Červená čočka – chrání vaše srdce i mozek, podpoří imunitní systém a pomáhá s hubnutím

Georgina Babinová Téma
7. července 2021 0

Červená čočka je součástí lidské stravy již od dávných dob. Je členem rodiny, do které patří i hrášek a fazole. Rychle se připravuje – nevyžaduje žádné namáčení – a je opravdu ne drahým zdrojem bílkovin s nízkým obsahem tuku, vitamínů, minerálů a vlákniny. Červená čočka je loupaná, při vaření se stává extrémně měkkou a běžně se používá v curry, polévkách a tradiční indické kuchyni.

Dnes vám představím nejen recepty, které z této luštěniny vykouzlí lahodné a zdravé potěšení pro naše smysly, ale řekneme si také o zdravotních benefitech této, možná trochu méně známé suroviny, která by rozhodně měla mít místo v naší kuchyni.

Kvalitní BIO červená čočka

 

Co je červená čočka

Je to jídla luštěnina. Ve skutečnosti jde o semena, které rostou v luscích na huňatých ročních rostlinách, přibližně 40 cm vysokých. Obvykle dvě semena v každém lusku. Červená čočka se většinou prodává dělená, přičemž slupky jsou odstraněny, ale k dispozici je také celá se slupkou – tato se déle vaří, ale obsahuje více vlákniny. Dobrou zprávou je, že červená čočka je široce dostupná, což znamená, že ji můžete dostat kdekoli, byť v supermarketech! Pokud však dáte přednost organické nebo biodynamické čočce (vždy vysoce doporučeno), spolehněte se na nabídku našich internetových prodejen. Cena této luštěniny je v každém případě velmi přátelská.

 

Trocha historie

Přepokládá se, že čočka pochází ze střední Asie, kde ji konzumovali už v pravěku. Je jednou z prvních potravin, které byly kdy kultivované. Semena čočky z období 8000 let dozadu byly objeveny v archeologických lokalitách na Středním východě. Čočka se vzpomíná v bibli jako zboží, se kterým Jacob obchodoval s Esau za své právo prvorozeného a jako součást chleba, který se jedl během babylonského zotročení židovského národa.

Jacob koupil právo prvorozenství od svého staršího bratra za misku čočkové polévky

Jacob koupil právo prvorozenství od svého staršího bratra za misku čočkové polévky

V průběhu tisíciletí se tradičně jídla s ječmenem a pšenicí, dvěma poživatinami, které pocházejí z téhož Regio a rozšířily se po celé Africe a Evropě během migrace a průzkumných cest jednotlivých kmenů. Před 1. stoletím našeho letopočtu se čočka dostala do Indie, země jejíž tradiční kuchyně je dodnes známá svým pikantním čočková jídlem zvaným dal. V mnoha katolických zemích se čočka dlouho používala jako základní potravina během půstu.

 

Nutriční hodnoty a složky červené čočky

  • Téměř žádné tuky

Jeden šálek vařené červené čočky obsahuje 230 kalorií. Celkový obsah tuku je jen asi 7 kalorií. Z tohoto množství je 0,1 gram nasycených tuků, méně než 1 procento doporučeného limitu pro zdravých dospělých. Kromě tuků, červená čočka neobsahuje ani cholesterol.

  • Vynikající zdroj vlákniny

Téměř 70 procent celkového obsahu kalorií červené čočky je tvořeného uhlohydráty. Každá 1 šálek vařené červené čočky obsahuje přibližně 40 gramů sacharidů, 15 gramů vlákniny a tedy 44 procent doporučeného denního příjmu vlákniny pro muže a 53 procent denní potřeby žen. Strava bohatá na vlákninu může snížit riziko mozkové příhody, hypertenze, srdečních chorob, cukrovky a poruch trávení. Červená čočka obsahuje i malé množství ckukru: 3,6 gr na šálek.

  • Vysoký obsah bílkovin

Čočka obsahuje více bílkovin než většina ostatních druhů fazolí a luštěnin, včetně černé, bílé a pinto bobů. Jeden šálek obsahuje 17,8 gramů bílkovin, což představuje téměř 32 procent denní potřeby mužů a 38 procent denní potřeby žen.

