Dýňový olej – delikatesa pro gurmány? Ano i. Olej lisovaný z dýňových semínek má totiž mnoho zdravotních benefitů!
Díky svému složení (zejména fytosteroly, nenasycené mastné kyseliny a množství antioxidantů) pomáhá s vysokým cholesterolem, chrání cévy, preventivně blahodárně působí na močový měchýř, prostatu či řeší množství kožních problémů (lépe a rychlejší hojení ran, omezení stařeckých skvrn). Dokonce se používá i na problémy s vypadáváním vlasů či lámavostí nehtů. Dodává tělu potřebné minerály a vitamíny (vitamín E, zinek, selen …). Je toho opravdu „požehnaně“.
Dýňový olej - navigace v článku
Co je dýňový olej?
Dýňový olej je za studena lisovaný olej ze semen tykve (Cucurbita pepo), konkrétně druhu tykev velkoplodá. Přestože dýně je sama o sobě známa již odedávna (země původu Amerika, znali ji už staří Inkové), olej se začal využívat jen relativně nedávno.
Dýňový olej vyniká specifickou ořechovou chutí a má nezaměnitelné aroma. Jeho složení jej předurčuje k tomu, že je pro vaše tělo velmi snadno stravitelný. Rovněž neobsahuje ani žádný cholesterol. Tím, že se lisuje za studena, se v něm zachovávají všechny potřebné látky a vy si tedy můžete dopřát opravdu zdravou pochoutku.
Něco málo z botaniky
Tykev velkoplodá (Cucurbita maxima)
Je jednoletá kulturní rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae). Má plazivou lodyhu, která dorůstá délky i 10 m a vytváří na ní po celé délce další úchytné kořeny. Listy jsou srdcovitého tvaru. Žluté až oranžové květy rostou na stopkách. Samčí květy jsou v pazušných zväzočkovitých soukvětích, samičí rostou jednotlivě. Plodem je bobule různého tvaru a barvy, dosahuje hmotnosti přibližně 30 kg, některé odrůdy až 400 kg (například Atlantic Giant). (wikipedia)
Složení dýňového oleje a co všechno obsahuje
Dýňový olej je známý svou lahodnou, typicky jemnou chutí a charakteristickou tmavozelenou barvou (na světle až do tmavočervené). Nejvýznamnější vlastností dýňového oleje nejen z mého pohledu, ale i odborníků, je ✅ vysoký obsah fytosterolů a ✅ široké spektrum antioxidantů.
Olej z dýňových jadérek obsahuje:
- vitamíny: A, B1, B2, B6, E
- minerály: zinok, draslík, fosfor, železo, mangán, zinok, selén
- omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny
- antioxidanty
Vitamíny skupiny E
Vitamíny skupiny E jsou silnými antioxidanty, které zabraňují peroxidaci tuků. Jejich obsah v oleji je poměrně vysoký (900 mg / kg oleje). Kromě toho je důležité i široké spektrum tokoferolů (alfa-tokoferol, gama-tokoferol, delta-tokoferol, alfa-tokomonoenol, gama-tokomonoenol).
Fytosteroly
Celkový obsah fytosterolů může dosahovat podle různých faktorů až 1900 mg / kg oleje. Jde hlavně o beta-sitosterol, delta-sterin, stigmasterol, kampesterol, desmosterol. Fytosteroly snižují vstřebávání cholesterolu přes střevní stěnu. Názory na to, zda jde o pozitivní vliv na metabolismus cholesterolu se různí. Beta-sitosterol je také významný svými účinky zejména pro muže (pomoc s vypadáváním vlasů a prostatou).
Dalšími prospěšnými látkami jsou ✅ fenoly (kyselina hydroxybenzoová, protokachetová, kumarová a ferulová), ✅ chlorofyl (zabezpečuje oleji barvu a podporuje jeho antioxidační vlastnosti) a ✅ karotenoidy (nejvíce zastoupen je lutein (50%), beta-karoten (10%), zbytek tvoří luteoxantín, flavoxantín, violaxantín, alfa-karoten, alfa-kryptoxanthin).
Zas na druhou stranu je dýňový olej přeceňován z hlediska obsahu mastných kyselin.
Dýňový olej totiž obsahuje pouze zanedbatelný obsah omega-3 mastných kyselin, obsahuje 0,2 až 0,4% kyseliny alfa-linolenové. Jakékoliv jiné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, například SDA, absentují. Z omega-6 mastných kyselin například neobsahuje nejvíce ceněnou kyselinu gama-linolenovou. Plus poměr omega-6 a omega-3 kyselin je až 120: 1.
