Silymarin – přírodní prostředek pro zdravé játra, detoxikaci a podporu trávení

Erik Havlík Téma 19. března 2021 0 Kapsle, Plody

Silymarin je široce využíván prostředek pro zdravá játra. Je to nejcennější účinná látka, kterou obsahuje plod Ostropestřce mariánského. Jeho léčivé účinky byly známy již ve starém Řecku.

Játra jsou životně důležitý orgán. Je velmi důležitá pro fungování organismu jako celku a má mnoho funkcí. Mezi ně patří: zneškodňování jedovatých látek přítomných v těle (detoxikace), vylučování žluči, tvorba enzymů, látková přeměna (zpracování potravy na látky, které je organismus schopen využít).

V dnešní době je játra až příliš zatěžována nevhodnou stravou a životním stylem, znečištěným prostředím, alkoholem, či léků. Proto je velmi důležité udržovat játra zdravá. Jednou za čas jí můžeme dopomoci k lepší funkčnosti, například přípravky s obsahem silymarinu. Ten pomáhá játrům odstraňovat toxiny z našeho těla a tím zlepšuje její funkci.

Co je to silymarin

Silymarin je aktivní standardizovaný ✅ extrakt ze semen ostropestřce mariánského. Představuje ✅ komplex několika flavonolignanů a polyfenolů (rostlinné metabolity) s antioxidačním účinkem. Hlavní účinnou složkou silymarinu je silybinin (odvozen od názvu ostropestřce v latině – Silybum).

Silymarin je slabě rozpustný ve vodě a má nízkou biologickou dostupnost, což znamená, že organismus je schopen ho využít jen velmi omezeně. Toto zjištění vedlo k vývoji inovativních upravených forem silymarinu. Jak nejvýhodnější se ukázaly komplexy silymarinu a fosfatidylcholinu (lecitinu), které mají asi 10x lepší biologickou dostupnost než silymarin samotný. Rovněž výhodný je komplex silymarinu s β-cyklodextrinem, který je mnohem rozpustnější než samotný silymarin.

? Botanické okénko

Silybum marianum - Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) patří do čeledi hvězdicovitých. Vzhledem připomíná bodlák. Jeho pravý původ je ve Středomoří, ale dnes je velmi rozšířený a běžně divoce roste iv našich končinách. Právě kvůli jeho rozšíření je mnohými považován za plevel. Rostlina dosahuje výšky 150 cm. Dozrává zejména v druhé polovině září, ale v našich zeměpisných šířkách neobsahuje takové množství silymarinu jako ten vyprodukovaný v oblasti středomoří (ideální teplota pro pěstování je 25 °C).

V lidovém léčitelství se používají květy, listy a semínka. Ty jsou využívány především při onemocněních jater a žlučníku. Za pozitivní účinky ostropestřce mariánského jsou zodpovědné flavolignany (silybinin, silydianín a silycristín).

Vědecká klasifikace ostropestřce:

Typ klasifikace:Klasifikace:
Říšerostliny
Podříšecévnaté rostliny
Oddeleníkrytosemenné
Třída vyšší dvouděložné
Radhvězdicotvaré
Čeleďhvězdicovité
Rodostropestřec

Složení a obsah látek

Silymarin obsahuje směs účinných látek – flavonolignanů sestávajících ze silybininu, silydianínu, silycristínu, izosilybinínu a jiných.

Takže když se řekne “silymarin“, myslí se tím komplex těchto látek (✅ silybinin, ✅ silydianín a ✅ silycristín). Tyto tři zmíněné jsou nejbohatší zastoupeny v komplexu silymarinu, přičemž úplně nejvíc zastoupena složka je silybinin.

Největší koncentrace silymarinu je v semenech ostropestřce mariánského. V menší koncentraci se nachází v listech a kořeni.

