Ženšen a jeho skvělé účinky nejen na imunitu – mé zkušenosti

Erik Havlík Téma 7. července 2021 2 Kapky, Kapsle, Oleje a krémy (kosmetika), Tablety

Jste bez života, pronásleduje vás často nachlazení nebo chcete posílit svou potenci a sexuální energii? Všechny tyto, ale nejenom tyto, účinky najdete v jedné “zázračné” bylince, která se jmenuje – ženšen. Já osobně jsem vůbec nevěděl o tom, kolik pozitivních vlivů se může skrývat v jedné malé rostlině. Ta je známá již přes 2 tisíce let a jde o nejlepší bylinu východní medicíny. Jelikož má jednoznačně pozitivní vliv na zdraví a imunitu, rozhodl jsem se napsat tuto recenzi a podělit se s vámi o vlastní zkušenosti.

Co je ženšen?

Vědecký název této rostliny je Ženšen pravý, ale je znám i pod označením všehoj ženšenový. Existuje několik druhů, například ženšen korejský, ženšen pětilistý, ženšen sibiřský či ženšen indický. Ten, o kterém budeme dnes hovořit, je ženšen pravý, přičemž může být buď čínský nebo korejský. Ten druhý už není možné nalézt v běžné přírodě a pěstuje se na farmách, přičemž je pro člověka lepší.

Ženšen pravý je nejvíce univerzální bylinka východní medicíny, která dorůstá do výšky 30 až 60 cm a nejčastěji se vyskytuje na území Číny a Ruska, izolovaně i v Severní Koreji. Pro imunitní systém je nejdůležitější kořen, ale používají se i listy, přičemž to, co je na ženšenu nejvíce důležité, jsou látky nazvané saponiny.

V roce 1854 začal výzkum této rostliny, na počátku 20. století už medicína poznala první saponin zvaný panaxin a dosud již bylo izolovaných více než 70 dalších. Označují se také jako ginsenosidy, přičemž paleta jejich účinků na lidský organismus je opravdu velmi pestrá. I z toho důvodu se zejména v Číně, Japonsku a Koreji považuje ženšen za univerzální léčivou rostlinu.

Toto je vědecká klasifikace a zařazení rostliny:

Typ klasifikace:Klasifikace:
Říšerostliny
Podříšecévnaté rostliny
Odděleníkrytosemenné
Třídavyšší dvouděložné
Řádmiříkotvaré
Čeleďaralkovité
Rodženšen

Chtěl bych upozornit ještě na jednu věc. Některé druhy ženšenu, například ženšen americký, jsou zákonem chráněny. Tato rostlina patří mezi volně rostoucí byliny a vyskytuje se pouze v severní Americe. Z ní není možné u nás zakoupit žádný produkt a bylo by to koneckonců i nelegální. Velká popularita ženšenu však bohužel způsobuje, že se na trh dostávají také produkty, jejichž původ je sporný, podobně i jejich složení.

Panax ginseng rostlina

Takto vypadá rostlina ženšenu.

Podívejte se, co obsahuje

Na ženšenu jsou nejdůležitější saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Jak jsem zmiňoval, až v 20. století se začaly jednotlivé látky podrobněji zkoumat a studovat, ale už teď je jasné, že ženšen obsahuje opravdu unikátní kombinaci těch látek, které jsou pro náš organismu prospěšné.

Alespoň ve zkratce bych chtěl některé z nich zmínit:

Saponiny

Začneme právě při saponinech, které se používají i jako součást některých medicínských produktů. Každý saponin má jiný efekt, některé mají protizánětlivé účinky, jiné působí močopudně, další pomáhají lepšímu vykašlávání. Pozor však na to, že při kombinaci některých druhů saponinů například s cholesterin či jinými látkami může přijít i k škodlivým reakcím, zejména v krevním oběhu.

Antioxidanty

Druhou nejvíce ceněnou kategorií látek, které ženšen obsahuje, jsou antioxidanty, což jsou látky chránící organismus proti tzv. oxidačnímu stresu. V této bylince se nacházejí například maltol, kyselina salicylová nebo kyselina vanilového. Díky antioxidantům dochází zejména k eliminaci vlivu volných radikálů na buňky, což znamená, že se zpomaluje stárnutí.

