Detoxikace organismu – co to je + 10 benefitů + 8 jednoduchých způsobů detoxikace + 4 top přírodní přípravky

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 1

Detoxikace organismu, nebo zkráceně detox, je přirozený, trvalý proces neutralizace a eliminace toxinů. Toxiny jsou látky, které mohou potenciálně poškodit tkáně v organismu. Jsou to odpadní produkty, které vznikají během normální aktivity buněk (např. Čpavek, kyselina mléčná a homocystein) a chemikálie, které se nacházejí v našem prostředí, potravinách a vodě. Játra, střeva, ledviny, plíce, kůže, krev a lymfatické systémy spolupracují na transformaci toxinů na méně škodlivé sloučeniny a vylučují je z těla. Pokud ve vás pojem “detoxikace organismu” evokuje 7 denní kúru se šťávami z ovoce a zeleniny, je načase přehodnotit vše, co jste si dosud o detoxikaci mysleli. Detox totiž nevyžaduje nějaké extrémně velké oběti pokud jde o stravování, protože naše tělo se toxinů zbavuje přirozeně. Chcete se dozvědět více? Přečtěte si můj článek věnovaný tomuto tématu a dozvíte se mimo jiné i to, jak detoxikovat tělo bez potřeby jakékoliv deprivace. Vždyť i doktor Bukovský doporučuje: “Důležité je, aby to nebyla manipulace se stravou. Udělejte si takovou kúru těla i duše”.

Jak funguje detoxikace organismu?

Čisticí diety, bylinky a postní programy se mohou zdát jako moderní trend v oblasti zdraví, ale tento klíč ke zdraví je znám již tisíciletí. Praktikována po staletí kulturami po celém světě – včetně ayurvédské a čínských medicínských systémů – detoxikace je o odpočinku, čištění a výživě těla. Odstraněním a eliminováním toxinů a pak příjmem zdravých výživných látek, detoxikace může pomoci ochránit vás před nemocemi a obnovit schopnost udržovat optimální zdraví. 

V zásadě, detoxikace organismu znamená očištění krve. Děje se to odstraněním nečistot z krve v játrech, kde jsou toxiny zpracovány na eliminaci. Tělo také odstraňuje odpadní látky přes ledviny, střeva, plíce, lymfatický systém a pokožku. Pokud jsou však tyto systémy ohroženy, nečistoty nejsou správně filtrovány a tělo je nepříznivě ovlivněny.

Detoxikační program může pomoci přirozenému procesu čištění těla a měl by zahrnovat:

 • odlehčení orgánů prostřednictvím půstu
 • stimulaci jater na vylučování toxinů z těla
 • podporu eliminace přes střeva, ledviny a pokožku
 • zlepšení cirkulace krve
 • dotankování těla zdravými živinami

 

Něco málo o toxinech

Toxin je jed produkovaný biologickými procesy. Nikotin nacházející se uvnitř tabákových listů je toxin; tak je i metabolický odpad produkovaný buňkami uvnitř lidského těla. Ale když mluvíme o “toxinech” týká se to i syntetických chemikálií.

Naše tělo dokáže akumulovat přírodní i člověkem vytvořené toxiny, když přijímá potravu, vodu a když dýchá. Tato kumulativní zátěž těla může vést k onemocněním a je spojována s hormonální nerovnováhou, narušením imunitní funkce a výživovými nedostatky. Příznaky zahrnují špatné trávení, slabou koncentraci, únavu, bolesti hlavy, nepříjemný dech, fádní pokožku a bolesti svalů. Látky znečišťující ovzduší, jako je ozon a oxid dusičitý , jsou spojeny také s řadou zdravotních problémů – od zánětu dýchacích cest po rakovinu. Znečišťující látky ve vodě zahrnují arsen, známý karcinogen a rtuť , Která je spojena s poruchami nervového systému. Dokonce ani organické ovoce a zelenina nejsou v bezpečí před toxiny, jako jsou E. coli a salmonely, které mohou způsobit akutní onemocnění.

