Ricinový olej – vše o „zázračném“ oleji nejen pro vaše vlasy, obočí a řasy

Zuzana Pelyová Téma
18. března 2021 1 Oleje a krémy

Ricinový olej je vhodný na suchou pokožku, působí hojivě na pooperační jizvy, pomáhá odstranit některé druhy bradavic, podporuje regeneraci pokožky. Jeho silné promašťující účinky dokáží pomoci i extrémně suché pleti. Obsahuje unikátní kyselinu ricinolejovou, která v pokožce váže vlhkost a zabraňuje jejímu vysoušení. Ricinový olej posiluje vlasy a zabraňuje jejich vypadávání. Užití malé dávky ricinového oleje napomáhá také při detoxikaci organismu a stimuluje činnost lymfatického systému.

Ricinový olej – navigace v článku

 

Unikátní ricinový olej

Co je to ricinový olej

Ricinový olej má lepkavou konzistenci a právě kvůli ní ho někteří lidé zavrhují. Olej po zpracování je bezbarvý až světle žlutý bez vůně.  Díky 95% -nímu obsahu kyseliny ricinolejové má silné antibakteriální a protiplísňové účinky.   Posiluje vlasy a chloupky a zabraňuje jejich vypadávání. Má vysokou viskozitu, promašťující a hojivý efekt, pomáhá kůži regenerovat a je vhodný k ošetření suché, citlivé a také poškozené pokožky.

Ricinovník - zelené plody

Zelené plody ricinovníku vypadají jako flekaté kaštany.

? Botanické okénko

Ricinovník - skočec obecnýRicinový olej se vyrábí ze semen ricinovníku, tzv. skočce obecného. Získává se z jednoleté rostliny, která roste v tropické až suptropickej oblasti. V našem podnebí ho víme vypěstovat. Je však jedovatý. Dorůstá do výšky deseti metrů a rodí plody podobné malým flekatým kaštanem. Z nich se lisuje ricinový olej, který následně projde filtrací a tepelnou úpravou. Není to ale žádná novinka.

Ve starém Egyptě ho využívali jako svítidlo v olejových lampách. Ricinový olej také znali jako dokonalý detox pro očištění svého těla. Pro jeho projímavé účinky je využíván i dnes. V medicíně je ricinový olej využíván doktory pro vyvolání porodních stahů, případně po porodu podpořit produkci mateřského mléka.

Složení a obsah látek

Podle druhu zpracování oleje obsahuje cca 98-95% triacylglycerolů (TAG) a 2-5% doprovodných látek, jako jsou vosky, uhlovodíky (zejména skvalen), fytosteroly, fosfolipidy, beta-karoten, vitamin E, minerální látky, chlorofyl a jiné.

Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme v ricinovém oleji:

  • antioxidanty
  • kyselina ricinolejová
  • Vitaminy A, C a E: chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, vitamín E pleť zase hydratuje.
  • vysoký obsah omega-9-mastných kyselin

Na co můžeme použít ricinový olej?

Dokonale namíchaný koktejl výživných látek v tomto oleji, zejména antioxidantů a mastných kyselin, je nápomocný při léčbě kožních problémů. Mnozí výrobci pleťové kosmetiky se zamerují právě na ricinový olej, který hydratuje i extrémně vysušenou pokožku.

Vnitřní použití:

  • pár kapek oleje při zácpě nebo při detoxikaci organismu
  • je silně projímavý, proto je důležitá obezřetnost

Vnější použití:

  • pár kapek oleje do krémů nebo emulzí pro zlepšení stavu pokožky
  • běžné použití ricinového oleje: naneste prsty na čelo, tváře a bradu, ošetřit můžete krk, dekolt i pokožku celého těla. Jemně krouživými pohyby vmasírujte do pokožky a nechte vstřebat.
  • jako hydratační zábal vlasů proti lupům a suchým konečkům
  • jako horký obklad připravený ze zahřátého ricinového oleje – proti bolesti kloubů

? TIP – ricinový olej podpoří růst a vzhled řas

Ricinový olej - aplikace na řasyRicinový olej je velmi šetrným a zároveň účinným způsobem, jak podpořit růst a hustotu řas. Aplikujte pár kapek ricinového oleje (vhodný je např. Tento olej značky Saloos) na vatovou tyčinku a opatrně si jí přetřete kořínky řas. Viditelné účinky této kúry spatříte již po několika dnech. Stejný efekt má ricinový olej iv případě obočí, zejména pokud je velmi řídké.

Ricinový olej je však pro oči dráždivý, používejte ho velmi opatrně. Mnohé studie prokázaly jeho negativní efekt na rohovku.

Účinky ricinového oleje

Pravidelné natírání se ricinovým olejem se doporučuje: při psoriáze, ekzémech i proleženinách. Pomůže i při drobných popáleninách, bradavic a strií. Kromě toho ricinový olej zregeneruje pokožku i po nadměrném slunění.  Díky 95% -nímu obsahu kyseliny ricinolejové má silné antibakteriální a protiplísňové účinky.  Posiluje vlasy a chloupky a zabraňuje jejich vypadávání. Regeneruje i vlasové lůžko, zabraňuje výskytu lupů. Jeho účinky na zvýšení hustoty vlasů jsou ověřeny.

Ricinový olej je překvapivě účinný – výrazně redukuje jizvy, vrásky a celkově působí proti stárnutí pleti. Má vysokou viskozitu, promašťující a hojivý efekt, pomáhá kůži regenerovat a je vhodný k ošetření suché, citlivé a také poškozené pokožky.

