Máte problém s krevním tlakem, trápí vás dýchací problémy nebo máte časté poranění na kůži? Hledáte pročištění organismu a zlepšení imunity? Kopřiva dvoudomá je přesně to, co vám v těchto případech doporučuji využít. Tato rostlina je doslova miláčkem přírody a univerzální bylinkou v lidovém léčitelství. Nechci jí připisovat „zázračné schopnosti“, ale mně opravdu pomohla vždy, když jsem to potřeboval. Velmi důležité jsou zejména detoxikační účinky na krev a regenerace poškozené kůže.
Kopřiva dvoudomá – navigace v článku
- Co je kopřiva dvoudomá
- Složení a látky, které obsahuje
- Léčivé účinky
- Otázky a odpovědi
- Čaj i tabletky z kopřiv
- Kde koupit produkty z ní?
- Dávkování a užívání
- Mé zkušenosti a doporučení
- Doporučené přípravky s kopřivou (+ ceny)
Co je kopřiva dvoudomá
Tato rostlina patří mezi známé léčivé bylinky v lidovém léčitelství v našich končinách, ale používá se i jako pícnina pro drůbež. U nás se vyskytuje přirozeně prakticky všude ve volné přírodě. (Wikipedie)
Většina z vás asi pocítila její účinek na pokožku, který způsobí zarudnutí. Je to v důsledku toho, že její listy obsahují speciální kombinaci látek, které vyvolávají pálení. Jde konkrétně o histamin, acetylcholin a serotonin. Kopřiva ponořena do vody nebo s mechanickým narušením kostry však ztrácí tento účinek.
Rostlina se u nás sbírá již několik století zejména pro její poměrně široké léčivé účinky. V minulosti se z jejích stonků vyráběla i příze, ta však byla nekvalitní a proto se s takovým použitím dnes již nesetkáte. Sekané listy se na obohacení stravy přidávají do potravy pro domácí drůbež, i když i toto využití je již méně rozšířené. Pro mě je důležité zejména to, že kopřiva je prospěšná pro zdraví.
Kopřiva má i zajímavé nutriční hodnoty. Podívejte se, v jakém poměru se nacházejí v 100 g této rostliny:
Látka: | Hodnota: |
---|---|
Energie | 159,6 KJ |
Kalorie | 38 Kcal |
Bílkoviny | 2,9 g |
Sacharidy | 8 g |
Vláknina | 8,5 g |
Tuk | 0,11 g |
Voda | 79 g |
Pokud se rozhodnete, že si půjdete kopřivu nasbírat osobně, držte se několika rad. První je, abyste ji sbírali na co nejčistším místě, čili ne například při cestách. Sbírat třeba listy a nať, které jsou menší než 20 cm a mají tmavozelenou barvu. Z čerstvé kopřivy můžete udělat například čaj, ale lepší je ji vysušit. Sušení musí probíhat v temnu a při teplotě alespoň 50 stupňů Celsia. Listy, které zčernají, již nepoužívejte a raději je vyhoďte.
Složení a látky, které obsahuje
Rostlina má poměrně vysoký objem vitamínu C, díky čemuž přirozeně pomáhá imunitě. Ještě důležitější však je, že látky, které obsahuje, jsou ideální pro detoxikaci a pročištění organismu. Obsahuje rovněž několik minerály, zelené barvivo chlorofyl a třísloviny. Několik z těchto látek přitom v takové koncentraci jen těžko najdete někde jinde.
Pokud se chcete dozvědět něco více o složení, připravil jsem alespoň stručný přehled nejdůležitějších látek v kopřivě:
? Chlorofyl
Známé zelené barvivo, které se nachází v každé zelené rostlině, je pro naše tělo důležité. Podobně jako hemoglobin, i chlorofyl pomáhá transportu kyslíku po celém těle. Zároveň na sebe váže hořčík a pomáhá krvetvorbě. Při vnějším použití má protizánětlivý a hojivý účinek. Zajímavostí je, že regeneruje i poškozenou pokožku, například po popálení nebo po úrazu.
? Vitamíny
Vitamíny jsou důležité pro naši imunitu, ale samozřejmě nejen pro tu. V kopřivě najdete zejména vitamin C, vitamin B6 důležitý pro kůži a vitamín A. Protože tyto vitaminy si neumí náš organismus vyrobit sám, musí je získávat z externího prostředí a kopřiva je na to opravdu ideální. Například vitamínu C je v kopřivě více než ve špenátu nebo dokonce jako v citrónu. To je už opravdu vitamínová bomba, no ne?
