Křečové žíly (varixy) – jaké jsou příčiny jejich vzniku a příznaky a jaká je léčba a prevence

Petra Lyžičiarová Téma
26. února 2020 0 Masti, Oleje a krémy (kosmetika), Tablety

Křečové žíly jsou zvětšené, zdeformované žíly, které se nejčastěji objevují na nohách. Je to z toho důvodu, že stání a chození zvyšují tlak v nohách a v celé spodní části těla. Pro mnohé lidi jsou křečové žíly nebo metličkovité žíly, které jsou jejich mírnější formou, jen kosmetickým problémem. Pro dalších však představují bolestivé zdravotní potíže, které mohou někdy vést k vážným komplikacím.

Křečové žíly mohou signalizovat i zvýšené riziko jiných vaskulárních onemocnění. Léčba křečových žil může spočívat v opatřeních týkajících se péče o vaše nohy, ale také v procedurách, které vám doporučí lékař. Pokud je stav velmi vážný, přichází na řadu operace křečových žil.

Co jsou křečové žíly (varixy)

Kŕčové žily, nazývané aj varixy, sú zväčšené, niekedy až opuchnuté žily, ktoré sa najčastejšie objavujú na nohách. Zaujímavosťou je, že sa vyskytujú len u človeka a zvieratá tento problém nepoznajú. Vo vyspelých krajinách trápia kŕčové žily takmer polovicu populácie, pričom sa častejšie objavujú u nežného pohlavia. Kultúry, v ktorých sa sedí len veľmi málo, ťažkosti s kŕčovými žilami vôbec nemajú.

💡 Víte, že…

  • křečové žíly v těhotenství jsou velmi časté?
  • k příznakům křečových žil patří i svědění?
  • více náchylní na vznik křečových žil jsou lidé trpící nadváhou?
  • trápí až polovinu populace vyspělých zemí?

Příznaky

Křečové žíly mají různé příznaky, přičemž bolest nemusí být přítomna u každého. Nejčastěji se objevují tyto viditelné příznaky:

  • žíly, které mají tmavě purpurová barva přechází nebo modré zbarvení
  • vystupující žíly připomínající bulky nebo uzlíky na nohách

Když se objeví bolestivé symptomy, nejčastěji jde o:

  • pocit bolestivých, citlivých a těžkých nohou
  • pálení a otoky dolních končetin
  • svědění kolem jedné či více žil
  • krvácení z oteklé křečové žíly
  • bolestivý uzlík v žíle se zarudnutím na pokožce
  • zánět na kůži

Příčiny

Příčiny křečových žil jsou různé, ale mnohé vyplývají z našeho způsobu života. Žíly v našich dolních končetinách jsou zatěžovány gravitací, protože musí vynaložit velké úsilí na to, aby vrátili krev zpět do srdce. Svalové stahy v nohách fungují jako pumpa a elastické stěny žil pomáhají spolu se svaly tuto činnost uskutečnit.

K nejčastějším příčinám vzniku křečových žil patří:

➡ Věk

Stárnutím ztrácejí žíly svou elasticitu a roztahují se. Ventily v nich oslabují a dovolují krvi, která by měla proudit do srdce, aby se vracela zpět. Hladina krve v žilách na nohou se jakoby zvýšila a vznikají křečové žíly. Ty jsou modré, protože se v nich nachází odkysličená krev.

➡ Těhotenství

U některých žen se v těhotenství objeví křečové žíly. Je to proto, že během těhotenství se zvýší objem krve v těle ženy a zároveň se sníží tok krve z nohou do oblasti pánve. Změna cirkulace krve má podpořit růst plodu, avšak může mít vedlejší efekt v podobě vzniku křečových žil. Určitou roli zde hrají i hormony. Dobrou zprávou je, že stav by se měl sám upravit do dvanácti měsíců od porodu.

Kromě toho jde zde ještě několik rizkových faktorů vzniku křečových žil:

➡ Pohlaví

U žen se křečové žíly objevují častěji než u mužů. Je to způsobeno hormonálními změnami během těhotenství, období před menstruací, zda během menopauzy. Ženské hormony mají mimo jiné vliv i na uvolňování a relaxaci žil.

➡ Hormonální antikoncepce

Z výše uvedených důvodů může vznik křečových žil způsobit nebo zhoršit i užívání hormonální antikoncepce.

➡ Obezita

Nadváha způsobuje ještě větší tlak na naše žíly v dolních končetinách.

➡ Dědičnost

Pokud má někdo z vašich předků křečové žíly, šance na to, že je budete mít i vy, je relativně vysoká.

➡ Dlouhé sezení nebo stání

Při dlouhém sezení nebo stání neproudí krev tak, jak by měla. Stejně to platí i tehdy, pokud jste v jedné poloze příliš dlouho.

Komplikace při křečových žilách

Bohužel, i takový běžný problém, jakým jsou křečové žíly, může mít různé komplikace. K těm nejčastějším patří:

➡ Krvácení

Vzácně se může stát, že křečové žíly na nohách prasknou. V důsledku toho dojde k slabšímu krvácení. Avšak i takové malé krvácení by měl vyšetřit lékař, protože je velké riziko toho, že se to bude znovu opakovat.

