Pangamin – osvědčený přírodní zdroj téměř všech vitamínů skupiny B + tipy na přípravky za nejlepší ceny

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 2 Doplňky stravy, Tablety, Vitamíny

Pangamin znali již naše babičky jako pivovarské kvasnice. Jsou to vlastně houby, které dozrávají na sladu a pak se z nich chemickými procesy vyrábí kvasnicový prášek, který má řadu blahodárných účinků na lidský organismus.

Proč bychom měli konzumovat pivovarské kvasnice, resp. Pangamin? Na tuto a ještě mnoho dalších otázek dostanete odpověď v mém článku. Čtěte dál.

Co je Pangamin?

Pivovarské kvasnice, podobně jako jiné droždí, jsou vlastně houby nazývané Saccharomyces cerevisiae a Saccharomyces boulardii. Jde o látku nahořklé – nakyslé chuti, která se používá v procesu vaření piva. Mikroskopické jednobuněčné pivní kvasinky, nejčastěji Saccharomyces cerevisiae, pracují v ještě nezkvašeném pivu na tom, aby přeměnily část cukru na alkohol. Tehdy se velmi rychle množí – jejich množství vzroste až pětinásobně, protože mají dostatek potravy (cukru). Ve chvíli, kdy se v pivu dosáhne předepsané množství alkoholu, jsou z něj přemístěny do jiného pracovního prostředí, nejčastěji melasy, sladu nebo obilí, kde se množí dál a tedy i dále pracují. Například z osmi tun melasy dokážou za 10 hodin vyrobit deset tun pivovarských kvasnic, tedy Pangaminu.

V tomto prostředí se mohou kvasnice pěstovat i za přítomnosti různých minerálních látek, například chrómu nebo železa nebo selenových solí. Tyto látky pak na sebe kvasinky navážou a tím se změní jejich forma z anorganické na organickou a tak se zvýší jejich vstřebatelnost až dvacetinásobně. Pivovarské kvasnice ze jsou oblíbeným výživovým doplňkem díky své vynikající nutriční hodnotě. Obsah vitamínů v pivovarských kvasnicích je významný a nachází se v něm velké množství B-komplexů.

Pangamin - pivovarské kvasnice tablety

Pangamin = pivovarské kvasnice

Složení

100 gramů Pangaminu obsahuje 10krát více vitamínu B1 než celozrnný chléb, můžete z něj získat 2-krát více vitamínu B2, jako kdybyste připravovali kuřecí játra na oběd, 10-krát více vitamínu B6 než v mase, 5 -10 krát více tzv. kyseliny pantothenové, tj vitamínu B5, jak v přípravcích na bázi obilovin a nakonec obsahuje 20-krát více folátů jako pšenice.

Pivovarské kvasnice obsahují mnoho stopových prvků a minerálů: draslík, fosfor, vápník, sodík, železo a chrom. Energetická hodnota 100 gramů Pangaminu je 280 kcal, obsah bílkovin je téměř 50, obsah uhlohydrátů 40, obsah vlákniny je téměř 5, obsah tuku pouze 1,5 procenta. Vždy stojí za to věnovat pozornost nákupu takových pivovarských kvasnic, z nichž chrom není speciálním procesem extrahovaný.

Vitaminy skupiny B obsažené v Pangaminu:

 • vitamín B1, thiamin – hraje klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků, aminokyselin, alkoholu a glukózy. Podporuje funkce nervového systému a zdraví srdce. Tak jako všechny vitamíny B komplexu i thiamin je rozpustný ve vodě, denní potřeba dospělých mužů je 1,2 mg, pro ženy je 1,1 mg a 1,5 mg během kojení. Pokud trpíme jeho nedostatkem, rané příznaky deficitu mohou být: ztráta chuti k jídlu, bolest břicha, zácpa, únava, podrážděnost, poruchy spánku a paměti, bolesti v hrudníku.
 • vitamín B2, riboflavin – hraje hlavní roli v metabolismu bílkovin a sacharidů. Doporučený příjem riboflavinu je 1,2 mg pro ženy, 1,5 mg denně pro muže (s přibývajícím věkem klesá), 1,5 mg pro těhotné ženy během těhotenství a 1,6 mg během kojení. Jeho nedostatek způsobuje ariboflavinózu. Projevuje se červenými a popraskanými rty, zánětem jazyka a ústního epitelu, afty, popraskanými koutky úst a bolestmi v krku.
 • vitamín B3, niacin nebo kyselina nikotinová – má rozhodující roli v buněčném metabolismu. V závažných případech může být v důsledku nedostatku niacinu nastoupit pellagra, pro kterou jsou typické zánět pokožky, léze sliznice, gastrointestinální poruchy, neurologické příznaky, nebo až mentální retardace.
 • vitamín B5, kyselina pantotenová – hraje klíčovou roli při rozkladu uhlohydrátů, lipidů a některých aminokyselin. Její nedostatek může způsobit rozmnožení různých mikroorganismů v těle může být doprovázen nepříjemnými symptomy, nevolností, bolestí břicha, pálivou a svědivou bolestí kůže, zejména na nohách.
 • vitamín B6, pyridoxin – je součástí pyridoxalfosfátového koenzymu, který se podílí na metabolismu aminokyselin. Je důležitý pro zdraví nervového systému, pokožky a krve. Jeho relativní nedostatek mj způsobuje retardaci růstu, dermatitidu a anémii. Ve velkých množstvích může být toxický, proto buďte opatrní při dávkování.
 • vitamín B7, biotin – hraje důležitou roli v metabolismu tuků a bílkovin a katalyzuje začlenění dalších látek do buněk. Deficit se projeví dermatidu na jazyku a pokožce.
 • vitamin B9, kyselina listová – folacin je velmi důležitý vitamin, má klíčovou roli ve vývoji nervového systému plodu a během celého života při tvorbě červených krvinek. Kromě toho působí jako koenzym v mnoha reakcích aminokyselin, purinů a pyrimidinů. Nedostatečné množství těla způsobuje zpomalení růstu a anémii.

