Psyllium – ideální zdroj vlákniny pro organismus, nejdokonalejší detox jaký příroda nabízí, dobrý i na hubnutí (+ výber přípravků)

Georgina Babinová Téma 7. července 2021 0 Kapsle, Prášek, Tablety

Psyllium Husk (Jitrocel indický) je zatím poměrně málo známý a přitom psyllium = nejdokonalejší způsob detoxikace, jaký tato planeta nabízí.

Účinné fungování zažívacího traktu je nepředstavitelné bez správného množství vlákniny (25 gramů denně), resp. bez dostatečného množství tekutin (dva litry denně). Na toto mnozí z nás zapomínají, stejně jako na to, že množství rafinovaných potravin, konzervačních látek, různých aditiv a chuťových přísad brání efektivnímu a správnému fungování střev. Proto je tak velmi potřebná vláknina, která napomáhá organismu zbavit se látek, které mohou být i příčinou různých onemocnění.

Co je Psyllium?

Jitrocel indický, tedy psyllium (význam slova psylla je blecha) je jednoletá rostlina pocházející ze Západní Asie, resp.Indie. Její latinský název je Plantago ovata.

Podstata účinků této rostliny se skrývá v drobných semínkách. Na jedné rostlince se může nacházet až 15 000 gelem pokrytých a blechu připomínajících semen. Tyto drobné šedo-růžové oválné semena se stávají stále oblíbenějšími v kruhu zastánců zdravé výživy. Obsahují rozpustnou vlákninu ve formě bezbarvého slizu, který po zvlhnutí nabobtná, bílkoviny, lipidy, aukubin a steroly.

Díky vysokému obsahu vlákniny – až 85%, se používá jako šetrné projímadlo, přitom velmi účinně snižuje vysokou hladinu cukru a cholesterolu a má příznivé účinky v léčbě glukózové intolerance. Vláknina absorbuje vodu a tím zprostředkuje pocit nasycenosti, což je zase dobrou zprávou pro ty, jejichž cílem je hubnutí.

Jaké jsou účinky této rostliny?

✅ Psyllium a zácpa

Působí jako objemové laxativum, změkčí stolici, čímž pomáhá ulevit od zácpy.

 • naváže se na jídlo, které přechází ze žaludku do tenkého střeva

v tenkém střevě pomáhá nasát vodu, což zvětšuje objem a vlhkost stolice. To usnadňuje její vyprazdňování.

✅ Psyllium jako lék proti průjmu

Toto na první pohled může vypadat jako nesmysl, protože průjem je opakem zácpy a a o ní jsme již psali výše .. ale přesto je to tak. Uleví i od průjmu. Funguje to na podobném principu jako při léčbě zácpy.

 • velké množství absorbované vody, pomáhá jednak zvětšit objem stolice a také zpomalit její průchod tlustým střevem

Psyllium tedy působí jako prevence zácpy a zároveň zmírňuje průjem.

✅ Prospívá vašemu srdci

Zařazení této ve vodě rozpustné vlákniny do jídelníčku pomáhá snižovat hladinu triglyceridů v krvi, což může přispět ke snížení krevního tlaku a snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

✅ Je to skvělé probiotikum

Probiotika jsou nestravitelné látky, které slouží jako potrava pro střevní bakterie a podporují jejich růst. Psyllium je považováno za látku s výraznými prebiotickými účinky.

I když je do jisté míry odolné vůči kvašení (fermentaci), přesto střevní bakterie dokáží malou část vlákniny z psyllia zpracovat. Při kvašení střevními bakteriemi vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které mají řadu pozitivních účinků na lidské zdraví.

✅ Snižuje hladinu cukru v krvi

Vláknina pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi po jídle a snižuje koncentraci inzulínu i cukru v krvi. To platí zejména pro ve vodě rozpustné druhy vlákniny, kterou obsahuje právě tento produkt.