? Minerály
Kopřiva je kromě vitaminů velmi bohatým zdrojem i minerálů. Obsahuje například vápník, draslík, hořčík, sodík či železo. Nejvíce je v kopřivě zastoupen vápník, který je nezbytný pro správné fungování kostí, kloubů i svalstva. Možná právě proto se používá kopřiva nejčastěji na rozličné nemoci pohybového ústrojí, například na revma.
? Serotonin
Tato látka se běžně nachází v trávicí soustavě člověka, ale ne vždy v dostatečném množství. Pokud jí máte v těle nedostatek, projevuje se to skleslostí a smutkem. Časté jsou také poruchy spánku a nedostatečná regenerace organismu. Serotonin je považován zejména za „hormon štěstí“, který může dodat tělu energii a zejména mentální sílu.
? Ostatní látky
Kopřiva obsahuje i několik dalších látek důležitých jednak pro imunitu, ale i pro zdravé fungování kardiovaskulárního, metabolického či trávicího systému. Jde například o třísloviny, vlákninu, sacharidy, bílkoviny a kyseliny. Musím zmínit zejména kyselinu křemičitou, která má omlazující a očišťující schopnosti, ale prospěšná je i kyselina octová a kyselina mravenčí.
Léčivé účinky
Kopřiva je prospěšná nejen na revma, jak se to traduje mezi našimi prarodiči. Nepopírám, že má i tento účinek, ale vám bych dal do pozornosti ještě důležitější účinky. Dobrou zprávou je, že se dá použít vnitřně, ale i navenek. Není však možné ji užívat dlouhodobě nepřetržitě, co je jedna z mála nevýhod.
Podívejte se, kde všude v organismu vám může kopřiva pomoci:
❤ Imunita, detoxikace, pohybová soustava, kardiovaskulární systém
- Imunita: Kopřiva pomáhá jednak upevnit imunitní systém, ale zároveň pomáhá i při běžných onemocněních způsobených jeho slabší aktivitou. Já sám mám odzkoušené, že mi pomáhá při běžných zánětech a na lehčí kašel. Pomáhá také k odstranění hlenů a na podporu čistšího dýchání. Kromě toho jí látky, zejména vitamín C, podporují zvýšení obranyschopnosti těla. Pomáhá i na bronchiální astma.
- Detoxikace: Kopřiva je vynikající na pročištění těla, zejména na pročištění krve. Podporuje i vylučování a působí močopudně, což je důležité pro vyloučení toxinů z těla. Kromě toho toxiny odbourává a celkově detoxikuje organismus, zejména játra a střeva. Důležité je, že pomáhá i produkci žluči a usměrňuje činnost žlučníku.
- Pohybová soustava: Účinky kopřivy na pohybový aparát jsou známy již několik století. Příznivý vliv například na bolest kloubů, svalů a na revma je základem využití rostliny v lidovém léčitelství. Já sice ještě revma netrpím, ale pokud jsem měl například únavu svalů při velké zátěži, kopřiva mi pomohla.
- Kardiovaskulární systém: Kopřiva pomáhá proti anémii, protože podporuje krvetvorbu. Zároveň krev i mírně ředí a očišťuje ji od škodlivin. Důležité je, že působí také proti sraženinám, avšak jen do jisté míry. Působí pozitivně i na krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá při ateroskleróze.
❤ Trávení, pro ženy, mentální zdraví
- Trávení: Jedním z pozitivních účinků této rostliny je podpora peristaltiky střev. Kromě toho kopřiva podporuje trávení a vyprazdňování. Nesmíme zapomínat ani na její vliv na pročištění trávicího traktu a na vylučování žluči. Co jste možná nevěděli, tak kopřiva může i zvýšit chuť k jídlu!
- Pro ženy: Speciálně pro ženy má kopřiva dva pozitivní účinky. Prvním je úprava menstruace, druhým podpora při kojení. Co se týče menstruace, kopřiva může upravit nepravidelnou menstruaci, ale samozřejmě jen v méně vážných případech. Pokud se chystáte kojit, kopřiva podporuje tvorbu mateřského mléka v dostatečném množství.
- Mentální zdraví: Jak jsem již zmínil, díky obsahu serotoninu má kopřiva i příznivý účinek na psychický stav. V první řadě jde o podporu lepšího spánku a regenerace organismu. Zadruhé jde o zlepšení nálady a dodání „životní energie“, kterou tak velmi člověk potřebuje zejména v dnešním světě. Samozřejmě, pokud máte například klinickou depresi a ne běžný smutek, jen kopřiva vám nepomůže. Tehdy určitě navštivte i lékaře!
