Rakytník řešetlákový – bomba pro zdraví, která podpoří imunitu, trávení a zlepší zdraví pokožky a vlasů

Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut Téma 26. února 2020 1 Čaje, Domácí recepty, Kapsle, Masti, Oleje a krémy, Plody, Sirupy

Rakytník řešetlákový se řadí mezi rostliny, které mají nejbohatší zastoupení obsahových látek na světě. Ve svých plodech ukrývá pouze tu nejlepší výživovou hodnotu. Může za to jedinečné složení a vysoká koncentrace prospěšných látek v plodech rakytníku. Chemické analýzy potvrdily, že jsou nejlepším zdrojem přirozeného seskupení více než 190 látek.

Proč je toto složení takové výjimečné? Protože jen samotné plody rakytníku obsahují až ✅ 10 různých vitamínů, ✅ 24 minerálů + stopových prvků, ✅ 18 aminokyselin. Navíc vysoký obsah ✅ fytosterolů a nenasycených ✅ esenciálních mastných kyselin (omega 3, 6, 7 a 9) z něj dělají téměř zázračnou léčivou bylinu.

Jaké má rakytník účinky? Prozradím vám v článku, kde vám mimo jiné poradím i super recepty z rakytníku, rady ohledně pěstování a zjistíte, jakou cenu mají některé přípravky z něj vyrobené.

TIP – na přípravek s prémiovou kvalitou

Rakytníkový olej v kapkách Terezia

Tento rakytníkový olej je vhodný pro vnitřní i venkovní užití. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, postará se o vaše dobré trávení a udrží vaši pokožku zdravou.

Obsahuje betakaroten, kyselinu listovou, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitaminy A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P.

Nejlépe se mi zatím osvědčil tento ✅ Rakytníkový olej. Dávkování je pohodlné díky kapátku.

Když chci investovat do výživových doplňků, z hlediska účinnosti raději zvolím koupi přímo u výrobce, tedy ✅ Terezia Company.

Co je to rakytník

Mnozí jste již určitě slyšeli o rostlině jménem rakytník řešetlákový. Je to keř s oranžovými plody, který je široce používán – například v potravinářství (rakytník se zpracovává a vyrábí se z něj sirupy, šťávy, kompoty, marmelády, džemy), v medicíně (léčba kožních chorob, vředů, trávicích potíží, prevence i terapie rakoviny), v kosmetice (součást šamponů a krémů, podporuje růst vlasů, zabraňuje tvorbě vrásek, pomáhá léčit ekzém), a dokonce i v zemědělství (jako ochrana před půdní erozí).

? Botanické okénko

Rakytník řešetlákový - botanické okénko

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je keř původem z Asie (oblast Číny, Indie, Mongolska a Nepálu). Dorůstá do výšky 2,5 maximálně 6 metrů. Rakytník je odolný vůči mrazu, takže je ho snadné vypěstovat i v našich zeměpisných šířkách. Pro své příznivé účinky se pěstuje téměř v celé Evropě, přičemž v sousedem Polsku je chráněn.

Plody jsou elipsovitého tvaru, oranžové až červené barvy (záleží na množství karotenoidů), mají rozmanitou specifickou chuť od sladkokyselé (citrusové) až po nahořklou – závisí na odrůdě a množství sacharidů v plodu. Dozrávají v září, kdy obsahují největší množství prospěšných složek a vydrží až dlouho do zimy. Je nejlepší sbírat je když přijdou první mrazy (ideálně při mínus 10 °C). V alternativní medicíně se kromě plodů využívají i kořeny, listy a květy. Jeho účinky znali již ve starověkém Řecku. Z jedné tuny plodů lze získat okolo 600 litrů rakytníkové šťávy a zhruba 20 litrů oleje.

Vědecká klasifikace rakytníku:

Typ klasifikace:Klasifikace:
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeledihlošinovité (Elaeagnaceae)
Rodrakytník (Hippophae)

Složení a obsah látek

Rakytník je výjimečně bohatým zdrojem vitaminu C – obsahuje až 25 násobek vitaminu oproti citrusovými plody. Obsahuje několik dalších vitamínů, jako jsou tokoferoly (hlavně α-tokoferol), vitamíny B komplexu, vitaminy D, A a K. Najdeme v něm i beta-karoten, a cca 40 dalších karotenoidů, flavonoidy, organické kyseliny, fytoncidy a třísloviny.

