Aronie černá nebo-li Temnoplodec černoplodý, lidově nazývaný také černý jeřáb, poskytuje kyselé bobule s vysokým obsahem antioxidantů, antokyanů a mnoha jiných prospěšných látek. Momentálně se intenzivně zkoumají její potenciální léčivé účinky.
Aronie je vitamínovou bombou a její plody obsahují až 69% šťávy. Obsahuje množství vitamínů, minerálů a jiných účinných látek potřebných pro správné fungování organismu. Mezi nimi jsou ve významném množství zastoupeny: ✅ vitamín C, ✅ vitamín P (flavonoidy jako rutin), ✅ vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, ✅ karoteny a ✅ železo.
Jaké má aronie účinky na naše zdraví? Prozradím vám v článku, kde vám mimo jiné pořadím i super recepty z aronie, rady ohledně pěstování a zjistíte, jakou cenu mají některé přípravky z ní vyrobené.
Aronie – navigace v článku
- Co je to aronie
- Složení a obsah látek
- Účinky
- Nejčastější otázky a odpovědi
- Aronie + recepty
- Užívání a dávkování
- Mé zkušenosti a doporučení
- Doporučené přípravky s aronií (+ ceny)
Co je to aronie
Aronie (Temnoplodec černoplodý) je opadavý keř z čeledi růžovitých. Je vzdálená příbuzná například s hruškou nebo jeřábem. Obsahuje velké množství antokyanů, což jsou molekuly odpovědné za tmavomodrou barvu jejích plodů (antokyany tvoří modré a červené pigmenty). Anthokyany mají zároveň i antioxidační aktivitu.
Plody mají kyselou a stahující chuť. Aronie nemá stanoven přesný mechanismus účinku. Její vliv na zdraví je podobný účinkem borůvek a extraktu z hroznových semen. Plody aronie však obsahují mnohem více antioxidantů než borůvky. Současné studie naznačují, že užívání plodů aronie může snížit celkový cholesterol a glukózu v krvi.
Významná je i z pohledu vysokého obsahu barviv, což se využívá hlavně v potravinářství, ale i v textilním průmyslu. Plody aronie jsou často zpracovávány na výrobu vína a lze je použít i jako přísadu do různých receptů.
? Botanické okénko
Aronie – Temnoplodec – v současnosti známe tři druhy Aronia arbutifolia, Aronia melanocarpa, Aronia prunifolia, přičemž druh melanocarpa (černoplodý) je nejvíce rozšířen. Aronie pochází ze Severní Ameriky a východní Kanady, odkud se rozšířila prostřednictvím obchodu (v 19. století) do Ruska a celé Evropy.
Dnes se aronie používá k výrobě vína, ovocného sirupu, šťávy, džemů, želé, či čaje. Její použití je omezeno právě kvůli kyselé a stahující chuti bobulovin. Proto se často v komerčně dostupných produktech mísí s jinými druhy ovoce (hlavně s černým rybízem a jablky). Samotný keř dorůstá do výšky 2 – 3 metry. Kvetou na něm vysoké bílé květy, které nakonec vyprodukují malé bobule. Plody se sbírají v období od srpna do září.
Vědecká klasifikace:
Typ klasifikácie: | Klasifikace: |
---|---|
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | vyšší rostliny (Cormobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | růžotvaré (Rosales) |
Čeleď | růžovité (Rosaceae) |
Rod | temnoplodec (Aronia) |
Složení a obsah látek
Aronie je bohatým zdrojem vitaminu C, ten však může být znehodnocen teplem a hlavně pasterizací (například při výrobě aroniové šťávy nebo jiných potravinářských produktů). Plody obsahují i další vitaminy, jako jsou vitamin E, vitamin K a mnohé vitamíny B komplexu. Najdeme v ní i beta-karoten, flavonoidy, organické kyseliny a třísloviny.