Psyllium dokonce v tomto směru funguje lépe než jiné zdroje vlákniny, jako například otruby. Je tomu tak proto, že želírovací vláknina umí zpomalit trávení jídla, což pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. K podstatnému snížení hladiny cukru v krvi dochází při denním užívání psyllia v množství minimálně 10,2 g psyllia.

✅ Psyllium a hubnutí

Psyllium pomáhá regulovat chuť k jídlu díky zpomalení vyprazdňování žaludku a potlačení (inhibici) hormonální odpovědi na hlad. Snížení chuti k jídlu a snížení příjmu kalorií může pomáhat při hubnutí.

Psyllium vám může pomoci při hubnutí, ale pozor na správné užívání, jinak by mohlo mít opačný efekt. Nedodržením některých zásad by mohlo paradoxně docházet k přibývání na objemu.

Psyllium by se nejlépe mělo užívat ráno nalačno alespoň 30 minut před jídlem. Tímto způsobem dochází k nejefektivnějšímu pročišťování. Existují názory, že podávání většího množství dávek psyllia denně by mohlo způsobovat přibírání na váze. Je to však individuální záležitost a každý organismus může na psyllium reagovat odlišně. Nadbytečné množství psyllia (zpravidla více než 60 g denně) může také způsobovat snížené vstřebávání železa, vápníku či hořčíku. Pokud si nejste jisti, je vhodné vyhledat radu odborníka, který vám poradí, jaký způsob užívání je přiměřený právě pro váš organismus.

Jak tedy psyllium pomáhá při hubnutí?

 • při konzumaci nalačno zbavuje pocitu hladu a vyvolává pocit nasycení
 • neobsahuje žádné cukry
 • má vysoký obsah rozpustné vlákniny
 • zabraňuje ukládání přebytečných tuků v těle
 • udržuje hladinu cholesterolu v organismu v normě
 • podporuje správné vyprazdňování
 • organismus díky vláknině funguje efektivně, tzn. že z potravy vstřebává všechny potřebné živiny a nepotřebné zbytky potravy jsou vyplaveny

✅ Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Psyllium se váže na tuky a žlučové kyseliny což usnadňuje jejich vylučování z organismu. Protože organismus se snaží vyloučené žlučové kyseliny nahradit, začne jejich játra znovu vytvářet, k čemuž je potřebný cholesterol. To vede ke snížení hladiny cholesterolu v krvi (protože se spotřebovává na výrobu nových žlučových kyselin).

Možné nežádoucí účinky

Obvykle je tato vláknina dobře snášena. Dávky v rozmezí 5 – 10 gramů užívané třikrát denně nemívají žádné závažné nežádoucí účinky.

Mohou se však vyskytnout:

 • křeče v břiše, nadýmání nebo plynatost
 • psyllium může zpomalovat vstřebávání některých léčiv, proto se nedoporučuje užívat ho spolu s jinými léky
 • vzácně může vyvolat alergickou reakci, ta se projevuje vyrážkou, svěděním, nebo problémy s dýcháním, alergie se může objevit jako po užití psyllia, tak i při manipulaci s ním (při styku s pokožkou)

Psyllium v těhotenství

Psyllium / vláknina v těhotenství

Psyllium (vláknina všeobecně) je v těhotenství ideálním řešením.

V těhotenství jsou problémy se zácpou velmi časté. Příčina je ve vysoké plazmatické koncentraci progesterolu, souvisí i s rostoucí dělohou, která tlačí na střeva a konečník ještě zhoršuje situaci. V období těhotenství je výběr laxativ omezen a zde se nabízí jako velmi dobrá náhrada právě Psyllium.

Užívání a dávkování

 • Psyllium můžete užívat v dávkách 5 – 10 gramů jednou denně spolu s jídlem nebo těsně před ním, nebo ve třech dávkách po 5 – 10 gramech, ale vždy s jídlem
 • zapijte vždy dostatečným množstvím vody a ideálně je během celého dne dodržovat pitný režim
 • jako prevence zácpy se doporučuje začít s dávkou 5 gramů 3x denně a zapít vždy sklenicí vody. Dávku lze postupně zvyšovat.

