Vitamín K – nejen pro zdravé kosti, funkčnost faktorů srážení krve, správnou činnost jater a prevenci proti vzniku rakoviny

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 1 Kapsle, Tablety, Vitamíny

Vitamín K patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a má 3 formy (K1, K2 a K3). Není méně důležitý než ostatní vitamíny, přece s ním třeba být opatrný. Pro někoho je obzvlášť důležitý, pro někoho je však jeho výrazné doplňování přímo zakázáno. Vitamin K je troška zlomyslný.

Co je vitamin K, K1 a K2 a jaké jsou jejich účinky

Většina lidí nikdy neslyšela o tomto vitaminu, nevzbudil mimořádnou pozornost ani u mainstreamových médií. Nicméně, tento vitamín hraje klíčovou roli z mnoha zdravotních aspektů. Byl objeven v roce 1929 jako základní živina pro srážlivost krve. Němci ho nazvali “Koagulationsvitamin” a podle toho dostal i své pojmenování.

Existují dvě hlavní formy vitaminu K, a to ✅ K1 (fylochinon), nacházející se v rostlinných potravinách, jako je listová zelenina a vitamín ✅ K2 (menachinon), vyskytující se v potravinách živočišného původu a ve fermentovaných potravinách. Vitamin K2 můžeme rozdělit do několika podtypů, ale nejdůležitější z nich jsou MK-4 a MK-7.

Jaké jsou účinky vitaminu K?

Vitamín K1

 • srážlivost krve – nejdůležitějším úkolem vitaminu K1 je ovlivnit schopnost srážení krve, K vitamín napomáhá shlukování proteinů, což je podmínkou koagulace, je tak silný, že může zvrátit účinky některých antikoagulantů
Vitamín K a srážlivost krve

Vitamin K je nezbytný pro správnou srážlivost krve.

Vitamín K2

 • vitamín K2 předchází řídnutí kostí a ovlivňuje jejich správný vývoj – pro růst a regeneraci kostí, tělo využívá více vitamínů. Vitamín K a vitamin D spolupracují, aby se proteiny věděli zabudovat do kostí. Bez těchto proteinů by kosti nemohli vázat minerály.
 • příjem vitaminu K2-MK-7 je velmi účinný proti osteoporóze, zvyšuje hustotu kostí a snižuje řídnutí kostí.
 • hraje důležitou roli v životě buněk. Je mimořádně důležitý při udržování neuronálního zdraví
 • je potřebný pro správnou činnost jater
 • K2 podporuje funkce srdce
 • napomáhá správné funkci ledvin
 • snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
 • vitaminy K1 i K2 jsou účinné proti rakovině

Projevy nedostatku

Nedostatek vitaminu K je velmi vzácný. Pokud přece nelze to přičítat nevhodné výživě, ale spíše chorobám nebo lékem. např. v pozadí může být užívání antibiotik. Onemocnění jater, alkoholismus a poruchy trávicího systému mohou také způsobit nedostatek vitaminu K. Projevy jeho nedostatku jsou:

 • zvýšené krvácení a špatná srážlivost krve
 • osteoporóza
 • kornatění tepen
 • nahuštění zubů v dolní čelisti

Proč Asiaté netrpí osteoporózou?

Jsou kosti Asiatů silnější než kosti Evropanů? Existuje rozdíl ve stravovacích návycích, který se odrazí ve stavu kostí? Ukazuje se, že stopy vedou k vitamínu K2.

Existují nemoci, které mohou být specificky spojeny s určitým národem nebo se mu mohou vysloveně vyhýbat. Výzkumy založené na tomto výchozím bodě přišli často k zajímavým faktem o stravovacích návycích. Takovým byl i objev populární omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Eskymáci neznají prakticky žádné kardiovaskulární problémy díky enormní spotřebě ryb, resp. této mastné kyseliny. Vypadá to tak, že osteoporóza je také chorobou, která se váže k určité oblasti. To, co je v západní Evropě časté, není typické pro Asii. Asiaté, nezávisle na pohlaví, mají kostru pevnější a silnější než Evropané.

