Menopauza – jaké jsou její první příznaky, kdy se projevuje a vše co byste ještě o ní měli vědět

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 0

Menopauza – návaly horka, pocení, bolest hlavy a jiné neduhy – většině žen napadne v souvislosti s ní právě toto. Ale pravdou je, že menopauza má i řadu výhod. Že nevěříte ?! Čtěte dál.

Dozvíte se nejen co to je menopauza, v jakém věku vás zastihne, jaké jsou její první příznaky, zda na ni existují léky, ať už klasické tabletky nebo nehormonální, založené na přírodní bázi, popřípadě bylinky, ale vám prozradím i to, jaké jsou její sluneční stránky.

💡 TIP na produkt - Menopauza s jetelem
HERBEX Menopauza s jetelem 20x3g n.s.
 • kombinace dvou bylinek
 • jetel tlumí příznaky jako pocení, návaly horka, podrážděnost
 • třezalka pomáhá udržet emocionální rovnováhu a pozitivní náladu

💡 TIP č.1: 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin💡 TIP č.2: poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma💡 TIP č.3: léková karta funguje také na eshopu💡 TIP č.4: aktuální akce → najdete zde

Co je to menopauza

Menopauza neboli Klimakterium je přirozené období v životě ženy, kdy dochází k vyhasínání funkcí vaječníků. Toto vede k postupným změnám v rovnováze pohlavních hormonů zodpovědných za menstruační cyklus. Menopauza je označení pro poslední menstruační krvácení v životě ženy. Biologicky podmíněn věk pro menopauzu je v současnosti mezi 45. – 54. rokem života ženy. Po menopauze nastává další období, které označujeme jako postmenopauza, počítá se od doby, kdy menstruace nenastala alespoň rok.

Jak dochází k těmto změnám?

Stárnutí vaječníkůZa procesy probíhající ve vaječnících jsou zodpovědné dva stimulující hormony FSH a LH, které produkuje a uvolňuje hypofýza. V první polovině cyklu se FSH začne zvyšovat, což zvyšuje i produkci estrogenu a spouští ovulaci. Uprostřed cyklu se zvyšuje úroveň LH, což způsobí prasknutí folikulů, což vede k uvolnění oocytu. Ve druhé polovině cyklu se produkuje progesteronový hormon. Samozřejmě, toto se zcela mění v závislosti na tom, ve kterém období klimaxu se nacházíte.

V prvním období se snižuje hladina progesteronu, protože oocyty začínají stárnout, už nedozrají a vytvoří se jednofázový cyklus, důsledkem čehož je nepravidelné krvácení. V následujícím období se zcela zastaví ovulace v důsledku snižování cirkulace a snížení velikosti vaječníků. Od tohoto okamžiku, je syntéza estrogenu zastavena, ale vaječníky kupodivu nepřestanou fungovat a zaklesnou se v mezipoloze ve stavu androgenů, které jsou základem pro produkci mužských pohlavních hormonů.

Jaké jsou její příznaky

Příznaky klimakteria dělíme do tří skupin:

 • krátkodobé – sem patří návaly horka, pocení, kolísání nálady, poruchy koncentrace, poruchy menstruace. Návaly a pocení jsou často spojeny s pocitem bušení srdce. Tyto příznaky se objevují v prvních měsících po menopauze.
 • v druhé fázi klimakteria přibudou další nepříjemné příznaky a postihují poševní sliznici, což se projeví pocitem suchosti a pálení. Bývají postiženy dolní části močových cest, s čímž souvisí opakované infekce, neschopnost udržet moč.
 • poslední, třetí skupinu tvoří nejvýznamnější příznaky z dlouhodobého nedostatku estrogenů, a to jsou poruchy kardiovaskulárního systému se zvýšeným rizikem infarktu, náhlé mozkové cévní příhody a v neposlední řadě osteoporóza. Toto závažné onemocnění je způsobeno nadměrným úbytkem kostní hmoty, což má za následek zvýšenou lámavost kostí, zejména stehenní, zápěstí a obratlů. (zdroj)
💡 TIP - otestujte, zda jste v menopauze
Test na menopauzu KlimaSei 2ks

Pokud si nejste jistá, zda se u vás hlásí první příznaky menopauzy, doporučuji vám vyzkoušet novinku, která je již dostupná na našem trhu pod názvem Menopauza test. Funguje na stejném principu jako kterýkoliv těhotenský test. Test vám ze vzorku moči rychle a jednoduše zodpoví na otázku, zda už překonáváte období menopauzy.

Pokud se chcete otestovat, doporučuji zkusit test na menopauzu KlimaSei. Za cenu 379 Kč ho prodává známá internetová lékárna Pilulka.cz.

