Rakytníkový olej – recept přírody pro vlasy, pleť a imunitu, který můžete užívat i v těhotenství

Zuzana Pelyová Téma
18. března 2021 0 Oleje a krémy

Rakytníkový olej je znám svými účinky na zdraví vnitřního organismu těla, na pokožku na celém těle, dokonce pomáhá zlepšovat stavy akné a využívá se také na zpevnění vlasů a zpomalení jejich vypadávání. Nejvíce vyhledávání je v období nástupu chřipkových a virových onemocnění. Tento olej je zdrojem obrovského množství vitaminů a biologicky aktivních látek se širocespektrálními účinky na zdraví člověka. Rakytníkový olej tak nachází široké využijte iv kosmetickém průmyslu. Unikátnost tohoto oleje je také v tom, že obsahuje vzácnou omega 7 nenasycenou mastnou kyselinu, která se v přírodě vyskytuje zřídka, ale v rakytníkovém oleji tvoří až třetinu podílu nenasycených mastných kyselin.

Rakytníkový olej – navigace v článku

Rakytníkový olej účinky

Co je to rakytníkový olej

Rakytníkový olej latinsky Hippophae rhamnoides oil je ze všech obsahových látek v tkáních rakytníku nejcennější. Je tmavě oranžové barvy a získává se z plodů rakytníku řešetlákového (lat. Hippophae rhamnoides) lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví.

Rakytníkový olej - antioxidanty

Rakytníkový olej obsahuje antioxidanty, které pomáhají při detoxikaci a podpoře imunity, až po pozitivní účinky na trávení a srdce.

? Botanické okénko

Rakytník řešetlákový - rostlinaRakytník řešetlákový je keř, který pochází z Asie. Využíval se v tradiční medicíně, rozšířil se však po celé Evropě a daří se mu iv našich podmínkách, přesto ho v našich zahradách často nenajdeme, pouze jako okrasný keř. Jeho účinky znali již ve starověkém Řecku. Na základě vlastních zkušeností a dlouhodobého pozorování staří Řekové viděli, jak se koně s lesknoucí se srstí pasou na tomto keři. Na základě jeho účinků tuto rostlinu nazvali – Hippophae rhamnoides – co se zvykne překládat jako „zářící kůň“ či „kůň se zářivou srstí“.

Proto rakytníkový olej má své zastoupení i v kosmetickém průmyslu a to hlavně při výrobě přípravků na vlasy. Rakytník používali vojáci v době války jako zdroj energie na odstranění únavy a vyčerpání. Z jedné tuny plodů lze získat okolo 600 litrů rakytníkové šťávy, ale pouze zhruba 20 litrů oleje.

Vše o této zajímavé rostlině najdete v našem článku: Rakytník řešetlákový – bomba pro zdraví, která podpoří imunitu, trávení a zlepší zdraví pokožky a vlasů.

Složení a obsah látek

Rakytníkový olej je bohatý na několik aktivních látek. Koncentrace jednotlivých látek je závislá od metody získání rakytníkového oleje.

Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme v rakytníkovém oleji:

  • omega 3, 6, 7, 9 mastné nenasycené kyseliny
  • vitamin B
  • vitamín D
  • vitamín K
  • lutein
  • betakaroten
  • flavonoidy
  • cenná látka hippophein
  • karotenoidy

Na co můžeme použít rakytníkový olej?

Věděli jste, že rakytníkový olej je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje zřídka, v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40%?

Vnitřní použití rakytníkového oleje:

  • ve studené kuchyni (recepty na dochucení salátů, zálivek a již hotových pokrmů kuchyně)
  • samostatně jako vitaminovou bombu a zdroj nenasycených mastných kyselin užívá pro podporu slizniční imunity, podporu hojení žaludečních vředů
  • i v rámci prevence kardiovaskulárních chorob

Vnější použití rakytníkového oleje:

  • jako pleťový olej
  • jako tonikum na rány a spáleniny
  • jako zábal či masku na vlasy
  • na masáž a maštění

Rakytník byl díky svým výjimečným účinkům vyhlášen ve Finsku za bylinu roku 2005. Potvrdili, že posiluje srdečně-cévní, trávicí systém a významně podporuje přirozenou obranyschopnost organismu i tím, že pomáhá udržovat zdravý stav kůže a sliznic.