Ricinový olej – účinky:

  • detoxikace organismu - pročišťuje střeva
  • používá se při zácpě
  • stimuluje lymfatický systém
  • stimulátor produkce bílých krvinek
  • efektivní na kožní problémy jako ekzémy, jizvy a popáleniny
  • eliminuje kožní skvrny, strie a proleženiny
  • zlepšuje stav extrémně suché pleti a rehydratuje pokožku
  • účinně zlepšuje kvalitu vlasů
  • zabraňuje vypadávání vlasů
  • pomáhá snižovat zánětlivé procesy v podkožní tkáni, čímž urychluje hojení ran
  • ricinový olej zatočí i s lupy
  • olejové zábaly dokáží rychle odstranit bolesti svalů a kloubů
  • jako balzám na rty
  • proti mimickým vráskám
  • řeší problém s lámavými nehty

 

Nejčastější otázky

Ricinový olej zajímá stále více lidí. Proto vám zodpovím několik nejčastějších otázek.

❓ Co všechno se dá vyrobit z ricinového oleje?

Můžete ho využít jako masážní olej, zábal na vlasy, zpevňovač na nehty nebo pomádu na rty. Dokonce je to přírodní laxativum, čili ho můžete využít namísto projímadla.

?Tip na přírodní léčbu pokožky hlavy

Zřeďte Ricinový olej Soaphoria v poměru 50:50 se Šípkovým olejem a vetřete do pokožky hlavy. Nechte působit asi půlhodinu jako zábal s předehřátým ručníkem a následně opláchněte.

❓ Je vhodný v těhotenství či pro děti?

Ricinový olej je téměř absolutně nevhodný pro těhotné ženy a malé děti. Kromě jeho projímavý účinků má i určité procento lidí alergii na tento olej. Proto před užíváním si otestujte i při vnějším použití reakci vaší pokožky. Na ruku si naneste pár kapek oleje a vyhodnoťte po 48 hodinách. I v případě, že se nezobrazí alergie, doporučuji i při vnějším použití mnohem nižší dávkování než u jiných olejů.

Jestliže podráždění nastane (což se snadno může stát), očekávejte v lepším případě snadněji svědění a zarudnutí pleti. V případě výrazného podráždění vám, ale čistý ricinový olej může způsobit nepříjemnou a velmi svědivou vyrážku nebo silnou kopřivku.

➡️ Pozor na vnitřní užívání ricinového oleje

Je silně projímavý, což může být pro mnohé zdraví ohrožující. I při zácpě nebo detoxu se užívá jen pár kapek ricinového oleje.

❓ Může uškodit citlivé pokožce?

Tento olej má řadu příznivých účinků na pleť, pokožku hlavy, vlasy a nehty. Avšak v malém pecente uživatelů se objevila alergická reakce. Čistý ricinový olej, ale na pokožce "nesedne" každému a může mu snadno vyvolat problémy. Je proto třeba udělat si test na malé ploše kůže.

? Jak rehydratovat suchou pokožku?

Za studena lisovaný ricinový olej Renovality každý večer aplikujte na tvář po jejím umytí. Používejte ho pravidelně a už po prvních měsících uvidíte výsledky.

 

Kde koupit ricinový olej a jaká je dobrá cena?

Ricinový olej seženete nejen v kamenných prodejnách se zdravou výživou, ale i v lékárnách. Výhodnost ceny je však sporná. Určitě nejvýhodnější je objednat si ho na internetu. Já také preferuji koupi v online prodejnách, které už mám ověřené.

Pro kombinaci olejů (ať už pro vlasové zábaly nebo masáže) dávám do pozornosti několik olejů ve vynikajícím eshopu ProZdraví, kde zvyknu nakupovat i já.

Užívání a dávkování

Ricinový olej je často výhradně určen k venkovnímu použití, např. Renovality ricinový olej. Při zakoupení je nutné přečíst si doporučení výrobce. Olej, který je určen i pro vnitřní použití, by měl být dávkován opatrně. Jeho projímavé účinky jsou už dávno známo, čili pokud jde o léčbu žaludečních problémů nebo zácpy, doporučuji pár kapek.

Jednoduchá použití ricinového oleje pro zdravější vlasy: Vmasírujte do vlasové pokožky pro zdravý růst vlasů a při vlasových problémech. Pokud máte suché vlasy, trvalou nebo chemicky barvené vlasy, přidejte 3 lžíce ricinového oleje do vašeho oblíbeného kondicionéru. Vašim vlasům dodá extra hydrataci a zabrání její ztrátě. Používejte jako teplý olejový zábal na vlasy - zahřejte 3 lžíc ricinového oleje a vmasírujte do vlasů. Přiložte si teplý ručník na vlasy a fénujte 10 minut.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Upřednostňuji přírodní produkty zejména z oblasti kosmetiky. Ricinový olej zabraňuje lámání mých vlasů a nehtů. Používám ho jako zábal do vlasů, potírám ním nehtové lůžko, aby mé nehty byly pevné. Předtím jsem ho používala na jizvy po operacích, ty už díky němu nejsou viditelné.  Doporučuji však ricinový olej na pleť používat střídmě, kvůli vysoké hustotě může při denním používání ucpávat póry. 

Na cestování se mi však čistý ricinový olej nehodí. Pořídila jsem si tedy tuhý šampon s přidaným ricinovým olejem a mohu ho jen doporučit.

Co ještě dodat k ricinovému oleji na závěr? Hodí se pro muže i pro ženy. Muži ocení jeho účinnost proti padání vlasů, ženy zas uvítají jeho efekt na strie a jizvy. Cena ricinového oleje je opravdu přijatelná vzhledem k jeho účinkům.

Použité zdroje informací:

 

Ricinový olej - Castor oil

 


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (2 votes)
Autor článku

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře

Dobrý den,prosím o doporučení vhodného ricinového oleje u mé velké chronické zácpy a hlavně jak ho užívat.Moc děkuji za radu a brzkou odpověd.Jirouš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..