Grilované jidlo - heterocyklicky amin

Grilované jídla – chutný zdroj nebezpečného toxinu heterocyklického aminu

 

Toxiny zahrnují pesticidy, antibiotika a hormony v potravinách, chemikálie z obalů potravin, čisticí prostředky pro domácnost, čistící prostředky, přísady do potravin, těžké kovy, znečištění, drogy i cigaretový kouř.

 

Jak funguje “zabudovaný” detoxikační systém našeho těla

Hlavním orgánem, který napomáhá procesu detoxikace, je játra. Vše, co vdechnete nebo spolknete se vstřebává do krevního oběhu a prochází přes játra, což je největší vnitřní orgán. Naše tělo je závislé na funkci jater , která reguluje, syntetizuje, ukládá a vylučuje mnoho důležitých bílkovin a živin a také čistí, transformuje a odstraňuje toxické nebo nepotřebné substance.

Množství detoxikačních produktů tvrdí, že “vyčistí” játra, ale u zdravých jedinců není játra je místem, kde se skladují toxiny. Dříve játra mění potenciálně škodlivé chemikálie na ve vodě rozpustné chemikálie, které se mohou vypotit nebo vyloučit z těla.

Játra - hnací motor detoxikace organismu

Játra – hnací motor detoxikace organismu

Játra obvykle dělá “vynikající práci” při detoxikaci našeho těla. Existuje však několik výjimek z tohoto pravidla. Lidé s určitými nemocemi jater – jako například virová hepatitida (Hep A, B nebo C) nebo alkoholem vyvolané onemocnění jater – nemají zdravou játra a toxické látky se mohou hromadit v jejich organismu. Některé látky, které mohou být toxické ve vysokých dávkách, jako je například vitamin A, železo a měď se také mohou v důsledku onemocnění hromadit v játrech nebo jiných orgánech. Neexistují však žádné vědecké důkazy o tom, že detoxikace nebo čištění jater pomáhají léčit onemocnění jater.

Někteří zastánci “pročištění” jater tvrdí, že produkty určené k čištění jater pomáhají játrech efektivněji odstraňovat toxiny. Neexistují přesvědčivé studie na podporu těchto tvrzení, ačkoliv některé studie podporují teorii, že určité potraviny a bylinné doplňky mohou podpořit zdraví jater.

 

Jak víme, že je čas na detoxikaci organismu?

Už jste někdy přemýšleli o detoxikaci, ale jste zaváhali, nevěděli jste, jaký způsob si vybrat nebo zda je to pro vás to pravé rozhodnutí?

Detoxikace organismu není o vyhladovělí nebo vynechání oblíbených večerů při dobrém jídle s rodinou a přáteli. Spíše se zaměřuje na eliminační stravování – jídelníček, který zbaví tělo běžných alergenů a potravin způsobujících záněty a přidání detoxikačních živin , které podporují funkce jater (hlavní detoxifikační orgán těla) a doplňků výživy, které likvidují škodlivé bakterie ve střevech a podporují zdravé trávení.

Takže, jak víme, že je čas na detoxikaci?

 • cítíte se letargický a máte pocit, že potřebujete dobít energii – pokud jste unavení, vyčerpaní a nemáte energii na to, abyste žili svůj každodenní život s pozitivní vibrací, může být na vině váš způsob stravování. Detoxikační prostředek vyčistí váš systém od jakýchkoli potravin, které vás obírají o energii (největší viníci jsou obvykle lepek, cukr, mléčné výrobky a kofein) a dodá vašemu trávicímu systému nový náboj.
 • máte nadváhu, cítíte se oteklý a nafouklý – pokud chcete hubnout způsobem, který vyživuje vaše tělo a dostane vás na správnou cestu dlouhodobé změny návyků, detoxikace organismu může být skvělou volbou. Vyřazením potravin, které jsou spouštěči přibírání a nalezením zdravých náhrad se nastavíte na cestu udržitelné ztráty hmotnosti.
 • cítíte, že máte zpomalené trávení – dobré zdraví začíná ve střevech, pokud trávení nefunguje, má to na vás vliv několika způsoby. Trpíte zácpou, nafouknutím, plynatostí a poruchami trávení.
 • máte podrážděnou pokožku – vaše pokožka je zrcadlem vnitřního stavu vašeho těla. Problémy s pokožkou jsou často důsledkem zánětu v těle, takže detoxikace je i zde na místě