Jak dlouho trvá

Klimakterium znamená období 10 – 15 let, které uzavírá plodný věk ženy a uvede stáří. Není však možné přesně vědět, co je spouštěčem tohoto jevu, a je velmi zajímavé, že ve světě zvířat ani neexistuje. Je jisté, že hormonální změna souvisí s počtem životaschopných folikulů. Vynecháním menstruace se eliminuje folikulární hormon – známý jako estrogen. Menopauzou je datum posledního menstruačního období. U většiny žen menstruace nezmizí z jednoho okamžiku na druhý, ale postupně se stává stále nepravidelnější nebo vzácněji. Negativní psychologické symptomy provázející menopauzu jsou většinou charakteristické pro toto období.

S rostoucím průměrným věkem, se posouvá i čas menopauzy, ale normálně se pohybuje mezi 45 a 54 let věku. Před menopauzou se objevují nepříjemné návaly horka, spánek se může stát povrchním a časté je nucení na močení. Současně se může snížit i libido. Obecně jsou to příznaky, o kterých ví každý a s ukončením přechodu většina těchto symptomů zmizí.

Dá se menopauza léčit?

Během klimakteria se aplikuje hormonální substituční léčba nebo je důležité užívat fytoestrogeny i vápník. Součástí vašeho denního programu by se mělo stát pravidelné cvičení, doplňujte vitamíny D a K, důležitá je zdravá, vyvážená výživa a udržování hustoty kostí doplněna o léčbu nepříjemných symptomů. Doporučuje se konzumovat hodně vlákniny a věnovat dostatečnou pozornost naší hmotnosti, dámy po menoupaze jsou často náchylné k přibírání. Pravidelné gynekologické screeningové testy jsou nepostradatelné, včetně mamografie!

💡 Co je hormonální substituční léčba

Hormonální substituční léčba (ženskými sexuálními hormony estrogeny a progestogeny) je uznávanou léčebnou metodou pro ženy v přechodu a v období po něm. HSL jednak pomáhá odstraňovat mnohé ze symptomů, které doprovázejí menopauzální období, na druhé straně má preventivní účinky při vzniku a vývoji postmenopauzální osteoporózy. Evidentní redukce kardiovaskulárních chorob u postmenopauzálních žen užívajících HST hovoří jasně ve prospěch této léčby.

Příznivé účinky estrogenů na léčbu “návalů” a nočního pocení poprvé byly prokázány v roce 1951. Od té doby se staly lékem volby v léčbě klimakterického syndromu. V terapii se používají přirozené ženské estrogeny, jejich deriváty, nebo konjugované estrogeny získané z moči těhotných klisen. (čti více)  

💡 TIP na produkt - Minapent
Minapent se šalvějí 60 tbl.
 • výživový doplněk, založený na přírodní bázi
 • nehormonální lék
 • bezpečný i při dlouhodobém užívání
449 Kč
Minapent v eshopu ProZdravi.cz

💡 TIP č.1: desetitisíce pozitivních hodnocení zákazníky💡 TIP č.2: více než 200 výdejních míst po celé ČR💡 TIP č.3: blesková doprava, zboží může být doručeno ještě tentýž den💡 TIP č.4: cena dopravy zdarma při objednávce nad 1500 Kč

Přechod je jen přechodný stav

Přechod je jen přechodný stav.

Nejčastější otázky a odpovědi

Menopauza je tématem, kterou se zabývá nejedna diskuse a nejedno internetové fórum. Vybrala jsem pro vás některé z nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se klimakteria a menopauzy, možná bude mezi nimi i otázka, na kterou jste hledali odpověď Vy.

❓ Menopauza a těhotenství – lze je zaměnit?

Nevolnost, problémy s tlakem, výpadek menstruace. Jak jistě správně tipujete, právě jsme jmenovali některé z příznaků těhotenství. Jenže ženy ve věku po čtyřicítce by měli zpozornět, protože stejným způsobem se projevuje i přicházející menopauza. K tomu můžete také připočítat náhlou únavu, problémy s tlakem a změny nálad. Mnoho žen v tomto období si proto myslí, že se dostali do času menopauzy a čeká je další velká životní změna.

Jenže právě teď by měli zpozornět, protože zároveň přichází i větší šance pro náhodné otěhotnění. Sice věkově už nejsou vaše vajíčka tak kvalitní, ale když si s manželem přestanete dávat pozor, právě kvůli nepravidelné menstruaci může dojít k neočekávanému početí. To se navíc zamaskuje za další známky přechodu a vy žijete v nevědomosti z toho, co vás čeká.

❓ Menopauza v 40-ce?