Účinky rakytníkového oleje

Kromě podpůrných účinků rakytníkového oleje na pokožku ať už na akné, psoriázu, atopických ekzémů a lupénky, pomáhá také vnitřně proti mnohým civilizačním onemocněním.

Jaké má rakytníkový olej další účinky?

  • jako podpora imunity organismu
  • jako ochrana buněk před volnými radikály
  • jako přírodní detox organismu od škodlivin
  • má antiseptické účinky
  • má antibiotické účinky
  • pomáhá při léčbě zánětů dýchacích cest
  • eliminuje kašel
  • hojí rány v uších, na pohlavních orgánech, konečníku, ústní a nosní dutině
  • zlepšuje trávení a průchodnost střev
  • pročišťuje a podporuje funkci močového ústrojí a ledvin
  • podporuje funkci a pročišťuje játra
  • prevence vůči kardiovaskulárním onemocněním
  • podporuje funkci srdce
  • snižuje vysoký cholesterol
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • zlepšuje stav gynekologických onemocnění
  • pomáhá při léčbě kožních chorob (ekzém, lupénka, akné, dermatitida, psoriáza)
  • zajišťuje hojení kožních poranění (otlaky, řezné rány, popáleniny, omrzliny a proleženiny)
  • zklidňuje a uvolňuje napětí z těla
  • chrání všechny sliznice v těle (sliznice v těle je obranný štít organismu)

 

Při zevní aplikaci je vynikající na termické i chemické popáleniny, také na omrzliny, ozáření a na proleženiny. Vědců zaujala jeho schopnost tlumit bolest při prudkých nárazech. Vhodný je jako podpůrný prostředek při léčbě řady kožních onemocnění. Rakytníkový olej určitě využijete i ve své koupelně. Velké množství vitamínů a dalších aktivních látek v něm lze úspěšně uplatnit také při aplikaci oleje do koupele nebo po sprchování, kdy zamezuje vysušení pokožky a zlepšuje její kvalitu. Zvyšuje její pružnost, omezuje tvorbu vrásek, při drobnějším poranění pokožku hojí bez jizev. Využití nachází i jako přípravek na masáž.

? Věděli ste, že…

Rakytníkový olej lze připravit i bez lisování za studena? Pokud je lisovaný za horka ztrácí několik svých účinků a obsažených látek. Hlavní výhodou lisování tohoto oleje za studena je, že při zpracování se nepoužívají žádné látky, které mohou rakytníkový olej znehodnotit. Takže obsah živin v něm není znehodnocen jako při lisování za horka. Nevýhodou je však to, že při lisování za studena je výtěžnost oleje z rakytníkových plodů mnohem menší oproti jiným metodám. Proto je také nejdražší.

Nejčastější otázky

Rakytníkový olej byl znám již starověku v Asii a využívali ho později i Staří Řekové. Říká se, že je opravdu účinný i na hubnutí. Má tedy nějaké nežádoucí účinky? Je vhodný i pro ženy, které čekají miminko? Na nejčastější a nejzajímavější otázky ohledně rakytníkového oleje vám zodpovím.

❓ Jsou ověřené účinky rakytníkového oleje na hubnutí?

Rakytníkový olej je vhodný i jako doplněk při hubnutí, ale jeho účinky na hubnutí nejsou ověřeny. Rakytníkový olej sice vylepší funkce vnitřního organismu např. trávení, vyprazdňování, vylučování, pročištění orgánů a sliznice těla, ale vysloveně se zhubnutím člověku nepomůže.