Seznam nejdůležitějších složek ve šťávě z aronie:
- Vitamín C (okolo 200 mg/l)
- Vitamín B1 (500 mcg/l)
- Vitamín B2 (600 mcg/l )
- Vitamín B3
- Vitamín B5 (2200 mcg/l)
- Vitamín B6 (550 mcg/l)
- Kyselina listová (vitamín B9)
- Minerály: draslík (1969 – 2850 mg/l), vápník, hořčík
- Amygdalin – glykosid zodpovědný za hořkou mandlovou vůni čerstvého ovoce
*Jednotlivé hodnoty jsou přibližné, přesný obsah se liší u jednotlivých druhů, závisí od data sběru, zralosti plodů a také se liší mezi konkrétními rostlinami (více můžete zjistit tady).
Plody aronie mají obsah sušiny 15,6 – 28,8% v čerstvé formě (zdroj). Mají poměrně kyselé s pH v rozmezí 3,3 – 3,7. Z cukrů jsou nejvíce zastoupeny glukóza a fruktóza. Plody obsahují větší množství vlákniny, přičemž šťáva si zachová jen její malé množství (0,3 – 0,6%). Obsahuje velké množství antokyanů (silné antioxidanty). Obsah tuků a bílkovin je zanedbatelný. Nejdůležitější složky, zodpovědné za mnohé z léčivých vlastností aronie, jsou fenolické sloučeniny. Plody mají vysoký obsah prokyanidiny, antokyanů a fenolických kyselin. Jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů antokyanů (asi 25% z celkového množství polyfenolů).
Aronie a její účinky
Při klinických studiích prováděných na lidech byly zjištěny následující pozitivní účinky aronie na náš organismus:
- výrazný pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, tím snížení rizika vzniku aterosklerózy
- snižuje vysoký krevní tlak
- u osob s vysokým cholesterolem snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, přičemž významně neovlivňuje zdravé hodnoty cholesterolu
- antokyany mohou být užitečné při prevenci a kontrole diabetes mellitus typu II a komplikacích souvisejících s diabetem (snižují hladinu glukózy v krvi nalačno a zlepšují profil HbA1c)
- má antioxidační a protizánětlivý účinek
- posiluje imunitní systém
- studuje se pro potenciální účinky v boji proti rakovině – inhibuje růst a množení rakovinných buněk (zkoumány proti rakovině tlustého střeva na základě studií in vitro (zdroj) a v jedné studii na zvířatech – zdroj). Extrakt bohatý na antokyany z Aronia melanocarpa inhiboval růst a stimuloval apoptózu lidských buněk rakoviny tlustého střeva.
- díky vitamínu C přispívá ke správné funkci nervového systému a také ke správné funkci kloubů, kostí, chrupavek a zubů
- zmírňuje migrény
- prospěšná pro zlepšení zraku (zabraňuje vzniku šedého zákalu a chrání oči před UV zářením)
- díky obsahu vlákniny normalizuje pohyby střev a pomáhá při prevenci trávicích problémů (jako je zácpa, nadýmání a průjem)
Nejčastější otázky a odpovědi na ně
Může se černý jeřáb užívat v těhotenství? Má nějaké kontraindikace? Je aronie náročná na pěstování? Zde jsou 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:
❓ Je aronie bezpečná v těhotenství?
Vzhledem k tomu, že bezpečnost aronie během těhotenství nebyla studována v žádných konkrétních studiích, měli by se jí užívání vyhnout těhotné ženy a také kojící matky.
❓ Má aronie nějaké jiné kontraindikace?
Užívání plodů a šťávy z aronie se nedoporučuje lidem s těmito onemocněními:
- zvýšená srážlivost krve, tromboflebitida, křečové žíly
- gastritida a peptický vřed v akutní fázi
- hypotenze – nízký krevní tlak
❓ Aronie a pěstování – vypěstuji si ji i doma?
