S bezlepkovou dietou a se stravou bez obsahu lepku se dnes setkáváme poměrně často. Jednak totiž přibývá počet lidí trpících celiakií, kteří tuto dietu musí dodržovat, no a na straně druhé stále více lidí vylučuje z různých důvodů lepek ze svého jídelníčku.
Pokud již patříte do jedné skupiny nebo do té druhé, v článku se dozvíte užitečné informace o bezlepkové dietě a najdete tu i tip na jídelníček a chutné recepty.
Bezlepková dieta - navigace v článku
V čem spočívá bezlepková dieta
Jak vyplývá z názvu, bezlepková dieta je založena na stravě, která neobsahuje lepek. V dnešní době jde o jedinou léčbu celiakie a zároveň trend, podle kterého se mnozí vyznavači zdravého životního stylu začali stravovat.
Pokud se ptáte, co to je bezlepková dieta, odpověď je jednoduchá – jde o úpravu stravy, při které je základem vyloučit obiloviny s obsahem lepku. V případě, že trpíte celiakií, je úplně jedno, kolik lepku daná potravina obsahuje. Smutným faktem totiž je, že i stopové množství lepku může u celiatiky způsobit zdravotní potíže. Z dlouhodobého hlediska totiž může i časté přijímání stopových množství lepku způsobit poškození sliznice tenkého střeva.
Co je lepek?
Lepek (můžete se setkat také s názvem gluten) je přírodní bílkovina, která se nachází ve většině obilovin. K obilovinám s obsahem lepku patří:
- pšenice
- žito
- špalda
- ječmen
- zelená špalda
- oves (výjimkou je certifikován bezlepkový oves)
- kamut
- dvojzrnná a jednozrnná pšenice
Lepek najdete ve všech potravinách s obsahem těchto obilovin – tedy v mouce, pečivu, těstovinách, cereáliích iv strouhance, v keksech, sušenkách či preclíky. Ve velkém množství potravin, u kterých byste to možná ani nečekali, je také obsažen lepek jako pojivo.
Výživová hodnota lepku je jen velmi malá, avšak jeho vlastnosti jsou důležité – díky němu je mouka po spojení s vodou schopná vytvořit lepkavé těsto. Kromě toho lepek drží těsto pohromadě a dodává mu pružnost.
V případě, že vám diagnostikovali celiakii, měli byste být při výběru potravin velmi pozorný. Přechod na bezlepkovou dietu sice může být náročný, protože vzdát se pečiva či těstovin nemusí být pro každého snadné. Naštěstí je dnes velké množství alternativ, a tak není problémem sehnat i bezlepkové těstoviny.
Výbornou zprávou také je, že bezlepková dieta je vhodná i na hubnutí. Pokud chcete jíst bezlepkovou a hubnout, podaří se vám to i pomocí KetoMix, která lepek neobsahuje.
Balíček redukční KetoMix diety obsahuje celkem 140 porcí a je určen na 4 týdny. Najdete v něm polévky, omelety a koktejly. Denně budete jíst až 5 jídel a budete hubnout i bez hladovění. Jídla jsou bez obsahu lepku.
výborné pro časově vytížené lidi
zhubnout můžete až 5 kilogramů
Pokud přecházíte na bezlepkovou stravu, začněte tím, že dáte ve vašem jídelníčku přednost přirozeně bezlepkovým potravinám a postupně začnete potraviny s obsahem lepku nahrazovat jejich alternativami bez něj.
Potraviny bez lepku jsou označeny jako bezlepkové a najdete na nich symbol přeškrtnutého klásku. V případě, že jste celiaků, dostanete lékařský předpis na takové potraviny a pojišťovna vám je částečně uhradí. Seznam těchto potravin a také množstevní limity najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.
Speciální bezlepkové potraviny najdete nejen v lékárně, ale i v drogeriích a obchodech se zdravou výživou. No a protože dnes je bezlepková dieta v podstatě trendem, bezlepkové potraviny do své nabídky postupně zařazují i některé supermarkety.
