Křečové žíly (varixy) – jaké jsou příčiny jejich vzniku a příznaky a jaká je léčba a prevence

Petra Lyžičiarová Téma 26. února 2020 0 Masti, Oleje a krémy (kosmetika), Tablety

Křečové žíly jsou zvětšené, zdeformované žíly, které se nejčastěji objevují na nohách. Je to z toho důvodu, že stání a chození zvyšují tlak v nohách a v celé spodní části těla. Pro mnohé lidi jsou křečové žíly nebo metličkovité žíly, které jsou jejich mírnější formou, jen kosmetickým problémem. Pro dalších však představují bolestivé zdravotní potíže, které mohou někdy vést k vážným komplikacím.

Křečové žíly mohou signalizovat i zvýšené riziko jiných vaskulárních onemocnění. Léčba křečových žil může spočívat v opatřeních týkajících se péče o vaše nohy, ale také v procedurách, které vám doporučí lékař. Pokud je stav velmi vážný, přichází na řadu operace křečových žil.

💡 TIP na produkt - Lioton 100 000 gel
Lioton 100 000 gel 1x50g

✅ pomáhá proti křečovým žilám a problémům s nimi spojeným
✅ ulevuje při bércových vředech
✅ zmírňuje bolesti po operačním odstranění žil
✅ vhodný i na pohmožděniny a úrazy

💡 TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání💡 TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

Co jsou křečové žíly (varixy)

Kŕčové žily, nazývané aj varixy, sú zväčšené, niekedy až opuchnuté žily, ktoré sa najčastejšie objavujú na nohách. Zaujímavosťou je, že sa vyskytujú len u človeka a zvieratá tento problém nepoznajú. Vo vyspelých krajinách trápia kŕčové žily takmer polovicu populácie, pričom sa častejšie objavujú u nežného pohlavia. Kultúry, v ktorých sa sedí len veľmi málo, ťažkosti s kŕčovými žilami vôbec nemajú.

💡 Známe tři druhy křečových žil:
 1. Křečové žíly (varixy) – v užším slova smyslu jde o povrchové cévy, které jsou jasně viditelné a jsou rozšířeny na více než 3 mm
 2. Retikulární žíly – jde o žíly s tloušťkou od 1 do 3 mm, jejich barva bývá modrá nebo fialová
 3. Tenké žíly – jsou hrubé méně než 1 mm a často se objevují ve vějířovitě tvaru, známe jejich i jako metličkovité či metlicové křečové žíly. Jejich zbarvení je obvykle červené a jsou nejčastěji se vyskytující formou tohoto onemocnění.

Tyto tři formy křečových žil se mohou u člověka objevovat samostatně, ale i v různé kombinaci.

💡 Víte, že…

 • křečové žíly v těhotenství jsou velmi časté?
 • k příznakům křečových žil patří i svědění?
 • více náchylní na vznik křečových žil jsou lidé trpící nadváhou?
 • trápí až polovinu populace vyspělých zemí?

Příznaky

Křečové žíly mají různé příznaky, přičemž bolest nemusí být přítomna u každého. Nejčastěji se objevují tyto viditelné příznaky:

 • žíly, které mají tmavě purpurová barva přechází nebo modré zbarvení
 • vystupující žíly připomínající bulky nebo uzlíky na nohách

Když se objeví bolestivé symptomy, nejčastěji jde o:

 • pocit bolestivých, citlivých a těžkých nohou
 • pálení a otoky dolních končetin
 • svědění kolem jedné či více žil
 • krvácení z oteklé křečové žíly
 • bolestivý uzlík v žíle se zarudnutím na pokožce
 • zánět na kůži
💡 Metličkové žíly

metličkové žíly

Jsou druhem křečových žil, jsou však výrazně menší. Nacházejí se blíže k povrchu kůže a jsou obvykle červené nebo modré. Nejčastěji se objevují na nohou, ale mohou se objevit i na obličeji. Jejich velikost může být různá, často připomínají pavučinu.

Sklon k tvorbě metličkových žil je do jisté míry dědičný, na svědomí je však často mívají i hormonální změny (metličkové žíly se často objeví v těhotenství, ale může je zapříčinit i menopauza či užívání hormonální antikoncepce) či onemocnění cévního systému.

Příčiny

Příčiny křečových žil jsou různé, ale mnohé vyplývají z našeho způsobu života. Žíly v našich dolních končetinách jsou zatěžovány gravitací, protože musí vynaložit velké úsilí na to, aby vrátili krev zpět do srdce. Svalové stahy v nohách fungují jako pumpa a elastické stěny žil pomáhají spolu se svaly tuto činnost uskutečnit.

