Kyselina listová, či vitamin B9, je ve vodě rozpustný vitamin, který je citlivý na teplo a světlo. Je důležitá zejména pro tvorbu červených krvinek, syntézu DNA, růst tkáně a funkci buněk. Navíc zvyšuje chuť k jídlu a stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny.
Nachází se především ve fazolích a dalších luštěninách, citrusových plodech a džusech, pšeničných otrubách a celozrnných výrobcích, listové zelenině, drůbeži, vepřovém mase, korýších a játrech. Nedostatek kyseliny listové může způsobit poruchy růstu, šednutí vlasů, zánět jazyka, vředy v ústech, peptické vředy a průjem. Z organismu se vyloučí po 24 hodinách.
Co je to Kyselina listová
Kyselina listová je pro život nezbytný vitamin rozpustný ve vodě a citlivý na teplo, světlo, kyslík a těžké kovy. Také je základním koenzymem metabolismu bílkovin. Hlavním zdrojem kyseliny listové je zelená listová zelenina, luštěniny, ovoce, ořechy, některé mléčné výrobky, vejce, kvasnice, z masa zejména játra. V malé míře je syntetizovaná střevními bakteriemi.
Patří do skupiny B-komplex. B-komplex je po vitaminu C snad nejznámější skupinou vitamínů v okruhu laické veřejnosti. Všechny B vitaminy pomáhají tělu přeměňovat jídlo na palivo, které se používá k výrobě energie. Jsou také důležité v rámci využití tuku a bílkovin. B-komplex je nezbytný pro správnou funkci jater, nervové soustavy, zdraví kůže, vlasů a očí.
Na co ji potřebujeme
Kyselina listová je nezbytná pro všechny procesy buněčného dělení a růstu. Je zvláště důležitá pro červené krvinky, rychle se dělící v kostní dřeni. Významnou roli má při syntéze nukleových kyselin. Je nenahraditelná pro regulérní vývoj bílých krvinek a normální způsob růstu. Je součástí genů a chromozomů každé buňky.
Kyselina listová je nejdůležitější před a během těhotenství, při dialýze ledvin a pro lidi trpící onemocněním jater. Denní potřeba kyseliny listové je kolem 150 mcg derivátů kyseliny listové, z nichž organismus může využít pouze 40%. Děti, těhotné a kojící ženy by měly konzumovat vyšší množství. Při léčení se používají dávky až 1000 mcg u dospělých.
Složení a pro koho je kyselina listová nejdůležitější
Kyselina listová obsahuje pterin, kyselinu p-aminobenzoovou a glutamovou a foláty. Její sumární vzorec je C19H19N7O6.
Kyselina listová je nejdůležitější před a během těhotenství, při dialýze ledvin a pro lidi trpící onemocněním jater. Žena by měla brát 400 mikrogramů vitaminu B9 denně minimálně jeden měsíc před otěhotněním. Pokud plánujete otěhotnět koncem měsíce, začněte užívat kyselinu listovou na začátku měsíce, ve kterém chcete otěhotnět. Tento vitamín je obzvláště důležitý v období rychlého dělení buněk a růstu (těhotenství a dětství). Těhotná žena by měla svůj příjem zvýšit na 600 mikrogramů.
Účinky kyseliny listové jsou vyšší pokud se do těla dostane spolu z dalšími vitaminy skupiny B jako jsou vitamin B12 a vitamin B6.
Přípravky s kyselinou listovou pro těhotné
Recenze na přípravky s kyselinou listovou určené přímo pro těhotné a kojící matky: ✅ Femibion (recenze).
Kyselina listová v potravinách
Kyselina listová a její účinky na člověka
Kyselina listová je známá svými protektivními účinky v těhotenství. Snižuje riziko některých vývojových poruch plodu a výzkumy potvrzují i její vliv na snížení pravděpodobnosti závažných těhotenských komplikací v pozdějších stádiích. Je nezbytná pro syntézu dvou ze čtyř aminokyselin, které tvoří naše geny, DNA a chromozomy. Z hlediska krvetvorby je nezbytná pro správnou tvorbu a fungování červených krvinek. Vzpomíná se ale i ve vztahu k bílým krvinkám a krevním destičkám. Ve skutečnosti je důležitá pro každou jednu buňku lidského organismu.
❤ Migrény
Silné bolesti hlavy provázené citlivostí na světlo, zvuky a pachy. Více než 50% lidí trpí migrénou, která útočí minimálně jednou za měsíc. Migréna může v extrémních případech trvat až 70 hodin. Během ní jsou lidé neschopní víte běžný život, či pracovat. Migréna se léčí pomocí silných léků proti bolesti. Podáváním vitamínu B9 můžeme snížit frekvenci bolesti hlavy.