TIP: Zajímavou a aktuální velmi populární dietou bez lepku je Ketomix – proteinová dieta. Její ➡ balíček jídla na 3 týdny je nastaven tak, abyste zhubli až 5 kilogramů. Připravili jsme i podrobnou recenzi a hodnocení.
Celiakie a její příznaky
Celiakie, pro kterou je bezlepková dieta primárně určena, nebo lépe řečeno, je při ní nezbytná, je trvalá nesnášenlivost našeho imunitního systému vůči lepku. Pacienti trpící celiakií by neměly jíst potraviny obsahující lepek, tedy obiloviny a vše, co ho obsahuje.
Lepek, který je označován také názvem gluten, způsobuje u lidí genetickou predispozicí imunitní reakci střeva. Někdy na takovou reakci stačí jen stopové množství lepku. Následně dochází ke vzniku chronického zánětu a oslabení klků v tenkém střevě. Pacienti trpící celiakií mají klky v tenkém střevě téměř úplně vyhlazené a tělo vstřebává méně živin. Z tohoto důvodu může nastat podvýživa či nedostatečná výživa.
Podpora imunitního systému v boji proti virům, bakteriím a plísním, protizánětlivé působení zejména při zánětech sliznic trávicího traktu, střev, ústní dutiny, tkání, kloubů, kůže a při aftech. Jelikož působí protizánětlivě, je vhodný i při celiakii, Crohnově chorobě či ulcerózní kolitidě.
na podporu imunity, na boj proti zánětům v těle
pomáhá při horečkách
přírodní produkt
široké využití
TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč
TIP: Viz také naši recenzi na Drags Imun (dračí krev) od Energy s vlastními zkušenostmi.
Při vzniku tohoto onemocnění hraje důležitou roli genetika, protože u příbuzných prvního stupně je v porovnání s ostatními lidmi až desetkrát vyšší míra výskytu celiakie.
Příznaky celiakie:
- trávicí potíže: větry, nadýmání, nafouknuté břicho, křeče, průjem, zácpa, pálení žáhy
- chronická únava
- migréna, bolesti hlavy
- kožní projevy: ekzémy, psoriáza, akné, dermatitida
- autoimunitní onemocnění: cukrovka, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba
Při celiakii pomůže čaj z puškvorce
Celiatici mohou svůj zdravotní stav zlepšit nejen bezlepkovou dietou, ale úlevu od potíží jim může poskytnout i výluh z rostlinky s názvem puškvorec. Doporučuje se pít čaj z kořene puškvorce. Kořen obsahuje silici, škrob a látky uvolňující křeče a tlumící dráždění. Pomáhá i při nadýmání.
Čaj se připravuje za studena, a to tak, že jednu čajovou lžičku večer zalijete 250 ml studené vody a necháte do rána louhovat. Potom ho před vypitím ohřejete ve vodní lázni. Doporučuje se pít vždy po jídle po doušcích.
100% čistý Puškvorec obecný kořen je v dnešní fytoterapii využíván pro podporu a normalizaci trávicích funkcí, používá se pro celkové osvěžení těla.
pro podporu a normalizaci trávicích funkcí
čistě přírodní bylinný produkt
vhodný i na osvěžující lázně
TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Výhody a nevýhody bezlepkové diety
Jak jsme již zmínili vícekrát, o bezlepkové dietě můžeme mluvit jako o současném trendu. Stravu bez lepku totiž jedí i lidé, kteří nemají se snášenlivostí lepku problém. K výhodám bezlepkové stravy patří například i to, že tělo má více energie. Nemine ji totiž na spalování lepku. Kromě toho je vhodná i pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo jejich trápí nadýmání a nafukování.
