Jak se zbavit celulitidy – velký přehled přípravků proti celulitidě + tipy na domácí recepty

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 0 Krém, Krémy a gély, Oleje a krémy (kosmetika)

Jak se zbavit celulitidy je otázka, která trápí 90% žen. DNES. Až do začátku 20. století totiž netrápila vůbec nikoho – jméno dostala dokonce až v 60-tých letech minulého století.

Máme smůlu, že právě tehdy jsme začali ukazovat více pokožky, když se do popředí dostává málo aktivní životní styl, sedavé zaměstnání, různá aditiva v potravinách a mánie hubnutí a diet – toto vše napomáhá vzniku celulitidy. Ale o čem vlastně mluvíme? Co je celulitida, co ji způsobuje? Proč je typická spíše pro ženy? A jak se jí víme zbavit?

Co je celulitida

Název celulitida pochází od Nicole Ronsard, spojením slov cell = buňka a itis = choroba. Nazýváme ji i pomerančová kůže, protože kůže postižená celulitidou připomíná svými drobnými prohlubněmi kůru pomeranče.

Celulitida se objevuje při změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, do kterých se tukové buňky shromažďují. Ty se pak plní toxickými látkami, které by měly být odváděny lymfatickými cévami, a vzniká tak hrbolatá a nepěkná kůže s jamkami. Ačkoliv celulitida není nemocí, může se stát civilizačním onemocněním stejně jako například křečové žíly.

Co jsou spouštěče jejího vzniku

celulitida zadek

Po čem ženy touží? Po zadečku jak má slečna na pravé straně.

Tak jako množství jiných nepříjemností, i celulitida postihuje v první řadě ženy. Přestože si mnozí myslí, že je typická pouze pro ženštější postavy, resp. moletní dámy, problém je mnohem složitější. Na jedné straně sužuje i štíhlé ženy a na druhé straně, jak jsme již zmínili hlavní roli v jejím vzniku hrají hormony.

Jakékoliv hormonální změny, které se odehrají v ženském organismu – jsou dobré pro celulitidu a o to méně lichotivé pro náš vzhled. Mírnější forma celulitidy se může objevit už v dospívání, ale antikoncepce, těhotenství a menopauza také přiloží ruku k dílu. Dále se na jejím vzniku může podílet celá řada jiných faktorů než dědičnost – což se nemusí projevit, špatný krevní a lymfatický oběh, či poruchy trávení.

Proč jsou muži i tohoto problému ušetřeni? Nejen proto, že při tvorbě celulitidy hraje důležitou roli ženský pohlavní hormon estrogen (tedy v podstatě ženy produkující více estrogenu jsou na ni náchylnější jako chlapecké typy), ale také proto, že u žen je spodní vrstva kůže, tvořená hlavně volnými vlákny pojivové tkáně a tukovými buňkami, hrubší než u mužů.

Projevy celulitidy

Celulitida, to je hlavně nepěkná hrbolatá pokožka na zadku, bocích a na stehnech. Celulitida se však může objevit i na břiše či ramenou. Rozlišujeme čtyři stupně celulitidy:

 • 1.stupeň – náznak pomerančové kůže je vidět pouze když stlačíme pokožku prsty. Je to počáteční stadium celulitidy a při pravidelné péči o pokožku víme vzhled maximálně zjemnit
 • 2.stupeň – drobné nerovnosti jsou vidět i bez stisknutí pokožky nejprve na vnější straně stehen a to při sezení na tvrdém povrchu nebo při napnutí svalů.
  Tento stupeň znamená mírně pokročilou celulitidu (neléčenou celulitidu prvního stupně) ale i tato fáze celulitidy lze důslednou péčí zmírnit.
 • 3.stupeň – jamky jsou vidět vždy, bez ohledu na to, zda sedíme či stojíme.
  Tento stupeň je pokročilé stádium celulitidy. Při důsledném dodržování léčby se dají její projevy zmírnit.
 • 4.stupeň – hrubé nerovnosti, které jsou důsledkem neléčené celulitidy a jsou nevratné. Tento stupeň celulitidy je už neléčitelné.