💡 TIP: Pokud jste zjistili, že byste měli podstoupit detoxikační dietu, přečtěte si náš článek , ve kterém vám přinášíme i tip na jídelníček při detoxikaci.

 

Pro koho není detoxikace organismu vhodná

Pokud uvažujete o detoxikaci organismu, konzultujte se svým lékařem, abyste zvážili výhody a nevýhody a rozhodli, zda je to pro vás vhodné (může být škodlivá pro lidi s určitými chorobami, např. Diabetes). Pro těhotné a kojící ženy stejně jako děti detoxikace není vhodná.

Únava, potíže s trávením, kašel, bolest svalů a slabý spánek mohou být příznaky základního zdravotního stavu. Pokud máte přetrvávající příznaky, je důležité, aby se váš lékař ujistil, že příznaky nejsou způsobeny stavem, který vyžaduje lékařskou péči. Samovyšetření, oddálení nebo úplné zanedbání standardní péče může mít vážné důsledky.

 

Jak začít s detoxikací?

 • nejdříve odlehčete zatížení organismu toxiny. Eliminujte alkohol, kávu, cigarety, stravu bohatou na rafinované cukry a nasycené tuky , které působí jako toxiny
 • minimalizujte používání chemických čisticích prostředků pro domácnost a osobních produktů zdravotní péče (sprchové gely, šampony, deodoranty a zubní pasty) a nahraďte je přírodními alternativami
 • další překážkou dobrého zdraví je stres , který je spouštěčem uvolnění stresových hormonů do vašeho systému. Ačkoli tyto hormony mohou poskytnout i “nával adrenalinu”, abyste vyhráli závody nebo splnili termín, ve velkém množství však vytvářejí toxiny a zpomalují detoxikaci enzymů v játrech. Jóga, Qigong a meditace jsou jednoduché a účinné způsoby, jak zmírnit stres tím, že nastavíte své fyzické a duševní reakce na nezbytný stres, který život přináší

 

8 jednoduchých způsobů na detoxikaci organismu doma nebo recepty jak na to

 

1. Snižte příjem cukru

Doktor Bukovský tvrdí, že cukr je největší zabiják ve světě jídla

Doktor Bukovský tvrdí, že cukr je největší zabiják ve světě jídla

Začněte snížením množství cukru, který konzumujete. A to včetně medu, melasy a umělých sladidel. Čím více cukru jíte, tím více inzulínu žádáte od svého těla, namáháte slinivku a vyčerpáváte se. Cukry jsou jednoduché sacharidy, které se velmi rychle stráví a potom prudce zvyšují úroveň krevního cukru. V dlouhodobém horizontu si můžete přivolat chronickou únavu, diabetes, rozvinout rakovinu a nabalit se kily navíc.

 

2. Začněte den s vodou a citronem

Den byste měli začínat vodou a citrónem

Den byste měli začínat vodou a citrónem

Jakmile se probudíte, vypijte sklenici teplé vody s vytlačeným čerstvým citrónem. Vašemu tělu poskytne hydratační elektrolyty ve formě draslíku, a vápníku. V noci se tělo stará o své detoxikační procesy, proto je ráno tak důležité hydratovat a “doplnit palivo”. Citronová šťáva také pomáhá vaší játrech produkovat více enzymů, které p Omaha trávení a podněcují játra k vyčištění od toxinů. Vitamin C v citrónové šťávě, silný antioxidant , chrání před volnými radikály a posiluje imunitní systém.

