Vše, co potřebujete vědět o lněném oleji + jaký má vliv na rakovinu, cholesterol, cukrovku a jiné

Zuzana Pelyová Téma 18. března 2021 5 Oleje a krémy, Plody

Lněný olej napomáhá k prevenci infarktu, bojuje proti zánětlivým onemocněním kloubů, snižuje bolest a otoky kloubů. Skutečným pomocníkem je jen panenský, za studena lisovaný olej, který je od okamžiku vylisování balený v tmavé láhvi a skladováno v chladu. Při jeho výrobě nesmí být použita filtrace, rafinace, nemá obsahovat žádné přídavné látky, konzervanty a vitamíny. Obsažené lignany (typy polyfenolů, které chrání buňky před účinky škodlivých volných radikálů) jeho pozitivní účinky zvyšují.

Lněný olej – navigácia v článku

Lněný olej za studena lisovaný

Co je to lněný olej

Přestože obsahuje nesmírné množství zdraví prospěšných sloučenin, není tak oblíbený jako dýňový či makový. Pro svou obhajobu je lněný olej nejbohatším zdrojem vitamínu E a Omega 3-mastných kyselin. Zaujme svou zlatožlutou barvou, která vzniká při lisování z lněných semen za studena. Ukrývá v sobě možství nenasycených mastných kyselin. Přidáním kovových sloučenin dokonce získáme rychle schnoucí lněnou fermež. Nachází uplatnění v kuchyni, ale zmíněnou lněnou fermež využíváme v domácnosti na konzervování dřeva.

Lněný olej semínka

Zlatavý lněný olej je účinnou pomocí jak předcházet ateroskleróze, infarktu a rakovině.

? Botanické okénko

Len setýLen setý (latinsky Linum usitatissimum) je až 150 cm vysoká bylina. Tato jednoletá rostlina se štíhlou, vysokou stonkem, která je v horní části většinou rozvětvený a střídavými, čárkovitými listy, má na konci stonky modré nebo bílé květy. Plody lnu setého jsou lesklé, tmavohnědé zrníčka ve tvaru slzy. Len je jen o něco větší než sezam.

Pěstuje se více než 7 tisíc let. Původně byl zpracováván na výrobu plátna. Léčivé účinky lnu byly známy již ve starověkém Řecku, předepisoval se při problémech s trávením. Na litr kvalitního oleje třeba 5 až 7 kilogramů lněných semen. Skutečným lékem je jen panenský, za studena lisovaný lněný olej.

Složení a obsah látek

Lněný olej je zdrojem vysokého obsahu lecitinu, minerálních látek a vitamínů. Překvapí, že obsahuje až 72% nenasycených esenciálních mastných kyselin. Navíc je zdrojem niacinu, který je důležitou součástí komplexu vitamínů B3. Obsahuje inulin, který čistí střeva a upravuje mikroflóru.

Seznam nejdůležitějších látek, které najdeme ve lněném oleji:

 • nasycené, mononenasycené a vícenásobně nenasycené kyseliny (omega 3)
 • vitamíny (B1, B2, C, E)
 • karoten
 • železo
 • zinek
 • lignany

Na co můžeme použít lněný olej?

Věděli jste, že lněný olej působí také jako mazadlo a projímadlo? To všechno kvůli obsahu glyceridů kyseliny linolové, linolenové, stearové a olejové. V medicíně se lněný olej zpracovává na různé masti a používá se např. s vápennou vodou na popáleniny nebo s draselným mýdlem a alkoholem proti revmatickým bolestem. Jelikož je všestranný, prospívá nejen zdraví, ale i vnější kráse.

Vnitřní použití lněného oleje:

 • do studené kuchyně – není určen pro tepelné zpracování (můžete jej tepelně zpracovat, ale ztratíte všechny hodnotné látky)
 • do salátů, jogurtu nebo tvarohu

Vnější použití lněného oleje:

 • jako pleťový olej
 • jako zábal či masku na vlasy
 • na masáž a maštění
 • jako tonikum na popáleniny

Konzumací lněného oleje dodáváte výživu zevnitř celému tělu. Obsažené esenciální mastné kyseliny vyživují i suché vlasy, lámavé nehty a samozřejmě i pokožku.

Účinky lněného oleje

Při pravidelném užívání lněného oleje dochází ke zrychlení metabolismu, který hraje i při hubnutí jednu z klíčových úkolů. Podílí se také na detoxikaci organismu. Rovněž působí preventivně na srdečně-cévní systém.

Jaké má lněný olej další účinky?

 • přírodní antioxidant
 • snižuje cholesterol
 • pomáhá při problémech s prostatou
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • doplňuje nedostatek energie a vitality
 • řeší problémy s pohybovým ústrojím způsobené věkem
 • pomáhá při revmatické artritidě
 • řeší problémy s ledvinami
 • zbavuje potíží v období menopauzy
 • utlumuje zánět střev a močových cest
 • napomáhá léčení kožních problémů
 • pomáhá při cukrovce typu 2
 • je antialergický
 • pomáhá při artróze
 • jemné přírodní projímadlo

 

Kromě toho jej můžete využít k  prevenci a léčbu aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vysokého krevního tlaku . Je znám svým antioxidačním a antitrombotickým účinkem. Působí preventivně a dokonce dokáže pomoci při léčbě cukrovky 2. typu. Rovněž pomáhá při léčbě autoimunitních onemocnění a je všeobecně dobře známé jeho příznivé působení na metabolismus žlučových kyselin a probiotickou mikroflóru střeva.