Prevence

Na otázku “jak se zbavit celulitidy” je těžko odpovědět. Ale víme, co můžeme udělat pro to, abychom riziko jejího vzniku minimalizovali. Jak se tedy vyhnout vzniku celulitidy?

 • udržujte svou hmotnost v normálních mezích a zabraňte velkým a rychlým přírůstkem na váze
 • nedílnou součástí vašeho jídelníčku by měla být zelenina a ovoce
 • omezte alkohol, kofein a kouření
 • dodržujte pitný režim – alespoň 2 litry vody denně
 • důležitá je tělesná aktivita, pravidelným cvičením rozproudíte krevní i lymfatický oběh, zbavíte se tuku a zlepšíte tělesný tonus
 • krevní a lymfatický systém můžeme stimulovat pravidelným saunováním (samozřejmě zakončeným ledovou sprchou či namočením v ledovém bazénu), nebo střídáním teplé a studené vody při sprchování

Pokud jste však fázi prevence zmeškali a chcete eliminovat už existující celulitidu, můžete si vybrat z množství způsobů jak zmírnit její projevy. Mohou to být přístrojové ošetření, ale i krémy, oleje a gely proti celulitidě. Je důležité vybrat si takový přípravek, který obsahuje složky stimulující krevní oběh. Pokud se rozhodnete např. pro lokální ošetření, jeho působení bude podobné krémem – podpoří krevní oběh. Mohou to být různé lymfodrenáže, ať už ruční nebo přístrojové, resp. i aromaterapeutické procedury. Já vám v dnešním článku představím výběr přípravků, které díky svému složení mohou pomoci i když ne v odstranění celulitidy, ale v zmírnění jejích příznaků určitě.

⭐ Top 5 přípravků proti celulitidě

Pojďme se tedy nyní podívat na to, jaké zbraně nabízí náš trh s kosmetikou na boj s celulitidou. Pořadí uvedených přípravků determinuje jejich účinnost. Každému vyhovuje něco jiného, někdo může preferovat krém, jiný raději olej, někdo dá přednost přírodní biokosmetice, jiný zas známé značce. Výběr je na vás.

1. Elancyl Slim Design zeštíhlující olej

Zeštíhlující olej s inovovaným složením nabízí řešení 2 v 1 – celulitida + strije

Účinky

 • zeštíhlení: odbourává a eliminuje tuky
 • redukce: přispívá korekci nově vzniklých strijí
 • drenáž: břečťan + masáž

Použití

 • krouživými pohyby masírujte stehna, boky a břicho

Upozornění:

 • nepoužívejte během těhotenství a kojení
 • neaplikujte na podrážděnou pokožku

2. Vichy Cellu Destock krém proti celulitidě

Složení

✅ voda, dimethikón, glycerin, kofein, alkohol denát, propandiol, triethanolamin, kyselina salicylová, hydrogenovaný polyisobuten, butylenglykol

Účinky

Aktivuje spalování tuků v problematických partiích, upravuje tonus pokožky, stimuluje produkci proteinu.

Použití

 • naneste na postižené oblasti
 • vmasírujte do pokožky

3. Collistar Special Perfect Body zeštíhlující tělový gel

Složení

✅ kofein, karnitin, biopeptidy, extrakty z červeného grepu a brusinky

Účinky

 • stimuluje mikrocirkulaci
 • štěpí tuky
 • zpevňuje a zeštíhluje tělo
 • hladší pokožka

Použití

Aplikujte na celé tělo, lehce vmasírujte do pokožky. Používejte každý den.

4. Weleda Březový olej na celulitidu

Složení

✅ výtažek z mladého březového listí, výtažky z rozmarýnu a listnatce trnitého

Účinky

Podporuje vylučování toxinů, stimuluje vytvoření zdravé rovnováhy pleti, předchází vzniku celulitidy a výrazně zlepšuje stav stávající celulitidy. Účinky jsou viditelné již za měsíc.