Jedinečný je i obsahem omega-7-mononenasycených mastných kyselin – hlavně kyseliny palmitoolejové. Kyselina palmitoolejová se v přírodě vyskytuje velmi vzácně. Ostatní přírodní oleje ji téměř vůbec neobsahují. Nejvíce se jí nachází v 100% rakytníkovém oleji, kde může tvořit až 32 – 43%.

Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme v plodech rakytníku:

 • vitaminy C, D, E, A a K
 • vitamíny B komplexu – B1, B2, B3, B6, B9
 • kyselina palmitoolejová, palmitová a olejová
 • kyselina listová (vitamin B9)
 • karotenoidy – α-, β- a γ-karoteny, lykopen, zeaxanthin
 • třísloviny – polyfenoly katechin a epikatechin (účinné antioxidanty)
 • sacharidy
 • stopové prvky – mangan, železo, bór
 • alkaloid hyppophein (ten se v těle přeměňuje na hormon serotonin, který účinně zažene depresi)

? Věděli jste, že…

Rakytník a vitamin C

Vám denně stačí sníst 1 bobuli rakytníku, která pokryje celou denní dávku vitamínu C? Pokud jste již slyšeli tento výrok, musím vás zklamat. Není to tak docela pravda. Ačkoliv bobule rakytníku obsahuje až 25-násobně více vitamínu C než například citron, nepokryje denní dávku. Běžná doporučená dávka vitaminu C je mezi 60 až 100 mg denně. Rakytník obsahuje v 100 g plodů asi 1500 mg vitamínu C. To znamená, že pokud chcete pokrýt denní dávku, musíte sníst více, než tu jednu bobulku (ve skutečnosti to může být cca 10 bobulí, což v konečném důsledku vůbec není špatná bilance) .

Navíc potřeba vitamínu C je u každého člověka jiná, například u některých akutních stavech, jako nachlazení, viróza nebo při nádorových onemocněních jsou potřeba vyšší dávky vitamínu C (až 500 – 1000 mg).

Přesto, rakytníku nemůžeme upřít jeho jednoznačné prvenství v obsahu vitaminu C v plodech. Rovnat se mu mohou už jen šipky nebo brambory.

Rakytník řešetlákový a jeho účinky

Jednou z nejdůležitějších složek rakytníku je již zmíněná kyselina palmitoolejová. Tato omega-7-mastná kyselina má mnohé pozitivní účinky na organismus – udržuje zdravou pokožku i vnitřní membrány dýchacího, trávicího a urogenitálního traktu. Je užitečná i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Rakytník dále díky obsahu ostatních účinných látek:

 • podporuje přirozenou imunitu organismu, je vhodný i jako prevence chřipky, rýmy, kašle a různých viróz
 • má také antimikrobiální aktivitu – látky obsažené v plodech rakytníku zabraňují růstu gramnegativních bakterií
 • podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů – zlepšuje trávení a napomáhá při udržování pravidelné stolice
 • používá se při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů
 • má antioxidační účinek
 • karotenoidy, nacházející se v plodech rakytníku, mohou snížit riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace
 • používá se při prevenci, ale i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny (jsou zaznamenány pozitivní výsledky např. při léčbě rakoviny děložního čípku)
 • pomáhá při rekonvalescenci po chemoterapii a radioterapii – zmírňuje některé nepříznivé důsledky (tím, že zvyšuje imunitu a podporuje rychlejší regeneraci zdravých buněk)
 • pomáhá při snižování stresu a má antidepresivní účinky (alkaloid hyppophein)
 • působí detoxikačně a může být užitečný i při prevenci a léčbě onemocnění jater
 • rakytník má podpůrné účinky na vlasy a pokožku – je vhodný při léčbě akné, lupénky, ekzému, dermatitidy + omezuje tvorbu vrásek
 • při zevní aplikaci zlepšuje hojení kožních poranění, jako jsou popáleniny, omrzliny, otlaky, řezné rány a proleženiny, je účinný i při léčbě hemoroidů
 • využívá se jako alternativní léčba rakoviny, cukrovky, srdečních chorob a kožních chorob
  rozpouští hleny a odstraňuje kašel

? Věděli jste, že…

Rakytníkový olej byl používán ruskými kosmonauty jako vitamínový doplněk a ochrana před různými druhy záření, kterým byly v kosmu vystaveni?

