Vitamín D – účinky, zdroje a příznaky nedostatku “slunečního vitaminu”

Bc. Georgina Babinová Téma 7. srpna 2018 0 Vitamíny

Vitamín D není jedna látka. Existují dva typy tohoto vitamínu. Prvním je vitamin D3, který se v organismu tvoří vlivem slunečního záření (UV-B záření) a pak je tu D2, který přijímáme v potravinách a následně se v těle mění na vitamin D3. Jelikož naše tělo přirozeně obsahuje tento vitamín, produkuje ho, právem můžeme předpokládat, že ho i potřebuje.

💡 TIP na produkt - Vitamín D
Vitamín D 1000 IU 240 tbl.

➡ udržuje zdravé zuby, kosti
➡ podporuje správnou činnost svalů
✅ výhodné balení
✅ tablety se snadno polykají

💡 TIP č.1: doručení do 3 dnů od objednání💡 TIP č.2: tisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.3: cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

Proč je D vitamin tak potřebný a jaké jsou jeho účinky

Vitamin D je prekurzorem životně důležitého hormonu, který hraje nezastupitelnou roli ve zdravém vývoji buněk. Primární biologickou funkcí tohoto vitamínu je udržování hladin vápníku a fosforu v krvi na normální úrovni, ale hraje ústřední roli i při absorpci vápníku a tvorbě a udržování silných kostí. Může se užívat jako doplněk stravy samotný, nebo v kombinaci s vápníkem. Podle nedávného výzkumu chrání proti osteoporóze, hypertenzi, rakovině a mnohým autoimunitním onemocněním.

Jaké jsou tedy jeho účinky?

Vývoj kostí

 • má klíčovou roli při vývoji kostí
 • pokud mají malé děti nízké hladiny tohoto vitamínu ve svém těle, jejich kosti se nevyvíjejí správně a nebudou mít silný skeletový systém
 • později se od toho odvíjí i přiměřený stupeň hustoty kostí

Osteoporóza

 • osteoporóza a znásobení počtu zlomenin bohužel charakterizuje stáří
 • naše kosti začínají řídnout, objeví se stále více onemocnění kloubů
 • pokud tomu ale věnujeme trochu pozornosti, víme tímto problémem předejít
 • postupem času začíná organismus produkovat méně D vitaminu a proto je ve stáří zvláště důležité doplňovat ho

Zuby

 • zdraví našich zubů a tendence k zubnímu kazu rovněž souvisí s dostatkem D vitaminu
 • u pacientů trpících gingivitidou účinně zabrání, aby tato nemoc přešla do obávané parodontitidy

Regulace činnosti genů

 • reguluje činnost stovek genů
 • odborníci už dokonce našli tzv. receptory (místa, na které se váže vitamin D v buňkách) prakticky ve všech tkáních!
 •  ztoho vyplývá, že ani zdaleka nejde jen o kosti (například ve smyslu prevence křivice u dětí či osteoporózy u žen v menopauze), ale když už o nic jiného, ​​tak přinejmenším o imunitu
 • to vysvětluje, proč tak často trpíme chřipkou či obyčejným nachlazením právě v zimě, kdy je nedostatek slunečního záření
 • málo slunečního svitu (přesněji pobytu na slunci) znamená málo vitaminu D

Prevence infarktu

 • D vitamín je velmi důležitý v prevenci oběhových onemocnění a infarktu myokardu
 • nedostatečné množství vitaminu D je prokazatelně spojeno s téměř dvojnásobně vyšším rizikem infarktu u osob trpících diabetem
 • když to shrneme – nízká hladina vitaminu D znamená dvojnásobné riziko úmrtí na oběhové onemocnění

? Zajímavost: Vitamin D je složkou i některých výživových doplňků na podporu pánské erekce a libida, např. ✅ eJoy. Jelikož jsou takové přípravky určené na každodenní užívání, přísun vitamínu je více než vítán.

