Vitamín K – nejen pro zdravé kosti, funkčnost faktorů srážení krve, správnou činnost jater a prevenci proti vzniku rakoviny

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 0 Kapsle, Tablety, Vitamíny

Vitamín K patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a má 3 formy (K1, K2 a K3). Není méně důležitý než ostatní vitamíny, přece s ním třeba být opatrný. Pro někoho je obzvlášť důležitý, pro někoho je však jeho výrazné doplňování přímo zakázáno. Vitamin K je troška zlomyslný.

Co je vitamin K, K1 a K2 a jaké jsou jejich účinky

Většina lidí nikdy neslyšela o tomto vitaminu, nevzbudil mimořádnou pozornost ani u mainstreamových médií. Nicméně, tento vitamín hraje klíčovou roli z mnoha zdravotních aspektů. Byl objeven v roce 1929 jako základní živina pro srážlivost krve. Němci ho nazvali “Koagulationsvitamin” a podle toho dostal i své pojmenování.

Existují dvě hlavní formy vitaminu K, a to ✅ K1 (fylochinon), nacházející se v rostlinných potravinách, jako je listová zelenina a vitamín ✅ K2 (menachinon), vyskytující se v potravinách živočišného původu a ve fermentovaných potravinách. Vitamin K2 můžeme rozdělit do několika podtypů, ale nejdůležitější z nich jsou MK-4 a MK-7.

Jaké jsou účinky vitaminu K?

Vitamín K1

 • srážlivost krve – nejdůležitějším úkolem vitaminu K1 je ovlivnit schopnost srážení krve, K vitamín napomáhá shlukování proteinů, což je podmínkou koagulace, je tak silný, že může zvrátit účinky některých antikoagulantů
Vitamín K a srážlivost krve

Vitamin K je nezbytný pro správnou srážlivost krve.

Vitamín K2

 • vitamín K2 předchází řídnutí kostí a ovlivňuje jejich správný vývoj – pro růst a regeneraci kostí, tělo využívá více vitamínů. Vitamín K a vitamin D spolupracují, aby se proteiny věděli zabudovat do kostí. Bez těchto proteinů by kosti nemohli vázat minerály.
 • příjem vitaminu K2-MK-7 je velmi účinný proti osteoporóze, zvyšuje hustotu kostí a snižuje řídnutí kostí.
 • hraje důležitou roli v životě buněk. Je mimořádně důležitý při udržování neuronálního zdraví
 • je potřebný pro správnou činnost jater
 • K2 podporuje funkce srdce
 • napomáhá správné funkci ledvin
 • snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
 • vitaminy K1 i K2 jsou účinné proti rakovině
💡 TIP na produkt - Vitamin K2
Vitamin K2 Generica recenze

➡ doplněk stravy s obsahem vitaminu K2
➡ přispívá ke správné tvorbě a udržení normální struktury kostí
✅ vhodný i pro děti od 3 let
✅ má lepší biologickou dostupnost a
✅ v krevním séru zůstává déle ve srovnání s jinými formami vitaminu K

339 Kč

💡 TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin💡 TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma💡 TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu💡 TIP č.4: aktuální akce → najdete zde

Projevy nedostatku

Nedostatek vitaminu K je velmi vzácný. Pokud přece nelze to přičítat nevhodné výživě, ale spíše chorobám nebo lékem. např. v pozadí může být užívání antibiotik. Onemocnění jater, alkoholismus a poruchy trávicího systému mohou také způsobit nedostatek vitaminu K. Projevy jeho nedostatku jsou:

 • zvýšené krvácení a špatná srážlivost krve
 • osteoporóza
 • kornatění tepen
 • nahuštění zubů v dolní čelisti
💡 Osteoporóza
Osteoporóza

Nedostatek vitaminu K2 se může projevit vznikem osteoporózy.

Osteoporóza je zjednodušeně řečeno stav, kdy v kosti převažují odbourávací procesy nad sanačními. Kost je živá tkáň, kde buňky nazývané osteoclasty odstraňují staré kostní buňky a naopak osteoblasty vytvářejí nové.

Základním stavebním kamenem kostí je vápník, ale pouze tehdy, pokud je k dispozici dostatek vitaminu D, který vápník vstřebává ze střev. Tedy osteoblasty za pomoci vitamínu D začnou vytvářet osteokalcin, který je potřebný pro přenos vápníku na dané místo v kosti. Ale aby to nebylo tak jednoduché, je třeba následující. Aby osteokalcin dokázal na sebe navázat vápník, je nutná přítomnost vitamínu K ve formě karboxilátu a dále dostatek vitaminu K2, který “přinutí”, čili aktivuje osteokalcin s navázaným vápníkem na vybudování nové kostní buňky. Vysoká hladina inaktivního osteokalcinu je ukazatelem nedostatku vitamínu K2. (zdroj)

Proč Asiaté netrpí osteoporózou?

Jsou kosti Asiatů silnější než kosti Evropanů? Existuje rozdíl ve stravovacích návycích, který se odrazí ve stavu kostí? Ukazuje se, že stopy vedou k vitamínu K2.

