Chcete zlepšit vaši obranyschopnost, například proti chřipce či angíně? Máte pocit, že máte málo energie a jste celkově oslabení? Nebo máte problém s nějakým kožním onemocněním či defektem? V tom případě byste měli vyzkoušet echinaceu, nebo jinak třapatku nachovou.
Tato rostlina je známá zejména jako okrasný květ, který se ve volné přírodě u nás nevyskytuje často a pěstuje se zejména v zahradách. Celkově existuje až 9 různých druhů echinaceí, avšak léčivé a podpůrné účinky má zejména třapatka nachová.
Co je třapatka nachová
Třapatka nachová je trvalka dorůstající až do výšky 140 cm či 150 cm. Má purpurové až fialové květy, bazální a řapíkaté listy a kulovitý kořen. Rostlina pochází ze Spojených států amerických, kde roste zejména v středozápadní části země. Do Evropy se rozšířila zejména pro svůj vzhled a využívá se do ozdobných zahrad. Tolik základní informace z Wikipedie, přejděme k jejímu smyslu jako léčivé bylinky.
Přestože se echinacea dostala k nám již v 17. století, dlouhé období se nevědělo o jejích léčivých účincích. Teprve později se přišlo na to, že obsahuje látky, které stimulují imunitní a lymfatický systém. Tyto látky jsou velmi účinné pro zvýšení obranyschopnosti před tradičními infekčními chorobami přenášenými zejména kapénkovou cestou. I proto se bylina používá jako výborná prevence před chřipkou či angínou.
Třapatka v lidovém léčitelství
V lidovém léčitelství se rostlina uměla vždy využít téměř celá. Sbírali se totiž její listy, kvetoucí stonky, okvětní lístky, ale i kořen. Nejčastěji se používala čerstvá rostlina, pokud se něco sušilo, tak to byly kořen a listy. Echinaceu používali už indiáni, paradoxně však více navenek, jak na vnitřní použití. Později se však přišlo na to, že má velmi dobré využití oběma formami.
Rostlina patří z hlediska tvaru květu mezi hvězdicovité rostliny a tak se dá i velmi snadno rozeznat. Zde je její zařazení v rámci vědecké klasifikace:
Typ klasifikace: | Klasifikace: |
---|---|
Říše | rostliny |
Podříše | cévnaté rostliny |
Oddělení | krytosemenné |
Třída | vyšší dvouděložné |
Řád | hvězdnicotvaré |
Čeleď | hvězdnicovité |
Rod | třapatka |
Existuje 9 druhů
Pokud se rozhodnete ji pěstovat sami, upozorňuji na to, že ačkoliv jde o trvalku, po čase ztrácí účinnost. Dá se to poznat podle toho, jak po 3. nebo 4. roku její kvetení oslabuje a „postoj“ echinacei se stává viditelně unaveným. Tyto rostliny si můžete nechat v rámci okrasné zahrádky, ale pokud ji chcete využívat například na čaj či tinkturu, budete muset zasadit nové semínka.
9 DRUHŮ: Existuje až 9 druhů této rostliny, které se liší zejména barevností nebo stavbou listů. Kromě purpurové jsou známé zejména echniacea úzkolistá, bledá, nápadná a krvavá. Tyto druhy se využívají zejména v okrasném zahradnictví na skalky a jde o trvalky nenáročné na pěstování.
Obsah a účinné látky
Třapatka nachová nemá možná tak pestré a bohaté složení na různé vitamíny, minerály nebo jiné prvky tak, jak některé známější rostliny, ale ani nad ní bych nelámal hůl. Nejdůležitější látky v rámci obsahu jsou echinacin a polysacharidy. Ty přispívají nejvíce k posílení obranyschopnosti našeho těla a mají i preventivní vliv.
Toto je stručný seznam a popis těch nejdůležitějších látek, které se v rostlině nacházejí:
❤ Echinacin
Je to látka, od níž je odvozen i název celé této rostliny. Díky němu se posiluje imunitní systém, snižuje se doba potřebná k hojení různých vnějších ran způsobených infekcí a některé zdroje mu připisují i zmírnění bolesti při chřipce. Kromě toho echinacin povzbuzuje i lymfatický systém. To aktivuje tvorbu imunitních látek v těle a tím dochází i k preventivnímu působení.
❤ Polysacharidy
Tyto druhy sacharidů jsou zodpovědné za výrazný imunostimulační efekt rostliny. Kromě toho patří do skupiny látek zvaných makroživiny, které naše tělo potřebuje nutně pro správné fungování. Třapatka nachová obsahuje dostatek polysacharidů na to, aby přišlo nejen k podpoře imunitního systému, ale aby se člověk cítil i vitálnější a více energicky. U mě tento efekt tedy rozhodně nastal, co mohu říct z vlastní zkušenosti.