Pokud chcete zhubnout a stravovat se bezlepkovou, KetoMix je pro vás vhodnou volbou. V případě, že si nejste jisti, zda je tento typ diety pro vás to pravé, zkuste na začátek jen týdenní balení.
ideální pro lidi s nedostatkem času na vaření
strava je bohatá na vitamíny a minerály
chutné menu
5 jídel na každý den
Odborníci však nedoporučují u zdravých lidí úplné vyloučení lepku ze stravy. Může se totiž stát, že pokud vynechají potraviny s obsahem této bílkoviny, nebude mít jejich tělo dostatek vlákniny, která je pro jeho správné fungování nutná.
Výhody
- více energie
- odstraní nafukování a nadýmání
- můžete při ní zhubnout
Nevýhody
- bezlepkové potraviny jsou často o něco dražší (pacientům s celiakií však pojišťovna částečně proplácí potraviny)
- omezení při stravování se v restauracích
Jídelníček
Při bezlepkové dietě by váš jídelníček neměl obsahovat nic z obilovin jako je žito, pšenice, špalda, ječmen, oves a další. Znamená to, že byste se měli vzdát pečiva, avšak pokud jste chytrý, doma si umíte upéct i pečivo bez obsahu lepku. Kromě obilovin můžete jíst všechno a náhradu za obiloviny a výrobky z nich dnes velmi snadno najdete.
Vhodné potraviny
Potravin, které můžete během bezlepkové diety jíst, je velmi mnoho. Na trhu najdete množství alternativ a není problém sehnat těstoviny bez lepku nebo mouku z rýže, kukuřice, čiroku, mandlí, pohanky, cizrny a jiných přirozeně bezlepkových potravin.
Povolené potraviny jsou všechny, které jsou označeny jako bezlepkové nebo „gluten free“. K méně známým bezlepkovým potravinám patří:
- quinoa
- pohanka
- jáhly
- amarant
- tapioka
- čirok
Zakázané potraviny
Při bezlepkové dietě byste měli pozorně sledovat složení potravin, protože lepek se nachází také v takových výrobcích, u kterých byste to možná nečekali. Obvykle však bývá vyznačený tučně. Nezapomeňte, že lepek se nachází také v pivu či whisky, takže i tyto nápoje patří mezi nevhodné potraviny.
Co nejíst při bezlepkové dietě:
- vše s obsahem obilovin – pečivo, těstoviny
- omáčky a zahuštěné polévky
- instantní jídla a polévky
- majonézy
- kečup, hořčice
- mleté maso, párky, šunka
- zmrzlina, pudinky
- jogurty
- sladkosti
Tipy na recepty
Pro celiatiky je často problém připravit si chutné dezerty, a tak jsme se rozhodli, že vám přineseme tipy na bezlepkové sladkosti. Věříme, že si na nich pochutnáte. Vždyť přece i dietu si třeba jednou za čas zpestřit nějakým malým prohřeškem.
Tvarohový pohár s jahodami
Potřebujeme: bezlepkové sušenky, 250 g tvarohu, 100 ml smetany, 1 PL cukru, 4 jahody, máta na ozdobu
Jak na to: Tvaroh vyšleháme se smetanou a práškovým cukrem do krému. Do sklenic dáme na dno rozlámané sušenky, přidáme krém a vrstvu jahod. Přikryjeme piškoty, tvarohovým krémem a následně opět naskládáme něj jahody. Dozdobíme mátou.
Bezlepkové brownies s červenou řepou
Potřebujeme: 200 g uvařené červené řepy, 70 g másla, 150 g hořké čokolády, 150 g krystalového cukru, 2 vajíčka, 100 g mletých mandlí, 2 lžíce kakaa
Jak na to: Čokoládu s máslem rozpustíme ve vodní lázni. Červenou řepu nakrájíme na kousky a spolu s vajíčky, cukrem a čokoládou rozmícháme do hladka. Přidáme kakao a mouku a ručně vymícháme. Nalijeme do plechu s velikostí 20 x 20 cm vystlaného pečícím papírem a pečeme při 180 stupních asi 25 minut.