Je třeba mít na paměti, že v případě vlákniny vždy neplatí “čím více, tím lépe”. Většina odborných studií potvrzuje, že pozitivní účinky se nejlépe projeví při dávkování 3 – 20,4 gramů denně. V případě překročení tohoto množství hrozí zažívací potíže.

Vždy byste měli dodržovat pokyny pro dávkování uvedené na obalu vašeho přípravku.

Psyllium v kapslích

Zkušenosti s užíváním

V době internetu už neexistuje téma, jejíž by nebylo věnováno nějaké fórum nebo diskuse, kde si můžete získané informace ověřit z první ruky, tedy od lidí, kteří k danému tématu vědí přispět vlastními zkušenostmi. Psyllium patří také k hustě diskutovaným přípravkům na internetových fórech. Je poučné nahlédnout do těchto diskusí, ev. recenzí, protože vám někdy dají odpověď i na otázky, na které jste ještě možná nedostali odpověď. A recenze vám mohou pomoci v rozhodnutí “vyzkoušet nebo ne”. V tomto případě vám to zjednoduším a po prostudování diskusí k tomuto tématu vám níže přináším výběr nejčastějších otázek a odpovědí na téma Psyllium.

Nejčastější otázky a odpovědi

❓ V jaké formě je dostupná tato vláknina?

Psyllium si můžete zakoupit ve formě prášku – pod pojmem prášek si třeba představit obaly semene jitrocele indického. Existují však i tablety, resp. kapsle a drink, tedy nápoj – dostupný je momentálně jen na českém trhu. V tabletách je užívání příjemnější možná pro ty, kterým by mohla vadit chuť vlákniny.

❓ Může mít psyllium negativní účinky?

Při dodržení doporučeného dávkování Psyllium nemá žádné negativní účinky.

❓ Je Psyllium vhodné pro děti?

Děti by měly získávat vlákninu zejména ze stravy. Podávání psyllia dětem je pouze na doporučení lékaře.

❓ Je vhodné Psyllium při léčbě akné?

Ano, protože přípravek detoxikuje tělo přirozeným způsobem, jeho účinky jsou viditelné i ve zlepšení kvality pokožky, a to i aknózní.

❓ Co je to Psyllium Slim?

Je to další z přípravků s obsahem psyllia, ale s přídavkem glukomannanu (konjac mannan), který přispívá v rámci diety se sníženou energetickou hodnotou ke snížení tělesné hmotnosti, tedy hubnutí. (zdroj:  )

❓ Používá se Psyllium v kuchyni?

Ano, používá se v bezlepkovém stravování. Mimo jiné dodává hotovým jídlům nadýchaný tvar. Jelikož nemá chuť ani vůni, nezmění konečný výsledek. Peče se z něj chléb koláče, sušenky. Při pečení piškotového těsta nebo palačinek Vám nahradí vejce. Recepty najdete běžně na internetových stránkách.

⭐ Jaká je nabídka a cena přípravků s obsahem psyllia?

Na našem trhu existuje nepřeberné množství doplňků výživy s obsahem psyllia, v různých formách, baleních a od různých výrobců. Abychom zmínili alespoň některé, např. Dr.Popov, Dr.Max nebo Topnatur. Připravila jsem pro vás výběr několika přípravků. Z přehledné tabulky níže se dozvíte v první řadě jaká je jejich cena. Účinky jsou více – méně stejné, třeba se jen rozhodnout pro formu a kde koupit.

💡 TIP: Podívejte se také na naše velké srovnání nejznámějších prášků na hubnutí, do pozornosti dávám také populární ketodiétu Ketomix a skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.

Použité zdroje informácií:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..