Asi u 1 až 2 procent žen se menopauza objeví ještě před dovršením 40. roku. Tento jev je známý jako předčasná menopauza, jejíž symptomy jsou stejné jako u klasického přechodu a patří mezi ně např. změny menstruačního cyklu včetně neobvyklého krvácení, zvýšené pocení, návaly, problémy s močením, přibývání či výkyvy nálady.

❓ Menopauza a přibývání – vždy to platí, že “menopauza = plus kila”?

Přicházejí vždy ruku v ruce? Přibírání u žen po přechodu je velmi časté. Až 30% žen ve věku 50 až 59 let trpí nadváhou nebo obezitou. Po menopauze dochází k redistribuci tukové tkáně v důsledku trvale snížené hladiny estrogenu. Tuk z oblasti stehen a zadní části těla začíná ve zvýšené míře ukládat do oblasti břišní dutiny a tak dochází u žen ke změně gyniodného typu obezity na androidní s následnými zdravotními riziky.

Dalším faktorem souvisejícím s přibíráním po menopauze je věk. Ženy ve vyšším věku mají tendenci být méně aktivní, zároveň v důsledku vyššího věku klesá množství svalové tkáně, což způsobuje další zpomalení metabolismu a tedy ještě vyšší náklonnost k tloustnutí. Běžným obrazem bývá, že ženy které v mládí nikdy neměli problémy s nadváhou a nemuseli počítat kalorie či dbát na to, co jedí a v jakém množství, začnou mít po průchodu v důsledku stejného životního stylu problémy s nabíráním hmotnosti. Zatímco energetický příjem zůstává zachován, energetický výdej se v důsledku výše zmíněných změn v tomto období snižuje, dochází k pozitivní energetické bilanci, tedy k tloustnutí.

Nejdůležitější je prevence. Pokud jste neměli během života nikdy problém s přibíráním je pravděpodobné, že Vaše stravovací návyky nejsou optimální a stejně fyzická aktivita není pravidelná, protože Vás k tomu nic netlačí. Je proto vhodné, abyste upravili své stravovací návyky a abyste začali pravidelně cvičit ještě před tím než u Vás nastane menopauza a s ní související komplikace. Takto se aktivně připravíte na změnu.

💡 TIP: Zkuste Menox 45 – přípravek obsahuje účinnou kombinaci přírodních látek na problémy s menopauzou za skvělou cenu, výborný i na podporu libida, zmírňuje návaly horka, podráždění, pocení. ✅ Přečti si recenzi!

❓ Menopauza a hubnutí – je to vůbec možné?

Přibírání při menopauze není nezbytné. Kromě hormonálních změn stojí za přibíráním zejména nedostatek pohybu, odpočinku, nepravidelná a nezdravá strava, ale i psychická nerovnováha. Je tedy velmi důležité bojovat proti hormonálním změnám a udržet si zdravý životní styl. Základem hubnutí během přechodu je změna životosprávy – zdravě se stravovat, začít se více hýbat a být v psychické pohodě.

❓ Menopauza a vlasy – jak zabránit jejich zvýšenému vypadávání?

Pokud jste se smířili s daným faktem, tedy s menopauzou, ale chcete bojovat s doprovodnými znaky, jako je v tomto případě vypadávání vlasů, je načase změnit stravovací návyky a doplňovat konkrétní vitamíny, minerály a extrakty z bylinek. Určité druhy těchto látek mohou mít za následek rapidně zlepšení a vy menopauzou projdete bez újmy! Je však důležité tuto situaci nebrat na lehkou váhu a začít ji řešit od začátku. Pro vaše tělo budou v tomto období nejdůležitější fytoestrogeny, které se nacházejí ve vybraných potravinách nebo doplňcích stravy na vlasy pro ženy.

❓ Menopauza u mužů? Ano, andropauza!

Muži prožívají kolem padesátky podobné období jako ženy. Pokud u žen označujeme toto období jako menopauza, přechod, climacterium, u mužů tradičně mluvíme o tzv. andropauze, mužském přechodu, climacterium vířily. V novější medicínské literatuře se andropauza – syndrom mužského stárnutí označuje zkratkou LOH (LOH – Late Onset Hypogonadism).

Pokles testosteronu není takový náhlý, než u žen, proto ani příznaky andropauzy nejsou tak výrazné. To ale neznamená, že tato hormonální nedostatečnost nemůže být příčinou vážných zdravotních problémů. Pokles hormonů v andropauze mění zdatného, ​​optimisticky naladěného, ​​pozitivně myslícího muže na slabě výkonného, ​​pesimistického, depresivní naladěného, ​​negativistické muže.

