Vitamín D – účinky, zdroje a příznaky nedostatku „slunečního vitaminu“

Georgina Babinová Téma
26. února 2020 0 Vitamíny

Vitamín D není jedna látka. Existují dva typy tohoto vitamínu. Prvním je vitamin D3, který se v organismu tvoří vlivem slunečního záření (UV-B záření) a pak je tu D2, který přijímáme v potravinách a následně se v těle mění na vitamin D3. Jelikož naše tělo přirozeně obsahuje tento vitamín, produkuje ho, právem můžeme předpokládat, že ho i potřebuje.

Proč je D vitamin tak potřebný a jaké jsou jeho účinky

Vitamin D je prekurzorem životně důležitého hormonu, který hraje nezastupitelnou roli ve zdravém vývoji buněk. Primární biologickou funkcí tohoto vitamínu je udržování hladin vápníku a fosforu v krvi na normální úrovni, ale hraje ústřední roli i při absorpci vápníku a tvorbě a udržování silných kostí. Může se užívat jako doplněk stravy samotný, nebo v kombinaci s vápníkem. Podle nedávného výzkumu chrání proti osteoporóze, hypertenzi, rakovině a mnohým autoimunitním onemocněním.

Jaké jsou tedy jeho účinky?

Vývoj kostí

  • má klíčovou roli při vývoji kostí
  • pokud mají malé děti nízké hladiny tohoto vitamínu ve svém těle, jejich kosti se nevyvíjejí správně a nebudou mít silný skeletový systém
  • později se od toho odvíjí i přiměřený stupeň hustoty kostí

Osteoporóza

  • osteoporóza a znásobení počtu zlomenin bohužel charakterizuje stáří
  • naše kosti začínají řídnout, objeví se stále více onemocnění kloubů
  • pokud tomu ale věnujeme trochu pozornosti, víme tímto problémem předejít
  • postupem času začíná organismus produkovat méně D vitaminu a proto je ve stáří zvláště důležité doplňovat ho

Zuby

  • zdraví našich zubů a tendence k zubnímu kazu rovněž souvisí s dostatkem D vitaminu
  • u pacientů trpících gingivitidou účinně zabrání, aby tato nemoc přešla do obávané parodontitidy

Regulace činnosti genů

  • reguluje činnost stovek genů
  • odborníci už dokonce našli tzv. receptory (místa, na které se váže vitamin D v buňkách) prakticky ve všech tkáních!
  •  ztoho vyplývá, že ani zdaleka nejde jen o kosti (například ve smyslu prevence křivice u dětí či osteoporózy u žen v menopauze), ale když už o nic jiného, ​​tak přinejmenším o imunitu
  • to vysvětluje, proč tak často trpíme chřipkou či obyčejným nachlazením právě v zimě, kdy je nedostatek slunečního záření
  • málo slunečního svitu (přesněji pobytu na slunci) znamená málo vitaminu D

Prevence infarktu

  • D vitamín je velmi důležitý v prevenci oběhových onemocnění a infarktu myokardu
  • nedostatečné množství vitaminu D je prokazatelně spojeno s téměř dvojnásobně vyšším rizikem infarktu u osob trpících diabetem
  • když to shrneme – nízká hladina vitaminu D znamená dvojnásobné riziko úmrtí na oběhové onemocnění

? Zajímavost: Vitamin D je složkou i některých výživových doplňků na podporu pánské erekce a libida, např. ✅ eJoy. Jelikož jsou takové přípravky určené na každodenní užívání, přísun vitamínu je více než vítán.

D vitamin chrání, kromě již zmíněných, i před množstvím jiných nemocí. Ani rakovina nezaútočí jen tak náhle, vždy má nějakou prehistorii a možná právě nedostatek tohoto vitamínu k ní „dopomůže“.

