – zejména sardely, ale i tuňák například
  • prázdný žaludek a odbourávání toxinů při detoxikační kúře (půst) se také projevují intenzivním zápachem
  • alkohol – odbourávání alkoholu z těla způsobuje, že v ústech cítíte doslova pach celé skládky

Vážnější příčiny

Příčinou zápachu z úst však bývají i vážnější příčiny jako jsou zánětlivé procesy na sliznicích, dásních, či nosohltanu. Ústní sliznice může být napadena i mykózou, která také dokáže zpestřit dech typickým „Puch“.

Nepříjemný zápach z úst může být důsledkem nedostatečné tvorby slin, které jsou za normálních okolností účinné „čističe“, a které odplavují bakterie a zbytky potravy. Ke snížení tvorby slin dochází při dýchání přes ústa, kouření či delším ústním projevu (chudáci politici). Také některá léčiva (například antidepresiva, antihypertenziva) způsobují vysychání ústních sliznic a nedostatečnou tvorbu slin.

Zápach z úst - příčina cigarety

Kouření je také důvod proč vám může zapáchat z úst…

Osobitým případem je kouření. Nejde jen o typický cigaretový zápach z úst kuřáka. Často jde o opravdu těžký a trvalý zápach z úst. Kouření totiž zabíjí dobré bakterie v ústech a chemické látky v cigaretách způsobují různé infekce hrdla i úst, problémy s trávením, onemocnění žaludku i jícnu, a které jsou častou příčinou zápachu z úst tuhého kuřáka.

Diety a různá onemocnění

Také různé až extrémní diety mohou mít vliv na zápach z úst. Děje se tak na základě změn v látkové výměně. Nedostatek zásobních sacharidů vede tělo k trávení vlastních bílkovin a přitom uvolňuje těžké zápachy.

Méně často je zápach z úst projevem onemocnění:

  • kyselý hnilobný zápach – může být projevem onemocnění žaludku
  • acetonový zápach – bývá projevem trávicích obtíží
  • zápach po ovoci – častější u diabetiků
  • amoniakální zápach – příznak některých onemocnění jater
  • pach za močí – může představovat problém s ledvinami
  • hnilobný zápach – může mít za příčinu onemocnění plic

Mimoto se některé otravy projevují typickým zápachem z úst. Mandlový po otravě kyanovodíkem, nebo česnekový po otravě fosforem.

Jak se nepříjemného zápachu z úst zbavit

Pokud si odmyslíme příčinu vzniku zápachu, za kterou jsou již zmíněné aromatické potraviny, kofein či nikotin, tak tou nejčastější (80-90% případů) je neúplná ústní hygiena. V mezizubních prostorech a sliznicích se přemnoží anaerobní bakterie a v podobě povlaku se usazují na jazyku a zubech. V takovém případě určitě nejprve sáhněte po dentální niti a kartáčku a důkladně si vyčistěte prostor mezi zuby. Velké množství bakterií produkujících síru se usazuje na povrchu jazyka – zkuste tento povlak odstranit (škrabkou, kartáčem nebo i lžičkou směrem ke špičce jazyka) a možná budete překvapeni, jak rychle váš problém dokázal ustoupit.

Krátkodobým řešením mohou být i:

  • silnější ústní vody či kloktadla – eliminují bakterie, které vám zůstaly v ústech po vyčištění zubů
  • žvýkačky, sprej, bonbóny – ideálně mentolové bez cukru na osvěžení dechu
  • tekutiny – dostatek tekutin pomáhá odstranit zbytky jídel a podpořit tvorbu slin
  • triky babičky – prorazit nepříjemný zápach z úst pomáhá zázvor, anýz i hřebíček, žvýkání petrželky

Důkladnou péči o zuby to sice nenahradí, ale v akutních případech pomůže (pracovní setkání, rande …). Pokud všechny uvedené rady nezaberou a vaše dentální hygiena je v tom nejúplnějším pořádku, třeba hledat příčiny jinde a navštívit odborného lékaře. V první řadě zubaře, pak možná gastroenterologa, kde vám zjistí pravou příčinu problému a zajistí adekvátní léčbu.

Zápach z úst - dentální hygiena

Nejčastější příčinou zápachu z úst je nedostatečná ústní hygiena…

Nejčastější otázky

❓ Jak vůbec zjistit zápach z úst?

Možná si všimnete i pomocné projevy, které zápach z úst doprovázejí: bílý povlak na jazyku, suché ústa, pálení na jazyku, hořká až kovová chuť v ústech, častější výskyt hlenu. Zápach samotný (charakter) lze zjistit i takzvaným halimetrom, pomocí kterého lze zjistit, kolik sloučenin síry koluje v pacientově vydechovaném vzduchu. Sám si můžete zápach diagnostikovat tak, že si olizovat hřbet ruky a přivoníte, totéž platí když si na něj nanesete seškrábnutí povlak ze zadní části jazyka. Nejjistějším řešením je požádat důvěryhodnou osobu o posouzení (někdo z rodiny, blízký přítel).