ČAJ PIJTE NEJVÍCE 3 TÝDNY: Nepochybuji, že existují různé recepty na skvělý kopřivový čaj. Málokterý vám však prozradí, že byste ho neměli pít neustále. Na základě mých zkušeností vám doporučuji po 3 týdnech pití takového čaje přestávku, minimálně 1 měsíc. Po tomto období se můžete k užívání čaje znovu vrátit.
Co jste vždy chtěli vědět: otázky a odpovědi
V souvislosti s kopřivou se nejvíce objevují otázky ohledně jejích vedlejších účinků a kontraindikacích. Rozhodl jsem se proto projít několik internetové diskuse nebo fóra, kde se tyto problémy rozebírají. Následující 4 otázky jsou zřejmě ty nejčastější, které lidé kladou a zde jsou mé odpovědi:
❓ Jak je to s dlouhodobým užíváním kopřivy?
Některé zdroje uvádějí, že užívání kopřivy dlouhodobě v menších dávkách prospívá tělu. Bohužel, nedočetl jsem se už, co znamená slovní spojení „v menších dávkách“. Při odpovědi na tuto otázku vycházím z vlastní zkušenosti a doporučuji si dávat pauzu. Po 3 až 4 týdnech byste měli kopřivu vysadit minimálně na dobu jednoho měsíce. Některé zdroje však doporučují i více, například 2 měsíce. Mně osobně stačí měsíc a pak znovu kopřivu v nějaké formě začínám používat znovu.
❓ Kopřiva dvoudomá a těhotenství
Pití kopřivového čaje v první fázi těhotenství může pomoci. Jde zejména o to, že takový čaj je zdrojem železa, hořčíku i vápníku, což je pozitivní. Později ale doporučuji kopřivu v těhotenství omezit, protože má povzbuzující účinek na dělohu, což může způsobit některé komplikace při vývoji a vyživování plodu. Takže, co se týče těhotenství: na úvod a v rozumném množství maximálně 2 šálků denně ano. Pak už raději ne.
❓ Jsou s ní spojeny nějaké vedlejší účinky?
Já sám jsem měl na úvod menší problémy s průjmem, ale šlo asi o následek „očisty“ střev. Někdy se může na úvod přidružit například podráždění žaludku, což se hodnotí jako alergická reakce. Kontraindikací k užívání kopřivy jsou určitě léky na ředění krve. Pokud se u vás objeví jakékoliv nečekané a negativní účinky, poraďte se s lékařem a kopřivu na chvilku „vysaďte“.
❓ Pomůže na hubnutí?
Jednoznačná odpověď je, že ne. Nepopírám, že pokud má někdo nadváhu kvůli špatnému životnímu stylu, může být kopřiva pozitivní. Nejde ale o žádný urychlovač hubnutí, působí pozitivně pouze na samotné vylučování. Bez toho, abyste změnili svou životosprávu a další faktory, určitě nesrazíte žádné kilogramy jen kvůli kopřivě. Jako podporu detoxikace, což je součástí každého hubnutí, ji však mohu doporučit.
Čaj i tabletky z kopřiv
Zřejmě nejčastěji se kupuje sušená kopřiva, ze které je možné udělat například čaj nebo tinkturu. Velmi často lidé kupují hotový kopřivový čaj. Někdy se vyskytuje tato bylinka i v kombinaci s jinými rostlinami, též ve formě čaje. Já sám mám zkušenosti dokonce se třemi formami: prvním jsou tabletky jako výživové doplňky, druhou originální šťáva z kopřivy a třetí je sběr čerstvé kopřivy a její příprava doma.
Co se týče sklizně, dám vám jeden můj tajný tip:
Sbírejte pouze vrchní a mladé listy, částečně i se stonkem. Ta však musí být ohebná, měkká a flexibilní. Pokud najdete kopřivu už se zdřevnatělých stonkem, takové se vyhněte.
Z takové kopřivy si dělám čaj a tinkturu a to na vnitřní, ale i vnější použití. Při hojení ran a na kožní ekzémy mi kopřiva zatím vždy pomohla a doporučuji ji. Co se týče tabletek a šťáv, vyzkoušel jsem několik druhů a značek. Konkrétní tip na ty, se kterými se nejvíce spokojený, vám dám už v následujícím odstavci!
UDĚLEJTE SI TINKTURU: Mně se osvědčila domácí tinktura z kopřivy. Mladou rostlinu i s kořínky jsem zalil 40% lihem. Následně jsem to celé nechal 14 dní macerovat. Po 2 týdnech jsem tekutinu přefiltroval a udělal si z ní kapky. Ty jsou skvělé při problémech s játry, žlučníkem a při nachlazení. Navenek se mohou používat například na ekzémy a kuří oko.