D vitamin chrání, kromě již zmíněných, i před množstvím jiných nemocí. Ani rakovina nezaútočí jen tak náhle, vždy má nějakou prehistorii a možná právě nedostatek tohoto vitamínu k ní “dopomůže”.

Slunce - zdroj vitamínu D3

Slunce – zdroj vitamínu D3

Projevy nedostatku vitamínu D

Nejnovější výzkumy dokazují, že tento vitamín svým významem daleko přesahuje původně za hlavní považovanou roli ve fyziologii kostí. Studie prokazují jeho zásadní nedostatek ve stravě především u populací průmyslově vyspělých zemí. Deficit vitaminu D byl před desítkami let především příčinou křivice (rachitida) u dětí, ale v té době ještě nebylo známo nic víc o dalších oblastech působení tohoto vitamínu. Ale těch projevů je mnohem více:

 • oslabený imunitní systém – jsme náchylnější k infekcím a záněty
 • osteoporóza – D vitamin je nepostradatelný pro metabolismus vápníku a fosfátů, a když je jeho hladina nízká přímo úměrně se snižuje i hladina vápníku v kostech
 • kolísání nálady až deprese
 • sklon k různým kožním onemocněním
 • vznik kardiovaskulárních poruch

Předávkování

Vitamin D je výjimečný tím, že si ho naše tělo dokáže vytvořit samo – je k tomu zapotřebí jen dostatečná dávka slunečního záření a vhodná stravu. V případě jeho nedostatku zde jsou výživové doplňky. Ale můžeme se jím i předávkovat?

Prodlouženým pobytem na slunci, nebo nadměrnou konzumací potravin s obsahem vitamínu D – NE. Naše tělo je vybaveno mechanismy, které při déletrvajícím působení UVB paprsků vitamín D odbourají.

K předávkování ale může přijít při užívání vitaminových doplňků výživy. Je pravda, že vitamin D je vhodné doplňovat nejen u rizikových skupin – dětí, těhotných a kojících žen, kojenců, žen v menopauze a hospitalizovaných pacientů, ale iu zdravých lidí, ale platí zásada “vše s mírou”. V žádném případě neužívejte současně více přípravků, obsahujících D vitamin.

D vitamin se může stát toxickým pokud se dlouhodobě užívá ve vysokých dávkách:

 • u dětí – v množství více než 25 mikrogramů (t. j. 1000 IU jednotek denně)
 • u dospělých – v množství 50 mikrogramů, (t. j. více než 2000 IU jednotek denně)

Předávkování se projeví nechutenstvím, ztrátou hmotnosti, častým močením a poruchami srdečního rytmu.

Vitamín D pro děti

Vitamín D pro zdravý vývoj dětí

Vitamín D je pro zdravý vývoj dětí nezbytný.

Pokud na začátku života dítě neumí přijmout dostatek slunečního světla a tím i D vitamínu ovlivňuje to nepříznivě na zdravý vývoj kostí. Kostra bude slabá, zkřivená a křehká. Pokud se kosti vyvíjejí nesprávné, klouby, které se k nim připojují, také nebudou fungovat správně a následně bude zaostávat i činnost svalů. I když se předpokládá, že v prvních měsících života dostává dítě všechny potřebné živiny v mateřském mléce, není to zcela tak, protože D vitamin se v něm nachází jen v extrémně nízké koncentraci.

Vitamín D je pro novorozence a pro kojence nezbytný, je však třeba být opatrný, protože snadno může dojít k předávkování. Nejvíce jsou ohroženy kojence, kterým je podávána umělá výživa, protože tyto přípravky již a priori obsahují vitamin D.

Nejběžnější forma vitamínu D podávaného pro děti jsou kapky.