Podívejme se blíže na ostatní složky rakytníku, jako i na jejich příznivé účinky:

 • Vitamín B3 (niacin) udržuje správnou funkci centrálního nervového systému, hlavně činnost mozku – zlepšuje paměť a soustředění
 • Vitamín B9 (kyselina listová) se podílí na syntéze nukleových kyselin, krvetvorbě, správném růstu a vývoji plodu (proto se doporučuje užívat během těhotenství)
 • Vitamin D (kalciferol) přispívá ke správnému růstu kostí a reguluje množství vápníku a fosforu v krvi
 • Vitamin E (tokoferol) je antioxidant, který zajišťuje stabilitu esenciálních mastných kyselin (které se vyskytují ve velkém množství v oleji z rakytníku), využívá se také při chorobách jako mužská sterilita, svalová dystrofie a kardiovaskulární poruchy
 • Vitamín K se stará o správnou srážlivost krve

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Může se užívat rakytník v těhotenství? Je vhodný pro děti? Je rakytník náročný na pěstování? Zde jsou 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:

❓ Rakytník a pěstování – dá se vypěstovat i doma?

Rakytník se pěstuje téměř v celé Evropě (dokonce i na Sibiři). Je odolný vůči mrazu, takže jej snadno dopěstujete iv našich zeměpisných šířkách. Jediné co vyžaduje je slunné stanoviště. Vhodné jsou lehké, pískové půdy bohaté na vápník a fosfor, ale naroste i na vlhčí či slanější půdě, na svazích nebo březích vodních ploch. Zvládne teploty až do minus 50 ° C a nezamrzne ani na vlhké půdě. Pokud chceme zajistit dozrání krásných plodů, vysadíme samčí i samičí rostliny v poměru 1: 6. Rakytník je nenáročnou dřevinou. Při dobré péči je možné z jedné rostliny sesbírat 5 – 10 kg plodů. Více o rakytníku zjistíte zde: (čti více)

💡 TIP pro snadnější sběr plodů

Plody rakytníku drží pevně na pichlavých větvičkách a často se při sbírání rozmačkají. Můj tip zní: odřízněte celou větvičku s plody. Je zcela bezpečné odstřihnout až do 30% rostliny. Větvičku následně vložte do mrazničky. Sběr bude pak mnohem jednodušší – plody se jednoduše oddělí, když zmrazenou větví zatřesete.

Tato metoda (její upravená verze) má původ na Sibiři, kde se praktikovala v přírodních podmínkách. Rakytník se tam také s plody nechá s příchodem zimy zmrznout. Následně se plody z rakytníků odklepli do pytlů, které byli umístěny pod ním a ihned se zpracovaly.

❓Rakytník v těhotenství – je bezpečný?

Rakytníkový sirup a šťáva se považují za vhodný přírodní doplněk výživy pro těhotné ženy. Rakytník je netoxický a nedráždivý. V období těhotenství je důležité doplňovat vitamíny, které se podílejí na správném průběhu těhotenství a správném vývoji a růstu plodu (např. Kyselina listová obsažena v rakytníku).

Je vhodný i v období kojení, kdy poskytuje mnoho potřebných vitamínů jako mamince, tak i dítěti.

I rakytníkový olej lze užívat (s mírou) v těhotenství. Nikdy ale nepřekračujte doporučené dávkování a vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete samovolně naordinované doplňky výživy.

❕Upozornění

V těhotenství se určitě vyhněte užívání rakytníkové tinktury, protože obsahuje velké množství etanolu!

❓Je rakytník a rakytníkový olej vhodný pro děti?

Rakytník řešetlákový se řadí mezi bezpečné rostliny a jeho plody mohou užívat i děti. Nicméně, jeho plody nesou obrovskou nálož vitamínu C, a proto by se to s konzumací rakytníku nemělo přehánět.

Je nepravděpodobné, že by vysoké dávky vitamínu C mohly být škodlivé, ale při užívání megadávek rostlin a výživových doplňků s obsahem Céčka se mohou dostavit reakce jako: nevolnost, průjem a žaludeční křeče. Přestože vitamín C se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě, (což znamená, že pokud užijete více, než může vaše tělo využít, přebytek se ve zdravém organismu obvykle bezpečně vyloučí), nedoporučuji vám a vašim dětem užívat ho v nadměrném množství.