  •  Vitamíny skupiny B

Červená čočka je vynikajícím zdrojem vitamínů B, včetně vitamínu B-6, thiaminu a kyseliny pantothenové. Má obzvláště vysoký obsah folátu – také známý jako vitamín B-9 – s 358 mikrogramy v každém šálku. Dospělí mají přijmout denně 400 mikrogramů folátu a konzumace 1 šálku červené čočky splňuje téměř 90 procent tohoto požadavku. Naše tělo potřebuje adekvátní množství folátu na syntetické červených krvinek a DNA a na podporu energetického metabolismu.

  • Významný zdroj železa

1 šálek vařené červené čočky obsahuje 6,6 miligramu želez a. Doporučená denní dávka pro muže je 8 miligramů, čili šálek čočky poskytne 82 procent. Doporučená denní dávka pro ženy je 18 miligramů, 1 šálek tak poskytne 37 procent denní potřeby. Množství železa, které absorbujete ze čočky můžete zvýšit její konzumací se živočišnými bílkovinami nebo potravou bohatou na vitamín C. Zkuste kombinovat červenou čočku s rybami nebo drůbežím masem a zdrojem vitaminu C jako jsou rajčata.

  • Minerály a antioxidanty

Minerály, jako je vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, mangan, měď a selen, se v červené čočce nacházejí v hojném množství. Kromě všech těchto živin obsahuje i významné množství antioxidantů, např. antokyaninového zabarvení, které pomáhají při ničení volných radikálů.

 

Účinky červené čočky na naše zdraví

Tyto malé červeně zbarvené „lentilky“ zvýší zásobování těla energií, tím že vám poskytnou pomalé spalování uhlohydrátů a také doplnění zásob železa. Další výhody červené čočky jsou antioxidační vlastnosti, které z ní činí anti-aging potravinu, vysoký obsah vlákniny je užitečný při hubnutí a cukrovce, je schopna pomoci trávení, regulovat cholesterol v těle, zvýšit imunitu, snížit riziko rakoviny a zánětlivých onemocnění a působí příznivě na pokožku, oči a kosti. Ze všech druhů čočka je červená čočka známá také jako Masoor dal, nejhodnotnějším a nejsladším typem.

Nabalené bílkovinami, vlákninou, železem, folátem a dalšími důležitými živinami, červená čočka je nutričním skladem, který vám nabízí benefitů podporujících zdraví a dlouhověkost.

Štíhlá postava zdravá pleť - benefity červené čočky

Štíhlá postava a zdravá pleť – to jsou také benefity červené čočky

 

11 zdravotních benefitů červené čočky

  • 1. Významná anti-aging potravina

Červené čočka je nejen chutná a všestranná, ale jsou také bohatá na vlastnosti zpomalující stárnutí. Je bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a dalších živin, které podporují zdraví a stimulují tělo, aby fungovalo na maximum. Vysoké množství antioxidantů ničí volné radikály a minimalizuje poškození buněk. Zařazení červené čočky do vaší stravě alespoň 2 nebo 3 krát týdně vás může udržet zdravými a mladými.

  • 2. Masoor dal vám pomůže zhubnout

Masoor dal je ideálním doplňkem vaší diety, protože má nízký obsah tuku a obsahuje vysoké množství vlákniny. Vláknina je důležitá pro hubnutí a to hned ze dvou důvodů. Naplňuje žaludek, zabraňuje pocitu hladu po jídle a také zpomaluje vstup sacharidů do krevního oběhu, čímž zabraňuje vzniku sinusoid v krevním cukru, které narušují efektivní využití energie. Když se jídlo v těle zpracuje tak, jak má, žádá se vám méně, přejídání je málo pravděpodobné a udržování normální hmotnosti je jednodušší.

Glykemický index nebo míra dopadu této potraviny na hladinu cukru v krvi je nízká. Studie vědců z University of Toronto v roce 1988 zjistila, že účastníci, kteří jedli červenou čočku na večeři, využili glukózu na snídani následující den efektivnější ve srovnání s těmi, kteří jedli potraviny s vysokým glyklemickým indexem. Konzumace nízko-glykemických potravin vede k domino efektu, který zvyšuje energetickou účinnost během následujících jídel. V průběhu času vám potraviny jako je červená čočka pomohou vyvážit vaši energii a vaše stravovací návyky.

