Mnoho žen už objevilo účinky pupalkového oleje na ženské potíže, jako jsou cysty, myomy, premenstruační syndrom, bolestivá menstruace či menopauza. Pupalkový olej je často využíván zejména kvůli jeho účinkem na zlepšení stavu pokožky při různých kožních problémech. Mezi ně patří akné, ekzém, psoriáza a dermatitida. Za jeho pozitivní účinky na pokožku mohou mimo jiné našemu tělu blízké a vzácné esenciální kyseliny, zejména kyselina gama-linolenová (GLA). Nedostatek těchto mastných kyselin se právě projevuje mimo jiné i různými kožními problémy. Pupalkový olej pomáhá zmírňovat nepříjemné pocity jako svědění či pálení pokožky, proto je opravdu vhodným doplňkem při léčbě takových kožních onemocnění.
Co je to pupalkový olej
Pupalkový olej je vždy lisovaný za studena ze semen pupalky a tedy jednodruhový. Získává se lisováním semen z Pupalky dvouleté s latinským názvem Oenothera biennis.
Botanické okénko
Pupalka dvouletá je rostlina (Oenothera biennis), která za příznivých podmínek může vyrůst až do výšky 2 m. Její květy jsou velké, voňavé a žluté barvy. Paradoxně rozkvétají v zamračených dnech nebo večer kolem 18 hodiny, opylují je noční motýli a zhruba po 24 hodinách se zase zavírají.
Pochází pravděpodobně z Dálného východu, odkud se rozšířila i do Evropy a Ameriky.
Složení a obsah látek
Olej z pupalky obsahuje 72% kyseliny linolové a 9% kyseliny gama linolenové. Takto se pupalka pokládá za nejbohatší zdroj více nenasycených esenciálních mastných kyselin (biologicky aktivního vitaminu F).
Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme v pupalkovém oleji:
- gama-linolenová kyselina z omega-6 nenasycených mastných kyselin
- vitamíny skupiny B
- vápník
- hořčík
Na co můžeme použít pupalkový olej?
Věděli jste, že tento olej s obsahem mega-6 nenasycených mastných kyselin zmírňuje příznaky ekzému, jako je svědění, zarudnutí, olupování, vznik puchýřků a hnisajících prasklin. Nejnověji se tento zázrak doporučuje i při léčbě akné a psoriázy.
Vnitřní použití pupalkového oleje:
- ve studené kuchyni na dochucení salátů, zálivek a již hotových pokrmů kuchyně
- není vhodný na tepelné zpracování
Venkovní použití pupalkového oleje:
- jako pleťový olej
- jako antimykotikum
- jako zábal či masku na vlasy
- na masáž a maštění v kombinaci s krémem
Konzumováním pupalkového oleje získáte vynikající podpůrný prostředek při léčbě zánětlivých a alergických onemocnění kůže, akné.
Účinky pupalkového oleje
Kromě podpůrných účinků pupalkového oleje na pleť, pomáhá také pro ženských potížích jako je premenstruační syndrom (pomáhá bojovat proti bolesti prsou), bolestivá menstruace či klimakterium.
Jaké má pupalkový olej další účinky?
- posiluje imunitní systém
- podporuje nastolení hormonální rovnováhy
- snižuje vysokou hladinu cholesterolu
- upravuje krevní tlak
- podporuje psychickou vyrovnanost
- eliminuje příznaky premenstruačního syndromu
- zmenšuje nepříjemné bolesti kloubů
- snižuje intenzitu otoků
- hodí se k léčbě akné a psoriázy
- bojuje proti tmavým kruhům pod očima, stařeckým skvrnám, vráskám a suché pokožce
- účinně pomáhá při roztroušené skleróze
- eliminuje výpadky paměti při Alzheimerově chorobě
Panenský olej z pupalky můžete využít i při onemocněních štítné žlázy a dokonce zlepšuje ženské libido. Zvyšuje odolnost vůči stresu a působí blahodárně na naše nehty a vlasy a zabraňuje jejich vypadávání.
Věděli jste, že…
Panenský olej z pupalky dvouleté je podpůrným prostředkem krevního oběhu. Z tohoto důvodu je schopen podpořit průtok krve do penisu, a tím odstranit jednu z primárních příčin mužské impotence . Odborníci v tomto případě doporučují užívání pupalkového oleje spolu s vitamínem C a ginko bilobou.