Účinky

Pangamin je doporučován při množství chorob jako doplněk výživy, zvláště při:

 • zvýšené psychické a fyzické zátěži
 • při léčbě zánětu jater
 • během radioterapie při onkologických onemocněních
 • podpoře trávení
 • má pozitivní vliv na obnovu střevní mikroflóry a tím i podporuje zvýšení imunity
 • pomáhá při tvorbě hormonů
 • při demenci
 • alkoholismu
 • chronické artritidě
 • kardiovaskulárních chorobách
 • poruchách spánku
 • nervozitě a pocitu únavy
 • samotný (bez dalších přídavných složek) je vhodný i pro ženy v období těhotenství a pro děti

Kdy jej užívat

“… přínos sušených pivovarských kvasnic je z hlediska nutričního významný a jejich uplatnění je rozsáhlé. Může je užívat i zdravý člověk, pro kterého to znamená zvýšení příjmu řady cenných látek… Užívání Pangaminu je vhodné při různých stavech únavy, slabostí, nechuti do tělesného i duševního výkonu, nadměrné spavosti, stavech po infekčních chorobách, po úrazech, po operacích , při příznacích nedostatku vitaminů a nerostných látek, při náchylnosti k častým infekčním chorobám, při řadě chronických chorobných stavů … PANGAMIN je vhodné užívat dlouhodobě.” (MUDr. Stanislav Hejda, DrSc., Institut hygieny a epidemiologie, Praha).

Vedlejší účinky

Užívání Pangaminu nemá žádné vážné rizika a vedlejší účinky, ale může způsobit podráždění u jedinců, kteří jsou na to náchylní. Podle výzkumu na University of Maryland se mohou objevit určité interakce s léky na depresi a některými silnými léky proti bolesti. Pivovarské kvasnice mohou také interagovat s léky na diabetes. Alergické reakce se mohou vyskytnout u lidí s tendencí na alergie. Pokud pravidelně užíváte léky na předpis, před zahájením užívání Pangaminu se poraďte se svým lékařem.

Co je Pangamin Bifi?

Prebiotika Pangamin Bifi je řada přípravků pivovarských kvasnic, které obsahují kromě kvasničné biomasy i zakysaný odtučněný mléčný polotovar s obsahem bifidobakterií a laktobacilových kultur s dietetickými účinky v poměru 1:1. Dostupné přípravky této řady naleznete níže:

Nejčastější otázky a odpovědi

❓ Je vhodný Pangamin i pro děti?

Ano, na trhu jsou dostupné dražé Pangamin, určené speciálně pro děti. Koupit si je můžete můžete zde: 

❓ Co je to Pangamin Klasik?

Pangamin Klasik jsou čisté pivovarské kvasnice bez přidaných minerálů, stopových prvků nebo jiných aditiv. Více zde: 

❓ Je vhodný Pangamin i pro psa?

Ano, Pangamin je dostupný i mezi veterinárními léčivy. Doporučuje se podávat při výskytu zdravotních poruch vyplývajících z nedostatku vitaminů skupiny B, zhoršené kvalitě srsti, v období stresu způsobeného odstavem, výcvikem, v období intenzivního růstu, před operacemi…

❓ Jaké jsou zkušenosti s Pangaminem na přibrání na váze?

Pangamin pozitivně ovlivňuje metabolismus a tím pomáhá obéznější zhubnout a naopak příliš štíhlým až libovým nabrat trochu tělesné hmotnosti. Čili není pravda, že Pangamin je jen na přibírání. Pangamin pomáhá získat optimální tělesnou hmotnost, ideální pro zdravý život.

❓ Je vhodné užívat pivovarské kvasnice v těhotenství?

Čistý pangamin, bez přídavných složek je možné užívat i v těhotenství.

❓ Jaké je správné dávkování?

Doporučené dávkování najdete vždy v příbalovém letáku nebo návodu toho kterého přípravku.

❓ Působí pangamin na svaly?

Pangamin na růst svalové hmoty vliv nemá, ale je častým doplňkem výživy sportovců.

❓ Jaké jsou účinky pivárenských kvasnic na vlasy?

Vitamíny B5 a B6, které kvasnice také obsahují, pomáhají předcházet šedivění vlasů: B5 zpomaluje proces šedivění, zatímco B6 přispívá k produkci melaninu v těle, která hraje roli v zachování barvy vlasů.

❓ Existuje i Pangamin sirup – dětem by se snadněji podával?

Bohužel ne. Pivovarské kvasnice ve formě sirupu nejsou dostupné.

💡 TIP: Pokud se o vitamínech skupiny B chcete dozvědět více přečtěte si náš článek: Vitamin B – B12, B6, B1 nebo B3? Kdo by se v nich vyznal… Vy je znáte všechny?

⭐ Doporučené přípravky Pangaminu + cena

Kdysi existoval Pangamin a dost. Dnes se na trhu setkáte s názvy jako Bifi, Aktiv, Bifi + Omega3, Jodamin, Pangamin s pupalkovým olejem a ještě mnoho jiných. Základ je stejný – pivovarské kvasnice, ale je obohacen o různá aditiva. Přehled některých přípravků vám níže v přehledné tabulce i s cenami představím.

Ať se líbí:

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

Vážení, trápí mě neuropatie a fibrilace síní,je možné brát pangamin,předem děkuji za informaci,užívám seta Hexal a Pradaxu Bělková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..