  • 3. Malý zázrak pro pokožku

Pokud jde o krásu vaší pokožky, červená čočka dookáže dělat zázraky. Pomáhá dosáhnout čistou pokožku. Aplikace masky na obličej z červené čočky zanechá pokožku mladistvou, pružnou a zářivou. Maska z červené čočky je velmi efektivní při stahování pórů pokožky a při jejím exfoliovaných. To napomáhá nejen čištění, ale i udržení hladké a jemné pokožky obličeje. Masoor dal také snižuje nadbytečný maz, čímž zabraňuje vzniku akné. Zvyšuje pružnost pokožky a snižuje vzhled jemných vrásek a tmavých skvrn.

  • 4. Chrání vaše srdce

Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak jsou dva hlavní faktory, které hrají roli při zvyšování rizika srdečních onemocnění. Vysoké množství vlákniny v červené čočce pomáhá při snižování hladiny cholesterolu, zatímco draslík pomáhá při snižování vysokého krevního tlaku. Studie ukázaly, že strava bohatá na čočku může také pomoci zlepšit průtok krve a předcházet tak chorobám srdce. Vysoké hladiny aminokyselin homocysteinu v krevním řečišti mohou poškodit stěny tepen což vede ke zvýšenému riziku srdečních problémů. Zjistilo se, že hladiny homocysteinu se zvyšují s nízkými hladinami folátu v těle. Při konzumaci červené čočky získá vaše tělo dostatečné množství kyseliny listové, což pomáhá při snižování hladin homocysteinu.Masoor dal také poskytuje důležité minerály jako hořčík, který pomáhá při podpoře zdraví vašeho srdce.

Červená čočka chrání i zdraví vašeho srdce

Červená čočka chrání i zdraví vašeho srdce

  • 5. Ideální při diabetes

Zjistilo se, že konzumace potravin s nízkými hodnotami glykemického indexu je velmi účinná při řízení hladin cukru v krvi. Červená čočka má nízký glykemický index, což z ní činí ideální potravinu pro lidi s cukrovkou. Je bohatá na vlákninu, která není strávena, a proto nezpůsobuje náhlé zvýšení hladiny glukózy v krvi. Pacienti s cukrovkou by měli zařadit červenou čočku do jídelníčku vícekrát týdně. Musí však dbát na kontrolu dávky, kterou konzumují, aby mohli efektivně řídit hladinu cukru v krvi. Jelikož červená čočka patří do kategorie uhlohydrátů, konzumace příliš velkého množství může způsobit změny hladin glukózy v krvi.

  • 6. Podporuje zdravé trávení

Vysoké množství vlákniny v červené čočce podporuje trávení a také detoxikuje tělo eliminováním toxických odpadů z vašeho systému. Zatímco rozpustná vláknina v červené čočce pomáhá při likvidováni cholesterolu, nerozpustná vláknina pomáhá regulovat střevní pohyby a při prevenci zácpy a jiných trávicích poruch, jako je divertikulóza a syndrom dráždivého tračníku.

  • 7. Snižuje riziko rakoviny

Čočka jako taková, včetně červené je spojena se snížením rizika rakoviny. Podle vědců, protirakovinné vlastnosti masoor dal lze přičíst přítomnosti vysokých množství folátu a vlákniny Další důležité složky čočky, které mají protirakovinné účinky, zahrnují selen, zinek a antioxidanty. Pravidelná konzumace červené čočky může pomoci při prevenci různých druhů rakoviny, jako je rakovina střev, prsu, tlustého střeva a plic.

červená čočka = dobře fungující trávení

Pravidelná konzumace červené čočky = dobře fungující trávení

  • 8. Posiluje imunitní systém

Červená čočka je vynikajícím zdrojem železa, zinku a vitaminu B6, které se spojují s dobře fungujícím imunitním systémem. Tyto živiny pomáhají při zvyšování počtu bílých krvinek, což pomáhá při ochraně vašeho těla před napadením choroboplodných zárodky a patogeny. Obsahuje také fytonutrienty nazývané isoflavony, které mají silné antioxidační vlastnosti a pomáhají při posilování naší imunity.