Charakteristickým znakem je pokles sexuální touhy. Muži v andropauze se cítí dlouhodobě vyčerpaní, jsou nervózní a podráždění. Utlumují předchozí společenské kontakty, častěji zůstávají doma, ztrácejí zájem o nejbližší okolí, uzavírají se do sebe. Často mají pocity, že jejich okolí nechápe. I na malé podněty reagují podrážděně, jsou méně přizpůsobiví na měnící se situace. Ubývá svalová hmota, přibývá tuková tkáň, muži přibírají. Začínají jim řídnout kosti – dochází k osteoporóze.

💡 Primulus

Primulus (recenze)

 • “Multivitamin moderního muže”
 • díky svému složení posiluje imunitu, zvyšuje energii a pomáhá bojovat s příznaky mužského přechodu
 • podporuje přirozenou tvorbu testosteronu
 • afrodisiakální účinky, podporuje mužské libido
 • přečti si recenzi
Výhodně koupit Primulus v eshopu
 

Menopauzou život nekončí, nebo jaké jsou její výhody

Život menopauzou nekončí

Menopauzou život nekončí, právě naopak!

Ano, slíbila jsem vám prozradit něco i o slunečních stránkách menopauzy. Protože menopauza opravdu vůbec není prvním hřebíkem do rakve, stejně jako neznamená konec vaší ženskosti.

Zaprvé, téměř polovina vašeho života je stále před vámi. Zadruhé ženskost v současném světě již dávno neznamená schopnost rodit. Přesto tyto a jiné obskurní obavy způsobují, že ženy jsou vystrašené když se u nich objeví první příznaky klimakteria. A čím větší je čert namalovaný na stěnu, tím větší budou problémy i ve skutečnosti. Ne netvrdím, že to bude snadné, ale když se na to připravíte, pokud vyslovíte vaše skryté obavy, pokud se stanete samy sobě psychologem, bude to podstatně jednodušší.

Položte si následující otázky:

 • Začala jsem stárnout na moje 40-té narozeniny? Samozřejmě, že ne. Stejně jako první příznaky menopauzy neznamenají, že začínáte stárnout.
 • Chci ještě děti? – pravděpodobně většina 50 ročních dám odpoví “ne”
 • Co se od nynějška změní? – Je to individuální, ale s největší pravděpodobností nic, nebo to půjde do plusu. Když už děti vylétly z hnízda, budete mít více času pro sebe, můžete začít zdravě žít, sportovat, nebo si jen tak užívat života. Konečně si můžete užívat intimní chvíle s partnerem, aniž byste museli přemýšlet nad tím, jestli jste si dali tabletku a obávat se nežádoucího otěhotnění. Vyvážená strava bohatá na kalcium a tělesná aktivita udělá zázraky s vaší pletí i postavou, na což mnoho dám v tomto věku nemyslí a proto v šedesátce můžete být za “kočku” s mnohem menším úsilím, než jaké byste museli vyvinout v kategorii “dvacítek”.

⭐ Doporučené přípravky

V současnosti je v našich lékárnách i eshopech se zdravou výživou k dispozici nespočet volně dostupných přípravků na zmírnění příznaků klimakteria a menopauzy. Některé z nich vám v přehledné tabulce přináším, usnadní vám to orientaci, ať už jde o složení, účinky nebo cenu přípravků.

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků

názevUrčení and Nevýhodyprodejcecena
60 kapslí
Menoxin
Menoxin - recenze
➡️ komplexní přírodní přípravek
➡️ obsahuje rostlinné extrakty, které přispívají ke komfortu při menopauze
✅ přípravek na problémy s menopauzou za dobrou cenu
✅ přírodní složení, žádné vedlejší účinky
✅ certifikovaná výroba, vstupní kontrola surovin a výstupní kontrola kvality produktu
Nutraceutics.cz - eshop

⭐️ vynikající ceny
⭐️ doprava jen 39 Kč (při 2 kusech doprava zdarma)
⭐️ doručení do 24 hodin
💰 Sleva Nyní sleva 30% na nákup

319 Kč
Chci vědět víc
✅ recenze
60 tablet
SÉRÉLYS 60 tablet
SÉRÉLYS 60 tablet
➡️ podporuje menopauzální komfort
➡️ přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
✅ výživový doplněk na přírodní bázi
✅ obsahuje vitamín E
BENU.cz - eshop

⭐️ 15 000 produktů skladem, průměrná doba dodání je 24 hodin
⭐️ poštovné od 1499,- zdarma, osobní odběr v kamenných lékárnách zdarma
⭐️ léková karta funguje také na eshopu
⭐️ aktuální akce → najdete zde

639 Kč
Chci vědět víc

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..