Kopřiva dvoudomá a moje zkušenosti s jejími léčivými účinky

Máte problém s krevním tlakem, trápí vás dýchací problémy nebo máte časté poranění na kůži? Hledáte pročištění organismu a zlepšení imunity? Kopřiva dvoudomá je přesně to, co vám v těchto případech doporučuji využít. Tato rostlina je doslova miláčkem přírody a univerzální bylinkou v lidovém léčitelství. Nechci jí připisovat “zázračné schopnosti”, ale mně opravdu pomohla vždy, když jsem to potřeboval. Velmi důležité jsou zejména detoxikační účinky na krev a regenerace poškozené kůže.

Kopřiva šťáva EkoMedica Czech 1000 mlTIP – na přípravek s prémiovou kvalitou

Já osobně mám rád přírodní a čisté šťávy jako je například i tato ✅ Kopřivová šťáva 1000 ml EkoMedica Czech.

Podle mého názoru velmi dobrá šťáva v biokvalitě se zachováním všech vitamínů a minerálů české prémiové značky.

Co je kopřiva dvoudomá

Tato rostlina patří mezi známé léčivé bylinky v lidovém léčitelství v našich končinách, ale používá se i jako pícnina pro drůbež. U nás se vyskytuje přirozeně prakticky všude ve volné přírodě. (Wikipedie)

Většina z vás asi pocítila její účinek na pokožku, který způsobí zarudnutí. Je to v důsledku toho, že její listy obsahují speciální kombinaci látek, které vyvolávají pálení. Jde konkrétně o histamin, acetylcholin a serotonin. Kopřiva ponořena do vody nebo s mechanickým narušením kostry však ztrácí tento účinek.

Rostlina se u nás sbírá již několik století zejména pro její poměrně široké léčivé účinky. V minulosti se z jejích stonků vyráběla i příze, ta však byla nekvalitní a proto se s takovým použitím dnes již nesetkáte. Sekané listy se na obohacení stravy přidávají do potravy pro domácí drůbež, i když i toto využití je již méně rozšířené. Pro mě je důležité zejména to, že kopřiva je prospěšná pro zdraví.

Kopřiva má i zajímavé nutriční hodnoty. Podívejte se, v jakém poměru se nacházejí v 100 g této rostliny:

Látka:Hodnota:
Energie159,6 KJ
Kalorie38 Kcal
Bílkoviny2,9 g
Sacharidy8 g
Vláknina8,5 g
Tuk0,11 g
Voda79 g

Pokud se rozhodnete, že si půjdete kopřivu nasbírat osobně, držte se několika rad. První je, abyste ji sbírali na co nejčistším místě, čili ne například při cestách. Sbírat třeba listy a nať, které jsou menší než 20 cm a mají tmavozelenou barvu. Z čerstvé kopřivy můžete udělat například čaj, ale lepší je ji vysušit. Sušení musí probíhat v temnu a při teplotě alespoň 50 stupňů Celsia. Listy, které zčernají, již nepoužívejte a raději je vyhoďte.

kopřiva v zahradě

V zahradě je kopřiva považována za plevel.

Složení a látky, které obsahuje

Rostlina má poměrně vysoký objem vitamínu C, díky čemuž přirozeně pomáhá imunitě. Ještě důležitější však je, že látky, které obsahuje, jsou ideální pro detoxikaci a pročištění organismu. Obsahuje rovněž několik minerály, zelené barvivo chlorofyl a třísloviny. Několik z těchto látek přitom v takové koncentraci jen těžko najdete někde jinde.

Pokud se chcete dozvědět něco více o složení, připravil jsem alespoň stručný přehled nejdůležitějších látek v kopřivě:

Chlorofyl

Známé zelené barvivo, které se nachází v každé zelené rostlině, je pro naše tělo důležité. Podobně jako hemoglobin, i chlorofyl pomáhá transportu kyslíku po celém těle. Zároveň na sebe váže hořčík a pomáhá krvetvorbě. Při vnějším použití má protizánětlivý a hojivý účinek. Zajímavostí je, že regeneruje i poškozenou pokožku, například po popálení nebo po úrazu.

Vitamíny

Vitamíny jsou důležité pro naši imunitu, ale samozřejmě nejen pro tu. V kopřivě najdete zejména vitamin C, vitamin B6 důležitý pro kůži a vitamín A. Protože tyto vitaminy si neumí náš organismus vyrobit sám, musí je získávat z externího prostředí a kopřiva je na to opravdu ideální. Například vitamínu C je v kopřivě více než ve špenátu nebo dokonce jako v citrónu. To je už opravdu vitamínová bomba, no ne?

