Menopauza – jaké jsou její první příznaky, kdy se projevuje a vše co byste ještě o ní měli vědět

Georgina Babinová Téma
18. března 2021 0

Menopauza – návaly horka, pocení, bolest hlavy a jiné neduhy – většině žen napadne v souvislosti s ní právě toto. Ale pravdou je, že menopauza má i řadu výhod. Že nevěříte ?! Čtěte dál.

Dozvíte se nejen co to je menopauza, v jakém věku vás zastihne, jaké jsou její první příznaky, zda na ni existují léky, ať už klasické tabletky nebo nehormonální, založené na přírodní bázi, popřípadě bylinky, ale vám prozradím i to, jaké jsou její sluneční stránky.

Co je to menopauza

Menopauza neboli Klimakterium je přirozené období v životě ženy, kdy dochází k vyhasínání funkcí vaječníků. Toto vede k postupným změnám v rovnováze pohlavních hormonů zodpovědných za menstruační cyklus. Menopauza je označení pro poslední menstruační krvácení v životě ženy. Biologicky podmíněn věk pro menopauzu je v současnosti mezi 45. – 54. rokem života ženy. Po menopauze nastává další období, které označujeme jako postmenopauza, počítá se od doby, kdy menstruace nenastala alespoň rok.

Jak dochází k těmto změnám?

Stárnutí vaječníkůZa procesy probíhající ve vaječnících jsou zodpovědné dva stimulující hormony FSH a LH, které produkuje a uvolňuje hypofýza. V první polovině cyklu se FSH začne zvyšovat, což zvyšuje i produkci estrogenu a spouští ovulaci. Uprostřed cyklu se zvyšuje úroveň LH, což způsobí prasknutí folikulů, což vede k uvolnění oocytu. Ve druhé polovině cyklu se produkuje progesteronový hormon. Samozřejmě, toto se zcela mění v závislosti na tom, ve kterém období klimaxu se nacházíte.

V prvním období se snižuje hladina progesteronu, protože oocyty začínají stárnout, už nedozrají a vytvoří se jednofázový cyklus, důsledkem čehož je nepravidelné krvácení. V následujícím období se zcela zastaví ovulace v důsledku snižování cirkulace a snížení velikosti vaječníků. Od tohoto okamžiku, je syntéza estrogenu zastavena, ale vaječníky kupodivu nepřestanou fungovat a zaklesnou se v mezipoloze ve stavu androgenů, které jsou základem pro produkci mužských pohlavních hormonů.

Jaké jsou její příznaky

Příznaky klimakteria dělíme do tří skupin:

  • krátkodobé – sem patří návaly horka, pocení, kolísání nálady, poruchy koncentrace, poruchy menstruace. Návaly a pocení jsou často spojeny s pocitem bušení srdce. Tyto příznaky se objevují v prvních měsících po menopauze.
  • v druhé fázi klimakteria přibudou další nepříjemné příznaky a postihují poševní sliznici, což se projeví pocitem suchosti a pálení. Bývají postiženy dolní části močových cest, s čímž souvisí opakované infekce, neschopnost udržet moč.
  • poslední, třetí skupinu tvoří nejvýznamnější příznaky z dlouhodobého nedostatku estrogenů, a to jsou poruchy kardiovaskulárního systému se zvýšeným rizikem infarktu, náhlé mozkové cévní příhody a v neposlední řadě osteoporóza. Toto závažné onemocnění je způsobeno nadměrným úbytkem kostní hmoty, což má za následek zvýšenou lámavost kostí, zejména stehenní, zápěstí a obratlů. (zdroj)

Jak dlouho trvá

Klimakterium znamená období 10 – 15 let, které uzavírá plodný věk ženy a uvede stáří. Není však možné přesně vědět, co je spouštěčem tohoto jevu, a je velmi zajímavé, že ve světě zvířat ani neexistuje. Je jisté, že hormonální změna souvisí s počtem životaschopných folikulů. Vynecháním menstruace se eliminuje folikulární hormon – známý jako estrogen. Menopauzou je datum posledního menstruačního období. U většiny žen menstruace nezmizí z jednoho okamžiku na druhý, ale postupně se stává stále nepravidelnější nebo vzácněji. Negativní psychologické symptomy provázející menopauzu jsou většinou charakteristické pro toto období.

S rostoucím průměrným věkem, se posouvá i čas menopauzy, ale normálně se pohybuje mezi 45 a 54 let věku. Před menopauzou se objevují nepříjemné návaly horka, spánek se může stát povrchním a časté je nucení na močení. Současně se může snížit i libido. Obecně jsou to příznaky, o kterých ví každý a s ukončením přechodu většina těchto symptomů zmizí.

Dá se menopauza léčit?