❓ Je rakytníkový olej ideální pro těhotné ženy a děti?

Rakytníkový olej je vhodný v těhotenstvíRakytníkový olej lze užívat s mírou i v těhotenství. Nejvíce doporučený je ke konci třetího trimestru.

Rakytník obsahuje i velké a hodnotné množství vitaminu C a bioflavonoidů – vitamínu P, který je vícesložkový a pro těhotné ženy jsou nejvíce zajímavé složky rutin a citrin (flavony).  Především a nejčastěji nedostatek těchto flavonů způsobuje lámavost (fragilita) cév – kapilár. Tehdy dochází k tvorbě modřin, podlitin, všem ženám známým červeným žilkám v oblasti stehen a obličeje, ale i jinde na těle a také se začnou tvořit křečové žíly a hemoroidy, či bércové vředy a krevní edémy.  Rutin je ve výše uvedených případech výborným a nezbytným lékem, dále pomáhá při krvácení z dělohy v těhotenství, při často se opakujících samovolných potratech a při revmatických onemocněních. Citrín je důležitý pro správnou funkci a udržení se v těle vitamínu C. Pokud se vám snadno tvoří modřiny, pomůže jedině vitamíny C a P.

Také rakytníkový olej je vhodný pro děti (i doporučený) ale jen v omezené míře na základě uvedených informací od výrobce. Pokud to není uvedeno na etiketě, tak děti od tří let mohou užívat poloviční dávku jako pro dospělé. Je zdrojem vitaminu A, bez kterého může dojít až k přerušení růstu. Můžete vyzkoušet Specialist rakytníkový olej (Herbatica), který je určen i na vnitřní užívání.

? Věděli ste, že…

Rakytníkový olej je jediným vhodným přírodním léčivem pro těhotné ženy, protože není toxický a nedráždí sliznice, navíc je v tomto období nanejvýš užitečné doplňovat vitamíny nutné k správnému průběhu těhotenství, vývoji plodu – dítěte a správnému fyziologickému porodu. Je dobré ho užívat i při kojení, protože rakytníkový olej je přirozeným a přírodním zdrojem pro miminko důležitých vitamínů a látek, nebude tak navíc ani vyčerpáván vitamínový potenciál matčina těla. Ženy v těhotenství a matky při kojení tak nepřicházejí o potřebnou energii, nedochází ke stavům vyčerpanosti a k dalším typickým projevům při nedostatku vitamínů.

❓ Jaké jsou účinky rakytníkového oleje na vlasy a na pokožku?

Rakytníkový olej na vlasy

Jeho účinky na pleť a na akné jsou zmíněné výše. Co však oceníte jsou jeho hydratační a zesvětlující účinky na pleť. Po natření rakytníkovým olejem nezbývá pokožka vůbec mastná, ale naopak, je jemná a zářivá. Pokud patříte k těm, kteří trpí na akné, klidně si jím potřete problémová místa. Kromě blahodárných účinků na pleť vyniká i svým efektem na vlasy.  Zkušenosti mých známých říkají své, vlasy po zábalu z rakytníkového oleje zůstávají lesklé a sametové.  Ocení to zejména majitelé suchých a lámavých vlasů. Takže pokud patříte mezi ně, vmasírujte si pár kapek rakytníkového oleje. Rakytníkový olej pleti, či vlasům neposkytne pěknou vůni, ale jeho pozitivní účinky určitě převýší tento fakt.

Výhodné balení (+ ceny a kde ho koupit)

Rakytníkový olej je nutno správně zpracovat a následně skladovat. Často na etiketách není popis zpracování. Nejkvalitnější rakytníkový olej je právě lisovaný za studena. Najdete ho v obchodech se zdravou výživou a také v lékárnách, zejména v menších baleních. Určitě bych se vyhnula nákupu v supermarketu. Pokud chcete ušetřit při zachování kvality, zakupte si rakytníkový olej na internetu. Kromě garance kvality a spolehlivosti získáte přípravek iv dobré ceně. Větší balení se samozřejmě vyplatí. Pokud však chcete rakytníkový olej jen vyzkoušet, pořiďte si ho v menším balení. V tabulce najdete pár produktů z ověřených eshopů, které mám vyzkoušené.