Polysacharidy a bioaktivní peptidy

Složené sacharidy patří mezi stavební i zásobní látky našeho těla a ženšen jich obsahuje několik druhů. Za zmínku však rozhodně stojí zejména ginsan, který je velmi důležitý pro náš imunitní systém a posiluje ho. Ano, právě kvůli němu doporučuji užívat ženšen na imunitu samozřejmě kromě toho, že má i jiné pozitivní účinky na člověka.

Gintonin

Možná jste o této látce ještě v životě neslyšeli, ale tento glykoprotein musím zmínit kvůli jeho účinkem na nervovou soustavu. Některé studie mu připisují například preventivní účinek proti Alzheimerově chorobě, každopádně tato látka ovlivňuje pozitivně na paměť a paměťové procesy, což řadí ženšen ještě o jeden stupínek výše v jeho účincích na zdraví.

Ostatní látky

Důležitých a prospěšných látek je v ženšenu opravdu hodně a rád bych je aspoň jmenoval v tomto odstavci, protože popsat jejich detailnější by opravdu bylo příliš únavně. Takže, jde například o mastné kyseliny, sacharidy, glukózu, fruktózu, riboflavin, thiamin či celulózu.

POLYSACHARIDY v ŽENŠENU: Rád bych dal do pozornosti tento odbornější web, který se více věnuje popsání polysacharidů důležitých pro imunitu, které jsou obsaženy v ženšenu. Myslím, že kdo si nastuduje uvedené web stránky, získá přesný přehled o tom, proč je právě ženšen prostředkem podporujícím imunitu. Pokud se vám ale nechce číst dlouhé texty, pokračujte klidně dál v mé recenzi 🙂

Toto jsou pozitivní účinky na člověka

Ženšen není žádné placebo a existuje množství výzkumů i studií, které potvrzují jeho pozitivní účinky. Nejdůležitější je jeho vliv na nervový systém a z toho vyplývající poruchy zdraví či zdravotní problémy. Samozřejmě, nezapomněl jsem ani na imunitu, kvůli které primárně ženšen užívám. Je také důležitý adaptogen.

Toto jsou nejvýznamnější pozitivní a příznivé účinky rostliny na náš organismus:

❤ Adaptogen, prevence, únava

  1. Ženšen jako adaptogen: Jeden z nejdůležitějších účinků této rostliny je, že pomáhá organismu zvyšovat odolnost při kritických a stresových situacích. Je to zejména tehdy, pokud dochází k nadměrné fyzické či psychické zátěži. Takto funguje ženšen například při únavě, stresu, intoxikaci a samozřejmě i v případě, že je třeba zlepšit imunitu.
  2. Ženšen jako prostředek prevence: Díky desítkám užitečných látek se bylinka využívala a také využívá jako přírodní prostředek. Je to v rámci prevence některých známých civilizačních onemocnění. Jde například o onemocnění srdce, cév nebo při prevenci vůči vysokého krevního tlaku. Působí i při nespavosti a poruchách spánku, při zažívacích potížích a nadváze. Zajímavý je také vliv při zlepšení plodnosti nebo auto imunitních onemocněních a senné rýmě.
  3. Únava, stres a nervový systém: Několik klinické studie ukazují, že ženšen pomáhá překonat chronickou a dlouhodobou únavu z vyčerpání. Snižuje stres nebo dokonce některým druhům stresu zcela zabraňuje. Má také příznivý vliv na centrální nervový systém a některé jeho poruchy.
ženšen a potence

Ženšen patří mezi nejlepší afrodiziaka.

❤ Krevní tlak, imunita, potence

  1. Vysoký krevní tlak: Pokud trpíte hypertenzí, čili zvýšeným krevním tlakem, užívání ženšenu vám opravdu může pomoci. Alespoň podle mých vlastních zkušeností, ale i podle zkušeností zjištěných několika studiemi. Důležité je, že ženšen jednak krevní tlak normalizuje, ale zároveň předchází arterioskleróze. Kontroluje i hladinu cholesterolu krvi, díky čemuž působí pozitivně na celou oběhovou soustavu a činnost srdce.
  2. Imunitní a protizánětlivé účinky: Nesmím zapomenout samozřejmě ani na imunitní systém. Ženšen má příznivý vliv na obranyschopnost organismu a ke zlepšení odolnosti. To je zejména vůči infekčním bakteriím. Mnoho panaxozidov, které ženšen obsahuje, navíc působí i proti zánětům, zejména proti jejich chronické formě.
  3. Potence, plodnost a erekce: Je to opravdu tak, nevymýšlím si. Ženšen patří mezi nejlepší přírodní afrodisiaka a prostředky pro zlepšení plodnosti, potence a erekce. Tato jeho vlastnost se využívá i v mnoha přírodních výživových doplňcích na zlepšení erekce. Jsou však zaznamenány případy pacientů s laparotomii, u nichž ženšen zlepšil jejich stav.

