Trápíte se se špatnou kvalitou pleti, trpíte akné nebo se jeho stav zlepšil, ale jizvičky vám po něm zůstaly? I na toto vám pomůže šípkový olej. Většina lidí se obává, že právě olej bude příliš mastný a ucpe póry. Při šípkovém oleji se toho však bát nemusíte, protože se často označuje také jako suchý olej. Nezanechává stopy, protože se poměrně rychle vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Přechází do hlubších vrstev kůže, kde působí díky svému bohatému složení. Poradím vám, jak ho používat a který z nabídky šipkových olejů si vybrat.
Šípkový olej – navigace v článku
- Co je to šípkový olej
- Složení a obsah látek
- Použití
- Účinky oleje
- Nejčastější otázky
- Porovnání přípravků ze šípkového oleje
- Kde zakoupit šípkový olej a za jakou cenu?
- Užívání a dávkování
- Vlastní zkušenosti + zhodnocení na závěr
Co je to Šípkový olej
Šípkový olej je 100% olej, který je za studena lisovaný ze šipkových semen. Je bez umělých konzervačních látek a umělých barviv. S výzkumem tohoto účinného oleje začalo, překvapivě poměrně pozdě. Jde o olej z divoké růže Rosa rubiginosa pocházející z divoké přírody Chile. Tam účinky tohoto oleje domorodci znají už celá staletí.
? Botanické okénko
Rosa rubiginosa je dlouhodobě používána v lidovém léčitelství. Účinky šipek jsou popsány již v anglosaském herbáři z 11. století. Lesklé červené šipky, které dozrávají v srpnu a září, jsou 2-3 cm dlouhé a jejich tvar bývá různý, od vejčitého až po kulatý. Nejlepší období na sběr šipek je hned po prvním mrazu, tehdy plody získávají sladkou příchuť. Sbírat můžete jen vyzrálé a zabarvené šipky bez stopek.
Nejčastěji se šipky využívají k výrobě čaje, který je v zimním odbobí významným zdrojem vitamínu C. Ze šipek však lze vyrobit i víno, marmeládu nebo vynikající sirup. Šipky jsou vynikajícími pomocníky během podzimu a zimy, kdy působí proti běžným onemocněním.
Složení a obsah látek
Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme v šípkovém oleji:
- antioxidanty
- Vitaminy A, C a E: chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, vitamín E pleť zase hydratuje.
- Esenciální mastné kyseliny: jsou důležité pro stavbu kožních buněk.
- draslík, železo, vápník a hořčík
Na co můžeme použít šípkový olej?
Dokonale namíchaný koktejl výživných látek v tomto oleji, zejména antioxidantů a mastných kyselin, je nápomocný při léčbě kožních problémů.
Vnitřní použití:
- efektivně bojuje proti žlučníkovým a ledvinovým kamenům
- zlepšuje stav anémie tím, že obsahuje železo
Vnější použití:
- efektívny na kožné problémy ako psoriáza, ekzémy, jazvy a popáleniny
- eliminuje kožné škvrny, strie a preležaniny
- účinne zlepšuje kvalitu vlasov
Účinky šípkového oleje
Pravidelné používání šípkového oleje se doporučuje při psoriáze, ekzémech i proleženinách. Pomůže i při drobných jizvičky, popáleninách, stařeckých skvrnách a strií. Kromě toho šípkový olej chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením.
Šípkový olej je překvapivě účinný – výrazně redukuje jizvy, vrásky a celkově působí proti stárnutí pleti. Jeho regenerační efekt na pokožku si všimnete – navrací její původní barvu a jas. Vitamín A, který je obsažen v šípkovém oleji, je potřebný i při obnově buněk a pomáhá k přirozenému nárůstu kolagenu a elastinu v tkáních. Výrazně tedy zlepšuje elasticitu pokožky.
Šípkový olej – účinky:
- vyhlazení stávajících vrásek a zabránění vzniku nových
- péči o problematickou pokožku a zlepšení jejího stavu
- zpomaluje proces stárnutí
- potlačuje jizvy
- řeší kožní defekty: strie, poškození UV zářením (zejména po létě), jizvy po operacích, akné, popáleninách, ekzémy, psoriáza, pigmentové skvrny, popáleniny
- pomáhá při odstraňování žlučníkových a ledvinových kamenů
- prevence proti běžných onemocněním během podzimu a zimy – podpora imunity
- prospívá kardiovaskulárnímu systému
- prevence proti paradentóze a onemocnění dásní
Nejčastější otázky
Téma šípkového oleje zajímá více lidí. Proto vám zodpovím několik nejčastějších otázek.
❓ Co všechno se dá vyrobit ze šípkového oleje?