Existují nemoci, které mohou být specificky spojeny s určitým národem nebo se mu mohou vysloveně vyhýbat. Výzkumy založené na tomto výchozím bodě přišli často k zajímavým faktem o stravovacích návycích. Takovým byl i objev populární omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Eskymáci neznají prakticky žádné kardiovaskulární problémy díky enormní spotřebě ryb, resp. této mastné kyseliny. Vypadá to tak, že osteoporóza je také chorobou, která se váže k určité oblasti. To, co je v západní Evropě časté, není typické pro Asii. Asiaté, nezávisle na pohlaví, mají kostru pevnější a silnější než Evropané.

Co může být tajemstvím asijské stravy?

Stopy vedou k japonskému národnímu jídlu natto. Natto, to jsou v podstatě syrové sojové boby, které změkčí a koaguluje určitý druh bakterie (Bacillus natto). Je to vlastně fermentovaná luštěnina, která je bohatá na vitamin K2. Obsah vitaminu K2 v natto je daleko vpředu před zbytkem pelotonu. Vyjádřeno v mikrogramech / 100 g obsahuje natto 1103,4, kachní játra 369, tvrdý sýr 76,3, měkký sýr 56,5, vaječný žloutek, 32,1 mikrogramů vitamínu K2.

Natto - zdroj vitaminu K

Natto – nejvýznamnější zdroj vitamínu K2.

Předávkování

Předávkování vitamínem K je sice možné, ale neohrožuje zdraví. Tělo si vždy vytváří přirozené množství. K vitamin se nepovažuje za toxický a proto nezpůsobuje žádné potíže. Pokud by k jeho předávkování výjimečně přišlo, může se to projevit pocením, horečkou či nechutenstvím.

💡 TIP na produkt - Vitamin K2 MK 7+D3 Forte
Vitamin K2 MK 7+D3 Forte tbl.100+25 ZDARMA

➡ výživový doplněk s vitamínem K2 MK-7 + vitamín D3
✅ přispívá k normální hladině vápníku v krvi
✅ normálnímu stavu kostí
✅ k udržení normální činnosti svalů, stavu zubů

💡 TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání💡 TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

Pro koho může být K vitamín nebezpečný?

Na začátku mého článku jsem se zmínila, že tento vitamín je možná trochu zlomyslný. Proč? Doplňování K vitamínu je důležité u novorozenců, pacientů trpícími závažnými onemocněními jater a poruchami vstřebávání. Doplňování má ale probíhat v každém případě pod lékařským dozorem.

Přestože u průměrného člověka předávkování s sebou nepřináší žádné důsledky, u osob užívajících léky na ředění krve, nebo antikoagulanty, jakož i pro hemofiliků může být velmi nebezpečné. V tomto případě totiž doplnění K vitamínu převáží, resp. zvrátí účinek léků. Vitamín K by neměly užívat ani těhotné ženy v posledních týdnech těhotenství.

Doporučené dávkování

Denní potřeba závisí na tělesné hmotnosti. Doporučuje se 1 mikrogram vitamínu K na 1 kg živé hmotnosti za den. Obecně je však 70 mikrogramů vitamínu K doporučených jako denní dávka. Ti, kteří se stravují vyváženě a pestře, mohou v podstatě pokrývat denní potřebu vitaminu K stravou a nejsou potřeba žádné doplňky. Děti přicházejí na svět s nedostatečným množstvím vitamínu K, proto v prvních měsících života dostávají vitaminový přípravek v rámci profylaxe.

Přírodní zdroje vitaminu K

Přírodní zdroje vitaminu K.

TOP 6 + 4 přirozených zdrojů vitaminu K v potravinách

Většina potravin obsahuje pouze malé množství vitamínu K2, ale malé množství se nachází v mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách.

Vitamín K2 je přítomen

 1. v sýrech Feta, Cheddar, Brie
 2. v kuřecím a hovězím mase
 3. v živočišných tucích
 4. ve vnitřnostech, především játrech
 5. v kefíru
 6. kysaném zelí

Vitamín K1 se nachází v

 1. zelené listové zelenině
 2. rajčatech
 3. v pšenici
 4. v luštěninách – fazole, hrášek

⭐ Doporučené přípravky K vitamínu + cena

Přestože vitamín K není natolik znám jako jiné vitamíny, na trhu je přípravků obsahujících tento vitamín, resp. především vitamín K2, opravdu dostatek. Najdete ho čistý, nebo kombinovaný s vitaminem D3 – již víme, že spolupráce těchto dvou vitaminů je pro zachování zdraví kostí mimořádně důležitá. Abyste získali přehled o nabídce, níže vám v přehledné tabulce tyto přípravky i představím.

Ať se líbí:

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
30 ml
Tekutý vitamín K2D3 30 ml
Tekutý vitamín K2D3 30 ml
➡️ roztok vitamínů
✅ určený pro seniory a osoby, které se málo nebo neradi opalují
✅ báze extra panenského olivového oleje
ProZdravi.cz - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ více než 200 výdejních míst po celé ČR
⭐️ blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den
⭐️ cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

285 Kč
Chci vědět víc

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..