Slunce - zdroj vitamínu D3

Slunce – zdroj vitamínu D3

Projevy nedostatku vitamínu D

Nejnovější výzkumy dokazují, že tento vitamín svým významem daleko přesahuje původně za hlavní považovanou roli ve fyziologii kostí. Studie prokazují jeho zásadní nedostatek ve stravě především u populací průmyslově vyspělých zemí. Deficit vitaminu D byl před desítkami let především příčinou křivice (rachitida) u dětí, ale v té době ještě nebylo známo nic víc o dalších oblastech působení tohoto vitamínu. Ale těch projevů je mnohem více:

  • oslabený imunitní systém – jsme náchylnější k infekcím a záněty
  • osteoporóza – D vitamin je nepostradatelný pro metabolismus vápníku a fosfátů, a když je jeho hladina nízká přímo úměrně se snižuje i hladina vápníku v kostech
  • kolísání nálady až deprese
  • sklon k různým kožním onemocněním
  • vznik kardiovaskulárních poruch

Předávkování

Vitamin D je výjimečný tím, že si ho naše tělo dokáže vytvořit samo – je k tomu zapotřebí jen dostatečná dávka slunečního záření a vhodná stravu. V případě jeho nedostatku zde jsou výživové doplňky. Ale můžeme se jím i předávkovat?

Prodlouženým pobytem na slunci, nebo nadměrnou konzumací potravin s obsahem vitamínu D – NE. Naše tělo je vybaveno mechanismy, které při déletrvajícím působení UVB paprsků vitamín D odbourají.

K předávkování ale může přijít při užívání vitaminových doplňků výživy. Je pravda, že vitamin D je vhodné doplňovat nejen u rizikových skupin – dětí, těhotných a kojících žen, kojenců, žen v menopauze a hospitalizovaných pacientů, ale iu zdravých lidí, ale platí zásada „vše s mírou“. V žádném případě neužívejte současně více přípravků, obsahujících D vitamin.

D vitamin se může stát toxickým pokud se dlouhodobě užívá ve vysokých dávkách:

  • u dětí – v množství více než 25 mikrogramů (t. j. 1000 IU jednotek denně)
  • u dospělých – v množství 50 mikrogramů, (t. j. více než 2000 IU jednotek denně)

Předávkování se projeví nechutenstvím, ztrátou hmotnosti, častým močením a poruchami srdečního rytmu.

Vitamín D pro děti

Vitamín D pro zdravý vývoj dětí

Vitamín D je pro zdravý vývoj dětí nezbytný.

Pokud na začátku života dítě neumí přijmout dostatek slunečního světla a tím i D vitamínu ovlivňuje to nepříznivě na zdravý vývoj kostí. Kostra bude slabá, zkřivená a křehká. Pokud se kosti vyvíjejí nesprávné, klouby, které se k nim připojují, také nebudou fungovat správně a následně bude zaostávat i činnost svalů. I když se předpokládá, že v prvních měsících života dostává dítě všechny potřebné živiny v mateřském mléce, není to zcela tak, protože D vitamin se v něm nachází jen v extrémně nízké koncentraci.

Vitamín D je pro novorozence a pro kojence nezbytný, je však třeba být opatrný, protože snadno může dojít k předávkování. Nejvíce jsou ohroženy kojence, kterým je podávána umělá výživa, protože tyto přípravky již a priori obsahují vitamin D.

Nejběžnější forma vitamínu D podávaného pro děti jsou kapky.