Během klimakteria se aplikuje hormonální substituční léčba nebo je důležité užívat fytoestrogeny i vápník. Součástí vašeho denního programu by se mělo stát pravidelné cvičení, doplňujte vitamíny D a K, důležitá je zdravá, vyvážená výživa a udržování hustoty kostí doplněna o léčbu nepříjemných symptomů. Doporučuje se konzumovat hodně vlákniny a věnovat dostatečnou pozornost naší hmotnosti, dámy po menoupaze jsou často náchylné k přibírání. Pravidelné gynekologické screeningové testy jsou nepostradatelné, včetně mamografie!

Přechod je jen přechodný stav

Přechod je jen přechodný stav.

Nejčastější otázky a odpovědi

Menopauza je tématem, kterou se zabývá nejedna diskuse a nejedno internetové fórum. Vybrala jsem pro vás některé z nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se klimakteria a menopauzy, možná bude mezi nimi i otázka, na kterou jste hledali odpověď Vy.

❓ Menopauza a těhotenství – lze je zaměnit?

Nevolnost, problémy s tlakem, výpadek menstruace. Jak jistě správně tipujete, právě jsme jmenovali některé z příznaků těhotenství. Jenže ženy ve věku po čtyřicítce by měli zpozornět, protože stejným způsobem se projevuje i přicházející menopauza. K tomu můžete také připočítat náhlou únavu, problémy s tlakem a změny nálad. Mnoho žen v tomto období si proto myslí, že se dostali do času menopauzy a čeká je další velká životní změna.

Jenže právě teď by měli zpozornět, protože zároveň přichází i větší šance pro náhodné otěhotnění. Sice věkově už nejsou vaše vajíčka tak kvalitní, ale když si s manželem přestanete dávat pozor, právě kvůli nepravidelné menstruaci může dojít k neočekávanému početí. To se navíc zamaskuje za další známky přechodu a vy žijete v nevědomosti z toho, co vás čeká.

❓ Menopauza v 40-ce?

Asi u 1 až 2 procent žen se menopauza objeví ještě před dovršením 40. roku. Tento jev je známý jako předčasná menopauza, jejíž symptomy jsou stejné jako u klasického přechodu a patří mezi ně např. změny menstruačního cyklu včetně neobvyklého krvácení, zvýšené pocení, návaly, problémy s močením, přibývání či výkyvy nálady.

❓ Menopauza a přibývání – vždy to platí, že „menopauza = plus kila“?

Přicházejí vždy ruku v ruce? Přibírání u žen po přechodu je velmi časté. Až 30% žen ve věku 50 až 59 let trpí nadváhou nebo obezitou. Po menopauze dochází k redistribuci tukové tkáně v důsledku trvale snížené hladiny estrogenu. Tuk z oblasti stehen a zadní části těla začíná ve zvýšené míře ukládat do oblasti břišní dutiny a tak dochází u žen ke změně gyniodného typu obezity na androidní s následnými zdravotními riziky.

Dalším faktorem souvisejícím s přibíráním po menopauze je věk. Ženy ve vyšším věku mají tendenci být méně aktivní, zároveň v důsledku vyššího věku klesá množství svalové tkáně, což způsobuje další zpomalení metabolismu a tedy ještě vyšší náklonnost k tloustnutí. Běžným obrazem bývá, že ženy které v mládí nikdy neměli problémy s nadváhou a nemuseli počítat kalorie či dbát na to, co jedí a v jakém množství, začnou mít po průchodu v důsledku stejného životního stylu problémy s nabíráním hmotnosti. Zatímco energetický příjem zůstává zachován, energetický výdej se v důsledku výše zmíněných změn v tomto období snižuje, dochází k pozitivní energetické bilanci, tedy k tloustnutí.

Nejdůležitější je prevence. Pokud jste neměli během života nikdy problém s přibíráním je pravděpodobné, že Vaše stravovací návyky nejsou optimální a stejně fyzická aktivita není pravidelná, protože Vás k tomu nic netlačí. Je proto vhodné, abyste upravili své stravovací návyky a abyste začali pravidelně cvičit ještě před tím než u Vás nastane menopauza a s ní související komplikace. Takto se aktivně připravíte na změnu.

💡 TIP: Zkuste Menox 45 – přípravek obsahuje účinnou kombinaci přírodních látek na problémy s menopauzou za skvělou cenu, výborný i na podporu libida, zmírňuje návaly horka, podráždění, pocení. ✅ Přečti si recenzi!

❓ Menopauza a hubnutí – je to vůbec možné?

Přibírání při menopauze není nezbytné. Kromě hormonálních změn stojí za přibíráním zejména nedostatek pohybu, odpočinku, nepravidelná a nezdravá strava, ale i psychická nerovnováha. Je tedy velmi důležité bojovat proti hormonálním změnám a udržet si zdravý životní styl. Základem hubnutí během přechodu je změna životosprávy – zdravě se stravovat, začít se více hýbat a být v psychické pohodě.

