KOLAGEN – nasyťte vzácnou bílkovinou své klouby, kosti, kůži a celé tělo (+ přehled doporučených přípravků)

Jana Beňová Téma
26. února 2020 2 Kolagen, Prášek

Kolagen spojuje buňky a formuje tkáně, vytváří z nich strukturu. Patří k základním proteinem v celém těle a je ve vodě nerozpustný. Mnohým z vás napadne souvislost právě s kloubem na koleně, což máte pravdu. No možná netušíte, že se nachází v celém těle, řekněme i v očním bílku.

Celkově zajišťuje integritu tkání, kostí, svalů, kloubů, je vhodný na elasticitu a regeneraci chrupavek, takže je v těle velmi důležitý. S nedostatkem tohoto proteinu souvisí vznik degenerativních změn pohybového aparátu a další diagnózy.

Co je to kolagen

Jde o základní stavební bílkovinu, která se nachází v kůži, vazech, chrupavkách, kostech, cévách, ale například i v očním bílku. Tvoří dokonce až jednu čtvrtinu všech bílkovin v lidském organismu. Příroda to zařídila tak, že v dětství její máme tolik kolagenu, kolik ho potřebujeme. Produkují ho buňky vaziva, buňky chrupavky a buňky kostí. Dostatek kolagenu znamená zdravé vlasy, nehty, kůži či zdravou kloubní chrupavku.

Dítě má vypnutou pokožku na tvářích, drží ji pružné kolagenová vlákna. Nehty se mu nelámou, neštěpí se mu ani konečky vlasů. Kloubní chrupavky má celé, kolena ho bolí, jen když si je rozbije. Už od 10. až 11. let má dítě vyšší spotřebu kolagenu jako na začátku života. Tvorba této bílkoviny vrcholí do 20. roku života. To jí už začíná být nedostatek a třeba ji tělu dodávat. Vstřebávání této látky podporuje vitamin C a zvýšenou tvorbu zase křemík.

Dvě až tři generace dozadu neznali doplňkový kolagen z lékárny. O své klouby se starali v rámci možností. A těch možností bylo dost v dostupné potravě. Tvorbu kolagenu si posilovaly rosol hovězí polévkou z vyvařené kosti a vařeným vepřovým kolenem. Dnes to ale nestačí.

Kolagen - struktura

Kolagen je základní stavební bílkovina, která se nachází v kůži, vazech, chrupavkách, kostech, cévách…

Typy kolagenu

Existuje několik typů, ale ne všechny třeba znát. Seznámíme vás se čtyřmi nejdůležitějšími, podle kterých si umíte vybrat jednotlivé přípravky.

  • typ I. – je přítomen v pokožce, šlachách, kostech či zubech
  • typ II. – nachází se v chrupavkách
  • typ III. – je podobný s typem I. nachází se v kůži, svalech a kostech, ale obsahuje více proteoglykanů a glykoproteinů
  • typ V. – ve stěně cév

Na co je kolagen dobrý

  • posiluje vlasy, nehty a kůži
  • podporuje regeneraci a vyživování chrupavky, vaziva a zlepšuje promazávání kloubů
  • je důležitý pro zdraví pokožky, pojivové tkáně a pohybového aparátu
  • podporuje regeneraci
  • pomáhá při celulitidě i na strie
  • působí proti pigmentovým skvrnám
  • podporuje růst svalové hmoty, což oceňují sportovci
  • působí proti vzniku vrásek

Kolagen je také v rostlinné stravě

Zeptali jsme se Mgr. Kateřiny Naďové, farmaceutky z lékárny Dr.Max v Bratislavě.

Dá se kolagen čerpat z rostlinné i živočišné potravy?

Zdrojem může být rostlinná i živočišná potrava. Mezi potraviny, které stimulují zvýšenou tvorbu kolagenu patří sójové produkty, červené ovoce a zelenina, jako jsou rajčata, jablka, jahody, cukrová řepa. Dále olivy, dýňová a lněná semínka, citrusy, ale i fazole, zelí, avokádo, losos nebo krůtí maso. Výborným zdrojem je také například huspenina. Množství kolagenu, který je lidský organismus schopen ze stravy získat, je však ve srovnání s výživovými doplňky nízký. Proto pokud pacientů trpí bolesti kloubů, štěpící se nehty nebo vrásky, měli by sáhnout po volně prodejných přípravcích s vyšším obsahem kolagenu.