Také se nadceňuje obsah zinku a selenu v oleji. Opravdu vysoký je klasických semenech, do oleje prochází jen „nepatrné“ množství. Konzumací běžného množství dýňového oleje není možné získat výživově doporučené množství.
Účinky oleje na lidský organismus
Pokud bych to trochu přehnal, dýňový olej pomáhá téměř na všechno, proto je takový vzácný a řekněme si na rovinu, pěkně drahý (ačkoli ne tak astronomicky jako například arganový olej). Jaké jsou tedy účinky, které si ceníme asi nejvíce?
- pozitivní vliv při problémech s prostatou
- při vysokém krevním tlaku a cholesterolu
- při kardiovaskulárních problémech
- ateroskleróze
- pomůže také s lámavými nehty
- a vypadáváním vlasů
- je vhodný i při špatném stavu pokožky
- při zánětech močového ústrojí
- je prospěšný při zlepšování paměti
- pozitivně také ovlivňuje organismus při zvýšené nervozitě a podrážděnosti
Dýňový olej a hubnutí
Dýňový olej opravdu ovlivňuje hubnutí. Funguje to zejména proto, že má výjimečnou schopnost zlepšovat náš metabolismus (zrychluje ho). Pomůže s regulací chuti k jídlu, blahodárně ovlivňuje celou trávicí soustavu. Tělo zbavuje škodlivých toxinů a díky vitamínu E, který obsahuje v zajímavém množství pomáhá tělu rychle a efektivně spalovat tuky.
Takže přidávejte si ho do jídel, používejte při studené kuchyni. Je výborný do salátu, jogurtu, kaše, tvarohu, na vrch polévky, k pečivu, těstovinám, omáček, rizotu, vajíčkovým jídlům, nebo i do pomazánek…
Mohlo by vás zajímat (zveřejněno na Bioporadce.cz):
- KetoMIX – proteinová ketonová dieta, nebo jak zhubnout a nehladovět (+ zkušenosti)
- Velké srovnání prášků na hubnutí – které fungují a kterým se vyhnout?
- Blendea Supergreens – skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí
Použití
- Prospěch pro zdraví: Dýňový olej můžeme použít při všech problémech, které jsem již zmiňoval výše, to znamená jako výbornou prevenci + doplněk ke klasické léčbě (po doporučení lékaře).
- V kuchyni: Pokud vás blahodárné účinky oleje přesvědčili o jeho koupi a chcete spojit příjemné s užitečným, tak ve vaší kuchyni ho využijete vrchovatou měrou. Dýňový olej totiž dodá vaší studené kuchyni pořádnou dávku originality a výborné chuti. Můžete ho přidávat do salátů, dresinků, omáček i pomazánek (recept: tvaroh se smetanou a bylinkovou solí pořádně rozmíchejte, přidejte dýňový olej a nadrobno nasekané dýňová jadérka). Jinak, skvěle poslouží i na dochucení a jakési ozvláštnění rozličných vařených jídel a to i barevně.
- Kosmetika: Dýňový olej prospívá i navenek. Zlepšuje stav pokožky, vlasů i nehtů, dokonce je prospěšný i při dentální hygieně a přispívá k menší kazivosti zubů (můžete zkusit každodenní vyplachování ústní dutiny). Má sílu odstraňovat takzvané stařecké skvrny. Vlasy pomocí něho získávají lesk a jsou hustší (vnitřní užívání + vlasový zábal).
Nejčastější otázky
Stále více lidí o dýňovém oleji a jeho pozitivech ví. Prošel jsem si několik diskusí na internetu, navštívil různé fóra a vím co je nejvíce zajímá. Pokusím se dostatečně odpovídat na ty nejčastější:
❓ Může se olej užívat v těhotenství a je vhodný pro děti?
Dýňový olej těhotné maminky mohou užívat bez problémů. V doporučené dávce přijme lidský organismus 150 mikrogramů jódu, což je denní fyziologická potřeba podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Totéž platí i při dětech, pro ně jsou vhodné samozřejmě poloviční dávky. Při jakýchkoliv pochybnostech konzultuje užívání dýňového oleje s lékařem nebo důvěryhodným výživovým poradcem.
❓ Jaký je to štýrský dýňový olej?
Tak v Rakousku má dýňový olej opravdu tradici jako ve výrobě, tak i v konzumaci, a ten nejlepší pochází právě ze Štýrska (spolková země na jihovýchodě Rakouska). Vyrábí se výhradně z vyzrálých tmavozelených dýňových jader sušených na slunci.
❓ Dá se tento olej použít na vlasy?