Aronie se pěstuje jako ovocný strom nebo okrasný keř. Je nenáročná na půdu a pěstování. Vyznačuje se vysokou odolností proti chladu – vydrží mrazy až do minus 47 °C. Má ráda dostatek slunce, ale snadno ji dopěstujete i na mírně stinném místě (např. V polostínu pod stromy). Roste na všech typech půdy a nadmořské výšky. Oblibě vlhkou až mírně promočenou půdu. Je odolná vůči suchu, škůdcům a nemocem, ale dobře snáší i průmyslové znečištění. Jediné, před čím ji třeba chránit je ptactvo, které ji velmi libuje. Zralé ovoce nezhnije, neoberaná úroda pouze uschne na keřích. Aronii stříhejte jen mírně – příliš časté a silné stříhání způsobí, že keř vypustí silné, nové výhonky od kořenů.
Aronii je možné vysadit i jako živý plot (tehdy sazenice vysaďte na vzdálenost 80 cm od sebe). Při menším množství (například do zahrady) se doporučují keře sázet na vzdálenost 1 x 1 metr. Sazenice vysazujte na podzim, brzkou zimu nebo na jaře, pokud není půda zamrzlá.
Plody nechte na rostlině tak dlouho, jak je možné, protože tím zajistíte jejich lepší chuť. Můžete je uchovávat v mrazničce bez vlivu na obsah prospěšných látek. Pozor však na tepelnou úpravu – ta způsobuje rozklad některých vitaminů (např. Vitamínu C). Na stromě je možné plody ponechat až do prvních mrazů. Více o pěstování této zajimavé rostliny zjistíte zde: (zdroj).
Naše tipy na recepty z aronie
Připravila jsem pro vás pár receptů z aronie, které jsou většinou nenáročné na přípravu a snadno si je připravíte i doma. K některým receptům jsem přidala i alternativu – možnost koupě hotového produktu v obchodě. Pokud nejste typ, který rád tráví čas v kuchyni, nebo máte nedostatek času, můžete využít i tuto možnost.
❤ Aroniová marmeláda (džem)
Potřebujeme:
- 1 kg plodů aronie
- 1 kg jablek
- 250 g cukru
Postup:
- V hrnci uvaříme jablka s 400 ml vody na kaši.
- Aronii odšťavníme a šťávu přidáme do jablečné kaše.
- Přidáme 250 g cukru (nebo podle chuti, můžeme osladit i Stevieho nebo kokosovým cukrem).
- Směs ještě 10 minut povaříme. Naplníme do čistých skleniček. Pohárky zavřeme, obrátíme jejich dnem vzhůru a necháme vychladnout.
❤ Víno z aronie
Potřebujeme:
- plody aronie
- 450 g cukru
- špetku živné soli
- potravinářské kvasinky
Postup:
- Plody vylisujeme pomocí odšťavňovače a necháme odstát, aby se těžší částice (kal) usadily na dně.
- Po usazení přelijeme hadičkou čistý mošt do demižonu.
- Na každý litr šťávy přidáme 450 g cukru, špetku živné soli a jedno balení potravinářských kvasinek (ty je dobré nechat rozkvasiť v menším množství moštu).
- Optimální teplota pro fázi kvašení je 19 – 20 °C.
- Víno z aronie vzchází poměrně pomalu a dlouho, takže ke stáčení je připraveno asi po šesti měsících (při stáčení už nesmí bublat ani perlit).
❤ Kompot z aronie
Potřebujeme:
- 2 kg plodů
- 0,5 kg cukru
Postup:
- Aronii dáme na noc namočit i se stopkami. Ráno plody otrháme.
- Plody spolu s 200 ml vody vaříme 5 min pod pokličkou a dalších 10 minut bez pokličky.
- Přidáme cukr a vaříme ještě dalších 10 minut.