Semena navíc obsahují:

 • bílkoviny – 27%
 • tuky – 30% (například kyselina linolová, kyselina olejová a nenasycené mastné kyseliny)
 • aminokyseliny
 • quercetin
 • vitamín E (500 až 800 mg / kg)

Silymarin a jeho účinky

 • zlepšuje funkci jater a podporuje regeneraci jaterních buněk (proteosyntézu buněk)
 • využívá se při stavech s toxickým poškozením jater – terapie chronické hepatitidy, cirhózy, chrání játra i při dlouhodobém užívání léků a při jejím ztučnění
 • detoxikuje organismus – používá se dokonce při otravách jedy, houbami, alkoholem a drogami, pomáhá také odstranit nepříznivé následky chemoterapie
 • má výrazný antioxidační účinek – chrání buňky tkání před oxidačním poškozením
 • působí příznivě na trávicí systém – vhodný při problémech s trávením a stolicí
 • zvyšuje vylučování žluči
 • používá se i při kožních problémech, například při psoriáze
 • má protizánětlivé účinky – silymarin inhibuje syntézu leukotrienů (mediátorů zánětu)
 • zpomaluje stárnutí – podporuje dlouhověkost
 • potenciální lékařské použití do budoucna – silymarin je momentálně mohutně studován pro jeho roli při léčbě rakoviny – v současnosti se používá jako doplňková nebo alternativní terapie některých druhů rakoviny
 • silymarin zvyšuje odolnost buněčné membrány proti pronikání virových toxinů a hepatotoxických látek
 • zlepšuje glykemický profil u pacientů s diabetem 2. typu – zlepšuje inzulínovou senzitivitu
 • někteří tvrdí, že jeho užívání je vhodné po požití velkého množství alkoholu na zmírnění příznaků kocoviny

💡 TIP: Podívejte se také na skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.

čaj znehodnocuje silymarin ostropestřce‼ Upozornění:

Silymarin se znehodnocuje při nesprávné úpravě ostropestřce. Nesprávnou přípravou se vytratí všechny jeho pozitivní účinky na náš organismus.

Při úpravě semen ostropestřce byste neměli využívat mlýnky, protože při mletí vzniká teplo, které poškozuje silymarin. Rovněž se nedoporučuje připravovat z ostropestřce čaj, ani zápar. Už při teplotách nad 40 °C dochází ke znehodnocení silymarinu.

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Má silymarin nějaké nežádoucí účinky? Je vhodný i pro ženy, které čekají miminko? Má interakce s jinými léky? Zde jsou 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:

❓ Má silymarin nějaké vedlejší účinky?

Silymarin je u lidí obecně dobře snášen a jeho užívání je bezpečné. Vedlejší účinky jsou obvykle přechodné a souvisí pouze s gastrointestinálním nepohodlím (může například přechodně způsobit průjem nebo nadýmání).

Ve velmi ojedinělých případech může silymarin způsobit alergické kožní reakce, zácpu, snížené hodnoty krevních destiček, ekzém a zvýšené hodnoty jaterních enzymů. Tyto nežádoucí účinky (pozorované při klinických zkouškách) se však vyskytovaly minimální.

❓ Jaké jsou kontraindikace?

 Silymarin se nedoporučuje dětem do 5 let. Také se nesmí užívat spolu s určitými léky nebo některými chorobami . Co se týče kontraindikací, vyhněte se užívání přípravků s obsahem silymarinu, jestliže:

 • Jste alergický na ostropestřec (nebo na jiné rostliny čeledi hvězdicovitých, např .: sedmikrásky, ambrózii nebo slunečnici).
 • Ženy s karcinomem prsu, vaječníků, dělohy a endometriózou by neměly užívat silymarin, protože může ovlivnit hormonální systém.
 • Diabetici musí tento doplněk používat opatrně, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Kvůli tomu může být nutné upravit dávkování diabetiky.
 • Také může reagovat s léky, které ovlivňují krev, podporují produkci mléka nebo léčí poruchy jater. Může interagovat is anxiolytiky, protizánětlivými nebo protinádorovými léky.
 • Vyhněte se užívání silymarinu, pokud současně užíváte léky ovlivňující plodnost, hormonální léky (např. Antikoncepční prostředky), léky na impotenci.
 • Pokud vás trápí vysoký krevní tlak

Silymarin – je bezpečný v těhotenství?