Můžete ho využít jako masážní olej, zábal na vlasy, zpevňovač na nehty nebo pomádu na rty.
❓ Je vhodný v těhotenství či pro děti?
Šípkový olej mohou používat i těhotné ženy a je vhodný i pro děti. Samozřejmě v přiměřeném množství a na základě doporučení výrobce uvedeném na etiketě přípravku.
❓ Může uškodit citlivé pokožce?
Tento olej má příznivé účinky na všechny typy pleti a to i se sklonem k psoriáze, ekzémům nebo lupénce. Kromě běžného samostatného užívání vás zbaví i pigmentových skvrn.
Porovnání šipkových olejů
Při různých dodavatelích a výrobcích šipkových olejů doporučuji prohlédnout si složení, obsah a porovnat si i cenu při objemu. Nejlepšími poradci jsou samozřejmě nejbližší rodinní příslušníci. Porovnejte si jednotlivé značky od nejkvalitnějších dodavatelů:
Kde koupit šípkový olej a jaká je dobrá cena?
Oleje ze šipek jsou k dispozici hlavně v obchodech se zdravou výživou. Preferuji koupi přes internet u ověřených a důvěryhodných prodejců. V předešlé tabulce jste si mohli porovnat ceny v poměru k objemu, cena kvalitního šípkového oleje se pohybuje v rozmezí 90 do 600 Kč za čistý, za studena lisovaný olej.
Užívání a dávkování
Šípkový olej můžete užívat jako kúru nebo prevenci, ale vhodný je zejména pro vnější použití. Například Renovality Šípkový olej je vhodné používat pouze zvenčí, buď na vlasy, na nehty nebo na pokožku. Jeho použití je jednoduché. Kapátkem odeberte z lahvičky požadované množství oleje do dlaně ruky, prohřejte v dlani a potom aplikujte na pleť. Vetřete do kůže. Pokud ho chcete použít jako vlasové tonikum, masírujte olejem pokožku hlavy a pak vetřete do vlasů po celé délce, zabalte do ručníku a nechte 10 minut působit, poté opláchněte.
Naopak Virde šípkový olej od lékárny BENU je určen převážně k vnitřnímu užívání. Jeho doporučené dávkování je 1 čajová lžička (cca 5 ml) 1x za den. Výrobce však upozorňuje, že tento olej není vhodný pro děti do tří let.
Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr
Jelikož upřednostňuji přírodní kosmetiku, nevyhnula jsem se ani tomuto oleji. Doma mám přímo výstavní prohlídku kvalitních přírodních olejů. Šípkový olej upřednostňuji na vnější použití, pro jeho dlouhodobé účinky na pleť.
Doposud jsem využívala tento skvělý šípkový krém. Upřednostňuji ho zejména při cestování.
Co ještě dodat k šipkových oleji na závěr? Doporučuji tento olej do každé domácnosti a zejména těm, kteří hledají přírodní alternativy kosmetiky.
Hodnocení autora
- oblíbenost
- dostupnost šípkového oleje
Pouze několik úvodních vět
Šípkový olej je bohatým zdrojem vitaminů, které pomáhají zlepšovat imunitu a brání různých typem onemocnění. Působí i zvenku, kde viditelně pomáhá ke zdravější pleti a lesklejší vlasy.
Článek je zařazený do kategorie: Anémie, Kožní onemocnění, Močové cesty, ledviny, měchýř, Oslabená imunita, Stárnutí, Téma, Vypadávání vlasů, Záněty
Mohlo by vás zajímat
- Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
- Vitamin B12 - topvitamin krvetvorby a pro správnou činnost nervového systému + tipy na přípravky
- Spirulina - superpotravina, komplexní zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin + 26 důvodů, proč ji zkusit (i na hubnutí)
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Vitamin B - B12, B6, B1 nebo B3? Kdo by se v nich vyznal... Vy je znáte všechny?
- Kyselina listová - nezbytný vitamin pro každou buňku v těle (+ seznam kvalitních přípravků)
- Celaskon (tablety) - vitamín C vhodný zejména pro děti v období růstu, v těhotenství a při nadměrné zátěži (recenze)
- Makový olej a jeho účinky nejen na imunitu a pleť, ale také proti osteoporóze a vysokému cholesterolu
- Zelený ječmen (mladý ječmen) - účinky, užívání, ceny a mé zkušenosti
- Kopřiva dvoudomá a moje zkušenosti s jejími léčivými účinky
Velice hezký a pro mě vyčerpávající informace, které jsem o šípkovém oleji potřebovala vědět. Již mám druhé balení a používám vnitřně i zevně. Je super! Autorce děkuji informace!
Blanie