Jeho účinky oceníte i v těhotenství, zlepšuje totiž průchodnost porodních cest. Užívání se doporučuje od 8. měsíce těhotenství 1 kávovou lžičku denně.

? Věděli ste, že…

Dr. Johanna Budwig (německá biochemička 7-krát nominována na Nobelovu cenu) vícekrát dokázala, že využití lněného oleje v medicíně je daleko širší? Testovala ho jako protirakovinné léčivo. Její dieta kombinuje lněný olej nebo semena s tvarohem. Podle její teorie  může být postup rakoviny zvrácený tím, že se poškozené tkáně opět okysličí a nastartuje se růst zdravých buněk . Tento proces má spustit kombinace nenasycených mastných kyselin z lnu a bílkoviny z tvarohu.

Nejčastější otázky

Lněný olej je téměř neznámým řešením několika onemocnění. Je opravdu účinný vůči rakovině? Má tedy nějaké nežádoucí účinky? Je vhodný i pro ženy, které čekají miminko? U tématu lněného oleje vzniká několik otázek. Na ty nejčastější vám zodpovím.

❓ Účinkuje lněný olej s tvarohem vůči rakovině?

První, co mi napadlo, bylo, že kdyby to bylo tak jednoduché, už mají všichni zásobu lněného oleje a tvarohu. O protirakovinné účinky omega-3 mastných kyselin jsou však i vědecké důkazy. Mechanismus na redukci růstu nádorů a šíření rakoviny byla odhalen na základě studie uvedené v magazínu the Cancer Research z roku 2000, na který navázaly výzkumníci z Univerzity v Kalifornii.

Lněný olej s tvarohem

Laureátka na Nobelovu cenu Dr. Budwigová tvrdí, že se jí v mnoha případech podařilo vyléčit rakovinu. Podle ní léčba sestává ze změn ve stravě a výživě pacienta. Strava nesmí obsahovat žádné umělé přísady a žádné živočišné produkty, kromě bílých jogurtů nebo tvarohu.

Kombinace dvou látek podle Dr. Budwig:

 • lněný olej (lisovaný za studena) např.  Rapunzel BIO lněný olej
 • tvaroh nebo jogurt (s olejem se snadněji smíchává jogurt)

Kombinace mléčného produktu (jogurt nebo tvaroh) s lněným olejem poskytuje potřebnou výživu pro buňky na molekulární úrovni. Aby buňky dokázali zužitkovat mastné kyseliny z lněného oleje, ty musí být navázány na sirné bílkoviny, které se nacházejí v mléce.

Abych to shrnula. Nevěřím, že lněný olej účinkuje při všech formách rakoviny a bujení nádorů. No zároveň si myslím, že je dokonalým podpůrným řešením při pooperační léčbě a chemoterapii. A určitě je to vynikající prevence.

❓ Je lněný olej ideální pro těhotné ženy?

Užívaní lněného oleje v těhotenstvíPokud jste opatrná, je vhodný i pro těhotné ženy. Jeho pozitivní účinky na těhotenství a plod tkví ve zlepšení metabolických procesů v orgánech a tkáních. Každopádně, užívání lněného oleje by mělo být schváleno porodníkem nebo prenatálním terapeutem. Těhotné ženy by měly upřednostnit konzumaci lněného oleje před mletým lněným semenem, protože olej neobsahuje lignany s fytoestrogénovým účinkem.

Nejpozitivnější zprávou je, že lněný olej čistí cévy, což zlepšuje krevní oběh, a tedy i zásobování kyslíkem a živinami. Takovým způsobem se ženy v těhotenství vyhnou placentární nedostatečnosti (ta má za následek poškození nervového systému plodu, v nejhorším případě způsobuje smrt)

Upozorňuji, že s předávkováním se lněným olejem přichází riziko předčasného porodu, zejména ve druhém a třetím trimestru. Proto doporučuji dávkování lněného oleje zkonzultovat s odborníkem.

❓Je možné využít lněný olej i na dřevo?

Lněný olej má opravdu všestranné využití. Speciálně zpracovaný se dá použít i na impregnaci dřeva v interiéru i exteriéru. S jeho nízkou viskozitou proniká hluboko do dřeva. Nátěr lněným olejem vytváří v interiéru příjemnou atmosféru.

Lněný olej na dřevo?Tip pro lněný olej na dřevo

Lněný olej můžeme nanést štětcem, válečkem, hadříkem ale i namáčením na suchý a vybroušený podklad.

Olej, který nevsákne do 15 minut, setřeme suchým hadříkem, aby povrch nebyl lepkavý a lesklý.