Použití

Olej můžete vmasírovavat do pokožky na rizikových partiích, použít ho při příjemné masáži nebo si ho přidat do koupele.

5. Nivea Q10 Plus

Složení

✅ koenzym Q10, přírodní výtažky z lotosu, L-karnitin

Účinky

Zpevňuje pokožku a redukuje vnější projevy celulitidy už za 3 týdny.

Použití

Sérum aplikujte denně na problematické partie těla (stehna, boky, zadeček a bříško). Přípravek vmasírujte krouživými pohyby do pokožky a nechejte vstřebat.

Domácí recepty jak se zbavit celulitidy

Krém proti celulitidě podomácku

Měsíček a skořicový olej - krém na celulitidu

Měsíček a skořicový olej = úderná dvojka v boji proti celulitidě.

Co budete potřebovat: měsíčkovou mast a skořicový olej

Příprava:

 • do prázdného kelímku od krému natlačte měsíčkovou mast asi do 3/4 výšky
 • doplňte skořicovým olejem - asi 20 kapek
 • dobře promíchejte

Použití: Krém nanášejte v mírném množství, protože působení skořicového oleje je velmi intenzivní. Připravte se na to, že toto není příjemný, rozmazlující přípravek, ale jeho účinky budete doslova "cítit na vlastní kůži".

Kofeinový peeling

Kofein je běžnou složkou přípravků proti celulitidě, tak proč nevyužít ten, co máme běžně doma. Kávový peeling zlepší krevní oběh a zmírní projevy celulitidy. Aplikujte ho dvakrát týdně. Vlhkou pokožku problematických partií masírujte kávovou sedlinou po dobu několika minut. Na závěr opláchněte.

Trumfem v boji proti celulitidě je cvičení. Ne všechny druhy sportu jsou však ideální. Vhodný je aqua aerobik, jízda na kole, rychlá chůze, posilovací cvičení s velkým počtem opakování a malou zátěží, nízký aerobik, plavání a tanec. Cvičení, při kterém dochází k větším otřesům (např. poskoky) se nedoporučuje. Dochází k dalšímu poškození pružnosti pokožky a ke zvýraznění celulitidy. Vhodný je strečink s kalanetikou každé ráno večer. Po cvičení je vhodné pokračovat masáží na zlepšení cirkulace lymfy. (čti více)

Nejčastější otázky a odpovědi

❓ Jak se zbavit celulitidy rychle?

Rychle, to bohužel nepůjde. Boj s celulitidou vyžaduje především trpělivost a důslednost. A zbavit se jí úplně nezbavíte, ale pravidelnou péčí víte její projevy zmírnit.

❓ Jak se zbavit celulitidy na stehnech a na zadku?

Stejně jako na kterékoliv jiné postižené oblasti. Změnou životního stylu, pravidelným cvičením, úpravou jídelníčku a důsledným ošetřováním přípravky určenými na celulitidou postiženou pokožku.

❓ Existují alternativní způsoby na to jak se zbavit celulitidy?

Akupunktura je skvělý způsob, jak odblokovat tělesnou energii a odstranit všechny nežádoucí toxiny. Akupunkturista pomáhají tělu, aby se léčilo samo a obnovilo rovnováhu. To, spolu se změnami ve stravě a režimem cvičení, pomůže eliminovat toxiny z přetíženého systému. Na léčbu celulitidy jsou vhodné i aromaterapeutické masáže éterickými oleji, jako je pepř, jalovec a grapefruit, které podpoří vylučování toxinů nebo šalvěj a rozmarýn, které zahřejí pokožku a stimulují krevní oběh. (čti více)

⭐ Doporučené přípravky (+ cena)

Na závěr vám v přehledné tabulce ještě jednou představím přípravky, které mohou být vašimi pomocníky v odpovědi na otázku "Jak se zbavit celulitidy?"

Použité zdroje:

 • vitalion.cz - Celulitida
 • ona.idnes.cz - Celulitida je problémem jen tlustých žen aneb mýty o pomerančové kůži

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..