Jaké je užívání a dávkování
- aronie je prospěšná a vhodná k dlouhodobému užívání
- šťávu je nutné před použitím protřepat
- nejlépe užívat nalačno, nebo alespoň půl hodiny před jídlem
- doporučuje se vypít 0,1 l šťávy na osobu denně
- lze ji zředit podle chuti vodou, přidat do čaje (ne horkého), nebo do smoothies
- vhodné kombinovat s jednou polévkovou lžící sušených plodů denně
- při užívání přibližně 100 ml neslazené šťávy z aronie (nebo 300 mg extraktu) získáte pro organismus dostatečné množství pokrývající denní dávku prospěšných látek
- výhody této dávky jsou srovnatelné s účinky spojenými s doporučeným dávkováním plodů borůvky, přičemž aronie má vyšší antioxidační účinek
- pro viditelný účinek na snížení cholesterolu a krevního tlaku se doporučuje užívat minimálně po dobu 2 měsíců
Upozornění: Šťáva z aronie není určena pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy . Stanovená doporučená denní dávka se nesmí překročit. Výživové doplňky se nesmějí používat jako náhrada pestré stravy. Ukládejte mimo dosah malých dětí.
Skladování: V suchu při teplotě do 25 °C. Chraňte před přímým slunečním světlem a mrazem! Po otevření uchovávat v chladničce v původním obalu, maximálně 21 dní. Může se vytvořit přirozená usazenina, která nemá žádný vliv na kvalitu a účinek produktu.
Mé zkušenosti a doporučení
Aronii jsem poznala díky mému dědečkovi, který je pěstoval na zahradě. Důkladně mi vysvětlil všechny její pozitivní účinky na zdraví. On užíval plody aronie dlouhá léta, kvůli jeho vysokému tlaku a velmi si její účinky pochvaloval. Pokud nemám možnost zaobstarat si čerstvé plody, doporučuji např. tuto BIO aroniovou šťávu.
Zdroje:
- aronie-cz.cz – vše o rostlině a jejím pěstování
- PubMed – in vitro studie o účincích aronie v boji s rakovinou
- PubMed – studie na zvířatech o účincích aronie v boji s rakovinou
⭐ Doporučené přípravky s aronií (+ cena)
Jelikož je na prodej mnoho přípravků, které obsahují černý jeřáb (v různé formě i ceně) rozhodla jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu. Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami.
Hodnocení autora
- dostupnost
- oblíbenost
Pouze několik úvodních vět
Aronie má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, posiluje imunitu a má protizánětlivý účinek. Aronie je zdravým doplňkem vaší výživy, který se určitě vyplatí užívat. Pokud nemáte na zahradě keř s čerstvými bobulemi, nejvíce se vám cenově vyplatí šťáva z aronie, nebo kvalitní sušené plody od certifikovaného prodejce.
Článek je zařazený do kategorie: Klouby, Kosti, Krevní tlak, Oslabená imunita, Prevence rakoviny, Recepty, Téma, Trávení a metabolismus, Záněty, Zrak, Zuby
Mohlo by vás zajímat
- Kloubus - recenze kvalitního doplňku na klouby. Verdikt? Na kloubní výživě se nešetří...
- Zerex Arthrex - pilulky na podporu zdravých kloubů a kosti (podrobná recenze)
- MSM prášek - kloubní výživa, která navíc zjemňuje jizvy, zlepšuje imunitu a pomáhá při alergiích
- Alavis Maxima Triple Blend - recenze na oblíbený kolagen pro lidi + ROZHOVOR
- Která je nejlepší kloubní výživa - velké srovnání 10 dostupných přípravků
- FlexiMed pro zdravé klouby - kompletní recenze
- Jak vypadá dieta při dně, seznam vhodných a nevhodných jídel + TIP na jídelníček a 3 recepty
- Schindeleho minerály - pro regeneraci celého organismu, zmírnění bolestí, zánětů a poruch paměti a koncentrace (recenze)
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Pangamin - osvědčený přírodní zdroj téměř všech vitamínů skupiny B + tipy na přípravky za nejlepší ceny