Kolonoskopie je vyšetření, kterého se mnozí lidé bojí zda mají před ním minimálně respekt. Ve skutečnosti však nejde o nic bolestivé, ale jen o ne zrovna příjemnou proceduru. Ta však dokáže odhalit mnoho skrytých problémů a onemocnění, a tak bychom se jí v případě, že ji lékař indikoval, neměli vyhýbat. Pokud se chcete dozvědět nejen to, jak kolonoskopie probíhá, ale i to, jak se na ni připravit a jakou dietu byste před kolonoskopií měli držet, přečtěte si náš článek.
Dieta před kolonoskopií - navigace v článku
Co je kolonoskopie
Kolonoskopie je vyšetření, při kterém se vyšetřuje vnitřek tlustého střeva. Probíhá buď v lokální nebo celkové anestezii, přičemž zákrok může trvat od dvaceti minut do hodiny. Závisí to na tom, zda jde jen o vyšetření, nebo je potřebný io dber tkáně či odstranění polypů. Během vyšetření lékař přístrojem zvaným kolonoskop, co vlastně hadička o tloušťce asi jeden centimetr, pronikne přes konečník do tlustého střeva. Pokud je to nutné, umí přejít i do části tenkého střeva. Celé tlusté střevo je lékař schopen dokonale vyšetřit už za půlhodinu.
Jak probíhá kolonoskopie?
Pokud se obáváte vyšetření, dobrou zprávou je, že se můžete nechat i uspat. Nejde však o nic bolestivé, pouze trochu nepříjemné. Vyšetření probíhá tak, že si lehnete na levý bok. Samozřejmě, je třeba, aby byl konečník přístupný a odhalený, avšak vzhledem k pacientově intimitě je možné mít oblečené kalhoty. Případně je docela praktickým tipem zakoupit si jednorázové kalhotky v lékárně av oblasti konečníku do nich udělat otvor.
Následně se okolí konečníku a přístroj potře gelem, díky kterému je zavádění jednodušší. Pacientovi je obvykle podána injekce od bolesti případně na uklidnění. Výjimkou není ani Uspání, avšak v tom případě si za anestezii zaplatíte.
Střevo je v čase vyšetření prázdné a někdy se stane, že se o sebe jakoby přilepilo. Proto je třeba do něj fouknout vzduch, což však může být dost nepříjemné a vyvolat to může pocity křečí. Břicho se nafoukne kvůli vzduchu, který přístroj vhání do střeva. Bolest a nepříjemné pocity můžete ucítit i při přechodu přístroje přes určité části tlustého střeva.
Kolonoskopií je možné odhalit i velmi včasné stadia rakoviny tlustého střeva. Právě z toho důvodu je po 50. roce života doporučená v rámci prevence.
➡️ K nejčastějším příznakem tohoto nádorového onemocnění patří:
- chudokrevnost – nejčastěji je důvodem anémie nedostatek železa ve stravě či jeho špatné vstřebávání, avšak může být také příznakem skrytého krvácení
- dušnost – je projevem vnitřní ztráty krve
- nadýmání a křeče – samozřejmě, že tyto příznaky nemusí znamenat nic vážného, pokud však tyto obtíže trvají dlouho nebo se stupňují, návštěva lékaře je namístě
- zácpa a průjem – i toto jsou časté trávicí problémy, ale v případě, že u vás přetrvávají dlouhodobě, měli byste je řešit
- tmavá stolice – krev ve stolici nemá vždy červenou barvu, může ji signalizovat velmi tmavé zbarvení. Pomoc v tom, zda jde o krev, vám může poskytnout test skrytého krvácení.
(zdroj)
K selektivnímu zjištění lidské krve (lidského hemoglobinu) se používají monoklonální protilátky, které jsou součástí testu. Pro analýzu stačí jediný vzorek, odběr je možný z toaletního papíru. Získáte okamžitý výsledek – do 5 minut kdykoliv během dne. Před provedením testu není třeba dodržovat žádná dietní omezení, výsledky testu nejsou ovlivněny příjímáním určitých druhů potravin.
TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Po vyšetření se doporučuje, abyste šli na toaletu, kde se může uvolnit vzduch z vašich střev. Pak byste alespoň dvacet minut měli počkat v čekárně nebo v místnosti určené na vaše pozorování. Když se tlak v břiše zmírní, můžete jít domů. Vhodné je mít s sebou někoho blízkého, ať už jako psychickou podporu, nebo pokud vám byla kolonoskopie dělaná v anestezii, jako pomoc při odjezdu. Po koloskopii byste se měli stravovat velmi snadno a postupně se vrátit k běžné stravě.
Jaké mohou nastat komplikace
Samozřejmě, že vás nechceme strašit, avšak kolonoskopické zákrok má svá rizika. Přes dodržení všech bezpečnostních norem se při každém výkonu, testu či vyšetření může něco přihodit.
