Arganový olej – vzácný rostlinný olej na vlasy, na pleť ale i na vnitřní užívání s vynikajícími vlastnostmi

Erik Havlík Téma 19. března 2021 0 Kapsle, Oleje a krémy

Arganový olej z Maroka patří mezi nejvzácnější rostlinné oleje na světě. Nejkvalitnější arganový olej se získává ze semen plodů arganového stromů (Argania spinosa) rostoucích na jihozápadě země. Tato oblast byla vyhlášena organizací UNESCO za biosférickou rezervaci.

Plody jsou podobné olivám, uvnitř se nacházejí oříšky, které jsou několikrát tvrdší než lískové ořechy. Nechávají se usušit na slunci, zbaví se skořápky a následně se lisují. Na výrobu jednoho litru oleje se spotřebuje až 30-50 kg plodů a následné lisování trvá přibližně 10 hodin! Olej obsahuje velké množství bioaktivních složek (například i přírodní vitamin E rozpustný v tucích). Je silný antioxidant, chrání před působením volných radikálů, pomáhá udržovat v pokožce optimální hladinu esenciálních mastných kyselin a vitamínu A. To je jen ukázka toho, proč je arganový olej takový skvělý. Vše o něm, spolu s mými zkušenostmi (mám rád arganový olej, vnitřně i zvenku), se dozvíte v následujících řádcích.

Co je to Arganový olej

Arganový olej je vzácný rostlinný olej pocházející z plodů arganovníka, stromu, který se vzácně vyskytuje v Maroku, Alžírsku a Izraeli. Pro své ojedinělé vlastnosti a pozitivní účinky na lidský organismus je velmi oblíbený zejména v kosmetickém průmyslu (ale i farmaceutickém a potravinářském).

Jak jsem již zmiňoval – olej se získává ze žlutavých plodů Arganovníka (Argania spinosa) rostoucího v polopouštních podmínkách afrického kontinentu. Uvnitř plodů se nacházejí oříšky, které jsou 3x tvrdší než nám dobře známé lískové. Plody se podobají olivám, a například listy jsou vítanou pochoutkou koz. Dříve jsme mohli tyto výjimečné stromy s hustým kořenovým systémem nalézt na celém pobřeží severní Afriky, dnes jsou však ohroženým druhem a chráněné.

Kozy na arganovníku Maroko

Kozy na arganovníku (Maroko)

Pokud si však myslíte, že kozy na stromech arganovníka jsou vlastně roztomilé, hluboce se mýlíte! Kozy tímto arganový stromy nenávratně poškozují, dokonce se nestrávené arganového oříšky, které v trusu pod stromy zůstávají, používají na výrobu oleje.

Takový olej vyrobený z oříšků zpracovaných kozami obsahuje oproti čistému arganový olej o něco méně účinných látek, a navíc velmi nepříjemně zapáchá.

Složení a obsah látek

Arganový olej se využívá v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Oba druhy se vyrábějí mírně odlišným způsobem a rozdíly najdeme hlavně ve vůni, barvě a obsahu účinných látek (tak například potravinářský arganový olej je tmavší).

Seznam nejdůležitějších účinných látek obsažených v arganového oleje:

 • Vitamin A, Vitamin E: Významné antioxidanty – říká se, že arganový olej je nejbohatší přírodní zdroj vitamínu E a také díky tomuto vysokému obsahu je neocenitelný hlavně při péči o pleť (tokoferoly jako významná složka vitamínu E mají antioxidační vlastnosti, které chrání buněčnou membránu před působením volných radikálů).
 • Vitamín F: Zlepšuje kvalitu kůže a vlasů, čistí cévy od nánosů cholesterolu, usnadňuje spalování tuků a tak napomáhá k redukci hmotnosti. Působí také příznivě na prostatu. Jeho využitelnost stoupá s přítomností vitaminu E (a opačně), takže kombinace vitamínů E + F v arganový olej je opravdu výjimečná.
 • Esenciální mastné kyseliny: Arganový olej obsahuje například kyselinu stearovou, kyselinu olejovou, kyselinu linolenovou a mnohé další, a to v poměru 20% nasycených a 80% nenasycených mastných kyselin.
 • Skvalen: Přírodní organická látka, která stejně jako fytosteroly pomáhá zabraňovat nadbytečné tvorbě a usazování škodlivého cholesterolu v těle. Je také účinný při kožních onemocněních. Zároveň slouží jako významný druhotný zdroj buněčného kyslíku a reguluje metabolismus steroidních hormonů. Arganový olej ho obsahuje 2x více než jiné rostlinné oleje.
 • Karotenoidy: Známé přírodní antioxidanty, které prospívají ve více ohledech. Například i jako prevence rakoviny plic, prostaty, zažívacího traktu, či dokonce jako prostředek na snižování cholesterolu (LDL).
 • Fytosteroly: Zejména Schotten a Spinasterol, látky, které se v jiných olejích téměř nevyskytují, dokáží chránit srdce a snižovat hodnoty cholesterolu.