💡 TIP na produkt - Jamieson Baby D Vitamin
JAMIESON Baby-D Vitamín D3 400 IU kapky 11,7ml

➡ správný růst a vývoj kostí dětí
✅ jednoduché dávkování
✅ vhodné již od 1. měsíc věku

💡 TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky💡 TIP č.2: průměrná doba dodání je 2,8 dnů💡 TIP č.3: při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

TOP 10 zdrojů slunečního vitamínu

 1. Sluneční záření – je nejlevnější a nejjednodušší cestou získání vitamínu D. Bohužel tato cesta není tak jednoduchá v zimních měsících. Ano, vaše tělo si ukládá vitamín D ze slunečního záření. Proto je tak důležité získat ho dostatek v letních měsících, abyste předešli chřipky a nachlazení v zimě.
 2. Olej z tresčích jater – olej z tresčích jater je potravinou číslo jedna, pokud mluvíme o obsahu vitaminu D v potravinách. Kdysi populární doplněk výživy v kruhu rodičů, méně už v kruhu dětí, zůstává nejlepší cestou k vybudování imunity a získání denní dávky vitaminu D.
 3. Mast – pokud jste neslyšeli o pozitivních zdravotních účincích masti, tak teď je ten správný moment. Mast se získává z vepřového tuku a obsahuje vysoké množství vitamínu D – některé odhady hovoří až o 1.000 IU v jedné lžíci
 4. Slanina – ano, máte naše požehnání jíst slaninu. Zapomeňte na očkování proti chřipce – jezte více slaniny! Nejen, že kvalitní slanina připravena z vepřového masa prasat žijících ve volném výběhu chutná skvěle, ale na rozdíl od obecně rozšířeného názoru je velmi prospěšná, efektivní a ještě i bezbolestná, co se o vakcinaci proti chřipce říct nedá. Slanina je prospěšná ze stejného důvodu jako mast.
 5. Losos z volného lovu – je významným zdrojem vitaminu D. Důraz na “z volného lovu” je na místě – maso z lososů chovaných na farmách má jen cca. 25% vitamínu D ve srovnání s lososy z volného lovu.
 6. Ústřice – stejně jako ostatní plody moře, obsahují hodně vitamínu D, zvyšují imunitu, energii a obecně snižují riziko onemocnění
 7. Sardinky – obsahují množství vitaminu D. Jsou velmi chutné a dají se připravit na mnoho způsobů. Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, B vitamín a aminokyseliny.
 8. Kaviár a rybí jikry – opět se zaměřte na volný lov. Kromě toho, že je skvělým zdrojem D vitaminu, kaviár obsahuje velké množství vitamínu A, který má pozitivní účinky na váš zrak, stav pokožky a působí preventivně proti vzniku rakoviny. Obsažený draslík, snižuje krevní tlak. Kaviár je i lékaři často doporučený pacientům po chemoterapii nebo operaci, protože pomáhá zvyšovat množství hemoglobinu v těle.
 9. Vaječné žloutky od slepic chovaných ve volném výběhu – mají 4 až 6-krát více vitamínu D než žloutky slepic chovaných v klecích .. Vitamin D je převážně v žloutcích, ne v bílcích.
 10. Krevety – jsou delikatesou a jako výborný zdroj vitamínu D jsou skvělou možností jeho příjmu v podzimních a zimních měsících, kdy je slunečního záření nedostatek. (zdroj)
Losos - zdroj vitaminu D

Losos je skvělým zdrojem vitamínu D.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud ještě zůstaly nějaké otázky nezodpovězené, odpovědi na ně zajisté najdete ve výběru nejčastějších otázek a odpovědí, které jsem pro vás připravila.

❓ Má vitamín D3 účinky shodné s účinky D vitamínu?

Ano. Vitamin D3 je přirozeně se vyskytující formou vitamínu D, čili když mluvíme o účincích D vitamin, myslíme tím i vitamín D3.

❓ Jaké jsou referenční hodnoty přípravku Jamieson vitamin D?

Jedna tobolka obsahuje 500% referenční výživové hodnoty. (zdroj: Pilulka.cz)

❓ Může nedostatek vitamínu D způsobit rozmazané vidění?

Ano, u dospělých se může jako symptom nedostatku vyskytnout i rozmazané vidění.

❓ Jaký je účinek kombinace vitaminů D3 a K2?