Časté otázky a o čem se nejvíce diskutuje

Ženšen patří sice mezi léčivé bylinky, ale zároveň přináší i některá rizika. Nejvíce spočívají v tom, pokud se užívá příliš dlouho, nebo tehdy, pokud dojde ke kombinaci některých jeho látek a jiných látek, které se mohou dostávat do těla z externího prostředí. Dávejte si pozor zejména na příliš vysoké dávkování a na následující případy spojené se srdcem a cévami. Blíže jsem se podíval i na tyto situace:

❓ Ženšen a těhotenství

Ženšen není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Jeho negativním účinkům totiž je, že narušuje správný embryonální vývoj, protože aktivní látky zasahují do vývoje zárodku. Nejvíce nebezpečné je jeho užívání během prvních 3 měsících těhotenství a několik zdrojů říká, že pak je možné poradit se s lékařem. Já bych to raději neriskoval vůbec.

ženšen v tehotenství

Ženšen v těhotenství působí nepříznivě na plod.

❓ Má ženšen i negativní účinky a kontraindikace?

Jak jsem již zmínil, bohužel ano. Negativní účinky se mohou dostavit při kombinaci s některými léky, například proti srážlivosti krve. Stejně tak současné užívání ženšenu s povzbuzujícími nápoji a nápoji obsahujícími kofein vyvolává například bušení srdce. Podobné vedlejší účinky byly zaznamenány i při dlouhodobějším užívání nadměrných dávek. Někdy se mohou vyskytnout i bolesti hlavy, zažívací problémy a poruchy spánku.

❓ Užívá se ženšen pouze vnitřně, nebo má i jiné použití?

Já sám jsem jinak, než perorálně ve formě kapslí, ženšen neužíval, ale co vím, dá se přidat i do koupele. Kořen ženšenu přidán do teplé vody je jako přísada skvělý životabudič, ale zejména má pozitivní účinky na pokožku. Pokud ji máte vysušenou, díky ženšenu se zregeneruje a bude jemná, ale pevná zároveň.

❓ Diabetes a ženšen

Několik internetových diskusí a fóra obsahují i otázku, zda mohou ženšen užívat lidé trpící cukrovkou. Odpověď je, že to závisí na tom, jakou máte cukrovku a jaký je váš aktuální stav. Jelikož jedním z účinků této byliny je, že může přijít ke snížení hladiny cukru v krvi, mohlo by to být nebezpečné. V tomto případě radím tedy zeptat se lékaře, který zná váš zdravotní stav.

Tablety, káva či čaj?

Produktů, které se chlubí přívlastkem “ženšenové” nebo “se ženšenem” je opravdu hodně. Narazil jsem běžně na různé čaje, ale dokonce například již i na kávu. V některých prodejnách zaměřených na zdravé a bio potraviny jsou k dostání i sirup, případně samostatný prášek, který se dá použít pro domácí čaj nebo odvar.

Osobně si myslím, že nejlepší jsou tabletky, čili výživové doplňky. Proč? Protože při nich máte alespoň jakž takž jistotu složení. Koncentrace účinných látek je totiž to nejdůležitější, co ovlivňuje ostatně i účinnost daného produktu. Například některé testy v USA ukázaly, že při tekuté formě dochází k přimíchávání příměsí, kvůli čemuž obsah účinných látek kolísá a nedosahuje dostatečné hodnoty. Při ověřených tabletách, například značky Natural Medicaments, to podle mých dlouhodobých zkušeností nehrozí.

PĚSTOVÁNÍ DOMA: Samozřejmě, ideální je udělat si ženšen doma. V našich klimatických podmínkách je možné rostlinu pěstovat, ale upozorňuji, že to není snadná věc. Rostlina musí být ve skleníku nebo v květináči v interiéru, přičemž půdu třeba hnojit a bylina musí mít dostatek slunečního záření. Důležité je, aby byla půda humusná a výživná a teplota okolí co nejvíce stabilní.

Kde jej můžete koupit?