❓ Zápach z úst v těhotenství?

Ženský organismus během těhotenství prochází výraznými hormonálními změnami. Mění se samotné vnímání chuti, pachů a zvyšuje se dávivý reflex. Změny chuti směřují k častější konzumaci sladkého a kyselého, častěji zvracení a hormony mají na svědomí snížení pH v ústech. Úroveň ústní hygieny se u mnoha těhotných může zhoršovat (únava či dokonce zvracení vyvolané zubním kartáčkem). Zhoršená hygiena a změny stravovacích návyků vedou k vyšší koncentraci mikroorganismů, které metabolizují cukr, vzniku zubního kazu, choroby dásní – projevem je nepříjemný zápach z úst.

❓ Jak je to se zápachem z úst u dětí?

V zásadě tak jako u dospělých. V první řadě jde o nedostatečnou ústní hygienu, následně zubní kaz, zánět a infekce v ústní dutině, případně příčina může být v potravě. Specifickým případem jsou zcela nejmenší děti, při kterých dochází k nejvýraznějším fyziologickým změnám prudkému růstu. Jde hlavně o formování zubů a vlastně celé ústní dutiny. Nejčastějšími příčinami vzniku zápachu z úst u dětí: je tedy nedostatečná ústní hygiena, růst nových zubů, zánět v ústní dutině, infekce v ústní dutině, krku, na mandlích (například i po operaci nosní mandle), infekce v žaludku či žaludeční reflux (kyselý zápach z úst u miminka).

❓ Smrdí jako stolice, čím to může být?

Méně často zápach z úst vyvolávají i žaludeční vředy, zejména tedy ty neléčené, prorůstající přes žaludeční stěnu do okolních orgánů, například do střev. Pokud se dostanou do tlustého střeva, tehdy bývá zápach jako po stolici, případně i hnilobný.

❓ Acetonový zápach – proč?

Zápach z úst je zřídka příznakem i vážnější nemoci, například cukrovky. Acetonový zápach je přítomen zejména tehdy, pokud se u člověka postiženého touto chorobou prudce zvýší hladina glukózy v krvi a tento stav není léčen inzulínem.

❓ Může být jednou z příčin zápachu Helicobacter?

Může. Helicobacter pylori je bakterie, která infikuje organizmus člověka. Vedle zubním kazu patří mezi nejčastější infekce vůbec. Je schopná produkovat sulfid vodíku a metylmerkaptán, přičemž jejich tvorba je kmenový specifická. Tvorba těchto látek může podmiňovat zapáchající dech. Tyto látky také poškozují buňky sliznice trávicího traktu, i ústní dutiny. Někteří pacienti dokonce ke gastroenterologovi přicházejí pouze se zápachem z úst jako s jediným příznakem.

 

Mé tipy na přípravky, které pomohou

Každý má svůj recept jak omezit nepříjemný zápach z úst. Ať už je to na moment, nebo i na déle. Pokud váš dech zapáchá dlouhodobě a vy přitom striktně dodržujete ústní hygienu, je načase navštívit lékaře. Pokud jsou vaše problémy mírnějšího charakteru a chcete si pomoci sami, můžete se spolehnout na některý z ověřených doplňků.

Jelikož přípravků určených pro problematický dech je na trhu velké množství, připravil jsem pro vás přehlednou tabulku, kde vám představím z mého pohledu ty nejzajímavější a nejúčinnější:

Rada na závěr

Zápach z úst určitě netřeba podceňovat. Pokud ale lidé ve vašem okolí přímo neodpadávají, respektive je problém krátkodobý, nemusíte hned stresovat. I z mých zkušeností vím, že zápach z úst bývá většinou důsledkem zanedbané ústní hygieny (stává se) či jen požíváním aromatických jídel, nebo když to například přeženete s alkoholem. Určitě nic nezkazíte, pokud vyzkoušíte všechny ověřené prostředky, které na nepříjemný zápach z úst platí, a které jsem vám zmínil v předchozích řádcích.

Každopádně, pokud problém přetrvává (a vy jste udělali všechno možné i nemožné) navštivte lékaře, může se jednat o vážnější zdravotní problém.

Hodnocení autora
  • závažnost problému
  • dostupnost přípravků na zápach z úst

Pouze několik úvodních vět

Zápach z úst, odborně halitóza - je jen delikátní problém a banalita, nebo znak zdravotních potíží? Až 90% případů má na svědomí neúplná ústní hygiena a nezdravý životní styl. Pamatujte na to!

4.1

Zápach z úst - halitóza


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.4/5 - (7 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..