Nejčastější otázky
Pupalkový olej má mnoho léčivých účinků. My ženy asi nejvíce oceníme jeho blahodárné účinky při menstruačních potížích, při premenstruačním syndromu či v období klimakteria. No říká se, že pomáhá i na cysty. Účinkuje tedy i proti nim? Je možné ho užívat i v těhotenství, kdy ovlivňuje hormonální rovnováhu?
❓ Jsou potvrzeny účinky pupalkového oleje na cysty a myomy?
Cysty vznikají nedostatečnou funkcí lymfatického systému. Tendenci k tvorbě cyst mají ženy užívající hormonální antikoncepci či hormony štítné žlázy. Stav zhoršuje konzumace mléčných výrobků a sladkostí, protože zvyšují překyselení těla. Z tohoto pohledu je zásadní provádět pravidelné očisty lymfy a sleziny, a snažit se vyřadit ze stravy chemické a nestravitelné látky. Neméně důležité je dbát na kvalitní pitný režim.
Hormonální nerovnováha, která má za následek růst cyst, umí být však regulována. Zde již můžeme hovořit o účincích pupalkového oleje, který dokáže ustálit tuto nerovnováhu.
❓ Je pupalkový olej ideální pro těhotné ženy a děti?
Obecně se ženám v těhotenství pupalkový olej nedoporučuje , ačkoli někteří lékaři jeho užívání budoucím maminkám nezakazují. Každopádně první tři měsíce nejsou vhodné pro jakékoli experimenty a v dalších fázích se účinky pupalkového oleje s těhotenstvím spíše vylučují.Naopak je to před termínem porodu, kdy může pupalkový olej ženám pomoci v přípravách na hladký průběh porodu či ho urychlit.
Věděli jste, že…
Použití pupalkového oleje se však doporučuje cca 3 týdny před termínem porodu. Je účinný při uvolňování porodních cest a připravuje ženské tělo na porod. Pupalkový olej je také známý jako přírodní prostředek, který může pomoci vyvolat porod, je tedy vhodný pro ženy, které přenášejí.
❓ Jaké má pupalkový olej účinky na pleť a na vlasy?
Čistě přírodní pupalkový olej má i významné zklidňující a regenerační schopnosti při venkovním použití. Pomáhá lidem se suchou pokožkou, ale je ideální i pro citlivou či poškozenou pokožku. Jelikož obsahuje nenasycenou mastnou kyselinu gama-linolenovou, výrazně pomáhá při popálené pokožce, ale i při různých kožních poraněních.
Kromě zásluh na zdraví pokožky lze pupalkový olej připsat i další, které jsou spojeny s krásou. Bojuje totiž i proti tmavým kruhům pod očima, stařeckým skvrnám, vráskám a suché pokožce.
Navíc kromě pokožky celého těla je perfektní i při péči o pokožku hlavy. Pokud máte suchou pokožku hlavy a tvoří se Vám na ní lupy, stačí si hlavu masírovat pupalkovým olejem. Ten udrží pokožku hlavy dobře vyživenou a jemnou. Často se využívá i při vypadávání vlasů.
💡 Tip proti vypadávání vlasů
Chcete-li tento nežádoucí proces zastavit, vlasy si masírujte pupalkovým olejem. Můžete ho pod ručníkem nechat působit i celou noc. Pokud navíc smícháte pupalkový a ricinový olej a masírujete si pokožku hlavy, podporujete opětovný růst vlasů.
Výhodné balení (+ ceny a kde ho koupit)
Pupalkový olej dnes získáte nejen ve specializovaných prodejnách ze zdravou výživou, ale i v lékárnách. Cenově jsou lékárny určitě dražší. Pokud však chcete získat co nejlepší cenu při zachování kvality, doporučuji vyzkoušet nákup u ověřených prodejců na internetu. Je to pohodlné, nemusíte ani z domu vyjít. Stačí si požadovaný přípravek vybrat, zaplatit buď převodem nebo si vybrat dobírku s platbou při převzetí. Kromě garance kvality a spolehlivosti tak získáte přípravek v dobré ceně. Větší balení se samozřejmě vyplatí více. Pokud však chcete pupalkový olej jen vyzkoušet, pořiďte si ho v menším balení.
Kvalitní pupalkový olej doporučuji zakoupit pouze u ověřených prodejců nebo v lékárně. Nejvýhodněji nakoupíte online na internetu. Já také preferuji koupi v online prodejnách, které už mám ověřené.
Pupalkový olej má všestranné využití. Za studena lisovaný olej ho víte využít do salátů, polévek a kaší. Není však vhodný pro tepelnou úpravu.