Rakytníkový olej je vhodný i pro děti od 3 let. Vždy se ale řiďte příbalovým letákem nebo informacemi od výrobce. Děti od tří let většinou mohou užívat poloviční dávku jako dospělí. Můžete vyzkoušet například ✅ Rakytníkový olej přímo od výrobce.

Rakytník recepty

Připravila jsem pro vás pár receptů z rakytníku, které jsou většinou nenáročné na přípravu a snadno si je připravíte i doma. Ke každému receptu jsem přidala i alternativu – možnost koupě hotového produktu v obchodě. Pokud nejste typ, který rád tráví čas v kuchyni, nebo máte nedostatek času, můžete využít i tuto možnost.

❤️ Rakytníkový sirup

Rakytníkový sirupPostup:

 1. Plody omyjeme, rozmixujeme a přecedíme (přeceděné slupky můžeme vysušit a použít k přípravě rakytníkového oleje nebo rakytníkového čaje).
 2. Šťávu s dužinou zahřejeme (pozor! zahříváme maximálně na 80 °C).
 3. Po zahřátí smícháme s cukrem.

Připravený rakytníkový sirup obsahuje vitaminy C, D, K, provitamin A, vitaminy skupiny B, železo a až 10% oleje.

Použití: bolesti žaludku a problémy s trávením, posílení imunity (při chřipce, infekčních chorobách), jako doplnění vitamínů, boj proti jarní únavě, zda zvýšení odolnosti proti stresu.

? TIP: Pokud se vám nechce sirup připravovat, můžete zkusit ✅ značku Virde (eshop ProZdraví). Dobré reference má i tento ✅ Rakytníkový sirup značky Weleda (z eshopu Biooo).

❤️ Rakytníkový džem

Rakytníkový džemPostup:

 1. Potřebujeme směs 1 kg plodů rakytníku a 1 kg plodů hlohu jednosemenný (Crataegus monogyna).
 2. Očištěné plody hlohu zalijeme vodou a vaříme na mírném ohni do změknutí, následně propasírujeme přes plátno
 3. Očištěné plody rakytníku (bez vaření) také propasírujeme přes hrubší plátno
 4. Smícháme obě ingredience, dosladíme 250 g cukru (alt. Stevieho nebo kokosovým cukrem). Kdo má raději sladší, přidá cukr podle chuti. Můžeme dochutit i skořicí.
 5. Pokračujeme ve vaření dokud nám nevznikne rosolovitá hmota.

‼️Upozornení: Nepoužívejte dlouhodobě nebo v nadměrném množství.

? TIP: Rakytníkový džem je trochu náročnější na přípravu. Pokud nemáte čas na přípravu vlastního džemu, dá se koupit v obchodě. Já mám ráda trochu jiný způsob uchování výjimečných vlastností rakytníku – je to ✅ Rakytník v medu (podívat se v eshopu Terezia.eu).

Rakytníkový likér❤️  Rakytníkový likér

Postup:

 1. Plody rakytníku omyjeme a naložíme do alkoholu po dobu 8 – 14 měsíců.
 2. Připravený macerát můžeme dosladit podle chuti – můžeme použít březový cukr, med nebo ozdobíme ovocem.

Likér má intenzivní vůni, medovou chuť a barvu, která se liší v závislosti na době celkového louhování a od použitého alkoholu. Může mít barvy od syté oranžové až po tmavohnědou.

❤️  Rakytníkový olej (pro vnitřní použití)

Rakytníkový olejPostup:

 1. Vysušené rakytníkové plody rozdrtíme a zalijeme olejem (kokosovým nebo olivovým).
 2. Směs necháme odstát na teplém místě a v uzavřené nádobě 3 – 4 týdny, přičemž směs každý den mírně protřepeme.
 3. Přecedíme přes jemné plátno a skladujeme v uzavřené lahvičce na chladném a tmavém místě.

Užívaní: 3x denně 1 čajová lžička oleje.

? TIP: Jelikož příprava rakytníkového oleje trvá minimálně 3 týdny, v případě akutního problému si ho tak rychle nebudete schopni vyrobit. Pokud doma nemáte zásoby, mohu vám doporučit tento ✅ 100% olej z plodů rakytníku, přímo od výrobce (Terezia). Velmi dobré hodnocení má i ✅ olej značky Specialist, který je za studena lisovaný (dostat koupit v eshopu Herbatica).