 

Kvalitní rakytníkový olej doporučuji zakoupit pouze u ověřených prodejců. Vyplatí se vám porovnat si ceny, zejména pokud ho chcete užívat i vnitřně. Ne všechny jsou totiž vhodné pro vnitřní užívání.

Rakytníkový olej lze najít ve více formách, dávám do pozornosti několik dalších olejů  ve vynikajícím eshopu ProZdraví, kde zvyknu nakupovat i já.

Užívání a dávkování

Rakytníkový olej má všestranné využití. Za studena lisovaný olej se dá použít i do studené kuchyně. Není však vhodný pro tepelnou úpravu kvůli zachování všech potřebných látek.

Vnitřní užívání

  • prevence: rakytníkový olej vám stačí konzumovat 1 lžičku rakytníkového oleje ráno, hned na lačno před jídlem
  • v procesu léčby: užívejte 2 – 3 x za den po 1 lžičku před hlavními jídly (snídaně, oběd, večeře)
  • užívání rakytníkového oleje – děti: mohou užívat olej a to 1 čajovou lžičku denně přidáním ráno před jídlem
  • rakytníkový olej patří do studené kuchyně na dochucení jídla
  • není vhodný k ohřívání, či přímé smažení

Vnější užívání

Tento olej můžete použít při jakémkoliv kožním onemocnění či poranění každého druhu. Omyté a suché postižené místo si natírejte olejem namočeným na tamponu nebo sterilní gáze a přikládejte na ránu 2 – 4 krát za den. Při nanášení netlačte na ránu, pouze jemně potřete a nechte olej vstřebat do pokožky.

Skladování

Měl by se nacházet při na tmavém a chladném místě. Skladujte v suchu při teplotě 5-25 °C a chraňte před přímým slunečním světlem. Po otevření skladujte v chladničce, zejména ten olej, který je určen i na vnitřní užívání.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

K rakytníkový olej jsem se dostala na základě vyhledávání na internetu. Prošla jsem přes různé recenze a diskuse. Hledala jsem něco, co uklidní mou vysušenou pokožku a zlepší stav vlasů. Vlasy mám přirozeně mastnější, a tudíž jsem si myslela, že olej nebude vhodný pro mě. Mýlila jsem se, fórum o přírodních přípravcích mě přesvědčilo a našla jsem vhodný ? šampon s rakytníkovým olejem ze známého obchůdku Folly. Na výběr je několik druhů, já jsem si vybrala ten pro mastnější vlasy a jsem velmi spokojená. Vlasy jsou lesklejší a pevnější, lupy se ztratily. Je však poměrně náročné nosit s sebou velkou skleněnou láhev oleje zejména při mém častém cestování.

Ne každý je také fanouškem samotného oleje. Nemusíte se obávat, na trhu jsou přípravky, které jsou přírodního původu s téměř 100% obsahem oleje. Dokonalé složení a jednoduché užívání vám zaručí tento přípravek – Fin Mega7. Cena za něj je opravdu adekvátní, i když o něco vyšší.

 

Na závěr bych to chtěla shrnout. Rakytníkový olej je dostupný a všestranný přípravek, který jistě uvítáte ve své domácnosti. Výhodou je i množtví variant rakytníkového oleje, ve kterých jej můžete užívat.  Má výborné regenerační, zvláčňující, zklidňující, protizánětlivé a promašťující schopnosti a také posiluje obranyschopnost.  Slouží i jako podpora léčby rakoviny, kdy urychluje regeneraci zdravých buněk po chemoterapii a ozařování.

Použité zdroje informácií:

 

Rakytníkový olej účinky


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (2 votes)
Autor článku

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..