❤ Flavonoidy
Flavonoidy, které se někdy nazývají také bioflavonoidy nebo se dokonce označují i jako vitamín P, jsou látky přirozeně se nacházející v rostlinách. Celkově do této skupiny patří až 60 různých látek, z nichž Třapatka nachová obsahuje několik velmi důležitých s kladným vlivem na lidský organismus. Nejznámější je jejich antioxidační působení, ale také protizánětlivý a protivirový účinek.
❤ Třísloviny
Třísloviny možná znáte z vína (nazývají se také taniny), kde se tyto chemicky zajímavé látky nacházejí přirozeně. Obsahuje je však i echinacea, díky čemuž se posiluje její antioxidační účinek proti volným radikálům. Třísloviny působí také příznivě i na obranyschopnost těla, snižují krevní tlak a také riziko vzniku nádorů.
❤ Kyselina kávová
V echinacei můžete najít kromě výše zmíněných skupin látek například i kyselinu kávovou. Právě ta má antioxidační schopnost, protizánětlivé, antikarcinogenní a antimikrobiální účinky. I toto dokazuje mé tvrzení z úvodu, že rostlina je vynikající pro běžné onemocnění způsobené mikroorganismy.
❤ Ostatní látky
V rostlině se nacházejí také silice, pentosany, polyeny, vyšší mastné kyseliny, pyrrolizidinové alkaloidy, inulin, izobytylamidy nebo steroly.
Účinky na imunitu a organismus
Jak vidno již na základě složení, právě podpora imunity a zpomalení stárnutí buněk jsou dva nejzásadnější vlivy na lidské tělo. Nepopírám, že i u mě se nejvíce projevily právě tyto účinky, možná i tak trochu s podporou vitality a dodání životní energie. To však zdaleka není vše – echinacea je totiž skvělá i pro vnější použití.
Toto je shrnutí pozitivních účinků rostliny na lidský organismus:
? Echinacea a imunita
Začnu imunitou, na kterou se třapatka nachová opravdu výjimečně hodí. Její nejdůležitějším účinkem je totiž podpora produkce buněk imunitního systému. Kromě toho dochází ik podpoře lymfatického systému. Stimulace obranného systému je v tomto případě i preventivním účinkem a to zejména proti vzniku chronických respiračních onemocnění. Samozřejmě, echinacea je vhodná i při běžné chřipce nebo nachlazení.
? Stárnutí
Téměř všechny látky, které jsou v rostlině obsaženy, mají antioxidační efekt. To v praxi znamená dvě věci – zpomalení předčasného stárnutí buněk a jejich ochrana před volnými radikály. Několik látek obsažených v echinacei má i protirakovinné účinky, ale nedovolil bych si říci, že byste se na to měli spoléhat.
? Hojení poranění a jizev
Echinacea je vynikající i na vnější poranění, jizvy, ekzém a podobně. Pokud trpíte nějakým kožním onemocněním, používá se echinacea ve formě různých odvarů a tinktur, ale bývá součástí i některých mastí a krémů. Ty se hodí na omrzliny, psoriázu či pooperační rány. Urychluje hojení a zároveň působí proti infekci, takže se hodí i tehdy, pokud chcete předcházet například zapálení rány nebo nějakým komplikacím. Šťáva pomáhá na vředy, popáleniny a proleženiny.
? Trávení
V rámci trávicí soustavy má rostlina také mnoho pozitivních účinků. Jednak pomáhá na žaludeční vředy a podporuje lepší trávení, ale zároveň může pomoci i játrech. Pokud trpíte například poškozením jaterních buněk v důsledku nadměrného užívání léků či alkoholu, je echinacea velmi dobrým přírodním prostředkem na regeneraci tohoto životně důležitého orgánu. Na druhou stranu, netřeba do přehánět, protože může přijít ik opačnému efektu.
? Detoxikace
V souvislosti s antioxidačním efektem třeba zmínit i detoxikační účinek na organismus. Rostlina pomáhá na odplavení toxinů z těla a stimuluje i vylučovací soustavu, díky níž může dojít k rychlejšímu zbavení se škodlivin nejen z trávicí ústavy.
? Protizánětlivé účinky
Velmi důležitý je protizánětlivý účinek třapatky nachové. Platí to nejen například při zánětech v horních či dolních dýchacích cestách, ale obecně. Podpůrné a pozitivní účinky se připisují bylince například při zánětu středního ucha, zánětu dásní, zánětu močových cest, zánětech pohybového ústrojí a také při problémech s prostatou.