Tyto rakytníkové oleje můžete užívat vnitřně, ale jsou vhodné i pro vnější použití. Navíc jsou připravovány lisováním rakytníkových plodů, čili jsou tvořeny ze 100% plody rakytníku, Nemají tedy přísadu žádných jiných olejů (jako v případě podomácku připravovaného, kde jsme museli přidávat kokosový / olivový olej). Takový čistý rakytníkový olej se nám v domácích podmínkách pravděpodobně nepodaří připravit, protože bychom potřebovali obrovské množství plodů (na výrobu 100 ml oleje bychom potřebovali cca 5 kg plodů).

Rakytník na vnější použití❤️ Rakytníková mast (na vnější použití)

Postup:

 1. Do rozehřáté vepřové sádlo přidáme rakytníkový olej a trochu včelího vosku
 2. Následně propasírujeme přes plátno a nalijeme do nádob.
 3. Můžete přidat i další bylinky, případně jiné léčivé oleje.

Použití: výborný pomocník na akné, poranění kůže, hojení drobných ran a popálenin, ekzémy.

? TIP: Rakytníkovou mast si můžete i zakoupit. Můžete vyzkoušet například ✅ mast od známého výrobce Dr. Müller (z lékárny BENU).

Rakytníková šťáva a rakytníkový čaj

Rakytníková šťáva

Víte, jaký je rozdíl mezi rakytníkovým sirupem a rakytníkovou šťávou?

 • Rakytníkový sirup – většinou se skládá z extraktu z plodu rakytníku řešetlákového + sladidla (např. Med, fruktózový sirup, maltodextrin apod.), Někdy i s přísadou rostlinných silic.
 • Rakytníková šťáva – není slazená a obsahuje vyšší koncentraci účinných látek (protože není ředěná vodou). Díky tomu, že neobsahuje cukr je vhodná i pro diabetiky.

Příznivé účinky rakytníkové šťávy:

 • výrazně stimuluje imunitní systém – zejména při chřipce a nachlazení
 • posiluje duševní a tělesnou výkonnost, zvyšuje vitalitu
 • je vhodná v dobách zvýšené námahy – například při rekonvalescenci

Dávkovaní:

 • Rakytníkovou šťávu můžete přímo pít nebo rozmíchat ve vodě / v čaji (čímž získáte osvěžující nápoj s výraznou chutí), případně přidat do smoothie.
 • Maximální denní dávka je 0,5 dcl

Kde ji dostat koupit?

Rakytníková šťáva se dá nejvýhodněji sehnat na internetu. Už mám pár ověřených internetových obchodů, ve kterých je nakupování pohodlné. Mezi ně patří například eshopy ? BENU nebo ? ProZdraví.

Rakytník řešetlákový – 100 % šťáva (500 ml)

Rakytník řešetlákový šťáva EkoMedica Czech

Cena (za 500 ml šťávy): 269 Kč 
➡️ Šťáva je získávána z rakytníku řešetlákového nejmodernějším způsobem výroby.
➡️ Neobsahuje přídavky cukru či chemické konzervanty.
➡️ E-shop: ProZdraví

Rakytníková šťava BIO bez cukru (200 ml)

Bio Rakytníková šťáva Weleda

Cena (za 200 ml šťávy): 367 Kč
➡️ Šťáva lisovaná za studena i z ekologického sběru ve volné přírodě.
➡️ Bez přidaných konzervačních látek a sladidel.
➡️ E-shop: BENU

Rakytníkový čaj a jeho účinky

Rakytníkový čajRakytníkový čaj sestává z listů rakytníku. I když účinky čaje jsou slabší než konzumace plodů rakytníku, jeho listy také obsahují mnohé prospěšné látky.

Listy rakytníku jsou zdrojem těchto živin:

 • Vitamin C, E a vitamíny B3, B5
 • Aminokyseliny (stavební bloky bílkovin)
 • Beta-karoten
 • Měď, železo, mangan, hořčík, draslík
 • Mastné kyseliny: omega-3 a omega-6
 • třísloviny

Pokud zrovna nemáte po ruce rakytníkové plody, vašemu zdraví určitě dobře poslouží, pokud si párkrát v týdnu dopřejete šálek rakytníkového čaje. Čaj se obvykle používá na:

 • snižování krevního tlaku a sérového cholesterolu
 • prevenci a léčbu cévních onemocnění
 • zvýšení imunity
 • pokud jste to přehnali s opalováním, čaj vám také může pomoci – běžně se aplikuje na spálenou pokožku (na snížení otoku a podráždění a zároveň na podporu hojení)

Příprava: Jednu čajovou lžičku nebo jeden sáček se sušeným rakytníkem zalijeme 2,5 dl vařící vody a necháme louhovat 8 – 12 minut. Následně scedíme a můžeme si vychutnávat rakytníkový čaj se skvělou ovocnou chutí. Rakytníkový čaj má také jemnou příchuť zeleného čaje (kvůli obsahu tříslovin). Skvěle se hodí s bobulové a citrusovými extrakty. Je vynikajícím a osvěžujícím nápojem, ať už je podáván teplý nebo studený.