TOP 10 zdrojů slunečního vitamínu

  1. Sluneční záření – je nejlevnější a nejjednodušší cestou získání vitamínu D. Bohužel tato cesta není tak jednoduchá v zimních měsících. Ano, vaše tělo si ukládá vitamín D ze slunečního záření. Proto je tak důležité získat ho dostatek v letních měsících, abyste předešli chřipky a nachlazení v zimě.
  2. Olej z tresčích jater – olej z tresčích jater je potravinou číslo jedna, pokud mluvíme o obsahu vitaminu D v potravinách. Kdysi populární doplněk výživy v kruhu rodičů, méně už v kruhu dětí, zůstává nejlepší cestou k vybudování imunity a získání denní dávky vitaminu D.
  3. Mast – pokud jste neslyšeli o pozitivních zdravotních účincích masti, tak teď je ten správný moment. Mast se získává z vepřového tuku a obsahuje vysoké množství vitamínu D – některé odhady hovoří až o 1.000 IU v jedné lžíci
  4. Slanina – ano, máte naše požehnání jíst slaninu. Zapomeňte na očkování proti chřipce – jezte více slaniny! Nejen, že kvalitní slanina připravena z vepřového masa prasat žijících ve volném výběhu chutná skvěle, ale na rozdíl od obecně rozšířeného názoru je velmi prospěšná, efektivní a ještě i bezbolestná, co se o vakcinaci proti chřipce říct nedá. Slanina je prospěšná ze stejného důvodu jako mast.
  5. Losos z volného lovu – je významným zdrojem vitaminu D. Důraz na „z volného lovu“ je na místě – maso z lososů chovaných na farmách má jen cca. 25% vitamínu D ve srovnání s lososy z volného lovu.
  6. Ústřice – stejně jako ostatní plody moře, obsahují hodně vitamínu D, zvyšují imunitu, energii a obecně snižují riziko onemocnění
  7. Sardinky – obsahují množství vitaminu D. Jsou velmi chutné a dají se připravit na mnoho způsobů. Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, B vitamín a aminokyseliny.
  8. Kaviár a rybí jikry – opět se zaměřte na volný lov. Kromě toho, že je skvělým zdrojem D vitaminu, kaviár obsahuje velké množství vitamínu A, který má pozitivní účinky na váš zrak, stav pokožky a působí preventivně proti vzniku rakoviny. Obsažený draslík, snižuje krevní tlak. Kaviár je i lékaři často doporučený pacientům po chemoterapii nebo operaci, protože pomáhá zvyšovat množství hemoglobinu v těle.
  9. Vaječné žloutky od slepic chovaných ve volném výběhu – mají 4 až 6-krát více vitamínu D než žloutky slepic chovaných v klecích .. Vitamin D je převážně v žloutcích, ne v bílcích.
  10. Krevety – jsou delikatesou a jako výborný zdroj vitamínu D jsou skvělou možností jeho příjmu v podzimních a zimních měsících, kdy je slunečního záření nedostatek. (zdroj)
Losos - zdroj vitaminu D

Losos je skvělým zdrojem vitamínu D.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud ještě zůstaly nějaké otázky nezodpovězené, odpovědi na ně zajisté najdete ve výběru nejčastějších otázek a odpovědí, které jsem pro vás připravila.

❓ Má vitamín D3 účinky shodné s účinky D vitamínu?

Ano. Vitamin D3 je přirozeně se vyskytující formou vitamínu D, čili když mluvíme o účincích D vitamin, myslíme tím i vitamín D3.

❓ Jaké jsou referenční hodnoty přípravku Jamieson vitamin D?

Jedna tobolka obsahuje 500% referenční výživové hodnoty. (zdroj: )

❓ Může nedostatek vitamínu D způsobit rozmazané vidění?

Ano, u dospělých se může jako symptom nedostatku vyskytnout i rozmazané vidění.

❓ Jaký je účinek kombinace vitaminů D3 a K2?

Je to jedinečná kombinace vitamínů, jejichž účinky se navzájem doplňují a přispívají ke zdraví kostí, zubů a svalů.

❓ Test na vitamín D

Test vitaminu D se také nazývá test 25-hydroxy-vitamín D nebo 25 (OH) D test. Test se doporučuje udělat pokud máte nízké hladiny vápníku a fosfátu, trpíte osteoporózou nebo osteopenií, utrpěli jste zlomeninu po pádu, překonali menopauzu nebo trpíte osteoporózou.

❓ Jaký je minimální věk pro podávání kapek Vitamin D Jamieson Baby?

Tento výživový doplněk je možné podávat kojencům od ukončeného 1. měsíce věku. (zdroj: )

⭐ Doporučené přípravky

Doplňování vitaminu D je v určitém věku nebo za určitých okolností více méně nezbytné. V našich lékárnách najdete množství volně prodejný doplňků výživy obsahujících vitamin D, nebo jeho kombinace ještě s dalšími vitamíny. Níže vám v tabulce několik přípravků i spolu s cenou představím.

Ať se líbí tady jsou:

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (5 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..