Kde koupit produkty z ní?
Co se týče kopřivy, čaj najdete prakticky v každé lékárně. Kopřivové čaje jsem dokonce našel i v běžném supermarketu, například v Tescu či Kauflandu. Já osobně si však čaj raději připravím doma, protože příliš nevěřím původu a koncentraci žádné značky. Neříkám však, že není možné najít i kvalitní kopřivový čaj, ale jelikož si ho umím připravit doma, považuji to za ideální.
V případě pilulek to je ale jiné. Já jsem člověk pohodlný a i pro mou rodinu je občas jednodušší na užívání a dávkování raději zapít vodou obyčejnou gelovou kapsli.
PĚSTOVÁNÍ DOMA: Přestože bývá kopřiva považována za plevel, já doporučuji vyzkoušet i její pěstování. Pokud nemáte zahradu, postačí i velký květináč na balkoně nebo v pokoji. Semena zasejte na jaře, nejlépe do půdy s dostatkem dusíku. Péče není příliš náročná, kopřiva nevyžaduje ani příliš mnoho hnojení a ani příliš mnoho zalévání.
Dávkování a užívání
Co se týče užívání většinou si udělám čaj. Čaj piji maximálně dvakrát denně, ale nejčastěji jen jednou. V případě dávkování tablet je potřeba se držet toho, co je napsáno v příbalovém letáku. Výše uvedený výživový doplněk se užívá ráno a večer, běžná dávka jsou 1 – 2 kapsle denně. Jedno balení, které stojí 319 Kč, tedy vydrží většinou celý měsíc.
Po takovém měsíci pak kopřivu zcela vysadím, nejčastěji na další měsíc, někdy i o týden víc. Během tohoto období zas zkouším jiné bylinky nebo přípravky, takže to střídám. S takovýmto užíváním jsem mimořádně spokojený a podle výsledků i vidím, že to prospívá organismu.
Mé zkušenosti a doporučení
Takže, co dodat na závěr mé recenze? Jednoznačně moje zkušenosti mluví samy za sebe: kopřiva ať už ve formě čaje nebo ve formě výživového doplňku je skvělá věc. Důležité je však dodržet správné dávkování, udělat si během užívání nějaké ty „technické přestávky“ a zaměřit se na kvalitní produkty.
Právě poslední věc bych chtěl zdůraznit nejvíce. V dnešní době obrovské konkurence je na trhu totiž velké množství nekvalitních věcí a odpadu. Nebudu raději nikoho jmenovat, abych žádnou značku neurazil, ale stačí si přečíst složení. I z toho důvodu si například čaj připravuji sám doma, podobně i tinkturu.
⭐ Doporučené přípravky s kopřivou (+ ceny)
Jelikož existuje více druhů přípravků, které kopřivu obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).
Ať se líbí – konkrétní přehled přípravků z kopřivy:
Hodnocení autora
- oblíbenost
- dostupnost přípravků s kopřivou
Pouze několik úvodních vět
Kopřiva a hlavně kopřiva dvoudomá je léčivá bylina na problémy s krevním tlakem, dýchacím a močovým ústrojím, nebo i časté poranění na kůži.
Článek je zařazený do kategorie: Anémie, Detoxikace, Klouby, Oslabená imunita, Poruchy spánku, Téma, Záněty
Mohlo by vás zajímat
- Green Trio Topnatur - pro správné fungování imunitního systému, metabolismu a zachování zdraví celého organismu (recenze)
- Vitamin B12 - topvitamin krvetvorby a pro správnou činnost nervového systému + tipy na přípravky
- Spirulina - superpotravina, komplexní zdroj vitamínů, minerálů a bílkovin + 26 důvodů, proč ji zkusit (i na hubnutí)
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Vitamin B - B12, B6, B1 nebo B3? Kdo by se v nich vyznal... Vy je znáte všechny?
- Kyselina listová - nezbytný vitamin pro každou buňku v těle (+ seznam kvalitních přípravků)
- Celaskon (tablety) - vitamín C vhodný zejména pro děti v období růstu, v těhotenství a při nadměrné zátěži (recenze)
- Makový olej a jeho účinky nejen na imunitu a pleť, ale také proti osteoporóze a vysokému cholesterolu
- Zelený ječmen (mladý ječmen) - účinky, užívání, ceny a mé zkušenosti
- Šípkový olej - kvalitní olej na konzumování (imunita) i vnější použití (na jizvy, strie, akné)