Rakytníkový čaj se dá snadno sehnat na internetu, například tento ✅ BIO čaj z rakytníku řešetlákového – “Rakytníkový požitek” (v eshopu ? ProZdraví):

? TIP – BIO čaj z rakytníku řešetlákového a šipek

Bio rakytníkový požitek čaj

Sonnentor BIO čaj Rakytníkový požitek (18 sáčků)
Cena: 82 Kč

Jaké je užívání a dávkování – Olej v kapkách

Rakytníkový olej v kapkách Terezia✅ Rakytníkový olej v kapkách (Terezia Company) je určen pro vnitřní i venkovní použití (při jiných druzích rakytníkového oleje lze použití lišit). Pro dosažení maximálního efektu je vhodné současné vnitřní a vnější užívání.

Vnitřní užívání:

 • Přípravek se obvykle užívá v množství 7 kapek 2x denně
 • Kapky se užívají před jídlem, mohou se nakapat do vody, čaje, džusu nebo i na kostku cukru
 • Pro lepší účinek je optimálně užívat ho po dobu 3 měsíců

Vnější užívání:

 • Na drobná poranění kůže se doporučuje postižené místo nejprve důkladně očistit a potom několikrát denně ošetřit olejem (podle potřeby)
 • Kapky se aplikují 2x denně, dokud dojde ke granulaci pokožky
 • Na vysušené koutky úst se kapky nejprve nanesou na tampon a 3x denně se přikládají na postižená místa

Upozornění: Není určen pro děti do 3 let. Doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout. Výrobek se nesmí používat jako náhrada pestré stravy. Ukládejte mimo dosah malých dětí. Skladujte v suchu při teplotě 10-25 ° C. Chraňte před přímým slunečním světlem a sálavým teplem!

? Přečtěte si více o rakytníkovém oleji v ✅ našem článku: Rakytníkový olej – recept přírody pro vlasy, pleť a imunitu, který můžete užívat i v těhotenství.

Mé zkušenosti a doporučení

Na závěr bych se s vámi ráda podělila o mé vlastní zkušenosti. S rakytníkem jsem se poprvé setkala, když jsem ho dostala jako dárek. Mamina si studovala jeho léčivé účinky a pomyslela si, že by se mi sešel (neboť ví, že mě trápí vypadávání vlasů a mám problémy s imunitou). Dostala jsem od ní skvělou kombinaci: ✅ Rakytníkový olej a ✅ Rakytníkový šampon, protože se dočetla, že vzájemná kombinace vnitřního a vnějšího užívání by mohla posílit výsledný efekt.

Mámine mohu jen děkovat, že mi ukázala tento přírodní lék. Od té doby si dopřeji kúru rakytníkovým olejem vždy, když začínají první mrazy, jako prevenci před prochladnutím. Také si zvyknu vmasírovat pár kapek rakytníkového oleje do vlasů po umytí, když jsou ještě vlhké. Co se týče šamponu, pomohl mým jemným a lámavým vlasům. Vlasy jsou lesklejší, hebčí a pevnější. Jelikož nerada používám kosmetiku která obsahuje různé chemikálie, určitě bych doporučila tento šampon i ostatním, protože neobsahuje škodliviny přítomné v běžných šamponech:

Rakytníkový šampón pro poškozené vlasy Natura SibericaRakytníkový šampón na vlasy (400 ml) – 185 Kč 

 • neobsahuje škodlivé minerální oleje, SLS, SLES, PEG, parabeny ani glykoly
 • pomůže regenerovat vlasy a ochránit je před poškozením způsobeným nepříznivými vnějšími vlivy
 • vlasy hydratuje a usnadňuje česání
 • je zdrojem esenciálních aminokyselin a omega 3-6-7-9 mastných kyselin, kromě toho obsahuje množství vitamínů, oleje: rakytníkový, arganový a lněný, extrakt z rozchodnice růžové a pukléřky sněžné
 • výběr z několika variant – Pro slabé a poškozené vlasyPro normální a suché vlasy, maximální objem nebo Hloubková péče pro všechny typy vlasů

Zdroje:

⭐️ Doporučené přípravky s rakytníkem (+ cena)

Jelikož existuje mnoho přípravků, které obsahují rakytník (v různé formě i ceně) rozhodla jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami. 