Je to jedinečná kombinace vitamínů, jejichž účinky se navzájem doplňují a přispívají ke zdraví kostí, zubů a svalů.

❓ Test na vitamín D

Test vitaminu D se také nazývá test 25-hydroxy-vitamín D nebo 25 (OH) D test. Test se doporučuje udělat pokud máte nízké hladiny vápníku a fosfátu, trpíte osteoporózou nebo osteopenií, utrpěli jste zlomeninu po pádu, překonali menopauzu nebo trpíte osteoporózou.

❓ Jaký je minimální věk pro podávání kapek Vitamin D Jamieson Baby?

Tento výživový doplněk je možné podávat kojencům od ukončeného 1. měsíce věku. (zdroj: Dr.Max)

⭐ Doporučené přípravky

Doplňování vitaminu D je v určitém věku nebo za určitých okolností více méně nezbytné. V našich lékárnách najdete množství volně prodejný doplňků výživy obsahujících vitamin D, nebo jeho kombinace ještě s dalšími vitamíny. Níže vám v tabulce několik přípravků i spolu s cenou představím.

Ať se líbí tady jsou:

název Určení and Nevýhody prodejce cena
240 tablet
Vitamín D 1000 IU 240 tbl. Vitamín D 1000 IU 240 tbl.
➡️ udržuje zdravé zuby, kosti
➡️ podporuje správnou činnost svalů
✅ výhodné balení
✅ tablety se snadno polykají
Pilulka.cz - eshop

⭐️ doručení do 3 dnů od objednání
⭐️ tisíce pozitivních hodnocení zákazníky
⭐️ cena dopravy od 69 Kč, zdarma při objednávce nad 999 Kč

199 Kč
Chci vědět víc
100 ml/360 kapek
JAMIESON Baby-D Vitamín D3 400 IU kapky 11,7ml JAMIESON Baby-D Vitamín D3 400 IU kapky 11,7ml
➡️ kapky pro správný růst a vývoj kostí dětí
✅ jednoduché dávkování
✅ vhodné již od 1. měsíc věku
Dr.Max - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky
⭐️ průměrná doba dodání je 2,8 dnů
⭐️ při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

229 Kč
Chci vědět víc
60 tobolek
VITAMIN D3 BASIC 400 I.U. tob.60 Biomin Vitamin D3 basic Biomin recenze
➡️ přispívá k efektivnímu vstřebávání minerálov- vápníku a fosforu v organismu
➡️ ovlivňuje správný vývoj kostí a zubů
✅ užívá se jen jednou týdně
✅ vhodný pro děti od 3 let
BENU.cz - eshop

⭐️ 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin
⭐️ poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma
⭐️ léková karta funguje také na eshopu

184 Kč
Chci vědět víc
30 kapslí
Dr. Max Combi D3 + K2 30 kapslí Dr. Max Combi D3 + K2 30 kapslí
➡️ přispívají ke zdraví kostí, zubů a svalů
➡️ a ke správnému fungování imunitního systému
✅ jedinečná kombinace vitamínů
✅ vhodné pro děti od 3 let
Dr.Max - eshop

⭐️ desetitisíce pozitivních hodnocení eshopu zákazníky
⭐️ průměrná doba dodání je 2,8 dnů
⭐️ při objednávce nad 999 Kč je doprava zdarma

149 Kč
Chci vědět víc
30 kapslí
Biotter Vitamín D3+K2 doplněk stravy cps.30 Biotter Vitamín D3+K2 doplněk stravy cps.30
➡️ vitamíny D3 a K2 přispívají k lepšímu vstřebání a využitelnosti vápníku
✅ vhodný jako podpora zdravého růstu a vývinu kostí a zubů a prevence nedostatku vápníku v kostní tkáni ve starším věku
BENU.cz - eshop

⭐️ 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin
⭐️ poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma
⭐️ léková karta funguje také na eshopu

117 Kč
Chci vědět víc

Použité zdroje:


Autor článku

Redaktorka magazínu Imunita.online.sk. Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.