Kompletní a podrobné informace o arganovém oleji najdete například i zde: Argan Oil (v angličtině).

Použití

Arganový olej jedním z nejoblíbenějších produktů přírodní kosmetiky, protože v sobě spojuje mnoho účinků najednou.  V oblasti kosmetiky je to především přirozená hloubková hydratace a výživa pro pokožku a vlasy, či odstraňování příznaků stárnutí pleti – vrásky. Dokonce ho můžete použít na opalování. 

V potravinářství a gastronomii zvlášť je arganový olej nejen velmi chutnou záležitostí, ale i vysoce účinným prostředkem proti zvýšené hladině cholesterolu a glukózy v krvi, vysokému krevnímu tlaku, a také jako  prevence srdečních, cévních, ba i rakovinových onemocnění. 

Arganový olej na vlasy

Díky vysokému obsahu vitamínu E, B5 a vyšších mastných kyselin vlasy dokonale revitalizuje a dodá jim potřebné látky pro zdravý růst. Navrací vlasům vitalitu a přirozený lesk, vyživuje vlasové kořínky, hloubkově hydratuje, pomáhá s roztřepenými a polámanými konečky vlasů, pozitivně působí na vlasovou pokožku (lupénka, ekzémy, akné, podráždění, záněty).

 

Arganový olej na obličej, na pleť

Arganový olej je vhodný pro každodenní péči o pleť. Je to ideální kosmetika na obličej, a to hned z několika důvodů:

 • silný antioxidační efekt (vitamin E, skvalen)
 • hloubková hydratace + výživa = hebká pleť
 • vyhlazování vrásek
 • omezení nadměrné tvorby kožního mazu
 • je také vhodný na ekzémy, akné, lupénku, sluncem namáhanou pokožku, podráždění a kožní záněty

Na nehty

Arganový olej pomůže při problémech se záděry kolem nehtových lůžek a při problémech s lámavostí nehtů. A stačí jen párkrát namočit ruce do arganového oleje nebo rozmasírovat olej na nehtech a v jejich okolí.

Potravinářský arganový olej

Arganový olej  velmi oblíbený a vyhledávaný zejména díky své příjemné oříškové chuti.  V Maroku je běžnou součástí tradiční kuchyně – ryby, omáčky, saláty, tradiční kuskus, krémy. Klasický olej bez příměsí lze užívat jen tak samotný (3x denně lžičku oleje před jídlem) jako prevenci před kardiovaskulárními onemocněními (snižování cholesterolu) ale i nádorovými onemocněními. Velmi zajímavou alternativou je čistý arganový olej v kapslích. Výhodou je jednoduché užívání. Já osobně užívám tyto pilulky:

 

Účinky oleje na člověka?

