Třezalkový olej – vynikající pomocník v kuchyni, ale i pro vaši pokožku a vlasy

Zuzana Pelyová Téma
18. března 2021 0 Oleje a krémy

Třezalkový olej je nejvíce využíván při problémech s páteří, klouby a nervy. Má vysoce regenerační účinky na hojení kůže po popáleninách, drobných ranách, odřeninách a pohmožděninách. Je vhodný na posilující masáž. Třezalkový olej zklidňuje, čistí, zjemňuje a zvláčňuje všechny typy pleti, včetně citlivé. Můžete ho využít i na vlasy.

Třezalkový olej – navigace v článku

Třezalkový olej účinky

Co je to třezalkový olej

Třezalkový olej je ověřeným domácím masážním prostředkem proti svalovým bolestem, využívá se také při léčení popálenin a zranění. Tento silně léčivý olej se používá na různé vnější problémy a jeho záběr je docela obsáhlý. Třezalkový olej je čistý produkt, který je vyroben pouze ze dvou surovin. Rostlina z níž je třezalkový olej, třezalka je sám o sobě velmi silnou bylinkou, která obsahuje cenné látky pro lidský organismus.

Třezalkový olej, rostlina

Třezalkový olej je vhodný k ošetření spálené pokožky, po nadměrném opalování, k ošetření naraženin, zanícených ran a pohmožděnin a uvolňuje svaly.

 Botanické okénko

Třezalka tečkovanáTřezalku tečkovanou najdete na louce. Květy mají výraznou žlutou barvu, proto je viditelný z velké vzdálenosti. Kdysi se květiny sbírali na Jana v čase letního slunovratu, aby byly nejúčinnější.

Květ třezalky je ručně sbírán v době příznivého postavení měsíce a vyluhováním výhradně přirozeným slunečním svitem. Získaný produkt má sytě červenou barvu a příjemné aroma. Vůně je způsobena třezalkový silicí.

Složení a obsah látek

Třezalkový olej obsahuje katechinové třísloviny, flavonové glykosidy, rutin, quercetin, červený hypericin, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C a další.

Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme v třezalkový oleji:

  • vitaminy A, C, E
  • hypericin
  • omega mastné kyseliny
  • třísloviny
  • flavonoidy
  • pryskyřici
  • sacharidy
  • minerální látky

Na co můžeme použít třezalkový olej?

Třezalkový olej má příznivé účinky na popáleniny, ekzémy, dá se i pít. Preventivní jedna malá lžička denně účinkuje proti různým onemocněním. Můžete ho nanést na dětskou pokožku. Můžete se jím natřít od hlavy po paty po koupeli na udržení hydratované pokožky, zejména pokud ji máte suchou. Aplikujte ho i vícekrát denně na obličej. Může se použít i do kúry na vlasy. Jeho dalším efektem v kombinaci s masáží je pružnost meziobratlových plotének.

Vnitřní použití třezalkového oleje:

  • do studené kuchyně – není určen pro tepelné zpracování (můžete jej tepelně zpracovat, ale ztratíte všechny hodnotné látky)
  • do salátů, jogurtu nebo tvarohu

Vnější použití třezalkového oleje:

  • jako pleťový olej
  • dětská pokožka
  • jako kúra na vlasy
  • na masáž a maštění
  • jako tonikum na popáleniny

? Třezalkový olej a masáže

Třezalkový olej masážTaké je vyhledávaný kvůli masážím. Masírovat s kvalitním, zahřátým voňavým třezalkovým olejem je zážitek.

Olej se vlévá na všechny obratle a jednoduchými, ale velmi účinnými hmaty se vtírá do páteře. Aktivuje se přitom i kostrč, křížové obratle, které reflexně odrážejí obratle krční. Čili, pokud působíme na tuto oblast páteře, působíme reflexně i na krční páteř a naopak. Po této masáži se musí celý člověk zabalit do deky.

Účinky třezalkového oleje

Třezalka obsahuje v kvítcích účinnou látku zvanou hypericin. Ta zlepšuje dýchání a metabolismus buněk. Tedy urychluje jejich pochody, což má za následek zlepšení činnosti buněk, odvádění jejich odpadů do mezibuněčného prostoru, lepší zásobení živinami.

Třezalkový olej se využívá pro své čistící, antiseptické a protizánětlivé účinky. Je vhodný k ošetření spálené pokožky, po nadměrném opalování, k ošetření naraženin, zanícených ran a pohmožděnin, uvolňuje svalové a energetické blokády. Má povzbuzující účinky při depresích a nervových potížích a používá se jako podpůrný prostředek při hormonální nerovnováze a snížené vitalitě. Třezalkový olej dodává pokožce potřebné bioaktivní látky, které zvyšují odolnost.