Existuje rostlinný kolagenový přípravek?

Kromě živočišných kolagenových přípravků je na trhu i výrobek rostlinného původu. Jde však o přípravek určený pro vnější použití, který zvyšuje pevnost a pružnost pokožky, podporuje její hydrataci a zpomaluje stárnutí pleti. Při výživových doplňcích, které jsou určeny pro perorální použití, se doporučuje doplnit i tuto látku živočišného původu.

Jaké jsou doporučené dávkovací schémata?

Dávkovací schéma je stanovena výrobcem a závisí na množství kolagenu v tabletě, ale také od jeho typu. V případě výživových doplňků, které obsahují hydrolyzovaný kolagen, je doporučená denní dávka 3 – 10 g. Doporučená denní dávka nativního kolagenu je ve srovnání s hydrolyzovaným mnohem nižší, t.j. do 40 mg. Výživové doplňky se obvykle užívají v množství 1 – 2 tablety denně. K dosažení požadovaného efektu se pacientům doporučuje užívat kolagenové přípravky minimálně dvakrát ročně po dobu dvou až tří měsíců.

Jaký je rozdíl mezi hydrolyzovaným a nativním kolagenem? V čem jsou výhody hydrolyzovaného kolagenu?

Nativní kolagen je ve své přirozené formě. Jeho struktura se dá přirovnat k lanu stočenému ze tří vláken, které v trávicím traktu podléhá štěpení trávicími enzymy na kratší řetězce (tj menší vlákna aminokyselin). Hydrolyzovaný vzniká rozkladem nativního za přítomnosti specifických enzymů. Jeho hlavními přednostmi je velmi dobrá rozpustnost ve vodě a schopnost stimulovat buňky ke zvýšené syntéze kolagenu typu II.

Často se v návodech vyskytuje pojem čistý kolagen, co je to?

Pod tímto pojmem se mnohokrát označuje, tzv. lyofilizovaný kolagen. Lyofilizace je jednou z nejšetrnějších metod sušení, které se využívají k zachování aktivity účinných látek citlivých na teplo. Takto vyráběné přípravky obsahují minimální množství vody a nevyžadují přítomnost konzervantů. Lyofilizované preparáty se vyznačují čistotou až 99,9%.

Pokud chceme odstranit vrásky, máme aplikovat kolagenové přípravky na pleť nebo spíše užívat kolagen vnitřně?

Krémy s protivráskovým účinkem by měly obsahovat hydrolyzovaný kolagen, který je rozštěpen na krátké řetězce schopné pronikat hluboko do pokožky. V opačném případě kolagen není schopen dobře se vstřebat a zůstává na jejím povrchu. Účinek kolagenu se projeví vyplněním vrásek a zvýšením hydratace a pružnosti. V boji proti vráskám také pomáhají i vnitřně užívané preparáty, proto k dosažení maximálního efektu je vhodné kombinovat obě formy.

Signály úbytku kolagenu

Nedostatek kolagenu se může projevit vznikem vrásek, ztrátou pružnosti pokožky, štěpením nehtů, bolestmi kloubů nebo zvýšenou křehkostí kostí.

  • Křehké kosti – Úbytkem kostí ztrácíte stabilitu. A vaše občasné pády na zem se nekončí pouze modřinami, ale i zlomeninami. Úbytek kostí vám napovídá i vaše kvalitní osobní váha.
  • Odchozí svaly – Na svalech je vidět, že ztrácejí objem. Máte nižší fyzickou výkonnost, méně zvládnete, ztrácíte sílu. V předklonu se už nedotknete země, vaše ohebnost už není to, co byla.
  • Bolavé klouby – Registrujete citlivost vašich kloubů. Lékař vám po vyšetření oznamuje, že chrupavky na vašich kolenou se opotřebovaly a musíte navždy odložit lyže. A že to bude horší a horší. A sami cítíte, že túry již nejsou pro vás.
  • Kůže – Tento příznak je snad nejviditelnější. Kůže na obličeji ztrácí pevnost, je stále tenčí a vrásní.
  • Vypadávání vlasů – Všimněte si, když si ráno češete vlasy a máte jejich plnou zem a když vlasy ztrácejí lesk.
  • Lámání nehtů – Nehty se vám lámou a rozdvojují, zejména při práci s vodou.