Minerály

Kopřiva je kromě vitaminů velmi bohatým zdrojem i minerálů. Obsahuje například vápník, draslík, hořčík, sodík či železo. Nejvíce je v kopřivě zastoupen vápník, který je nezbytný pro správné fungování kostí, kloubů i svalstva. Možná právě proto se používá kopřiva nejčastěji na rozličné nemoci pohybového ústrojí, například na revma.

Serotonin

Tato látka se běžně nachází v trávicí soustavě člověka, ale ne vždy v dostatečném množství. Pokud jí máte v těle nedostatek, projevuje se to skleslostí a smutkem. Časté jsou také poruchy spánku a nedostatečná regenerace organismu. Serotonin je považován zejména za “hormon štěstí”, který může dodat tělu energii a zejména mentální sílu.

Ostatní látky

Kopřiva obsahuje i několik dalších látek důležitých jednak pro imunitu, ale i pro zdravé fungování kardiovaskulárního, metabolického či trávicího systému. Jde například o třísloviny, vlákninu, sacharidy, bílkoviny a kyseliny. Musím zmínit zejména kyselinu křemičitou, která má omlazující a očišťující schopnosti, ale prospěšná je i kyselina octová a kyselina mravenčí.

Léčivé účinky

Kopřiva je prospěšná nejen na revma, jak se to traduje mezi našimi prarodiči. Nepopírám, že má i tento účinek, ale vám bych dal do pozornosti ještě důležitější účinky. Dobrou zprávou je, že se dá použít vnitřně, ale i navenek. Není však možné ji užívat dlouhodobě nepřetržitě, co je jedna z mála nevýhod.

kopřiva na pokožku

Kopřiva se používá také na ekzém a hojení pokožky.

Podívejte se, kde všude v organismu vám může kopřiva pomoci:

❤ Imunita, detoxikace, pohybová soustava, kardiovaskulární systém

 1. Imunita: Kopřiva pomáhá jednak upevnit imunitní systém, ale zároveň pomáhá i při běžných onemocněních způsobených jeho slabší aktivitou. Já sám mám odzkoušené, že mi pomáhá při běžných zánětech a na lehčí kašel. Pomáhá také k odstranění hlenů a na podporu čistšího dýchání. Kromě toho jí látky, zejména vitamín C, podporují zvýšení obranyschopnosti těla. Pomáhá i na bronchiální astma.
 2. Detoxikace: Kopřiva je vynikající na pročištění těla, zejména na pročištění krve. Podporuje i vylučování a působí močopudně, což je důležité pro vyloučení toxinů z těla. Kromě toho toxiny odbourává a celkově detoxikuje organismus, zejména játra a střeva. Důležité je, že pomáhá i produkci žluči a usměrňuje činnost žlučníku.
 3. Pohybová soustava: Účinky kopřivy na pohybový aparát jsou známy již několik století. Příznivý vliv například na bolest kloubů, svalů a na revma je základem využití rostliny v lidovém léčitelství. Já sice ještě revma netrpím, ale pokud jsem měl například únavu svalů při velké zátěži, kopřiva mi pomohla.
 4. Kardiovaskulární systém: Kopřiva pomáhá proti anémii, protože podporuje krvetvorbu. Zároveň krev i mírně ředí a očišťuje ji od škodlivin. Důležité je, že působí také proti sraženinám, avšak jen do jisté míry. Působí pozitivně i na krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá při ateroskleróze.

❤ Trávení, pro ženy, mentální zdraví

 1. Trávení: Jedním z pozitivních účinků této rostliny je podpora peristaltiky střev. Kromě toho kopřiva podporuje trávení a vyprazdňování. Nesmíme zapomínat ani na její vliv na pročištění trávicího traktu a na vylučování žluči. Co jste možná nevěděli, tak kopřiva může i zvýšit chuť k jídlu!
 2. Pro ženy: Speciálně pro ženy má kopřiva dva pozitivní účinky. Prvním je úprava menstruace, druhým podpora při kojení. Co se týče menstruace, kopřiva může upravit nepravidelnou menstruaci, ale samozřejmě jen v méně vážných případech. Pokud se chystáte kojit, kopřiva podporuje tvorbu mateřského mléka v dostatečném množství.
 3. Mentální zdraví: Jak jsem již zmínil, díky obsahu serotoninu má kopřiva i příznivý účinek na psychický stav. V první řadě jde o podporu lepšího spánku a regenerace organismu. Zadruhé jde o zlepšení nálady a dodání “životní energie”, kterou tak velmi člověk potřebuje zejména v dnešním světě. Samozřejmě, pokud máte například klinickou depresi a ne běžný smutek, jen kopřiva vám nepomůže. Tehdy určitě navštivte i lékaře!