Dá. Například u mužů pomáhá s vypadáváním vlasů díky přítomnosti bioaktivních látek, zejména fytosterolů (beta-sitosterol). Dámy ho mohou aplikovat formou teplých zábalů, nebo jako součást masek. Je vynikající na suché poškozené vlasy, velmi pomáhá například i při nesprávné použité trvalé. Po vyřešení akutních problémů se můžete zaměřit na návrat jejich zdravého vzhledu. Dodá jim ztracený lesk a zlepší jejich hustotu!
❓ A co vedlejší účinky?
Dýňový olej nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky (alespoň dosud nebyly zjištěny) ai proto je vhodný i v těhotenství i pro nejmenší děti. Také nejsou známy žádné interakce s léky.
Porovnání olejů
Existuje množství dýňových olejů různé kvality a ceny. Já jsem si pro vás připravil přehled těch nejkvalitnějších a nejzajímavějších, s nimiž mám zkušenosti, případně jsem na ně dostal doporučení od důvěryhodných lidí (rodina a přátelé).
Toto je přehledné srovnání dýňového oleje v ověřených obchodech:
Kde koupit dýňový olej a jaká je dobrá cena?
Dýňový olej a různé jiné doplňky s olejem jsou k dispozici hlavně v obchodech se zdravou výživou. Jak máte možnost vidět v předešlé tabulce, kvalitní dýňový olej taky něco stojí. Osobně doporučuji koupi online přes internet u důvěryhodných a vstřícných prodejců (například mnou preferovaný obchod ).
Také dávám do pozornosti několik olejů ve , kde také rád nakupuji.
Užívání a dávkování
Dýňový olej můžete používat k dochucování jídel nebo si ho můžete dávat jen tak samotný. V tom případě se doporučuje dávka: 2 polévkové lžíce denně (1 ráno a 1 večer). Pro děti samozřejmě stačí poloviční dávka.
Pokud jej chcete použít navenek, tak například je vynikající na extrémně suchou pokožku, protože jí pomáhá obnovit přirozeně mastnou vrstvu. Pokud máte slabší nehty a často lámou, potírejte si je pravidelně dýňovým olejem, který vmasírujte i kolem, abyste podpořili jejich růst.
Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr
Doma máme přímo výstavní prohlídku kvalitních přírodních olejů. Nezastupitelné místo mezi nimi má i ten dýňový. Mám rád jeho příjemnou oříškovou chuť a často si jím ochucuje hlavně saláty, nebo si v něm jen tak namáčet čestvého chléb.
? Ten pravý, hustý, lze zkontrolovat podle toho, že kapka na talíři zůstane „tuhá“ – nerozteče se a jeho barva je tmavozelená až kaštanová.
Také je dostupný i dýňový olej v ? kapslích. Je to pohodlné a takto je lze mít ho vždy po ruce.
Co ještě dodat k dýňovým olejem na závěr? Doporučuji tento olej do každé domácnosti nejen pro jeho výjimečnou chuť, ale i pro jeho blahodárné účinky.
Použité zdroje informací:
- reflex.cz – Štýrský dýňový olej: Rakouský polní léčitel
- iprima.cz – Dýňový olej je lahodný a zdravý
- Dýňový olej – zázrak, který potřebujete (vlasové zábaly, pokožka, pleť, na nehtovou kůžičku…)
Článek je zařazený do kategorie: Kožní onemocnění, Krevní tlak, Močové cesty, ledviny, měchýř, Nervová soustava, Oslabená imunita, Paměť a koncentrace, Stárnutí, Trávení a metabolismus, Vypadávání vlasů, Záněty
Mohlo by vás zajímat
- Zerex Koenzym Q10 - pilulky na stárnutí a energii (podrobná recenze doplňku známé značky)
- Ruticelit - alternativní přípravek na hojení a regeneraci, ale i na snížení stresu a migrény
- Coupeliac - krém a gel proti zarudnutí a vráskám (podrobná recenze + zkušenosti)
- MSM prášek - kloubní výživa, která navíc zjemňuje jizvy, zlepšuje imunitu a pomáhá při alergiích
- Indol3C - vše o výživovém doplňku s účinnou látkou indol-3-karbinol (recenze, zkušenosti + kde koupit)
- Suché popraskané paty - příčiny a léčba tohoto problému + 3 TIPy na přípravky + 1 domácí recept
- Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
- Vitamín B6 - psychická pohoda, břitký mozek a ještě mnohem více + přehled přípravků za výhodné ceny
- Schindeleho minerály - pro regeneraci celého organismu, zmírnění bolestí, zánětů a poruch paměti a koncentrace (recenze)
- Jak se zbavit celulitidy - velký přehled přípravků proti celulitidě + tipy na domácí recepty