  • 9. Zmírní zánět

Červená čočka je bohatá na vlákninu, folát, vitaminy B a bílkoviny, které pomáhají zmírnit záněty. Studie ukazují, že začlenění červené čočky jako součásti stravy může pomoci při snižování zánětu a při prevenci mnoha onemocnění spojených se záněty, včetně srdečních onemocnění a rakoviny.

  • 10. Chrání zdraví vašich očí

Některé vitamíny a minerály jako vitamin A, vitamin C, vitamin E, měď a zinek hrají důležitou roli při udržování zdraví vašich očí. Červená čočka je dobrým zdrojem všech těchto živin a tak její zařazení do vašeho jídelníčku může udržet vaše oči zdravé a také působit jako prevence onemocnění očí, jako je katarakta a makulární degenerace.

  • 11. Podporuje správné fungování nervového systému

Dlouho se předpokládalo, že mikroživiny, jako jsou vitamíny a minerály, nemají vliv na fungování mozku. Další výzkum však naznačil, že pro správné fungování mozku jsou vitamíny a minerály stejně důležité. Podle výzkumu, který provedlJ.M. Bourre na oddělení neurofarmakoterapie v nemocnici Fernand Widal v Paříži, vitamíny a minerály nacházející se v čočce podporují optimální fungování mozku.

 

Vedlejší účinky červené čočky

Přestože čočka je prospěšná pro naše zdraví a je nejlepší alternativou masa, drůbeže i ryb, může mít i vedlejší účinky:

  • riziko ledvinových kamenů: výzkum, který provedli Massey a kolektiv na oddělení potravinové vědy a lidské výživy na Státní univerzitě ve Washingtonu ukázal, že čočka, podobně jako sójové boby, sójové potraviny, arašídové máslo a fazole obsahuje vysoké koncentrace oxalátových sloučenin. Tyto oxalátové sloučeniny jsou zodpovědné za tvorbu ledvinových kamenů. Proto jednotlivci, kteří mají ledvinové kameny, by měly luštěninám a čočce vyhnout
  • riziko onemocnění ledvin: spotřeba vysokých hladin bílkovin má i další vedlejší účinky. Průměrné množství proteinu potřebné pro naše tělo je 0,8 gramů na kilogram tělesné hmotnosti. Nadměrná spotřeba bílkovin může tlačit na ledviny vypláchnout nadbytečné bílkoviny z těla. Z dlouhodobého hlediska může tento proces eliminování poškodit celkovou funkci ledvin.
  • plynatost kvůli fermentaci: po vstupu do trávicího systému začne čočka kvasit a následně uvolňovat plyn. Tyto plyny mohou způsobit nepříjemné problémy, a proto by se mělo vyhnout příliš velké spotřebě čočky, pokud vám jen nevadí, že budete trochu „plynatý“!

 

Recepty i pro gurmány

Červená čočka součást indické kuchyně

Červená čočka je nedílnou součástí indické kuchyně

Červená čočka je skvělá na přípravu rychlých, jednoduchých jídel protože ji nemusíte před přípravou namočit. (ačkoli, když tak uděláte bude hotová ještě rychleji). Čočková polévka a prívarok, ať už na kyselo nebo „červeně“, je klasika, kterou z červené čočky připravíte stejně jako z kteréhokoliv druhu čočky. Červená čočka se běžně iv evropských domácnostech připravuje na indický způsob, na způsob kari, nebo se podává jako příloha nebo salát. Proto si dnes představíme, pro tureckou kuchyni sice tradiční, ale pro nás neznámý recept na „karbanátky“ z červené čočky.