 

3. “Přesuňte své tělo” – cvičte!

Pohyb podporuje cirkulaci krve a tím i odbourávání toxinů

Pohyb podporuje cirkulaci krve a tím i odbourávání toxinů

Pravidelné cvičení podporuje cirkulaci v krvi a lymfatickém systému. Tím se také podpoří trávení, snižuje napětí, lubrikuje klouby a posilujte své tělo. Cvičení je důležitou součástí jakéhokoliv programu detoxikace. Pohyb těla vytváří pro tělo podmínky dýchat, natahovat se a potit se. Vedle cvičení zvyšte příjem tekutin a ledviny tak dokáží efektivně filtrovat toxiny. Zvýšením příjmu vody, jakož i zvýšením tepu vašeho srdce a rychlosti dýchání, může vaše tělo účinněji vyplavovat nežádoucí toxiny, tuky a odpad.Je to prokázána skutečnost “Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají ve svých systémech mnohem méně toxinů”.

 

4. Pijte hodně čaje

Bylinné čaje jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů

Bylinné čaje jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů

Nejen, že jsou čaje plné antioxidantů a hydratují (zejména pokud jsou bylinkové), ale poskytnou i pocit sytosti. To znamená, že je méně pravděpodobné, že se budete přejídat. Mějte na paměti, že kofein v čaji je jiný než kofein v kávě – je šetrnější k vašemu organismu. Č iz pampelišky nebo bodláku podporuje činnost jater tím, že chrání proti poškozené buněk a stimuluje regeneraci jaterní tkáně. Studie v oblasti rakoviny naznačují, že bodlák může posílit buněčné stěny a tak zabrání vnikání toxinů , stimuluje enzymy, které toxiny neutralizují a blokuje volné radikály.

 

5. Detoxikujte stravou – jezte organicky

Ze svého jídelníčku v žádném případě nevynechejte zeleninu

Ze svého jídelníčku v žádném případě nevynechejte zeleninu

Překonfigurujte svůj jídelníček. Barevné odrůdy ovoce a zeleniny by měly být hlavním zaměřením vaší stravy spolu s celými zrny, fazolemi, luštěninami a malým množstvím ořechů a semen. Měli byste jíst syrové rostlinné potraviny, protože zpracované nemají živiny, které vaše tělo potřebuje. Například tmavozelená zelenina je plná mikroživin a má velmi nízký obsah kalorií. Snižte riziko chronických zánětů, které se spojují se srdečními onemocněními, cukrovkou a rakovinou tím, že si naplníte talíř potravinami bohatými na síru, jako je cibule, česnek a křižují zelenina včetně brokolice, kapusty a květáku. Tyto potraviny mají vysoký obsah antioxidantů, které podporují schopnost těla bojovat proti toxinům. recepty na vyčarování chutných jídel i ze zdravých surovin najdete na internetu iv magazínech.

 

6. Bojujte proti znečišťujícím látkám v životním prostředí

Znečištěné životní prostředí zabíjí víc, než cokoli jiného

Znečištěné životní prostředí zabíjí víc, než cokoli jiného

Nezapomeňte, že znečištění a alergeny jsou všude kolem vás. Dodnes nejkomplexnější zpráva o vlivu environmentálního znečištění na zdraví lidí podává svědectví o tom, že znečištěné ovzduší, kontaminovaná voda a další oblasti našeho životního prostředí zabíjejí ve světě více lidí než téměř všechno ostatní spolu- kouření, hlad, přírodní katastrofy, války, vraždy, AIDS , TBC a malárie. (zdroj)

 

7. Vypoťte se v sauně

Saunový detox považuje alternativní medicína za léčbu

Saunový detox považuje alternativní medicína za léčbu

Díky sedavému životnímu stylu a klimatizaci se většina lidí v moderním světě velmi ani nepotí. Výsledkem je, že póry kůže se ucpou od nevypotených toxinů. Takže jste neustále v “znečištěném životním prostředí” díky vaší pokožce, která může poškodit vaše orgány a systémy těla. Pocení podporované saunou může pomoci vašemu tělu z bavit se vytvořených odpadů a škodlivých toxinů. Věděli jste, že saunový detox se v alternativní medicíně považuje za léčbu? Jak svět přechází k přirozenějšímu a samoregulace způsobu léčby, detoxikace saunami získává stále více pozornosti.