Vnitřní užívání
- prevence: za doporučenou denní dávku se považuje množství jedné čajové lžičky ráno i večer po jídle
- v procesu léčby: 2 polévkové lžíce k jídlu
- užívání pupalkového oleje – děti: mohou užívat pupalkový olej pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem a to poloviční dávku jako užívají preventivně dospělí, a tedy maximálně 1 čajová lžička denně
- pupalkový olej patří do studené kuchyně na dochucení jídla
- není vhodný k ohřívání, či přímé smažení
Vnější užívání
Pupalkový olej nejčastěji najdete převážně s určením pro vnější použití. Zklidňuje pokožku, stačí se jím jemně potřít, nebo ho přidejte do krému a ten naneste na kůži. Taktéž je vhodný na masáž. Denně ho kombinujte s vnitřním užíváním, pokud výrobce neuvádí jinak. Takto posílíte účinky nejen zvenčí ale i zevnitř.
Skladování
Měl by se nacházet při na tmavém a chladném místě. Skladujte v suchu při teplotě 5-25 °C a chraňte před přímým slunečním světlem.
Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr
K pupalkovému oleji jsem se dostal, když jsem pro přítelkyni nenašel dostupný ricinový olej. Hledal jsem přípravek, který obsahuje širokou škálu vitamínů a hlavně dobrý poměr omega mastných kyselin. Zařadil bych ho mezi další kvalitní oleje jako makový a arganový či dýňový. Partnerka ho používá preventivně na vlasovou pokožu proti lupům. Funguje skvěle. Také je velmi chutný jako přísada do salátových zálivek. Funguje také jako prevence vůči běžným onemocněním. Zvykla si z něj dělat i vlasové zábaly a potvrzuji účinky. Vlasy jsou lesklejší a pevnější už na pohled, lupy se ztratily.
Hledal jsem taky přípravek z pupalkového oleje v tobolkách. Po pár dnech hledání téhle alternativy jsem našel přípravek, a dokonce z ověřeného eshopu. Ve formě kapslí z obchůdku Hanojushop. Cena je sice vyšší, ale složení je maximálně kvalitní.
Na závěr bych to shrnul. Pupalkový olej je všestranný pomocník do studené kuchyně, i jako prevence a také jako pomoc při léčbě. Obsahuje omega mastné kyseliny, které mají výborné regenerační, zvláčňující, zklidňující, protizánětlivé a promašťující schopnosti a také posilují odolnost pokožky. Pomáhá při vysokém tlaku, ženských problémech, šítné žlázy a s nimi spojené hormonální nerovnováze.
Použité zdroje informací:
- Omlazení.cz– zkušenosti s používáním pupalkového oleje
TIP: Podívejte se také na naše velké srovnání nejznámějších prášků na hubnutí, do pozornosti dávám také populární ketodiétu Ketomix a skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.
Hodnocení autora
- oblíbenost
- dostupnost
Pouze několik úvodních vět
Pupalkový olej je všestranný pomocník nejen do studené kuchyně. Uvítají ho diabetici, i ti, co mají problémy s klouby, depresí nebo ženskými problémy. Účinně pomáhá při astmatu, při infekcích a zánětech, projevech aterosklerózy.
Článek je zařazený do kategorie: Klouby, Kožní onemocnění, Krevní tlak, Menopauza, Oslabená imunita, Spalování tuků, Téma, Vypadávání vlasů, Záněty
Mohlo by vás zajímat
- Kloubus - recenze kvalitního doplňku na klouby. Verdikt? Na kloubní výživě se nešetří...
- Zerex Arthrex - pilulky na podporu zdravých kloubů a kosti (podrobná recenze)
- MSM prášek - kloubní výživa, která navíc zjemňuje jizvy, zlepšuje imunitu a pomáhá při alergiích
- Alavis Maxima Triple Blend - recenze na oblíbený kolagen pro lidi + ROZHOVOR
- Která je nejlepší kloubní výživa - velké srovnání 10 dostupných přípravků
- FlexiMed pro zdravé klouby - kompletní recenze
- Jak vypadá dieta při dně, seznam vhodných a nevhodných jídel + TIP na jídelníček a 3 recepty
- Schindeleho minerály - pro regeneraci celého organismu, zmírnění bolestí, zánětů a poruch paměti a koncentrace (recenze)
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Pangamin - osvědčený přírodní zdroj téměř všech vitamínů skupiny B + tipy na přípravky za nejlepší ceny