 

Recept Mercimek Köftesi

Mercimek Köftesi - tradiční pokrm turecké kuchyně - recept

Mercimek Köftesi – tradiční pokrm turecké kuchyně

Ingredience: 2 šálky červené čočky, 1 šálek jemného bulguru, ½ šálku olivového oleje, 1 středně velká jemně nasekaná cibule, 1 lžička rajčatové pasty, 2 polévkové lžíce Biber Salcasi, pasta z turecké červené papriky (ne harissa) nebo směs pečených horkých a sladkých červených paprik, 1 čajová lžička kmínu, ½ lžičky mleté ​​červené papriky (volitelné), ½ šálku jemně nasekaných mladých cibulek, 1 šálek nakrájené čerstvé petrželky, Romaine nebo jiný salát s malými listy, sůl a pepř

Příprava:

  • Krok 1. 

V malém hrnci smíchejte čočku, 1/2 lžičku soli a 4 šálky vody. Přiveďte k varu a potom odkryté při nízké teplotě nechte mírně bublat za občasného míchání, dokud čočka není měkká a absorbuje většinu vody – asi 10 minut. Směs míchejte a odstavte z varné desky. Bulgur zalijte horkou vodou a nechte odpočívat, dokud není úplně měkký – 15 až 20 minut.

  • Krok 2.

V malé pánvi při nízké teplotě ohřejte olej a přidejte cibuli, opékejte dokud změkne – asi 3 minuty. Přidejte rajčatovou a paprikovou pastu a dobře promíchejte. Odstavte a nechte vychladnout. Přidejte kmín, mletou červenou papriku a pepř. Ochuťte solí podle chuti.

  • Krok 3.

Přidejte cibulovou směs do směsi čočky a bulguru a smíchejte. Přidejte mladou cibulku a petržel, jemně promíchejte. Vyložte mísu nebo jednotlivé servírovací talíře listy salátu. S navlhčenými rukama vytvořte ze čočková směsi kuličky o rozměru ořechu, které umístěného na listy salátu. Podávejte ihned, nebo lehce zakryjte a uchovejte v chladu asi hodinu. Toto klasické jídlo je vhodné i pro děti.

Nejedna diskuse o vaření řeší kombinaci červené čočky s kokosovým mlékem, nebo kuřecím masem. A jelikož se o tradiční kombinaci indické kuchyně se diskutující vyjadřují jen v superlativech, běžné kuřecí maso teď pominu a představím vám recept na…

 

Recept na indický čočkový dahl s kokosovým mlékem

Indický šošovicoý dahl s kokosovým mlékem - recept

Indický šošovicoý dahl s kokosovým mlékem

Ingredience: 250 gramů červené čočky, 50 ml hustého kokosového mléka, lžíce kokosového oleje,
1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 3 cm zázvoru, čerstvá chilli paprička, lžičku mletého římského kmínu, 2 lžičky kari

Příprava:

  • Krok 1. 

Čočku důkladně promyjeme a dáme vařit spolu s lžičkou kari a troškou soli. Na pánvi rozehřejeme kokosový olej, přidáme římský kmín, sůl a nasekané Cilla. Promícháme a spolu s nastrouhaným zázvorem, nakrájeným česnekem, cibulkou a kari restujeme do zlatova.

  • Krok 2.

Přidáme uvařenou čočku spolu s vodou, která se neodpařila a nakonec kokosové mléko na zjemnění. Povaříme ještě minutku a odstavíme. Přikryjeme pokličkou, necháme odstát na 10 minut, aby se chutě spojily.

  • Krok 3.

Podáváme s uvařenou rýží nebo s chlebem naan, který je populární zejména v Indii a Pákistánu. Můžeme posypat nasekaným koriandrem nebo petrželkou podle chuti (zdroj)

 

Doporučené produkty

Zdravotní benefity červené čočky jsou uznávány od starověku a představuje jednu z nejstarších a nejčastěji konzumovaných potravin. Červená čočka je nejenže velmi jednoduchá na přípravu, ale také velmi všestranná a levná. Všechny tyto vlastnosti v kombinaci s vysokým obsahem živin ji dělají opravdu zdravým doplňkem vašeho denního jídelníčku. Pokud vás můj článek zaujal a rozhodli jste se účinky této, možná zatím zanedbaná, luštěniny vyzkoušet, můžete si ji zakoupit v našich oblíbených internetových prodejnách.

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (7 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..