 

8. Ciťte se dobře ve své kůži – exfoliujte!

Peeling zbaví vaši pokožku odumřelých buněk a obnoví cirkulaci

Peeling zbaví vaši pokožku odumřelých buněk a obnoví cirkulaci

Několikrát do týdne před koupáním nebo sprchou masírujte kůži jemným kartáčem nebo rukavicí z lufy. Suchý peeling má dvě hlavní výhody – pomáhá vaší pokožce zbavit se starých buněk a toxinů, uvolnit póry a umožnit pleti svobodně se nadechnout. Rovněž stimuluje cirkulaci pod vaší pokožkou, což pomáhá podporovat buněčnou obnovu a vitalitu. Pokud upřednostňujete klasický peeling, stejné účinky vám zaručí mořská sůl ve spojení s kvalitním za studena lisovaným olejem. Pokud vás sůl na pokožce štípe, můžete ji nahradit jemně mletou kávou.

 

10 benefitů detoxikace organismu

 • 1. Zvyšuje energii

Dává to smysl, protože během detoxu zastavíte příval věcí, které způsobily, že ho vůbec potřebujete. Eliminováním cukru, kofeinu, nasycených tuků a jejich nahrazením čerstvým ovocem a zeleninou získáváte přirozenou energetickou podporu. Důležité je dodržovat pitný režim , protože ten je rovněž zdrojem zvýšené energie.

 • 2. Pomáhá při hubnutí

Je příjemné vědět, že díky detoxikačnímu programu zhubnete v krátkodobém horizontu, ale zdravějším způsobem by bylo stanovit si dlouhodobé stravovací návyky a těch nezdravých se zbavit natrvalo.

 • 3. Silnější imunitní systém

Když detoxikujete tělo, vaše orgány začnou pracovat tak, jak by měly. To podpoří imunitní systém. Mnohé bylinky na detoxikaci organismu pomohou lymfatickému systému, který hraje významnou roli v udržování zdraví.

 • 4. Lepší kvalita pokožky

Díky detoxikaci můžete očekávat jasnější a hladší pleť, ústup akné , ačkoli v tomto případě se stav může nejprve zhoršit, když se toxiny začnou uvolňovat. Možná zjistíte, že se na vaší pokožce objeví vyrážka nebo fleky, ale toto je součástí procesu a znakem toho, že jste s detoxikací na správné cestě.

 • 5. Příjemný dech

Detoxikace organismu samozřejmě zahrnuje i tlusté střevo. Je svedla, že jedním z přispěvatelů k nepříjemnému dechu je nesprávně fungující tlusté střevo. Když se vyčistí a váš trávicí systém znovu začne fungovat, zjistíte, že váš dech se mění, zlepšuje. Uvědomte si, že během detoxikačního procesu se může váš dech nejprve zhoršit.

Přidaná hodnota detoxikace je pocit pohody

Přidaná hodnota detoxikace je pocit pohody

 • 6. Podporuje zdravé změny

Je těžké měnit dlouhodobé zvyky a detoxikační program je jedním ze způsobů, jak vrazit klín mezi staré a nové. Pokud jste závislí od sladkostí, kofeinu, smažených nebo grilovaných jídel, detoxikační program vám pomůže potlačit tuto žádostivost. Často, když se jen pokusíte přestat jíst, resp. pít tato jídla a nápoje, je to vždy jen krátkodobé a velmi rychle se vrátíte na vyjeté chodníčky. Ale pokud detoxikujete tělo a nahradíte tato jídla zdravějšími možnostmi, je větší pravděpodobnost, že se budete držet svých nových návyků.