V předešlých řádcích jsem se už o blahodárných účincích arganového oleje na lidský organismus zmínil. Abychom tomu dali nějakou formu, základní pozitivní účinky vám nyní uvedu ještě takto přehledně (ty nejdůležitější). Arganový olej:

 • pomáhá udržovat organismus v mladším a vitálnější stavu
 • podporuje lepší obranyschopnost organismu
 • má zajímavé protizánětlivé a antimikrobiální účinky
 • podporuje činnost mozkových buněk
 • dokáže stimulovat játra
 • stimuluje funkci jater
 • chrání pojivové tkáně
 • zajímavý jako prevence vzniku rakoviny
 • napomáhá ke snižování hladiny škodlivého LDL cholesterolu
 • pomáhá s vysokým krevním tlakem
 • pomůže předcházet degenerativním změnám uvnitř buněk

V kosmetickém průmyslu můžeme arganový olej považovat za:

 • účinný prostředek – doplněk léčby kožních nedokonalostí (akné, menší jizvy, lupénka, ekzém)
 • pomoc při ošetřování a lepší výživě nehtů
 • výraznou pomoc při popáleninách a hojení ran
 • vyživovací prostředek pro vlasy, kterým dodá lesk a vitalitu
 • optimální péči o pleť a ochranu před jejím stárnutím

 

Nejčastější otázky

V souvislosti s arganovým olejem vyvstává řada nejrozličnějších otázek z oblastí, které lidi určitě zajímají (mnoho jsem je našel na různých internetových fórech a diskusích). Pokusím se dostatečně odpovídat na ty nejčastější a nejzajímavější:

❓ Arganový olej a jeho použití v kuchyni – je opravdu tak dobrý?

↳ Určitě, je to totiž opravdový dar přírody. Bez jakéhokoliv přemýšlení ho můžeme použít do zeleninových salátů, omáček, zálivek, jednoduše nahradit běžně používaný olej. Pozor! Arganový olej se vyznačuje nižším bodem zakouření a proto není vhodný k opékání, restovanou, smažení, čili je vhodný spíše do studené kuchyně.

❓ BIO arganový olej, co to vlastně znamená?

↳ Olej s označením BIO se získává ze stromů, které nejsou chemicky ošetřovány ani přihnojované a které rostou v jejich přirozeném prostředí. Bio olej je z geneticky nemodifikovaných rostlin a pochází z původní odrůdy (tisíce let volně rostoucí v přírodě). Výroba je bezodpadová, to znamená, že všechny suroviny, které vznikají zpracováním plodů se dále využívají. Například skořápky oříšků jako topivo, slupky plodů jako krmivo pro dobytek, zbytky vylisovaných ořechů se používají jako peelingová složka do mýdel.

❓ Proč je takový drahý?

↳ Už jsem to zmiňoval. Arganovník je vzácný strom a výroba oleje je časově náročnější proces oproti výrobě klasických rostlinných olejů. Tak pro ilustraci:

 • na výrobu 1 litru oleje je potřeba asi 50 kg suchých arganový plodů
 • to přibližně odpovídá roční produkci z 1 stromu
 • Arganový ořechy jsou jedny z nejtvrdších a tedy na ruční “vylúskanie” zmíněných 50 kg je potřeba 18 až 20 hodin práce

❓ Jak rozpoznat kvalitní arganový olej?

↳ Ten nejkvalitnější je i pěkně drahý. Arganový olej se však vyrábí i průmyslově, přičemž takovýto olej rozhodně nemá všechny nejvíce oceňované látky, který jinak obsahuje klasicky ručně zpracovávaný olej. Jak poznat ten kvalitní?

 • kulinářské oleje mají intenzivní oříškovou aroma, o něco slabší ale také výraznou by měl mít i ten kosmetický (průmyslově vyráběný žádnou nemá)
 • nepříjemná vůně (kyselý, kozí zápach) značí, že suroviny použité k přípravě oleje byly znehodnoceny (nejčastěji plíseň) nebo byla sebrána z trusu koz, které právě kvůli listem a plodům obírají celý strom
 • absence jakékoliv vůně znamená, že olej prošel odorizáciou a spolu se zbavením se vůně byl tak ochuzen io podstatnou část svých účinných látek
 • originální arganový olej by neměl být slizovitý, lepivý či vodnatý, a ani způsobovat na pokožce jakékoli podráždění, pravý arganový olej je totiž hypoalergenní

A přesně takový kvalitní olej používáme i my doma:  BIO Arganový olej.

Co je nejlepší – čistý olej, nebo i tabletky?