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků obsahujících rakytník:

názevurčenií a výhodyprodejcecena
30 ml
Rakytníkový olej v kapkách
Rakytníkový olej v kapkách
➡️ na vnitřní i venkovní použití
➡️ obsahuje betakaroten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli
➡️ přírodní koncentrát vitamínů A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P
✅ na podporu přirozené obranyschopnosti organismu
✅ Dávkování: 7 kapek 2x denně po dobu 3 měsíců
Terezia - eshop

⭐️ nad 1000 Kč doprava zdarma
⭐️ tradice, kvalita, čistota, účinnost

250 Kč
Chci vědět víc
500 ml
Rakytník řešetlákový - šťávaRakytník řešetlákový - 100% šťáva
➡️ vysoký obsah vitamínu C
➡️ neobsahuje přídavky cukru, chemické konzervanty ani barviva
✅ podporuje přirozenou obranyschopnost
✅ podporuje normální trávení a normální stav pokožky
✅ Dávkování: 25 ml 1-2x denně, minimálně 30 minut před jídlem
ProZdraví - eshop

⭐️ nad 1500 Kč doprava zdarma

269 Kč
Chci vědět víc
200 ml
Rakytníkový sirup (Virde)Rakytníkový sirup (Virde)
➡️ na vnitřní užití
➡️ sirup má sníženou energetickou hodnotu
➡️ obsahuje extrakt z plodů rakytníku a výtažek z japonské houby Reishi s beta-1,3-D-glukanem
✅ posílení a ochrana organismu
ProZdraví - eshop

⭐️ nad 1500 Kč doprava zdarma

129 Kč
Chci vědět víc
100 ml
Rakytníkový pěsticí olej
Rakytníkový pěsticí olej
➡️ obsahuje vitamin C, E, bioflavonoidy
➡️ dále obsahuje sacharidy, minerální prvky, hlavně železo, mangan, síru a bór
✅ zmírňuje tvorbu vrásek
✅ pomáhá při kožních problémech
✅ ochranný pěsticí olej pro všechny typy pleti
Dr.Max - eshop

⭐️ nad 999 Kč doprava zdarma
⭐️ možný osobní odběr na 422 místech

399 Kč
Chci vědět víc
60 kapslí
Rakytníkový olej v kapslích Mega7
Rakytníkový olej v kapslích Mega7
➡️ obsahuje až 80 živin (vitaminů, minerálů, aminokyselin, flavonoidů, sterolů)
✅ zmenšuje riziko kardiovaskulárních chorob, pomáhá snížit LDL cholesterol
✅ má vysoký antioxidační účinek
✅ podporuje léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů, hemeroidů
✅ Dávkování: 2 x denně 2 kapsle během jídla
ProZdraví - eshop

⭐️ nad 1500 Kč doprava zdarma

1240 Kč
Chci vědět víc

*Ceny přípravků z rakytníku řešetlákového jsou uvedeny v době psaní článku, aktuální cenu si ověřte v eshopu.

Hodnocení autora
 • dostupnost
 • oblíbenost

Pouze několik úvodních vět

Rakytník ve formě doplňků výživy je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Vnitřně podporuje imunitu, srdce a trávení, zevně pomáhá udržovat zdravou pokožku.

4.6

Rakytníkový olej


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut

Odmalička ráda cvičím a později jsem se začala zajímat i o zdravou stravu a zdraví celkově. Můj zájem vyvrcholil v touhu studovat zdraví a nemoc a zjistit, jak tím mohu pomoci ostatním lidem. Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Rada bych své nabyté poznatky chtěla šířit i mezi ostatní lidi. Mou zálibou je vaření a vymýšlení zdravých variant jídel. Postupně se o ně s vámi ráda podělím :)

Komentáře

Dobrý den, je možné rakytník naložený v alkoholu skladovat při pokojové teplotě několik měsíců? Recepty se různí, jaký je rozdíl mezi uchováním lednici a nebo při pokojové teplotě? Děkuji Vám předem za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..