ČAJ PIJTE NEJVÍCE 3 TÝDNY: Nepochybuji, že existují různé recepty na skvělý kopřivový čaj. Málokterý vám však prozradí, že byste ho neměli pít neustále. Na základě mých zkušeností vám doporučuji po 3 týdnech pití takového čaje přestávku, minimálně 1 měsíc. Po tomto období se můžete k užívání čaje znovu vrátit.

Havlíkova apotéka Olejové povzbudzující mýdlo se zeleným čajem a kopřivouKopřiva nejen na nemoci ale také na unavenou pokožku:

Olejové povzbuzující mýdlo se zeleným čajem a kopřivou 85 g

 • osvěží a dodá energii, zklidní a detoxikuje
 • použití: každý den od hlavy až k patě
 • značka HAVLÍKOVA PŘÍRODNÍ APOTÉKA čerpá z tradičních receptur věhlasného a vášnivého českého lékárníka minulého století PhMr. Karla Havlíka

Co jste vždy chtěli vědět: otázky a odpovědi

V souvislosti s kopřivou se nejvíce objevují otázky ohledně jejích vedlejších účinků a kontraindikacích. Rozhodl jsem se proto projít několik internetové diskuse nebo fóra, kde se tyto problémy rozebírají. Následující 4 otázky jsou zřejmě ty nejčastější, které lidé kladou a zde jsou mé odpovědi:

❓ Jak je to s dlouhodobým užíváním kopřivy?

Některé zdroje uvádějí, že užívání kopřivy dlouhodobě v menších dávkách prospívá tělu. Bohužel, nedočetl jsem se už, co znamená slovní spojení “v menších dávkách”. Při odpovědi na tuto otázku vycházím z vlastní zkušenosti a doporučuji si dávat pauzu. Po 3 až 4 týdnech byste měli kopřivu vysadit minimálně na dobu jednoho měsíce. Některé zdroje však doporučují i více, například 2 měsíce. Mně osobně stačí měsíc a pak znovu kopřivu v nějaké formě začínám používat znovu.

čaj z kopřivy

Kopřivový čaj se nedá pít 365 dní v roce.

❓ Kopřiva dvoudomá a těhotenství

Pití kopřivového čaje v první fázi těhotenství může pomoci. Jde zejména o to, že takový čaj je zdrojem železa, hořčíku i vápníku, což je pozitivní. Později ale doporučuji kopřivu v těhotenství omezit, protože má povzbuzující účinek na dělohu, což může způsobit některé komplikace při vývoji a vyživování plodu. Takže, co se týče těhotenství: na úvod a v rozumném množství maximálně 2 šálků denně ano. Pak už raději ne.

❓ Jsou s ní spojeny nějaké vedlejší účinky?

Já sám jsem měl na úvod menší problémy s průjmem, ale šlo asi o následek “očisty” střev. Někdy se může na úvod přidružit například podráždění žaludku, což se hodnotí jako alergická reakce. Kontraindikací k užívání kopřivy jsou určitě léky na ředění krve. Pokud se u vás objeví jakékoliv nečekané a negativní účinky, poraďte se s lékařem a kopřivu na chvilku “vysaďte”.

❓ Pomůže na hubnutí?

Jednoznačná odpověď je, že ne. Nepopírám, že pokud má někdo nadváhu kvůli špatnému životnímu stylu, může být kopřiva pozitivní. Nejde ale o žádný urychlovač hubnutí, působí pozitivně pouze na samotné vylučování. Bez toho, abyste změnili svou životosprávu a další faktory, určitě nesrazíte žádné kilogramy jen kvůli kopřivě. Jako podporu detoxikace, což je součástí každého hubnutí, ji však mohu doporučit.

Čaj i tabletky z kopřiv

Zřejmě nejčastěji se kupuje sušená kopřiva, ze které je možné udělat například čaj nebo tinkturu. Velmi často lidé kupují hotový kopřivový čaj. Někdy se vyskytuje tato bylinka i v kombinaci s jinými rostlinami, též ve formě čaje. Já sám mám zkušenosti dokonce se třemi formami: prvním jsou tabletky jako výživové doplňky, druhou originální šťáva z kopřivy a třetí je sběr čerstvé kopřivy a její příprava doma.