Jaké má třezalkový olej další účinky?

  • přírodní antioxidant
  • čistící, antiseptické a protizánětlivé účinky
  • ošetření spálené pokožky
  • olej po opalování
  • vhodný k ošetření naraženin, zanícených ran a pohmožděnin
  • uvolňuje svaly
  • povzbuzuje při depresích a nervových potížích
  • podpůrný prostředek při hormonální nerovnováze
  • podpůrný prostředek při snížené vitalitě
  • zvyšuje odolnost
  • účinná maska na vlasy
  • eliminuje otoky končetin a studené končetiny
  • vhodný po spálení se slunečními paprsky
  • odstraňuje bolesti páteře a zablokované nervy
  • vhodný při masáži pro uvolnění svalů a celého těla
  • vhodný do koupele na uvolnění
  • zjemňuje jizvy a strie
  • vhodný na suché paty a lokty

V lidovém léčitelství se třezalka používá při poruchách trávení, onemocnění jater, žlučníku, při zánětech močových cest a při ženských chorobách. Třezalkový olej je lidovým prostředkem proti revmatismu.

Použijete ho i v případě, že máte bolesti svalů a kostí. Velmi rychle se vstřebává, takže stačí když si trošku vylijete na dlaň a masírujete bolestivé místo. Bolest za chvíli zmizí a svaly se uvolní.

? Věděli ste, že…

Breussova masáž využívá zahřátý třezalkový olej? Tento olej se pak doslova vlévá na všechny obratle a jednoduchými, ale velmi účinnými hmaty se vtírá do páteře. Aktivuje se přitom i kostrč, křížové obratle, které reflexně odrážejí obratle krční. Takovým způsobem působíme reflexně na krční páteř a naopak. Třezalkový olej a tento druh masáže velmi dobře ovlivňuje pružnost meziobratlových plotének.

Nejčastější otázky

Účinky třezalky znali naše staré mámě a jejich babičky. Tento olej se využívá i dnes. Je téměř neznámým řešením několika onemocnění. U tématu třezalkového oleje vzniká několik otázek. Na ty nejčastější vám zodpovím.

❓Opravdu účinkuje třezalkový olej na ploténky?

Mezi každým obratlem páteře jsou uloženy meziobratlové ploténky, které zajišťují normální, hladké ohýbání obratlů. Bez plotének by obratle při ohýbání šúchali o sebe a každý pohyb by nás bolel. Rychleji by se poškozovaly. Destičky složené z vazivové chrupavky zajišťují elasticitu páteře. Tato chrupavka například jednostranným pohybem nebo pasivitou, když záda neohýbá, ztrácí pružnost.  Při masáži ploténky do sebe nasáknou olej a napijí se jím. Tím se stanou elastickejšími a obratle tak lépe plní svou úlohu. 

‼️ Originální a kvalitní třezalkový olej by měl být červený, ne oranžový, žlutý a pod. Často ho však vidím prodávat i v těchto barvách. Dejte si pozor na kvalitu.

❓ Pomáhá třezalkový olej při depresích?

Hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum s euforizujícími účinky, a proto se používá i při léčbě neuróz, depresí a migrény. Olej přispívá k psychické rovnováze, k optimální relaxaci a dobré náladě, dokonce podporuje dobrý spánek.

Pokud máte čas a přístup k bylinkám, výrobu vlastního oleje si můžete vyzkoušet podle následujícího receptu:

?Ověřený recept na domácí třezalkový olej

Sběr třezalky na recept olejeTřezalkový olej vyrobíme z květů třezalky. Vhodný čas na sběr je od Jana až do poloviny srpna. Sbíráme kvetoucí nať v délce cca 20 cm a rozvlákní na 5 cm kousky, které namačkáme do láhve a zalijeme panenským olivovým olejem.

Rostlina po zalití ulehne, lahvičku tedy doplníme a pevně uzavřeme. Po týdnu doplníme kousky kvetoucí natě a olivového oleje. Následně přikryjeme plachtou s otvory. Láhev umístíme na okno a kontrolujeme, zda na ni svítí slunce. Po cca 6 týdnech je třeba olej slít do tmavých lahví, olej získal červenou barvu.

❓Jaké má nežádoucí účinky?