➡️ Při koloskopii hrozí:
- perforace, tedy proděravění stěny střeva – v takovém případě je nutná operace
- krvácení, při kterém bude zapotřebí chirurgický zákrok nebo transfúze
- dýchací potíže
- infekce
- srdečně-cévní problémy
Komplikace se však obvykle vyskytují u lidí po operacích či léčebných postupech nebo u těch pacientů, kteří trpí nějakými zdravotními potížemi. Obtíže se mohou objevit buď přímo během kolonoskopie, ale i několik dní po ní.
➡️ K nejčastějším potížím po koloskopii patří:
- třes
- bolesti břicha
- teplota
- červená krev ve stolici
V případě jakýchkoliv problémů je třeba kontaktovat lékaře, u kterého jste kolonoskopické vyšetření absolvovali, případně jít na centrální příjem.
Kdy ji lékař doporučí
Kolonoskopické vyšetření je doporučeno v rámci prevence rakoviny tlustého střeva lidem nad 50 let. V případě, že se ve vaší rodině vyskytlo toto onemocnění, bude vám lékař kolonoskopii doporučovat pravděpodobně již po čtyřicítce.
➡️ Dalšími rizkovými faktory pro provedení kolonoskopie jsou:
- přítomnost krve ve stolici
- náhlé změny charakteru stolice zejména u starších lidí
- chudokrvnosť
- výrazný úbytek hmotnosti
- bolesti břicha
Příprava na kolonoskopii
Na přesné vyšetření tlustého střeva je třeba, aby bylo střevo dokonale čisté. To je možné dosáhnout dietou, kterou se budeme ještě podrobněji zabývat. Různí lékaři doporučují v rámci přípravy na vyšetření užívání různých preparátů a projímadel na pročištění střeva.
Po užití těchto přípravků byste v den vyšetření už neměli nic jíst, pít však můžete. Může se totiž stát, že střevo nebude dostatečně čisté a vy budete muset přijít o několik dní na vyšetření znovu.
Dieta před kolonoskopií
Dietu byste měli začít držet 5 dní před kolonoskopické vyšetřením, přičemž by mělo jít o bezzvyškovú dietu. Té jsme se velmi podrobně věnovali v článku, ve kterém najdete i tip na jídelníček a seznam vhodných a nevhodných potravin. Ve zkratce si však její principy shrneme i zde.
Lehké dietní stravování vám zajistí, že den před vyšetřením předejdete potížím se stolicí. V tlustém střevě by neměly zůstat žádné zbytky stolice. V opačném případě bude nutné zopakovat si vyšetření.
Příprava a dávkování 1 čajová lžička (1 g sennových listů) se přelije 0,25 l vroucí vody, nechá se 15 min vyluhovat a pak se scedí. Čaj se pije teplý 1x denně nejlépe na noc. Většinou postačí užívat čaj dvakrát až třikrát týdně. Více zde…
TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu TIP č.4: aktuální akce → najdete zde
Nevhodné potraviny
Před kolonoskopií byste se měli vyhnout potravinám, které jsou těžko stravitelné. Vyhnout byste se měli všemu, co obsahuje slupky a zrníčka. Samozřejmě i těžkým a mastným jídlům.
➡️ Nejezte proto:
- cereální pečivo
- vlákninu
- luštěniny
- oříšky
- mak
- ovoce s jadérky
- jablko se slupkami
- rajčata
- papriku
- zelí
- hrách
- kel
- těžko stravitelná jídla jako jsou uzeniny, mastné, smažené
Vhodné potraviny
Nemusíte se obávat, že byste před kolonoskopií byli jen o vodě. Ačkoli den před vyšetřením byste měli jíst k snídani a na oběd tekutější stravu, jako jsou kaše a polévky, hladovět nebudete. Obvykle se však doporučuje, abyste přibližně od třetí odpoledne den před vyšetřením užili doporučeno projímadlo.
➡️ Co se může jíst:
- dobře uvařené těstoviny
- bramborová kaše
- krupičná kaše s medem
- vařené maso
- polévky
- zahuštěné omáčky
- vařená vajíčka
- žemlovka
- ovoce a zelenina ve formě dětské výživy, pyré
Pravidla diety před kolonoskopií v kostce
- 5 dní před zákrokem přejděte na bezzvyškovú dietu
- každým dnem k blížícímu se zákroku jezte více rozmixované stravy
- den před vyšetřením si na snídani dejte něco lehce stravitelné, vynechejte kávu a mléko
- na oběd si den před vyšetřením dejte jen čistý vývar bez masa a zeleniny
- laxativum užijte podle doporučení lékaře
- pijte tekutiny na vyčištění tlustého střeva – může to být i minerálka. Tento způsob očisty tlustého střeva upřednostňují ti gastroenterologové, kteří chtějí předejít problémům při užití projímadel
- nepijte alkohol
- pokud byla vaše příprava dostatečná, po užití laxativa, by měla být vaše stolice tekutá
5-denní jídelníček před kolonoskopií
Pokud nemáte přesnou představu o tom, co byste před kolonoskopií měli jíst, přinášíme vám přesný praktický jídelníček.