❓ Menopauza a vlasy – jak zabránit jejich zvýšenému vypadávání?

Pokud jste se smířili s daným faktem, tedy s menopauzou, ale chcete bojovat s doprovodnými znaky, jako je v tomto případě vypadávání vlasů, je načase změnit stravovací návyky a doplňovat konkrétní vitamíny, minerály a extrakty z bylinek. Určité druhy těchto látek mohou mít za následek rapidně zlepšení a vy menopauzou projdete bez újmy! Je však důležité tuto situaci nebrat na lehkou váhu a začít ji řešit od začátku. Pro vaše tělo budou v tomto období nejdůležitější fytoestrogeny, které se nacházejí ve vybraných potravinách nebo doplňcích stravy na vlasy pro ženy.

❓ Menopauza u mužů? Ano, andropauza!

Muži prožívají kolem padesátky podobné období jako ženy. Pokud u žen označujeme toto období jako menopauza, přechod, climacterium, u mužů tradičně mluvíme o tzv. andropauze, mužském přechodu, climacterium vířily. V novější medicínské literatuře se andropauza – syndrom mužského stárnutí označuje zkratkou LOH (LOH – Late Onset Hypogonadism).

Pokles testosteronu není takový náhlý, než u žen, proto ani příznaky andropauzy nejsou tak výrazné. To ale neznamená, že tato hormonální nedostatečnost nemůže být příčinou vážných zdravotních problémů. Pokles hormonů v andropauze mění zdatného, ​​optimisticky naladěného, ​​pozitivně myslícího muže na slabě výkonného, ​​pesimistického, depresivní naladěného, ​​negativistické muže.

Charakteristickým znakem je pokles sexuální touhy. Muži v andropauze se cítí dlouhodobě vyčerpaní, jsou nervózní a podráždění. Utlumují předchozí společenské kontakty, častěji zůstávají doma, ztrácejí zájem o nejbližší okolí, uzavírají se do sebe. Často mají pocity, že jejich okolí nechápe. I na malé podněty reagují podrážděně, jsou méně přizpůsobiví na měnící se situace. Ubývá svalová hmota, přibývá tuková tkáň, muži přibírají. Začínají jim řídnout kosti – dochází k osteoporóze.

Menopauzou život nekončí, nebo jaké jsou její výhody

Život menopauzou nekončí

Menopauzou život nekončí, právě naopak!

Ano, slíbila jsem vám prozradit něco i o slunečních stránkách menopauzy. Protože menopauza opravdu vůbec není prvním hřebíkem do rakve, stejně jako neznamená konec vaší ženskosti.

Zaprvé, téměř polovina vašeho života je stále před vámi. Zadruhé ženskost v současném světě již dávno neznamená schopnost rodit. Přesto tyto a jiné obskurní obavy způsobují, že ženy jsou vystrašené když se u nich objeví první příznaky klimakteria. A čím větší je čert namalovaný na stěnu, tím větší budou problémy i ve skutečnosti. Ne netvrdím, že to bude snadné, ale když se na to připravíte, pokud vyslovíte vaše skryté obavy, pokud se stanete samy sobě psychologem, bude to podstatně jednodušší.

Položte si následující otázky:

  • Začala jsem stárnout na moje 40-té narozeniny? Samozřejmě, že ne. Stejně jako první příznaky menopauzy neznamenají, že začínáte stárnout.
  • Chci ještě děti? – pravděpodobně většina 50 ročních dám odpoví „ne“
  • Co se od nynějška změní? – Je to individuální, ale s největší pravděpodobností nic, nebo to půjde do plusu. Když už děti vylétly z hnízda, budete mít více času pro sebe, můžete začít zdravě žít, sportovat, nebo si jen tak užívat života. Konečně si můžete užívat intimní chvíle s partnerem, aniž byste museli přemýšlet nad tím, jestli jste si dali tabletku a obávat se nežádoucího otěhotnění. Vyvážená strava bohatá na kalcium a tělesná aktivita udělá zázraky s vaší pletí i postavou, na což mnoho dám v tomto věku nemyslí a proto v šedesátce můžete být za „kočku“ s mnohem menším úsilím, než jaké byste museli vyvinout v kategorii „dvacítek“.

⭐ Doporučené přípravky

V současnosti je v našich lékárnách i eshopech se zdravou výživou k dispozici nespočet volně dostupných přípravků na zmírnění příznaků klimakteria a menopauzy. Některé z nich vám v přehledné tabulce přináším, usnadní vám to orientaci, ať už jde o složení, účinky nebo cenu přípravků.

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (19 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..