Co může být tajemstvím asijské stravy?

Stopy vedou k japonskému národnímu jídlu natto. Natto, to jsou v podstatě syrové sojové boby, které změkčí a koaguluje určitý druh bakterie (Bacillus natto). Je to vlastně fermentovaná luštěnina, která je bohatá na vitamin K2. Obsah vitaminu K2 v natto je daleko vpředu před zbytkem pelotonu. Vyjádřeno v mikrogramech / 100 g obsahuje natto 1103,4, kachní játra 369, tvrdý sýr 76,3, měkký sýr 56,5, vaječný žloutek, 32,1 mikrogramů vitamínu K2.

Natto - zdroj vitaminu K

Natto – nejvýznamnější zdroj vitamínu K2.

Předávkování

Předávkování vitamínem K je sice možné, ale neohrožuje zdraví. Tělo si vždy vytváří přirozené množství. K vitamin se nepovažuje za toxický a proto nezpůsobuje žádné potíže. Pokud by k jeho předávkování výjimečně přišlo, může se to projevit pocením, horečkou či nechutenstvím.

Pro koho může být K vitamín nebezpečný?

Na začátku mého článku jsem se zmínila, že tento vitamín je možná trochu zlomyslný. Proč? Doplňování K vitamínu je důležité u novorozenců, pacientů trpícími závažnými onemocněními jater a poruchami vstřebávání. Doplňování má ale probíhat v každém případě pod lékařským dozorem.

Přestože u průměrného člověka předávkování s sebou nepřináší žádné důsledky, u osob užívajících léky na ředění krve, nebo antikoagulanty, jakož i pro hemofiliků může být velmi nebezpečné. V tomto případě totiž doplnění K vitamínu převáží, resp. zvrátí účinek léků. Vitamín K by neměly užívat ani těhotné ženy v posledních týdnech těhotenství.

Doporučené dávkování

Denní potřeba závisí na tělesné hmotnosti. Doporučuje se 1 mikrogram vitamínu K na 1 kg živé hmotnosti za den. Obecně je však 70 mikrogramů vitamínu K doporučených jako denní dávka. Ti, kteří se stravují vyváženě a pestře, mohou v podstatě pokrývat denní potřebu vitaminu K stravou a nejsou potřeba žádné doplňky. Děti přicházejí na svět s nedostatečným množstvím vitamínu K, proto v prvních měsících života dostávají vitaminový přípravek v rámci profylaxe.

Přírodní zdroje vitaminu K

Přírodní zdroje vitaminu K.

TOP 6 + 4 přirozených zdrojů vitaminu K v potravinách

Většina potravin obsahuje pouze malé množství vitamínu K2, ale malé množství se nachází v mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách.

Vitamín K2 je přítomen

 1. v sýrech Feta, Cheddar, Brie
 2. v kuřecím a hovězím mase
 3. v živočišných tucích
 4. ve vnitřnostech, především játrech
 5. v kefíru
 6. kysaném zelí

Vitamín K1 se nachází v

 1. zelené listové zelenině
 2. rajčatech
 3. v pšenici
 4. v luštěninách – fazole, hrášek

⭐ Doporučené přípravky K vitamínu + cena

Přestože vitamín K není natolik znám jako jiné vitamíny, na trhu je přípravků obsahujících tento vitamín, resp. především vitamín K2, opravdu dostatek. Najdete ho čistý, nebo kombinovaný s vitaminem D3 – již víme, že spolupráce těchto dvou vitaminů je pro zachování zdraví kostí mimořádně důležitá. Abyste získali přehled o nabídce, níže vám v přehledné tabulce tyto přípravky i představím.

Ať se líbí:

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

Dekuji za Vase vysvetleni jak vitamin K funguje a k cemu prospiva a cemu eventuelne skodi.
Dnes se v lekarnach prodavaji ruzne preparaty, jenze na krabicce se neda nic konkretniho zjistit.
Asi kazdy clovek chce udelat neco vice pro zdravi i za cenu penez, ale fundovane vysvetleni ucinku ruznych doplnku chybi.
Dagmar Kosempel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..