? Vitalita
Pokud se cítíte unavený, bez energie nebo máte pocit, že máte oslabený organismus vlivem nadměrné zátěže a stresu, echinacea je přesně pro vás. Jedním z jejích efektů je celkové povzbuzení těla a dodání jakési životní energie.
Otázky a odpovědi, které vás zajímají
Nyní pojďme k tomu, co kromě složení a účinků nejvíce zajímá lidi v souvislosti s echinaceou purpurovou. Jelikož jde o okrasnou i léčivou bylinku, nejvíce se lidé na internetových fórech a v diskusích ptají právě na tyto její stránky. Rozhodl jsem se tedy vybrat 4 nejčastější otázky a odpovědět na ně:
❓ Echinacea v těhotenství a pro děti?
Třapatka nachová patří mezi rostliny, které se nedoporučují užívat během těhotenství nebo kojení. Já se k tomuto závěru připojuji a doporučuji vyhýbat se rostlině a přípravků z ní během těhotenství i během období kojení. Našel jsem sice nějaké kapky pro děti nebo pro těhotné ženy, ale zde by bylo na místě poradit se pro jistotu s lékařem.
❓ Existují nějaké nežádoucí účinky nebo kontraindikace?
S používáním třapatky nachové se nespojují žádné extra vedlejší účinky, ale to neznamená, že nejsou. U některých lidí může nastat alergická reakce na pokožce. Dlouhodobé a nadměrné užívání může vést k problémům s játry. Echinaceu byste neměli používat spolu s anaboliky, speciálními tabletkami na imunitu a s přípravky obsahujícími ketokonazol a amiodaron. Stejně lidé nemocní na AIDS nebo s virem HIV by měly rostlině vyhnout.
❓ Jak na pěstování na zahradě?
U nás se echinacei daří, ale základem je mít kvalitní semena na sázení. Jinak je rostlina nenáročná na pěstování, daří se jí na slunných místech s hlinito-písčitou půdou. Důležité je udržovat půdu dostatečně vlhkou, na to si echinacea opravdu „potrpí“. Jde o trvalku poměrně dobře fází kladení i zimu, avšak po 3 či 4 letech už přestává kvést tak, aby se dala použít i na léčebné účely.
❓ Kdy je ideální čas na sběr a sušení?
Pokud se rozhodnete udělat si například čaj nebo tinkturu doma, základem je vystihnout správný čas na sběr echinacei. Kořen a listy je ideální sbírat v druhé polovině podzimu. Kořeny třeba nejprve očistit ve vodě, rozřezat a až pak dát sušit. Ideální je sušení ve stínu a při teplotě nejvýše do 40 stupňů Celsia.
Kapky, sirup, čaj a jiné produkty
Co se týče přípravků, máte na výběr dvě možnosti. První je koupit si sušené kořeny, listy nebo jiné části rostliny a připravit si je doma. Například takový domácí čaj je skvělá věc a přesně víte, co jste do něj dali. Ne každý ale takovou možnost má a proto existují i výživové doplňky a jiné produkty s extraktem či výtažkem rostliny. To je možnost číslo dvě.
Třapatka nachová se dá koupit v různých formách. Může jít už o hotový čaj, sirup na kašel, kapky určené pro perorální použití na podporu imunity nebo trávení, případně o různé tekuté přípravky určené k potírání pokožky. Na venkovní použití se zvyknou prodávat i masti, krémy nebo gely, avšak s nimi nemám osobní zkušenost.
Také je možné z hotových vysušených lístků a kořenů připravit i domácí extrakty, které se zalévají lihem a nechají se několik týdnů louhovat. Protože já jsem člověk pohodlnější, pro mě jsou nejlepší formou prášky. Čas od času si udělám čaj, ale výživové doplňky ve formě kapslí nebo tablet mám nejraději. A nejlepší zkušenosti mám s ✅ .
TINKTURA: Tinktury jsou velmi populární a to zejména proto, že dobře chutnají. To platí i o tinktuře z echinacei, která ale musí obsahovat opravdu kvalitní výtažky rostliny. Ačkoli nejčastěji bývá takový produkt přírodní, dejte si pozor na jeho složení a obsah účinných látek. Tinkturu možná i zředit a použít ke kloktání hrdla, zejména při jeho zánětu.
Kde koupit tabletky a další přípravky
Výživové doplňky a jiné formy produktů se dají koupit tak v lékárně, tak v některém z bio obchodů nebo obchodů se zaměřením na zdravé potraviny a přírodní produkty. V zásadě je jedno, zda si zvolíte kamenný obchod nebo online internetový e-shop, pokud tedy nepočítám rozdíl v pohodlí nebo ceně.