Švédský mandlový dort
Potřebujeme: 200 g mletých neloupaných mandlí, 5 bílků, 150 g krupicového cukru
Krém: 200 ml smetany, 3 lžíce mandlového likéru, 5 žloutků, 150 g měkkého másla, 100 g mandlových lupínků na ozdobení
Jak na to: Připravíme si dva plechy s pečícím papírem. Na papír si tužkou vyznačíme kruhy o průměru asi 24 cm. Bílky vyšleháme do pěny a přidáme cukr, následně i mleté mandle. Opatrně promícháme. Těsto rozdělíme na dvě části a rozetřeme ho na připravený pečící papír. Pečeme každou „placku“ zvlášť asi 20 minut při teplotě 175 stupňů.
Mezitím si připravíme krém tak, že v hrnci zahřejeme smetanu s cukrem a mandlovým likérem. Pomalu zahříváme, dokud se cukr rozpustí a přidáme žloutky. Vaříme pomalu na mírném ohni, aby se žloutky nesrazily.
Krém necháme vychladnout a přidáme k němu máslo. Potom natřeme na vychladlý korpus menší polovinu krému. Přikryjeme druhým korpusem a krémem natřeme vrch i boky. Ozdobíme opraženými mandlovými lupínky. Chladíme půlhodinu a můžeme podávat.
Tipy na alternativní bezlepkové potraviny
název | Určení and Nevýhody | prodejce | cena |
---|---|---|---|
500 g Těstoviny penne kukuřično rýžové bezlepkové 500 g BIO FELICIA | vhodné pro celiatiky určené lidem, kteří ze stravy vyloučili lepek veganská potravina výborné s různými omáčkami jako chutný oběd či večeře | doprava zdarma při objednávce nad 1200 Kč | 106 Kč Chci vědět víc |
360 g Snídaňová směs acaí-jahoda-banán BIO | chutné a zdravé snídani vhodné i pro celiaky raw obsahujú bezlepkové potraviny obsahujú superpotravinu acai | desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky | 199 Kč Chci vědět víc |
1 kg Hraška na zahušťování bezlepková 1 kg CERIA | náhrada mouky při jíšky vhodná na zahušťování náhrada trojobalu vhodná náhrada vajec vysoký obsah vlákniny neobsahuje cholesterol ani lepek | doprava zdarma při objednávce nad 1200 Kč | 173 Kč Chci vědět víc |
Zdroje informací:
- schaer.com– zásady bezlepkovej diéty
- celiak.cz – co je celiakie
- prozdravi.cz – vše o celiakii
- megyvkuchyni.cz – recept na mandlový dort
- angiebakes.com – recept na brownies
Článek je zařazený do kategorie: Diety, Trávení a metabolismus
Mohlo by vás zajímat
- 10 tipů na zdravé snídaně pro štíhlou linii - proč snídat a co si ráno dopřát? + 9 receptů na zdravé snídani
- MyKETO - jaké jsou zkušenosti s rychlou ketogenní dietou značky prémiového výrobce?
- KetoSlim - proteinový koktejl na hubnutí od Advance (recenze)
- Jak funguje vajíčková dieta, je efektivní? + jídelníček na míru
- Dieta před kolonoskopií a vše potřebné, co byste měli vědět před zákrokem + TIP na 5-denní jídelníček
- V čem spočívá 90denní dieta a co jíst během jednotlivých dní + jídelníček a 4 TIPY na recepty
- Šetřící dieta a její účinky na naše trávení + pravidla přípravy jídel, TIP na jedániček a 3 recepty
- V čem spočívá masová dieta a jaké jsou její výhody a nevýhody + jídelníček a 3 TIPY na recepty
- Flexitariánska dieta a její zdravotní benefity + TIP na týdenní jídelníček
- Středomořská dieta a její zdravotní benefity + jídelníček na 5 dní a TIPY na recepty
Zdravím a prosím o radu,zda celiatik může mít vařené dušené sladké zelí.
Děkuji za odpověď.