Velmi silně mineralizovaná přírodní voda sírano-sodno-hořečnatého typu. Obsahuje vápník a hořčík. Při pravidelném používání se doporučuje dospělým 3-5 polévkových lžic 2-3x denně po jídle. Vzhledem k laxativním účinkem se doporučuje užít dospělým 9-17 polévkových lžic na lačný žaludek.
při nadýmání a plynatosti
onemocnění jater, žlučníku, ledvin
při kožních onemocněních
přírodní laxativum
TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč
➡️ 1. den
- snídaně: bílý jogurt, bílý rohlík, bylinkový čaj
- svačina: banán
- oběd: těstoviny se sýrovou omáčkou
- svačina: strouhané jablko bez slupky
- večeře: zeleninový vývar s nudlemi
➡️ 2. den
- snídaně: strouhaná mrkev s jablečným pyré a medem
- svačina: suchar s trochou másla a povidly
- oběd: žemlovka
- svačina: sýr cottage
- večeře: vařené kuřecí prsa s bramborovou kaší, meruňkový kompot
Tip na recept: Výborná žemľovka
Potřebujeme: 6 starších rohlíků nebo housek, 5 jablek, 250 g tvarohu, 3 vejce, vanilkový a skořicový cukr, 1 lžíce medu, 2 dl mléka, 2 lžíce moučkového cukru, 1 PL šťávy z citronu
Jak na to: Mléko nalijeme do mísy, přidáme vanilkový cukr a 2 žloutky. Rozmícháme metličkou. Rohlíky nakrájíme na čtvrtiny a namočíme do mléka. Uložíme je do vymazané formy nebo pekáče vedle sebe.
Tvaroh a jedno žloutek smícháme s lžící medu a šťávou z citronu. Dáme na rohlíky a přidáme nastrouhané jablko se skořicovým cukrem. Navrstvíme namočené rohlíky.
Žemlovku dáme do vyhřáté trouby asi na 20 minut. Vyšleháme sníh z bílků s práškovým cukrem a natřeme na žemlovku, pečeme dalších 5 minut.
(zdroj)
➡️ 3. den
- snídaně: vejce natvrdo, bílý rohlík
- svačina: suchar s povidly a máslem
- oběd: těstoviny s rajčatovou omáčkou a sýrem
- svačina: jablko bez slupky
- večeře: kuřecí maso, rýže
➡️ 4. den
- snídaně: dietní salám, rohlík
- svačina: bílý jogurt
- oběd: bramborová kaše s mletým masem
- svačina: rozmačkaný banán
- večeře: rajčatová polévka se sýrem
➡️ 5. den
- snídaně: dětská výživa
- svačina: rozmixovaná zelenina
- oběd: čistý vývar
- svačina: nic
- večeře: nic
Tipy na přírodní přípravky na očistu střev
Zdroje informací:
- plnielanu.zoznam.sk – příprava na kolonoskopii
- unb.sk – průběh kolonoskopie, rizika
- zdravie.sk – vhodné a nevhodné potraviny
Článek je zařazený do kategorie: Diety
Mohlo by vás zajímat
- 10 tipů na zdravé snídaně pro štíhlou linii - proč snídat a co si ráno dopřát? + 9 receptů na zdravé snídani
- MyKETO - jaké jsou zkušenosti s rychlou ketogenní dietou značky prémiového výrobce?
- KetoSlim - proteinový koktejl na hubnutí od Advance (recenze)
- Jak funguje vajíčková dieta, je efektivní? + jídelníček na míru
- V čem spočívá 90denní dieta a co jíst během jednotlivých dní + jídelníček a 4 TIPY na recepty
- Šetřící dieta a její účinky na naše trávení + pravidla přípravy jídel, TIP na jedániček a 3 recepty
- V čem spočívá masová dieta a jaké jsou její výhody a nevýhody + jídelníček a 3 TIPY na recepty
- Flexitariánska dieta a její zdravotní benefity + TIP na týdenní jídelníček
- Středomořská dieta a její zdravotní benefity + jídelníček na 5 dní a TIPY na recepty
- Pro koho je vhodná GAPS dieta, jaké jsou její fáze + jídelníček a TIPY na recepty
Jdu na kolonoskopii. Budu srovnávat s papíry, které jsem dostala od sestry k vyšetření. Mám tam pokyny, uvidím.
Já také nerozumět v některých částech jazyku kmene autora 😅
ale ale pane magistře , je to primitivní komentář vzhledem k titulu který si dáváte tak hrdě před jméno …..nemyslíte ?
Nevím, zda se jedná o překlad, nebo článek někdo opsal ze slovenského originálu nebo je autor původem ze Slovenska, nicméně v českém jazyce a dietním systému nemocnic máme v ČR „bezezbytkovou dietu“ , „kel“ je kapusta (nebo hovorový výraz v určitých oblastech Moravy) atd. pokud už se snažíte psát „odborné“ články požádejte někoho o jazykovou korekturu a „nebastlete“ češtinu se slovenštinou…
idiot je kmen nebo nemoc ?