❓Jaké má lněný olej nežádoucí účinky?

Samozřejmě, jak se říká všeho mnoho může škodit. Týká se to i lněného oleje. Držte se doporučení výrobce a neužívejte ho nadměrně. Vyhnete se tím nežádoucím účinkem ve formě trávicích problémů. Jak jsem výše zmiňovala, týká se to zejména těhotných žen, které by riskovaly předčasný porod.

Výhodné balení (+ ceny a kde je koupit)

Přestože mnoho supermarketů se dnes tváří jako prodejna se zdravou výživou, určitě bych si ověřila kvalitu i na internetu. Nesprávné skladovaný lněný olej může více uškodit než pomoci. V supermarketu kvalitu nevědí zaručit. Právě garanci kvality a originality zajistí specializovaný obchod. Pravděpodobně však chcete ušetřit, doporučuji tedy zakoupit si lněný olej na internetu. Kromě záruky kvality a spolehlivosti získáte přípravek i v dobré ceně. Větší balení se samozřejmě vyplatí. Pokud však chcete lněný olej jen vyzkoušet, pořiďte si ho v menším balení.

Je poměrně snadné jej zakoupit v kamenných prodejnách se zdravou výživou, ale i v lékárnách a supermarketech. Přesto ho nedoporučuji koupit nikde jinde než ve specializovaných obchodech. Samozřejmě, nejvýhodněji nakoupíte online na internetu. Já také preferuji koupi v online prodejnách, které už mám ověřené.

Lněný olej můžete najít ve více formách, dávám do pozornosti několik dalších olejů  ve vynikajícím eshopu ProZdraví, kde zvyknu nakupovat i já.

Užívání a dávkování

Lněný olej má všestranné využití. Za studena lisovaný olej lze použít do salátů, polévek, kaší, omáček, jogurtu a do těsta při pečení.

Vnitřní užívání

K užívání lněného oleje bychom si měli přivykat bychom si měli postupně. V první dny ho užívejte pouze ráno na lačný žaludek v množství jedné čajové lžičky. Další dny ho přidejte i na večeři, užijte ho asi dvě hodiny před spaním ve stejné dávce jako ráno. Po dvou až třech týdnech ho užívejte třikrát denně alespoň po dobu tří měsíců. Pokud vám samotný olej nechutná, přidejte ho do zeleninových salátů, kterým dodá jedinečnou chuť.

Upozornění: Těhotné ženy by měly upřednostnit konzumaci lněného oleje před mletým lněným semenem, protože olej neobsahuje látky, které by mohly těhotenství ohrozit.

Vnější užívání

Blahodárně působí na kožní problémy, stačí slabě pomazat problematická místa cca 2 krát denně. Doporučuji kombinovat s vnitřním používáním. Tímto získáte výživu zevnitř a zvenčí, čímž jeho účinky pro vaše tělo posílíte.

Skladování

Měl by se nacházet při teplotě 4 °C, jinak přijde do kontaktu s kyslíkem a zoxiduje.  Zásady správného skladování tohoto oleje jsou velmi důležité, protože při nesprávném skladování a následné konzumaci mohl vyvolat nádorové onemocnění.  Lněný olej sám produkuje volné radikály. Po otevření ho musíte zpracovat do čtrnácti dní. Pokud vás však už štípe, je to znamení, že olej je nepoužitelný a obsahuje karcinogenní látky.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Lněný olej jsem si zakoupila na přání mé mámy, která předtím vyzkoušela lněná semínka. O účincích lnu na lidský organismus jsem věděla právě od ní. Vyzkoušela olej a zvykla si na něj. Mně až tak nechutná. Ještě v zálivkách a v kombinaci s jogurtem se to dá sníst. Slíbila jsem sobě i jí, že musím najít vhodné řešení, jak do sebe dostat všechny látky, které lněný olej obsahuje.

Po pár dnech hledání jsem našla přípravek, a dokonce z ověřeného eshopu. Ve formě kapslí Jamieson z Dr.Max, které jsou čistě přírodního původu bez jakýchkoliv živočišných látek či umělých přísad.

 

Co ještě dodat na závěr? Asi nejlépe to shrnout. Lněný olej je skvělým řešením pro zachování zdraví, prevenci před závažnými onemocněními. V některých případech jsou potvrzeny jeho účinky v léčbě daných nemocí. Ocení ho budoucí maminky, i pacienti s kardiovaskulárními chorobami, ale i ti, kteří chtějí vyléčit svoji pokožku.

Použité zdroje informací:

Lněný olej semínka


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře

Zdravím ve spolek, mám rád lněný olej, často ho používám, vlastně i ostatní léčivé panenské oleje. Něco o nich i vím, a tak jsem si dovolil o těch nejvýznamnějších z nich také sepsat článek. U lněného oleje zmiňuji recept k prevenci rakoviny od Dr. Budwigové. Třeba to bude někomu z vás k užitku. Nedělám reklamu, jen pro svoji radost šířím osvětu. Koho to zajímá, najde můj článek tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0006.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..