K nejčastějším příčinám vzniku křečových žil patří:

➡ Věk

Stárnutím ztrácejí žíly svou elasticitu a roztahují se. Ventily v nich oslabují a dovolují krvi, která by měla proudit do srdce, aby se vracela zpět. Hladina krve v žilách na nohou se jakoby zvýšila a vznikají křečové žíly. Ty jsou modré, protože se v nich nachází odkysličená krev.

➡ Těhotenství

U některých žen se v těhotenství objeví křečové žíly. Je to proto, že během těhotenství se zvýší objem krve v těle ženy a zároveň se sníží tok krve z nohou do oblasti pánve. Změna cirkulace krve má podpořit růst plodu, avšak může mít vedlejší efekt v podobě vzniku křečových žil. Určitou roli zde hrají i hormony. Dobrou zprávou je, že stav by se měl sám upravit do dvanácti měsíců od porodu.

Kromě toho jde zde ještě několik rizkových faktorů vzniku křečových žil:

➡ Pohlaví

U žen se křečové žíly objevují častěji než u mužů. Je to způsobeno hormonálními změnami během těhotenství, období před menstruací, zda během menopauzy. Ženské hormony mají mimo jiné vliv i na uvolňování a relaxaci žil.

➡ Hormonální antikoncepce

Z výše uvedených důvodů může vznik křečových žil způsobit nebo zhoršit i užívání hormonální antikoncepce.

➡ Obezita

Nadváha způsobuje ještě větší tlak na naše žíly v dolních končetinách.

➡ Dědičnost

Pokud má někdo z vašich předků křečové žíly, šance na to, že je budete mít i vy, je relativně vysoká.

➡ Dlouhé sezení nebo stání

Při dlouhém sezení nebo stání neproudí krev tak, jak by měla. Stejně to platí i tehdy, pokud jste v jedné poloze příliš dlouho.

Komplikace při křečových žilách

Bohužel, i takový běžný problém, jakým jsou křečové žíly, může mít různé komplikace. K těm nejčastějším patří:

➡ Krvácení

Vzácně se může stát, že křečové žíly na nohách prasknou. V důsledku toho dojde k slabšímu krvácení. Avšak i takové malé krvácení by měl vyšetřit lékař, protože je velké riziko toho, že se to bude znovu opakovat.

➡ Abscesy

V blízkosti křečové žíly může na pokožce vzniknout bolestivý absces, vřed. Obvykle se takového abscesy objevují u kotníků. Provedené jsou zdržováním tekutin v tkáních, což je způsobeno zvýšeným tlakem krve v postižených žilách. V případě vzniku abscesu neodkládejte návštěvu lékaře.

➡ Krevní sraženiny

Nepříliš často, ale přece se stává, že žíly hluboko v nohách se zvětší. V takových případech může dojít k výraznému otoku postižené nohy. Každé náhle opuchnutí byste měli řešit s lékařem, protože může jít o vznik krevní sraženiny.

Prevence

V případě, že se chcete vyhnout vzniku křečových žil, měli byste svým nohám věnovat pozornost.

Zde je několik tipů na prevenci:

 • Cvičte, dopřejte si dostatek pohybu, například i chůze
 • Udržujte si zdravou váhu
 • Neseďte s překříženýma nohama
 • Vyhýbejte se dlouhému stání
 • Vykládejte si nohy (toto platí u těhotných žen dvojnásobně)
 • Pokud máte sedavé zaměstnání, každých 30 minut se trochu rozhýbejte a trochu si zacvičte
💡 Cviky, které fungují jako prevence před vznikem křečových žil
 1. Procházejte se s důrazem na našlapování na paty a špičky
 2. V sedě se opřete o patu a pohybujte špičkami do stran
 3. Během sedu se střídavě opírejte o paty a o špičky
 4. Lehněte si, natáhněte špičku a kružte nohou v kotníku
 5. Dejte se do polohy desky a střídavě přitahujte k hrudi pravou a levou nohu
💡 TIP na produkt - Venosan gel
Altermed Venosan gel 50 g

✅ masážní gel, který má příznivé účinky při křečových žilách, únavě z dlouhého stání
✅ mohou ho používat i těhotné ženy při pocitu těžkých nohou
✅ pomáhá při vstřebávání otoků a modřin
✅ obsahuje výtažky z divizny, koňského kaštanu, vilínu virginského a vitamín E

95 Kč

💡 TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky💡 TIP č.2: průměrná doba dodání je 2,8 dnů💡 TIP č.3: při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

Léčba

V případě, že pacient nepociťuje žádné potíže a nemá bolesti, léčba křečových žil není nutná. Vhodné jsou však například krémy nebo různé výživové doplňky, které tento problém zmírní a mohou také zabránit tomu, aby se zhoršil.