Arganový olej lze užívat a používat ve více formách. Nachází se ve velkém množství kosmetických přípravků jako zkvalitňující složka.  Já osobně doporučuji arganový olej čistý.  A to jak na tělo, tak i do studené kuchyně.

Jako podpora organizmu jsou zas nejjednodušší a napohodlnejšou alternativou kapsle či tabletky ve formě kvalitního výživového doplňku. Většinou jde o klasické gelové kapsle, které kromě oleje a želatiny neobsahují žádné chemické barviva a konzervační látky. Jelikož neobsahují živočišné složky jsou vhodné pro vegetariány a vegany. Z vlastních zkušeností doporučuji následující: Arganový olej v kapslích Vieste.

Porovnání přípravků z arganového oleje a ceny

Přípravků a produktů s obsahem arganového oleje je opravdu neuvěřitelné množství a není možné se v nich jen tak vyznat. Takže vám to trochu usnadní a na základě vlastních zkušeností (+ partnerka) jsem pro vás připravil jednoduché srovnání produktů s arganovým olejem *.

Prodej, nebo pár tipů, kde dobře nakoupit

Na koupi přírodních produktů, kvalitních a exkluzivních olejů a výživových doplňků můžete využít v podstatě 2 zdroje. Prvním je klasická kamenná prodejna lékárny či drogerie (například dm). Tam se dá očekávat vyšší cena, ale zas máte možnost výrobek si pěkně “osahat”. Druhým je online nákup v ověřeném eshopu se zdravým sortimentem, výživovými doplňky či v online lékárně. Já upřednostňuji druhou možnost – pohodlí a lepší cenu. Nakupuji pouze ve známých a ověřených obchodech:

V jejich případě mám jistotu nejen nejlepší možné ceny, ale zejména garanci kvalitního a originálního výrobku. Doporučuji vám nenechat se zlákat na cenu nižší o pár korun, jelikož většinou je důvodem takto nízké ceny zejména nekvalitní produkt s nižším obsahem účinných látek, případně s příměsemi.

Užívání a dávkování

Z hlediska užívání respektive užívání arganového oleje je to velmi jednoduché. Na pleť (obličej a celou pokožku)  stačí nanést pár kapek oleje a rozetřít.  Kvalitní arganový olej by měl bez problémů vsáknout. Co se týče vnitřního užívání postačí pokud si budete dávat  3 lžičky denně před jídlem.  Pro pohodlnějších a zaneprázdnenejších je zajímavá alternativa v kapslích (většinou v množství 1 až 2 za den).

Všechny zmíněné formy lze užívat dlouhodobě a při kosmetickém využití vlastně kdykoliv.

Vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Mně osobně arganový olej velmi prospívá a pociťuji to nejen na pokožce ale i celkově ve svém fyzickém a psychickém rozpoložení. Doma jsme si už zvykli střídat do salátů olivový a arganový olej (změna chutná nikdy neuškodí) a partnerku jsem také nemusel dvakrát přesvědčovat, aby si ho začala aplikovat na jemné vrásky kolem očí a úst. Fakt výjimečný efekt.

TIP: PŘIDEJTE si pár kapek do vašeho oblíbeného krému. Budete překvapeni účinky.

Jak jsem již řekl, já sám nakupuji online, protože je to nejpohodlnější, nejvýhodnější* a nejbezpečnější. Pokud chcete arganový olej jen vyzkoušet, zkuste ten od Saloos, pokud máte chuť a dáte na mé doporučení, tak si dejte Arganový olej v kapslích (jednoduché užívání).

*Co se týče ceny – tak Arganový olej za pár Kč opravdu nemůže být kvalitní olej, obdobný koupíte i v Maroku na trhu (různá kombinace – směska olejů, nebo i opražené oleje).

Použité zdroje informací:

Hodnocení autora
 • oblíbenost
 • dostupnost arganového oleje

Pouze několik úvodních vět

Arganový olej - vzácný rostlinný olej, skvělý na vlasy či na pleť a také do domácí kuchyně s vynikajícími vlastnostmi pro lidský organismus.

4.5

Arganový olej


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..