 • 7. Jasná mysl

Dobrý detoxikační program bude během čištění věnovat určitou pozornost i stavu vaší mysli. Často se doporučuje meditace. Zkušenosti jsou takové, že se ztrácí pocit zastrenosti mysli. Dává to smysl, protože množství potravin plných cukru a tuků, které na nás každý den útočí, způsobí, že se cítíme letargický a že můžeme jen těžko ovlivňovat kvalitu našeho myšlení.

 • 8. Zdravější vlasy

Když vaše vlasy mohou růst neutiskovala vnitřními toxiny, rozdíl uvidíte a ucítíte. Vlasy získají lesk a jsou na dotek jemnější. Detox však nestačí k zastavení mužské plešatosti.

 • 9. Anti-aging účinky

Konstantní bariéra toxinů, se kterými se tělo musí vyrovnat, přispívá k procesu stárnutí. Snížením množství škodlivých látek způsobených volnými radikály zpozornět nejen krátkodobé projevy, ale i dlouhodobé přínosy v delším a kvalitnějším životě. Po dokončení detoxikačního programu je velmi důležité, abyste nevrátili zpět k životnímu stylu, který způsoboval toxicitu. Přechod k zdravému stravování a aktivnímu způsobu života je skvělý způsob, jak se cítit dobře každou chvíli svého života.

 • 10. Pocit pohody

Když detoxikujete, cítíte se dobře a když se cítíte dobře, dějí se dobré věci. Zlepší se všechny oblasti života, spatříte, že se vám upravily vztahy, zvýšila produktivita práce a máte obnovenou chuť do života.

 

Má detoxikace organismu nežádoucí účinky?

Vedlejší účinky závisí na programu detoxikace a délky jejího trvání. Zahrnují následující projevy:

 • můžete se cítit hladový a slabý, bez energie
 • nízká hladina cukru v krvi – závratě
 • jedním z nejčastějších vedlejších účinků je bolest hlavy během prvních dní od začátku detoxikace, která je často důsledkem odnětí kofeinu
 • průjem, která může vést k dehydrataci a ztrátě elektrolytu
 • zácpa – pokud konzumujete nadměrné množství vlákniny bez zvýšení příjmu tekutin
 • pokud detoxikace organismu trvá déle, může to mít za následek nízkou tělesnou hmotnost a nedostatek živin, zejména bílkovin a vápníku

 

4 kvalitní přírodní přípravky na detoxikaci organismu

Nejlepší detoxikace organismu je taková, která vyhovuje vám. Zda to bude přírodní detoxikace, s javorovým sirupem, aloe vera, slanou vodou, nebo se spolehnete na domácí recepty , je to na vás. Může být sezónní – jarní nebo podzimní. Pro kteroukoliv se rozhodnete, důležité je, že jste připraveni udělat něco pro své zdraví. Doplňky výživy určené k detoxikaci organismu vám v této snaze pomohou. Jde o 100% přírodní produkty, jejichž účinky jsou osvědčené staletími. Přehled některých z nich vám níže v přehledné tabulce přináším spolu s cenami.

Ať se líbí tady jsou:

💡 TIP: Přečtěte si recenzi doplňku výživy, který je považován za jeden z nejlepších – Blendea Supergreens.

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

Dobrý den,
Váš článek se mi líbí, je obsahově dobře napsaný a zajímavý, ale prosím o provedení korektur před publikováním článku. Čeština tady dostala dost “nafrak”, hlavně slovo “játra” by bylo dobré použít správně a správně ho skloňovat. Mrzí mě, když čtu zajímavé články z webu, který vypadá dobře, a pak zjistím, že si autor nedal žádnou práci s tím, aby publikoval článek bez zbytečných jazykových chyb. Ubírá to i na věrohodnosti obsahu.
Přeji Vám krásný den
Martina Nimrichterová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..