❤ Růst a vypadávání vlasů
Nedostatek tohoto vitaminu však může vést k narušení některých procesů v těle, které jsou nezbytné pro správný růst vlasů.
❤ Spermie
Kyselina listová je důležitá pro syntézu DNA a RNA a je tak nezbytnou součástí každé jedné buňky lidského organismu, včetně spermií. Bylo dokonce prokázáno, že její koncentrace v spermiích je vyšší než v krevní plazmě. Studie navíc naznačují, že muži užívající výživové doplňky s vysokým obsahem kyseliny listové mají ve srovnání s muži s minimálním příjmem tohoto vitamínu až o 30% méně spermií.
❤ Přibírání
Je to jeden ze skupiny vitaminů B, které jsou rozpustné ve vodě, a proto se z našeho těla vyplaví do 24 hodin, tedy organismus si ji neukládá do zásoby a člověk je nucen ji dennodenně přijímat formou pestré stravy. Kyselina listová tedy nezpůsobuje přibírání, a to nezpůsobuje ani její deficit ani její nadměrné množství.
❤ Srdce
Rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění je zvýšená hladina homocysteinu. Vysoká hladina homocysteinu poškodí věnčité tepny, usnadní srážení krevních destiček a tvorbu sraženin, což může vést k infarktu. Je stále více zřejmé, že vysoká hladina aminokyseliny homocysteinu je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění (infarktu, mrtvice, aterosklerózy). Nedostatek vitaminu B12 nebo vitaminu B9 může zvýšit hladinu homocysteinu.
❤ Jiné vážné onemocnění
Zabraňuje vrozeným chybám jako jsou rozštěp rtu a patra, snižuje riziko vrozených vad páteře. Kyselina listová a vitamin B12 pomáhají předcházet rakovině prsu a tlustého střeva, chrání proti leukémií. Může pomoci regulovat imunitní reakci na alergeny, mohou snížit příznaky alergie a astmatu.
Biochemické funkce kyseliny listové:
- nezbytná pro všechny procesy buněčného dělení a růstu
- významná úloha při syntéze nukleových kyselin
- nenahraditelná pro regulérní vývoj bílých krvinek a normální způsob růstu
- je součástí genů a chromozomů každé buňky
Nejčastější otázky a odpovědi na ně
Má Kyselina listová nějaké vedlejší účinky, a jak se projevuje její nedostatek? Je stanoven denní příjem vitamínu B9? Zde jsou 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:
❓ Má Kyselina listová nějaké vedlejší účinky?
Vedlejší účinky v důsledku příjmu potravy nejsou známy. Při vysokých terapeutických dávka mohou nastat: poruchy trávení, nespavost, psychické výkyvy, alergie.
❓Jak se projevuje nedostatek?
Velmi závažné důsledky může mít nedostatek kyseliny listové v těhotenství – zvyšuje se totiž pravděpodobnost vzniku vrozených vývojových vad u dítěte. Následkem nedostatku kyseliny listové bývají poruchy placenty, zaostávání nitroděložního vývoje plodu, či předčasný porod. U dětí se nedostatek projeví zejména zpomalením v růstu a neprospíváním.
Nové vědecké poznatky svědčí, že nedostatek kyseliny listové zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob.
Další projevy nedostatku:
- anémie
- postižení sliznic
- průjem
- poruchy vstřebávání
- zvýšená hladina homocysteinu
- megaloblastové změny v kostní dřeni a dalších tkáních s rychlým dělením buněk
- riziko defektů nervové trubice
❓ Jaký je denní příjem kyseliny listové?
Dospělí by měli denně přijmout stravou 400 mikrogramů kyseliny listové. Doporučené množství pro děti závisí na věku – v prvním pololetí je 65 mikrogramů a postupně se zvyšuje až na 400 mikrogramů u dospívajících.
Strava budoucí maminky by měla obsahovat 800 mikrogramů této látky denně. Dostatečnému příjmu kyseliny listové třeba věnovat zvýšenou pozornost již při plánování těhotenství a už v tomto čase doplnit její zásoby do organismu.
Na denní příjem kyseliny listové si musí dávat pozor i diabetici a diabetičky.