Co se týče sklizně, dám vám jeden můj tajný tip: 

Sbírejte pouze vrchní a mladé listy, částečně i se stonkem. Ta však musí být ohebná, měkká a flexibilní. Pokud najdete kopřivu už se zdřevnatělých stonkem, takové se vyhněte.

Z takové kopřivy si dělám čaj a tinkturu a to na vnitřní, ale i vnější použití. Při hojení ran a na kožní ekzémy mi kopřiva zatím vždy pomohla a doporučuji ji. Co se týče tabletek a šťáv, vyzkoušel jsem několik druhů a značek. Konkrétní tip na ty, se kterými se nejvíce spokojený, vám dám už v následujícím odstavci!

Kopřiva šťáva EkoMedica Czech 1000 mlMým prvním tipem je:

Kopřivová šťáva EkoMedica Czech

 • 99,8% -ní šťáva v biokvalitě
 • účinný “lék” na chudokrevnost a na problémy močových cest a prostaty
 • doporučená dávka: 25 ml 1-2x denně, minimálně půl hodiny před jídlem
 • prémiový výrobce EkoMedica

UDĚLEJTE SI TINKTURU: Mně se osvědčila domácí tinktura z kopřivy. Mladou rostlinu i s kořínky jsem zalil 40% lihem. Následně jsem to celé nechal 14 dní macerovat. Po 2 týdnech jsem tekutinu přefiltroval a udělal si z ní kapky. Ty jsou skvělé při problémech s játry, žlučníkem a při nachlazení. Navenek se mohou používat například na ekzémy a kuří oko.

Kde koupit produkty z ní?

Co se týče kopřivy, čaj najdete prakticky v každé lékárně. Kopřivové čaje jsem dokonce našel i v běžném supermarketu, například v Tescu či Kauflandu. Já osobně si však čaj raději připravím doma, protože příliš nevěřím původu a koncentraci žádné značky. Neříkám však, že není možné najít i kvalitní kopřivový čaj, ale jelikož si ho umím připravit doma, považuji to za ideální.

V případě pilulek to je ale jiné. Já jsem člověk pohodlný a i pro mou rodinu je občas jednodušší na užívání a dávkování raději zapít vodou obyčejnou gelovou kapsli.

Renovix recenzeTip na tabletky s kopřivou: 

Renovix (60 kapslí)

 • zdravé a krásné vlasy
 • obsahuje dohromady až 12 aktivních látek, které podporují tak růst vlasů, mimo jiné i extrakt kopřivy dvoudomé
 • Renovix je přípravkem s komplexním vlivem na zdraví vlasů
 • prémiový výrobce Advance Nutraceutics
 • čti recenzi na Renovix

PĚSTOVÁNÍ DOMA: Přestože bývá kopřiva považována za plevel, já doporučuji vyzkoušet i její pěstování. Pokud nemáte zahradu, postačí i velký květináč na balkoně nebo v pokoji. Semena zasejte na jaře, nejlépe do půdy s dostatkem dusíku. Péče není příliš náročná, kopřiva nevyžaduje ani příliš mnoho hnojení a ani příliš mnoho zalévání.

Dávkování a užívání

Co se týče užívání většinou si udělám čaj. Čaj piji maximálně dvakrát denně, ale nejčastěji jen jednou. V případě dávkování tablet je potřeba se držet toho, co je napsáno v příbalovém letáku. Výše uvedený výživový doplněk se užívá ráno a večer, běžná dávka jsou 1 – 2 kapsle denně. Jedno balení, které stojí 319 Kč, tedy vydrží většinou celý měsíc.

Po takovém měsíci pak kopřivu zcela vysadím, nejčastěji na další měsíc, někdy i o týden víc. Během tohoto období zas zkouším jiné bylinky nebo přípravky, takže to střídám. S takovýmto užíváním jsem mimořádně spokojený a podle výsledků i vidím, že to prospívá organismu.

sušená kopřiva

Kopřiva má vnitřní i vnější léčivé účinky.

Mé zkušenosti a doporučení

Takže, co dodat na závěr mé recenze? Jednoznačně moje zkušenosti mluví samy za sebe: kopřiva ať už ve formě čaje nebo ve formě výživového doplňku je skvělá věc. Důležité je však dodržet správné dávkování, udělat si během užívání nějaké ty “technické přestávky” a zaměřit se na kvalitní produkty.