Co se týče těhotenství, dají se dohledat velmi protichůdné doporučení. Některé zdroje uvádějí, že silymarin může v přiměřených dávkách užívat v období těhotenství, nebo že dokonce zlepšuje produkci mléka u kojících žen. Jiné zdroje naopak jeho užívání nedoporučují. Ve většině případů se řiďte tím, co je uvedeno v příbalovém letáku. Osobně bych doporučoval se jeho užívání během těhotenství raději vyhnout. V případě, že ho chcete užívat, poraďte se předtím se svým lékařem nebo lékárníkem.

Silymarin a kojení:

Silymarin lze považovat za bezpečný a účinný rostlinný produkt, který se může podávat orálně s cílem zlepšit denní produkci mléka u zdravých žen po porodu, bez ovlivnění kvality mléka.(zdroj).

 

Kde ho koupit

Silymarin seženete v lékárnách i prodejnách se zdravou výživou. Nejvýhodněji jsem ho však vždy sehnal na internetu. Mám pár ověřených eshopů, ve kterých je nakupování pohodlné.

Jaké je užívání a dávkování

Za bezpečnou dávku silymarinu použitého v klinických studiích se považuje rozmezí 200 – 800 mg silymarinu denně.

Výrobci většinou uvádějí, že na pokrytí této denní dávky stačí užívat 1 kapsli denně. V případě potřeby je možné zvýšit dávku během prvních 14 dní na 2 kapsle denně (konzultujte se svým lékařem).

Při užívání silymarinu (a obecně přípravků z Ostropestřce mariánského)  se nedoporučuje pít alkohol, mléko a konzumovat hůře stravitelné a dráždivé jídla minimálně 1 hodinu po užití.  Sylmarín cheláty (chemicky váže) železo a zpomaluje metabolismus vápníku v těle, takže pokud máte problém s těmito dvěma látkami, poraďte se se svým lékařem.

Po užití větších dávek Ostropestřce jako je doporučeno nehrozí žádné zdravotní problémy (s výjimkou osob, kterým se užívání vysloveně nedoporučuje).

Upozornění: Silymarin je nevhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Skladujte ho mimo dosah dětí. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí překročit. Doplněk stravy se nesmí používat jako náhrada pestré stravy.

Mé zkušenosti a doporučení

Na závěr bych se s vámi rád podělil o mé vlastní zkušenosti. Silymarin jsme spolu s partnerkou užívali jako 2-měsíční kúru. Předtím jsme neměli žádné specifické potíže s játry, ale chtěli jsme vyzkoušet účinnou a hlavně přírodní detoxikaci.

Mohu zhodnotit, že kúra nám oběma pomohla.  Po dvou měsících jsme pozorovali výrazné zlepšení trávení a také se nám zlepšila pokožka.  Doufám, že jsme udělali něco i pro podporu dlouhověkosti 🙂 Silymarin vám mohu jen doporučit. Je to rostlinný výtažek, který nemá téměř žádné vedlejší účinky.

Když máte problémy s játry (zda se jedná o chronické nemoci, nebo chcete zkusit detoxikaci), doporučuji vám vyzkoušet silymarin. Vždy ale nakupujte u ověřených prodejců, například v eshopu Lékárna BENU.

⭐ Doporučené přípravky se silymarinem (+ cena)

Jelikož existuje mnoho přípravků, které obsahují silymarin (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami. 

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků obsahujících silymarin:

Hodnocení autora
 • oblíbenost
 • dostupnost silymarinu

Pouze několik úvodních vět

Doplněk výživy rostlinného původu, působí na ochranu a regeneraci jater, detoxikaci a podporu trávení.

4.5

silymarin ostropestřec


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..