Rizikové skupiny:
- těhotenství
- nekojené děti, dospívající, těhotné a kojící ženy
- při alkoholismu a podvýživě
- zvýšené nároky při užívání léků (antikoncepce, chemoterapie, cytostatika)
- vyšší věk
- léky, např. barbituráty, diuretika, methotrexát, kotrimoxazol
- cukrovka
- chronické gastrointestinální onemocnění
Jaké je užívání a dávkování
- pro dospělé: 400 μ g/den
- v období těhotenství je třeba zvýšit dávku o 100%, doporučuje se užívat vitamín jako doplněk
- většinou jde o 1-2 tablety denně (samozřejmě je třeba se řídit pokyny uvedenými v příbalovém letáku a hlavně doporučeními lékaře)
- kyselina listová se doporučuje užívat 3 měsíce před otěhotněním
- vyloučí se v průběhu 24 hodin močí
Mé zkušenosti a doporučení
Už od mala je moje strava bohatá na potraviny obsahující kyselinu listovou. V zahradě jsme vždy pěstovali listovou zeleniny luštěniny i ovoce. Tím pádem jsem nikdy netrpěla nedostatkem kyseliny listové a to pomohlo i mému správnému vývoji. Vždy se snažím užívat kyselinu listovou v potravinách a tablety využívám jen v nejnutnějších případech. Při prvních pocitech nedostatku se vždy snažím upravit si stravu a doplnit to, co mi v ní chybí. V neposlední řadě je dobré poradit se s odborníkem, jaká forma kyseliny listové je pro vás vhodná.
Nejčastější léková forma kyseliny listové u nás jsou tabletky. Nejlepší je přijímat kyselinu listovou v potravinách. Před a během těhotenství se doporučuje doplnit kyselinu listovou formou vitaminového doplňku. Doporučuje se začít užívat větší množství kyseliny listové již před otěhotněním. Může to předejít několika komplikacím během těhotenství i po porodu. Pokud se u vás projeví příznaky nedostatku kyseliny listové, je vhodné ji každý den doplnit formou vitaminů nebo v potravě. Před zahájením užívání se zeptejte svého lékaře na nejlepší metodu jeho dávkování.
Pokud chcete vyzkoušet čistou ✅ , doporučuji vám ji koupit v ověřené internetové lékárně ✅ . Cena kyseliny listové v této lékárně je .
Použité zdroje informací:
- – informace o přípravku Kyselina listová 400 mcg od prodejce
- drugs – vedlejší účinky kyseliny listové (anglicky)
⭐ Doporučené přípravky Kyseliny listové (+ cena)
Jelikož je na prodej mnoho přípravků, které obsahují Kyselinu listovou (v různé formě i ceně) rozhodla jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu. Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami.
Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků obsahujících Kyselinu listovou:
Hodnocení autora
- oblíbenost
- dostupnost přípravků
Pouze několik úvodních vět
Kyselina listová (nebo jinak také vitamin B9) je ve vodě rozpustný vitamin, který je důležitý zejména při tvorbě červených krvinek, syntéze DNA, růstu tkáně a funkci buněk.
Článek je zařazený do kategorie: Anémie, Astma, Nervová soustava, Srdce, žíly a cévy, Těhotenství, Vypadávání vlasů
Mohlo by vás zajímat
- Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
- Vitamin B12 - topvitamin krvetvorby a pro správnou činnost nervového systému + tipy na přípravky
- Spirulina - superpotravina, komplexní zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin + 26 důvodů, proč ji zkusit (i na hubnutí)
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Vitamin B - B12, B6, B1 nebo B3? Kdo by se v nich vyznal... Vy je znáte všechny?
- Celaskon (tablety) - vitamín C vhodný zejména pro děti v období růstu, v těhotenství a při nadměrné zátěži (recenze)
- Makový olej a jeho účinky nejen na imunitu a pleť, ale také proti osteoporóze a vysokému cholesterolu
- Zelený ječmen (mladý ječmen) - účinky, užívání, ceny a mé zkušenosti
- Kopřiva dvoudomá a moje zkušenosti s jejími léčivými účinky
- Šípkový olej - kvalitní olej na konzumování (imunita) i vnější použití (na jizvy, strie, akné)
Dobrý den, jsem po operaci adenokarcinomu. Je vhodné užívání kyseliny. Listové v kombinaci s železem? Mám snížené erytrocyty chemoterapií. Děkuji Jarmila
Kyselina listová jako doplněk je syntetická látka a nemůže prakticky nahradit foláty obsažené v potravinách. Děti žen, které braly doplňky se syntetickou kyselinou listovou, trpěly častěji na záněty horních cest dýchacích. Syntetická kyselina listová může bránit využití folátů ze stravy. (Viz Joel Fuhrman – v podstatě jakákoli jeho kniha.)
Zdravím, v těhotenství jsem brala doplňky z femibion.cz a vše proběhlo v pořádku 🙂
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká je doporučená denní dávka kyseliny listové. V článku se píše 400 ug, jinde se uvádí 200 ug. Uvádí se, že při vyšším příjmu tohoto vitamínu hrozí nebezpečí rakoviny. Děkuji za odpověď.
Jirsík