Ženšen se dá dnes koupit tak v kamenné lékárně i na internetu, nejčastěji však v eshopech se zaměřením na zdravé potraviny, doplňky výživy a podobné produkty. Široká je nejen nabídka možností, ale i značek, výrobců a samozřejmě i druhů – ať už jde o různé čaje, nápoje na bázi kávy, případně o sirup. V poslední době je populární i ženšen v prášku, ale zde pozor na zemi původu a množství účinné látky. Podobně buďte opatrní na různé ampulky, jejichž prodej nabízí několik lékáren.

U všech těchto produktech bych však dal do pozornosti ani ne tak otázku, kde je koupit, ale spíš jak si správně vybrat kvalitní produkt. V případě, že se nerozhodnete pro pěstování doma a následné využití rostliny například ve formě odvaru, měli byste zvážit zejména ženšenové tablety nebo kapsle. Existuje několik kvalitních značek výživových doplňků, které jsou na bázi gelových kapslí obsahujících kvalitní ženšenový extrakt. Já si je například vybíram v mém ➡ oblíbeném eshopu ProZdraví.

Užívání a dávkování

Jak jsem zmiňoval při častých otázkách – užívání by nemělo být doprovázeno žádnými vážnými vedlejšími účinky, ale existují určité kontraindikace, na které je třeba si dát pozor. Pokud máte nějaké problémy po začátku jeho užívání, přerušte “kúru” a poraďte se se svým lékařem.

Co se týče dávkování, v zásadě třeba číst příbalový leták, který výrobce dodává ke každému produktu. Pokud si uděláte domácí ženšenový čaj, více než 1 hrnek denně určitě neužívejte. Pokud jste si koupili ženšenový tinkturu, maximum by mělo být 20 kapek. Po 2 nebo 3 měsících užívání doporučuji například na měsíc ženšen “vysadit”.

Nejjednodušší užívání a dávkování mají tablety. Obvyklá denní dávka jsou maximálně 2 tablety, nárazově pokud máte problémy s imunitou můžete zkusit na úvod vyšší dávku, ale počet 3 kusů bych nepřekročil. Nejlepší je tablety užít nalačno, takže ráno, případně pak večer, přičemž jejich zapijete studenou vodou.

Na závěr mé doporučení a zkušenosti

Ženšen považuji za mimořádně podceňován, ale o to více účinný prostředek k získání ztracené imunity a vitality. Tato vytrvalá bylina, která je typická pro tradiční čínskou medicínu, bývá v moderním světě na okraji zájmu, ale je to naprosto neprávem. Mně užívání ženšenu prospělo a dokonce jsem díky němu pocítil sexuální energii, jako nikdy předtím.

Kdo chce, může vyzkoušet pěstování v zahradě, i u nás je to možné za určitých specifických podmínek. Mnohem lepší jsou tabletky, které však musí obsahovat účinné výtažky a extrakty, nejen podrcen kořen nebo list. Jedině tak máte jistotu, že množství ginsenosidů (v odkazu podrobný je PDF dokument), čili účinných látek, bude dostatečné a skutečně bude mít rostlina takový vliv na organismus, o jakém mluvím i já sám.

Dovolte mi doporučit vám proto prášky obsahující kvalitní složení, konkrétně jde o Ženšen s vitamínem E. Oproti běžným přípravkům obsahuje tento výživový doplněk až 5 krát větší množství účinných látek, což zaručí opravdu deklarované účinky. Ať vás cena konkurence nezláká, důležité totiž je, aby produkt účinkoval a nejen levně vypadal!

TIP JAK UŠETŘIT: Jsem si vědom toho, že mnoho lidí stále dívá i na cenu. V tomto případě mám pro vás konkrétní tip a to výhodné 3 balení ženšenu za vynikající cenu jen 767 Kč. Buďte si jisti, že tolik tablet určitě minete při dlouhodobém užívání a získáte zároveň nejlepší poměr ceny a množství!

⭐ Doporučené přípravky ze ženšenu (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které ženšen obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).

 


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli se dají užívat tablety ženšenu společně s užíváním léků na snížení tlaku. Není to přílišné zatížení organismu ? Jakou máte v tomto případě zkušenost vy?
Díky za radu. MK.

Dobrý den. Mám na prodej 3 balení ženšen Energy + 60tab.
Původní cena 599 nyní 450
Za tři balení 1200
Přestala jsem odebírat a toto mi zbylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..