Kořeny a lístky se dají také koupit na internetu, ale zde budete muset už déle pátrat. Sazenice koupíte samozřejmě iv zahrádkářských potřebách – jen je otázkou, v jaké kvalitě. Pokud máte zájem již o hotový produkt, tak já doporučuji ✅ . Za zhruba 400 Kč získáte až 100 pilulek, které v pohodě vystačí na více než 1 měsíc. Tyto prášky mají až 400 mg účinné látky a jde o jedny z nejkvalitnějších na trhu. Podle mě – jednoznačná volba pro ty, co chtějí nejlepší poměr ceny a kvality.
Dávkování a užívání rostliny
Co se týče užívání, pokud máte alergii nebo problémy s játry, měli byste se poradit s lékařem. Jak jsem již zmínil, je dobré neužívat echinaceu dlouhodobě a například po měsíci bych si dal aspoň na jeden měsíc, možná i na dva, přestávku. V tomto případě nemůžete nic pokazit, nakonec, imunitu si můžete podpořit i jinými bylinkami.
Co se týče dávkování, pokud jde o tablety nebo tobolky, dodržujte ustanovení od výrobu. Já užívám tabletky značky ✅ a tam je užívání stanoveno na 2-3 kapsle za den. Zpravidla je beru při jídle, ráno. Občas užívám i čaj, který si udělám také jednou za den a ráno – namísto pilulek. ✅ , nebo sirup užívejte také podle pokynů výrobce.
JAK SI PŘIPRAVIT A PŘÍPRAVEK ČAJ: Pokud si budete chtít udělat čaj, použijte čistě jen echinaceu a nekombinujte ji s jinými bylinkami. Vysušené lístky stačí zalít 3 dcl vody, nechat vyluhovat 10 minut a pak vybrat. Takto se dá pít čaj dvakrát za den, nejlépe ráno a odpoledne. Pozor ale na dlouhodobé užívání, vždy si udělejte po měsíci přestávku. (✅ můj tip: )
Moje zhodnocení a zkušenosti
Já osobně mám s Třapatkou nachovou dobrou zkušenost, i když aktuálně v tomto období ji neužívám. Není to tak dávno, co jsem ale jednu „měsíční“ kúru absolvoval a bylo to super. Jednak jsem si vybral dobu, kdy nejvíce řádí respirační infekce, ale zároveň jsem měl i tak trochu problém s koncentrací a oslabením organismu.
Na oba problémy mi třapatka pomohla. Samozřejmě, velmi mnoho závisí také na tom, jaký druh či formu bylinky budete vy sami užívat. Já jsem si občas udělal čaj a většinou jsem zapil jednu pilulku denně vodou a bylo. Na venkovní použití jsem ještě echinaceu nepotřeboval a zde musím zaklepat na dřevo, že chválabohu se mi kožní nemoci vyhýbají.
Na podporu imunity a pro oslabený organismus například i po nemoci je echinacea velmi dobrý pomocník. Jde o plně přírodní prostředek. Uznávám, že rostlina není tak známá a populární jako některé její jiné „kolegyně“ z říše rostlin, ale to mi nevadí.
⭐ Doporučené přípravky s Třapatkou (+ ceny)
Jelikož existuje více druhů přípravků, které echinaceu obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).
Ať se líbí – konkrétní přehled přípravků z echinacey:
Hodnocení autora
- oblíbenost
- dostupnost
Pouze několik úvodních vět
Třapatka nachová (Echinacea) - léčivá rostlina s pozitivním vlivem na imunitní systém, při zánětech močových a dýchacích cest či hojení menších ran.
Článek je zařazený do kategorie: Detoxikace, Oslabená imunita, Prevence rakoviny, Stárnutí, Trávení a metabolismus, Záněty
Mohlo by vás zajímat
- Bio Matchaga elixir - spojení dvou superpotravin z nejčistší přírody (recenze)
- MSM prášek - kloubní výživa, která navíc zjemňuje jizvy, zlepšuje imunitu a pomáhá při alergiích
- Detoxikace organismu - co to je + 10 benefitů + 8 jednoduchých způsobů detoxikace + 4 top přírodní přípravky
- Enterosgel (recenze) - přípravek na absorpci toxických látek a zplodin metabolismu v organismu
- Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
- Spirulina - superpotravina, komplexní zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin + 26 důvodů, proč ji zkusit (i na hubnutí)
- Mačingová dieta (recenze) - přesný jídelníček na 28 dní + TIPY na recepty
- Jablečný ocet - i na hubnutí a pro zachování zdraví celého těla + tipy na přípravky za nejlepší ceny
- V čem spočívá detoxikační dieta, jaká je vhodná strava + TIP na jídelníček
- Psyllium - ideální zdroj vlákniny pro organismus, nejdokonalejší detox jaký příroda nabízí, dobrý i na hubnutí (+ výber přípravků)