➡ Abscesy

V blízkosti křečové žíly může na pokožce vzniknout bolestivý absces, vřed. Obvykle se takového abscesy objevují u kotníků. Provedené jsou zdržováním tekutin v tkáních, což je způsobeno zvýšeným tlakem krve v postižených žilách. V případě vzniku abscesu neodkládejte návštěvu lékaře.

➡ Krevní sraženiny

Nepříliš často, ale přece se stává, že žíly hluboko v nohách se zvětší. V takových případech může dojít k výraznému otoku postižené nohy. Každé náhle opuchnutí byste měli řešit s lékařem, protože může jít o vznik krevní sraženiny.

Prevence

V případě, že se chcete vyhnout vzniku křečových žil, měli byste svým nohám věnovat pozornost.

Zde je několik tipů na prevenci:

  • Cvičte, dopřejte si dostatek pohybu, například i chůze
  • Udržujte si zdravou váhu
  • Neseďte s překříženýma nohama
  • Vyhýbejte se dlouhému stání
  • Vykládejte si nohy (toto platí u těhotných žen dvojnásobně)
  • Pokud máte sedavé zaměstnání, každých 30 minut se trochu rozhýbejte a trochu si zacvičte

Léčba

V případě, že pacient nepociťuje žádné potíže a nemá bolesti, léčba křečových žil není nutná. Vhodné jsou však například krémy nebo různé výživové doplňky, které tento problém zmírní a mohou také zabránit tomu, aby se zhoršil.

Pokud se rozhodnete sáhnout po běžně dostupných prostředcích z krémů si vybírejte ty, které vám uleví a zároveň budou řešit i podstatu tohoto onemocnění. Co se týče složení, krém na křečové žíly by měl obsahovat flavonoidy, konkrétně mikronizovaný diosmin. Pozitivní účinky má také jírovec maďal, rutin, hesperidin a přeslička rolní či heparin. Krémy a masti na křečové žíly s obsahem těchto látek by měly docílit ztluštění stěn cév a dodat jim elasticitu.

Masti na křečové žíly také:

  • zpomalují příliš rychlou cirkulaci krve v žilách
  • zabraňují vzniku krevních sraženin
  • mají protizánětlivé účinky
  • snižují otoky, zmírňuje křeče, eliminuje bolest a pocit těžkých nohou

Masti a krémy proti křečovým žilám, které obsahují výše zmíněné látky, a tedy vám od vašeho problému výrazně uleví, jsou například Lioton Gel 100 000 s obsahem heparinu, Venosan s výtažkem z kaštanu koňského nebo Vitella gel na žíly.

Nejen krémy a masti pomáhají proti křečovým žilám. Pokud vás tento problém trápí, vyzkoušejte užívat doplňky výživy. Ty by měly obsahovat stejné látky, jako masti a krémy, akorát budou na vaše žíly působit zevnitř, čímž se docílí lepší a silnější účinek.

Výtažek z kaštanu koňského a mikronizovaný diosmin v přípravku Mobinvenal Micro, no a mikronizovaný diosmin, hesperidin, aescin (výtažek z jírovce maďalu) a hořčík najdete v přípravku Varivenol. Užívání léků a používání mastí můžete ještě doplnit použitím kompresních punčoch. Ty dokáží normalizovat funkci chlopní v žilách dolních končetin.

Přírodní léčba

Pomoci na křečové žíly může i přírodní léčba. Do stravy byste měli proto zařadit pohanku, která se postará o zdraví cév i lymfatického systému. Vhodný je také kopřivový čaj, ale i vývar z jírovce maďalu. Na bolavé křečové žíly doporučujeme použít obklad z kostivalu lékařského.

Jírovec maďal

Jírovec maďal – přírodní léčba křečových žil.

Operace a odstranění

V případech, že vám volně dostupné prostředky ani přírodní léčba od křečových žil neulevili, je nejvyšší čas zajít za lékařem. Léčba křečových žil spočívá v užívání venofarmaka. Jej úkolem je zpevnit cévy a zrychlit tok krve. Jde o léky na lékařský předpis a pokud vám je lékař předepíše, zřejmě vám k nim doporučí i elastickou stahovací punčochu.

Pokud to váš problém nezmírní, následovat může operace křečových žil a jejich odstranění. Jde obvykle o malý zákrok pomocí radiofrekvence. Během něj chirurg do žíly zavede katetr a zevnitř ji zataví.

Pár osvědčených produktů na křečové žíly

Použité zdroje informací:

  • – informace o určení a užívání přípravku Lioton Gel 100 000
  • mayoclinic.org – příčiny vzniku křečových žil (anglicky)
  • medicalnewstoday.com – diagnostika, léčba a prevence (anglicky)
  • avogel.co.uk – cviky na křečové žíly (anglicky)

Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (8 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Zajímám se o zdravý životní styl, cvičení a zdravou stravu. Preferuji přírodní produkty a výživové doplňky sloužící k udržení zdraví, krásy a vitality.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..