Právě poslední věc bych chtěl zdůraznit nejvíce. V dnešní době obrovské konkurence je na trhu totiž velké množství nekvalitních věcí a odpadu. Nebudu raději nikoho jmenovat, abych žádnou značku neurazil, ale stačí si přečíst složení. I z toho důvodu si například čaj připravuji sám doma, podobně i tinkturu.

V případě šťáv z kopřivy jsem ✅ spokojený s tou naší od výrobce EkoMedica Czech… Určitě nejde o jedinou značku s kvalitním složením, ale toto je moje doporučení. Chcete-li s kopřivou začít, radil bych vám vyzkoušet právě tuto šťávu. Totéž platí i tehdy, jestliže už něco jiného uživáte a nevidíte pozitivní výsledky. Nevěřili byste, jak velký může být rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním produktem!

⭐ Doporučené přípravky s kopřivou (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které kopřivu obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu  (doporučené eshopy s nejlepšími cenami). 

Ať se líbí – konkrétní přehled přípravků z kopřivy:

názevurčení a výhodyprodejcecena
1000 ml
Kopřiva šťáva EkoMedica
Kopřiva šťáva EkoMedica
➡️ pozitivní vliv na močové cesty a prostatu
➡️ vhodná na problémy s chudokrevností
➡️ obsahuje množství chlorofylu a železa
✅ obsahuje 99,8% -ní šťávu z kopřiv
✅ prémiový výrobce EkoMedica
ProZdraví - eshop

⭐️ nad 1500 Kč doprava zdarma

469 Kč
Chci vědět víc
60 kapslí
Renovix
Renovix
➡️ přípravek na rychlejší růst vlasů
➡️ komplexní péče o zdraví vlasové pokožky
➡️ obsahuje látky s antioxidačním vlivem
✅ obsahuje kopřivu + rakytník, vitamín E, aloe vera a další
✅ domácí výrobce Advance nutraceutics
Advance nutraceutics - eshop

⭐️ při koupi 2 ks doprava zdarma
⭐️ při koupi 2 ks a více sleva 30 %

319 Kč
Chci vědět víc
500 ml
Šampon kopřivový Urtekram
Šampon kopřivový Urtekram
➡️ jednoduchá a účinná péče o vlasy
➡️ extrakt z kopřivy zklidňuje pokožku hlavy
➡️ a zabraňuje tvorbě lupů
✅ obsahuje esenciální oleje dalších rostlin
✅ země původu Dánsko
Biooo - eshop

⭐️ 99% tovaru skladem
⭐️ nad 980 Kč doprava zdarma

289 Kč
Chci vědět víc
16 g
Čaj Kopřiva Bio Sonnentor
Čaj Kopřiva Bio Sonnentor
➡️ kopřiva dvoudomá - list s natí
➡️ produkt kontrolovaného ekologického hospodářství
➡️ podpora trávení a mentálního zdraví
✅ pozitivní vliv na obranyschopnost organizmu
✅ prémiová značka Sonnentor
CountryLife - eshop

⭐️ biopotraviny, přírodní kosmetika, ekologická drogerie
⭐️ nad 1200 Kč doprava zdarma

61 Kč
Chci vědět víc
100 g
Mýdlo zelený čaj - kopřiva
Mýdlo zelený čaj - kopřiva
➡️ Olejové povzbuzující mýdlo se zeleným čajem a kopřivou
➡️ osvěží a dodá energii, zklidní a detoxikuje
➡️ použití: každý den od hlavy až k patě
✅ značka HAVLÍKOVA APOTÉKA čerpá z tradičních receptur
Folly - eshop

⭐️ vše skladem
⭐️ velký výběr bio kosmetiky
⭐️ a přírodních potravin
⭐️ Doprava zdarma!

150 Kč
Chci vědět víc
Hodnocení autora
 • oblíbenost
 • dostupnost přípravků s kopřivou

Pouze několik úvodních vět

Kopřiva a hlavně kopřiva dvoudomá je léčivá bylina na problémy s krevním tlakem, dýchacím a močovým ústrojím, nebo i časté poranění na kůži.

4.5

kopřiva tinktura

 


Autor článku

Vždy jsem se zajímal o zdraví a o to, jak se přirozeně udržet fit a v co nejlepší fyzické i mentální vitalitě. Rád objevuji nové způsoby, přípravky a možnosti, ale nezapomínám ani na přírodu, která je nejlepším lékařem.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.