Nadměrné dávky mohou vyvolat průjem, ale i vnitřní krvácení. Může způsobit fotoalergii. Užívání třezalky by nemělo být dlouhodobé a bez přestávek. Při užívání bychom se měli vyvarovat pobytu na slunci. Když je venku silné přímé slunce, například v létě, nebo jste v přímořských zemích na dovolené, kde je slunce silnější, určitě se jím nenatírejte. Mohou vzniknout malé flíčky na pokožce. Takto třezalkový olej reaguje na silné slunce po natření na pokožku. Projevuje se to dost významného procenta lidí. Červené skvrnky nejsou nebezpečné, jen nejsou estetické. Když se i natřete tímto olejem a dáte si tričko, je to v pořádku.

Výhodné balení (+ ceny a kde je koupit)

Přestože mnoho prodejen se v současnosti tváří jako obchod se zdravou výživou, prověřte si kvalitu. Jednoznačně  pravý a originální třezalkový olej by měl být červené barvy . Právě garanci kvality a originality zajistí specializovaný obchod. Pokud chcete ušetřit, doporučuji tedy zakoupit si třezalkový olej na internetu. Kromě záruky kvality a spolehlivosti získáte přípravek i v dobré ceně. Větší balení se samozřejmě vyplatí. Pokud však chcete třezalkový olej jen vyzkoušet, pořiďte si ho v menším balení.

Je poměrně snadné jej zakoupit v kamenných prodejnách se zdravou výživou, ale i v lékárnách. Každopádně ho doporučuji zakoupit pouze ve specializovaných obchodech. Samozřejmě, nejvýhodněji nakoupíte online na internetu. Já také preferuji koupi v online prodejnách, které už mám ověřené.

Třezalkový olej můžete najít ve více formách, dávám do pozornosti několik dalších olejů ve vynikajícím eshopu ProZdraví, kde zvyknu nakupovat i já.

Užívání a dávkování

Třezalkový olej je primárně určen pro venkovní využití např. Masážní a koupelový olej z BENU.cz. Mnoho lidí si stěžuje, že jejich olej dělá mastnými. Pokud s tímto máte také problém, natírejte si olej na ještě mokré tělo. Třezalkový olej pomůže i jemným vráskám a unavené tváři. Tento olej vyhlazuje a vyživuje pokožku.

Vnitřní užívání

Navzdory mnohým názorům lze třezalkový olej užívat i vnitřně, pokud výrobce na obalu neuvádí jinak. Při masáži se olej dostává do těla pokožkou, při pojídání ústy. K jídlu doporučuji spíše preventivní dávky. Jeho maximální užívání je však jedna malá čajová lžička denně.

Vnější užívání

Zkuste ho natírat na bolavé kříže, koleno, klouby. Pomůže i jako kúra do vlasů, na poštípání hmyzem. Natírat ním můžete i suchou a popraskanou pokožku hlavně na patách, na obličeji a nehtech. Velmi účinný je při bolestivosti páteře, kde se může vetřít mezi obratle. Také při bolesti břicha jemně vmasírovat krouživými pravotočivými pohyby. Olej dokáže dobře vsáknout do pokožky. Je přirozeně hustý, vsakuje pomaleji a zanechává pokožku hladkou, a co je důležité i vyživenou, chráněnou.

Pokud Vám dělá problém, že nemáte rádi mastnější pokožku, natírejte si olej na ještě mokré tělo. Třezalkový olej pomůže i jemným vráskám a unavené tváři. Tento olej vyhlazuje a vyživuje pokožku.

Třezalkový olej koupel

? Vyzkoušejte regenerující domácí koupel s třezalkovým olejem

Do vany s teplou vodou přidejte 1 kávovou lžičku oleje z třezalky a je to připraveno na koupel. Olej hydratuje pokožku, mírně rozehřeje a pokud máte nějaké poranění či kožní chorobu, tak zajistí rychlejší hojení.

Skladování

Měli byste ho skladovat ve tmě, nejlépe i v tmavých lahvích nebo tmavé láhvi, dá se koupit v lékárně.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Třezalkový olej znám už od dětství. Zkušenosti s Jánským olejem, jak mu říká moje máma, máme obě. Využívali jsme ho i při běžných menstruačních potížích. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá léčit nepravidelnou měsíční periodu. Často jsme ho střídaly s jeho čajovou verzí.

Jak bych třezalkový olej shrnula? Zvyklostmi v lidovém léčitelství. Naše babičky sbíraly květy z třezalky tečkované na Jana při úplňku, protože věřili v jeho magickou sílu. Nelze mu upřít, že je opravdu účinný. Ocení ho zejména ti, kteří mají problémy s klouby a páteří.

Použité zdroje informací:

Třezalkový olej, rostlina


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (12 votes)
Autor článku

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..