Účinky kolagenu

  • Kosti – Kolagen tvoří třetinu kostí. Podílí na pevnosti, pružnosti, zavápnění kosti a také na kvalitě vaziva. V kostech se vytváří síť, na kterou se vážou minerály, zejména vápník a fosfor.
  • Klouby – Tato bílkovina je důležitá pro správnou funkci chrupavek, vždyť tvoří až 40 procent chrupavky. Je to místo, kde se dotýkají dvě a více kostí. Podporuje scelování poškozené chrupavky, chrání a posiluje kloubní pouzdro a zpevňuje klouby. Pojivová tkáň, která je nasycené kolagenem se dobře vyvíjí a odolává zátěži. Pacienti si po dlouhodobém užívání kolagenu chlubí, že se u nich zlepšila pohyblivost kloubu, zmírnily se bolesti a zhoršování příznaků se zastavilo.
  • Cévy – Cévní stěny, které mají dostatek kolagenu, jsou pružnější.
  • Vrásky, kůže – Kolagen podporuje zesíťování a zpevňuje převislých vláken na obličeji a na celém těle, vrásčitá kůže se vypne.

Které skupiny lidí by zvlášť měli brát kolagen?

  • Sportovci – je to skupina, která má aktivitou více zatížené svaly a klouby
  • Senioři – kolagen jim komplexně zlepšuje kvalitu života
  • Obézní lidé – skupina, která má kvůli hmotnosti zatížené klouby
  • Estéti – nechtějí ztratit pružnost a svěžest pokožky na obličeji, starají se vědomě o sebe
  • Ženy v menopauze – hormonální změny houpání organismus, a ten potřebuje více kolagenu
  • Těžko pracující osoby – s dostatečnou zásobou této bílkoviny lépe zvládají fyzickou zátěž na klouby
  • Děti po 10. roce – zrychlený růst znamená větší spotřebu kolagenu

Formy kolagenu

  • Hydrolyzát – vzniká rozkladem nativního kolagenu pomocí specifických enzymů, je velmi dobře rozpustný ve vodě a dobře se vstřebává
  • Prášek – se vydělává většinou s vodou a pije se
  • Tabletky – někomu vyhovují pouze tabletky, ne nápoje
  • Krémy – kolagen je součástí krémů

Vaše dotazy

❓ Je i kolagen v tabletách

Je v tabletové formě, například výrobek . Velmi dobrý výsledek na vypnutou pleť, pevné nehty a zdravé vlasy. Doplněk stravy obsahuje 1000 mg kolagenu a 50 mg kyseliny hyaluronové. Dvě tabletky dva měsíce denně nastartují tvorbu přirozeného kolagenu v těle.

❓ Co je bioaktivní mořský kolagen

je jedinečný výrobek, který v sobě koncentruje sílu a čistotu přírody. Je to prášek snadno rozpustný ve vodě, který se pije ráno nebo večer a rychle se vstřebává.

Je to kolagen, který se nejvíce podobá bílkovině v lidském těle. Jeho účinek je vidět nejrychleji na pleti. Pozitivně působí na pohybový aparát, proti bolesti a rychleji se zregenerujte po cvičení.

❓ Nejlepší kolagen na pleť

Kolagen v hydrolyzované formě nebo bioaktivní mořský kolagen. To je kolagen zevnitř. Je dobré ho kombinovat s kolagenem v kosmetickém přípravku.

Doporučené kolagenové přípravky


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (12 votes)
Autor článku

Přes 15 let jsem byla redaktorkou v denících. Do mého pracovního života vtrhl public relation a internetový marketing. Rada píšu a fotografuji, zajímám se o zdravý životní styl a designové interiéry. Fascinuje mě potenciál sociálních sítí. Fascinují mě také lidé, kteří překonávají své hranice ve své mysli.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..