Pokud se rozhodnete sáhnout po běžně dostupných prostředcích z krémů si vybírejte ty, které vám uleví a zároveň budou řešit i podstatu tohoto onemocnění. Co se týče složení, krém na křečové žíly by měl obsahovat flavonoidy, konkrétně mikronizovaný diosmin. Pozitivní účinky má také jírovec maďal, rutin, hesperidin a přeslička rolní či heparin. Krémy a masti na křečové žíly s obsahem těchto látek by měly docílit ztluštění stěn cév a dodat jim elasticitu.

Masti na křečové žíly také:

 • zpomalují příliš rychlou cirkulaci krve v žilách
 • zabraňují vzniku krevních sraženin
 • mají protizánětlivé účinky
 • snižují otoky, zmírňuje křeče, eliminuje bolest a pocit těžkých nohou

Masti a krémy proti křečovým žilám, které obsahují výše zmíněné látky, a tedy vám od vašeho problému výrazně uleví, jsou například Lioton Gel 100 000 s obsahem heparinu, Venosan s výtažkem z kaštanu koňského nebo Vitella gel na žíly.

Nejen krémy a masti pomáhají proti křečovým žilám. Pokud vás tento problém trápí, vyzkoušejte užívat doplňky výživy. Ty by měly obsahovat stejné látky, jako masti a krémy, akorát budou na vaše žíly působit zevnitř, čímž se docílí lepší a silnější účinek.

💡 TIP na produkt - Hemoxin
Hemoxin recenze
 • Obsahuje mikronizovaný diosmín, hesperidín, extrakt z pagaštanu konského a horčík
 • Horčík pomáha správnemu fungovaniu svalov
 • Pagaštan konský sa tradične používa na úľavu od pocitu ťažkých nôh
 • Vhodný pri problémoch s kŕčovými žilami a hemoroidmi
349 Kč
Hemoxin v eshopu Nutraceutics.cz

💡 TIP č.1: vynikající ceny💡 TIP č.2: doprava jen 39 Kč (při 2 kusech doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručení do 24 hodin 💰 Sleva Nyní sleva 30% na nákup

Výtažek z kaštanu koňského a mikronizovaný diosmin v přípravku Mobinvenal Micro, no a mikronizovaný diosmin, hesperidin, aescin (výtažek z jírovce maďalu) a hořčík najdete v přípravku Varivenol. Užívání léků a používání mastí můžete ještě doplnit použitím kompresních punčoch. Ty dokáží normalizovat funkci chlopní v žilách dolních končetin.

💡 TIP na produkt - Mobivenal Micro
Mobivenal Micro tbl.60+10

💡 TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin💡 TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma💡 TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu💡 TIP č.4: aktuální akce → najdete zde

Přírodní léčba

Pomoci na křečové žíly může i přírodní léčba. Do stravy byste měli proto zařadit pohanku, která se postará o zdraví cév i lymfatického systému. Vhodný je také kopřivový čaj, ale i vývar z jírovce maďalu. Na bolavé křečové žíly doporučujeme použít obklad z kostivalu lékařského.

Jírovec maďal

Jírovec maďal – přírodní léčba křečových žil.

💡 TIP na produkt - Kostivalová mast
AROMATICA Kostivalová mast 100ml
✅ kostival příznivě ovlivňuje křečové žíly
✅ na regeneraci po sportovních výkonech
✅ na regeneraci pokožky (zjemňuje ztvrdlou kůži podobně jako měsíčková mast)
✅ příznivě ovlivňuje činnost pohybového aparátu
144 Kč

💡 TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání💡 TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

Operace a odstranění

V případech, že vám volně dostupné prostředky ani přírodní léčba od křečových žil neulevili, je nejvyšší čas zajít za lékařem. Léčba křečových žil spočívá v užívání venofarmaka. Jej úkolem je zpevnit cévy a zrychlit tok krve. Jde o léky na lékařský předpis a pokud vám je lékař předepíše, zřejmě vám k nim doporučí i elastickou stahovací punčochu.

Pokud to váš problém nezmírní, následovat může operace křečových žil a jejich odstranění. Jde obvykle o malý zákrok pomocí radiofrekvence. Během něj chirurg do žíly zavede katetr a zevnitř ji zataví.

Pár osvědčených produktů na křečové žíly

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
50 g
Lioton 100 000 gel 1x50g
Lioton 100 000 gel 1x50g
➡️ patří do skupiny léků na onemocnění žil
➡️ obsahuje léčivo heparin ve formě sodné soli
✅ je vhodný i pro ošetření zánětlivých nebo úrazových stavů
✅ gel proniká přes kůži a působí proti otoku, proti zánětu, proti tvorbě výpotku a snižuje srážení krve
Pilulka.cz - eshop

⭐️ doručení do 3 dnů od objednání
⭐️ tisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

219 Kč
Chci vědět víc
✅ recenze
50 tobolek
Venoruton 300 perorální orální tobolky tvrdá 50 x 300 mg
Venoruton 300 perorální orální tobolky tvrdá 50 x 300 mg
➡️ obsahuje účinnou látku oxerutín
➡️ patří do skupiny léků s ochranným vlivem na cévy
➡️ stabilizuje cévní stěnu, což vede ke snížení její propustnosti a k následnému zmenšení otoků
✅ používá k prevenci nebo léčbě poruch způsobených zvýšenou propustností cévních stěn nebo jejich oslabením
✅ to znamená například křečové žíly, otoky dolních končetin, pocit těžkých nohou a hemoroidy
Pilulka.cz - eshop

⭐️ doručení do 3 dnů od objednání
⭐️ tisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

219 Kč
Chci vědět víc
100 ml
AROMATICA Kostivalová mast 100ml
AROMATICA Kostivalová mast 100ml
➡️ tradiční kostivalová mast, jejímž základem je vepřové sádlo obohacené o účinné látky
✅ kostival příznivě ovlivňuje křečové žíly
✅ na regeneraci po sportovních výkonech
✅ na regeneraci pokožky (zjemňuje ztvrdlou kůži podobně jako měsíčková mast)
✅ příznivě ovlivňuje činnost pohybového aparátu
Pilulka.cz - eshop

⭐️ doručení do 3 dnů od objednání
⭐️ tisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

144 Kč
Chci vědět víc
50 g
Altermed Venosan gel 50 g
Altermed Venosan gel 50 g
➡️ gel působí zejména při problémech s křečovými žilami, hemeroidech a únavě nohou
✅ napomáhá také k rychlejšímu vstřebávání otoků a hematomů
✅ obsahuje výtažky z kaštanu koňského, vilínu virginského, divizny
✅ obsahuje vitamín E
✅ osvědčený přípravek s dlouhodobě prověřeným účinkem
Dr.Max - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky
⭐️ průměrná doba dodání je 2,8 dnů
⭐️ při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

95 Kč
Chci vědět víc
60 kapslí
Hemoxin
Hemoxin recenze
➡️ výživový doplněk na podporu kardiovaskulárního systému
➡️ základní složkou je hesperidin a diosmin
➡️ + extrakt z kaštanu koňského, rutin a vitamin C
✅ 100% přírodní složení z ověřených a certifikovaných látek
✅ nemá žádné vedlejší účinky
✅ viditelné zlepšení fungování cévního systému již po měsíci
Nutraceutics.cz - eshop

⭐️ vynikající ceny
⭐️ doprava jen 39 Kč (při 2 kusech doprava zdarma)
⭐️ doručení do 24 hodin
💰 Sleva Nyní sleva 30% na nákup

349 Kč
Chci vědět víc
✅ recenze
70 tablet
Mobivenal Micro tbl.60+10
Mobivenal Micro tbl.60+10
➡️ přípravek užívaný při žilních potížích
➡️ určen pro lidi se sedavým zaměstnáním, při dlouhém stání, chození nebo cestování
✅ napomáhá odbourávat pocit těžkých, ztuhlých nohou
✅ přispívá ke zlepšení cirkulace krve v drobných cévách
✅ vhodný i pro diabetiky
BENU.cz - eshop

⭐️ 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin
⭐️ poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma
⭐️ léková karta funguje také na eshopu
⭐️ aktuální akce → najdete zde

259 Kč
Chci vědět víc
50 tablet
Ascorutin tablety potažené 50
Ascorutin tablety potažené 50
➡️ k čemu se používá: lék k léčbě poruch vlásečnic, cév a žil
➡️ jako účinnou látku obsahuje flavonoid rutosid a kyselinu askorbovou
✅ upravuje zvýšenou křehkost a propustnost krevních kapilár
✅ pomoc při křečových žilách, při krvácení z nosu, otocích dolních končetin
✅ hemeroidech
Pilulka.cz - eshop

⭐️ doručení do 3 dnů od objednání
⭐️ tisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

85 Kč
Chci vědět víc
✅ recenze

Použité zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Zajímám se o zdravý životní styl, cvičení a zdravou stravu. Preferuji přírodní produkty a výživové doplňky sloužící k udržení zdraví, krásy a vitality.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..