Rybí olej – udržuje zdravé srdce, chrání před rakovinou, zlepšuje činnost mozku a stav pokožky

Zuzana Pelyová Téma 7. července 2021 0 Kapsle, Oleje a krémy

Rybí olej, který známe z dětství nám neevokuje zrovna nejlepší vzpomínky, ale jeho pravidelná konzumace snižuje riziko infarktu a ostatních kardiovaskulárních onemocnění na minimum. Zatímco seveřané a Japonci dosahují v konzumaci ryb vyhovující hodnoty, my nedosahujeme ani desetinu potřebného množství. Proto častěji saháme po doplňcích výživy, které zdraví prospěšný rybí olej obsahují.

Rybí olej – navigace v článku

 

Rybí olej v kapslích

Co je to rybí olej?

Rybí olej je forma mastné kyseliny, která je odvozena z tkání tučných ryb. Obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny včetně eikosapentaenové kyseliny (EPA) a dokosahexaenové kyseliny (DHA).

 Vysoce purifikovaný rybí olej je excelentním přírodním zdrojem vitamínů A a D a omega-3 mastných kyselin.  Olej je vhodný k užívání zejména během zimního období, kdy se nevytváří dostatek vitaminu D v pokožce působením slunce.

Něco málo o zdroji rybího oleje

Ryby z chladnějších moří jsou na omega-3 nenasycené mastné kyseliny mnohem bohatší než sladkovodní ryby. Obzvláště bohaté na zmíněné mastné kyseliny jsou zejména makrela, sleď, pstruh, tuňák, losos, treska, sardinky, šproty, ale najdete je i v tresčích játrech či velrybím tuku.

Rybí olej jako zdroj omega 3

Rybí olej podporuje zdravý profil krevního cholesterolu a správnou hladinu koncentrace triglyceridů v těle.

Složení rybího oleje a co všechno obsahuje

Rybí olej primárně obsahuje omega 3 mastné kyseliny, avšak často je kombinován právě s vitamíny A a D. Hlavními funkčními látkami jsou EPA a DHA (kyselina eikosapentaenová a kyselina dokosahexaenová). Přispívají ke správné funkci srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přívodu 250 mg EPA a DHA. V jedné čajové lžičce je celá denní doporučená dávka těchto výživných látek.

 

Účinky oleje na lidský organismus

Kvalitní rybí olej poskytuje účinnou prevenci a pomáhá při léčbě osteoporózy, prevenci rakoviny a autoimunitních onemocnění. Olej je dezodorizovaný – zbavený zápachu po rybách, neutrální chuti, vhodný k přímému užívání nebo jako přídavek do studených jídel.

VITAMIN D přispívá:

 • k normální hladině vápníku v krvi
 • ke správnému vstřebávání / využití vápníku a fosforu
 • k udržení zdravých kostí a zubů
 • k udržení správného fungování svalů
 • ke správnému fungování imunitního systému

VITAMIN A přispívá:

 • k normálnímu metabolismu železa
 • k zachování zdravých sliznic
 • k udržení zdravé pokožky
 • k udržení dobrého zraku
 • ke správnému fungování imunitního systému

Kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívá:

 • k normálnímu vývoji zraku kojenců do 12 měsíců věku
 • k normálnímu vývoji očí plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem.
 • k normálnímu vývoji mozku plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem.
 • k udržení normální činnosti mozku
 • k udržení dobrého zraku
 • k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi

Užívání rybího oleje má význam zejména pro ženy po menopauze. Studie se podívali na důsledky příjmu polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem na hustotu kostí a rovnováhu vápníku. Zjistili, že ty ženy, které přijímaly větší množství mastných kyselin podporovaly zdraví kostí.

Použití

Rybí olej je vhodný primárně na vnitřní užívání. Rybí tuk je známý a pro naše tělo prospěšný zejména kvůli vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin, které pozitivně ovlivňují například zdraví kardiovaskulárního systému, chrání před rakovinou, zlepšují činnost mozku a stav pokožky. Jsou v něm rovněž zastoupeny i důležité vitamíny A, D a E.

Omega 3 mastné kyseliny jsou v rybím ruku i účinnými protizánětlivými látkami, prospěšné při kloubních chorobách či psoriáze. Studie ukázaly, že u lidí s revmatickou artritidou dochází k menším otokům a ztuhnutí kloubů, konzumací rybího tuku se tak snižuje i potřeba užívání protizánětlivých léků.  Rybí tuk může zmírňovat i menstruační křeče a omega 3 mastné kyseliny mohou snižovat závažnost duševního onemocnění schizofrenie a pomáhat při úpravě dyslexie u dětí.  Účinný může být jako prevence rakoviny tlustého střeva.

Nejčastější otázky

O účincích rybího oleje při onemocněních a prevenci víme. No stále je několik nezodpovězených otázek a ty nejdůležitější odpovědi na ně si můžete zde přečíst.

❓ Působí skutečně rybí olej jako antidepresivum?

 Konzumací rybího oleje podporujeme zvyšování hladiny serotoninu v těle, který je často nazýván i hormon dobré nálady.  Většina lidí má ve stresových obdobích zvýšený příjem těžkých sacharidových jídel, které okamžitě zvedají jeho hladinu. Rybí olej je však přirozenou podporou vlastní hladiny serotoninu v těle, který pomáhá zvládat stres.

❓ Mohou ho užívat těhotné ženy a kojící matky?

Rybí olej mohou užívat i těhotné ženy a kojící matky, avšak jeho dávkování se snižuje na poloviční hodnotu. Namísto polévkové lžíce si vezměte čajovou.

❓ Je vhodný pro děti?

Je vhodný i pro děti od 3 let. Jeho dávkování je však uzpůsobeno podle věku dítěte. Děti od 3 let mohou užívat polovinu kávové lžičky rybího oleje, kdežto dětem starším 6 let můžeme dávkovat celou čajovou lžičku oleje denně.

❓ Proč je takový drahý?

Cena ryb je poměrně vysoká a nemluvě o zpracování rybího oleje, aby v něm zůstaly všechny kvalitní a výživné látky. Cena je tedy adekvátní ke kvalitě přípravku.

❓ Jak rozpoznat kvalitní rybí olej?

↳ Ten nejkvalitnější je i poměrně drahý. Vysoce purifikovaný rybí olej z tresčích jater je bez aditiv, bez konzervantů a je to čistý, přírodní produkt. 1 polévková lžíce kvalitního rybího oleje obsahuje: EPA: 350mg, DHA: 400mg, vitamín A: 5000 I.U., vitamin D: 500 I.U. Jak tedy poznat ten kvalitní?

 • na trhu je většinou dostupný rybí olej z celých ryb, který obsahuje zanedbatelné množství vitaminů A a D, proto je firmy ani neuvádějí na obalech
 • v kvalitním oleji se vitaminy nacházejí, jsou popsány a definované výrobcem na etiketě nebo krabici a výrobce také uvádí jeho správné dávkování kvůli denní doporučené dávce
 • každopádně ho doporučuji skladovat na tmavém místě do 22 °C, aby nedošlo k jeho znehodnocení

Porovnání rybích olejů

Při poměrně velkém množství rybích olejů, které se liší objemem a cenou, je důležité prohlédnout si kvalitu. Nejlepší jsou informace a recenze rybího oleje od známých, případně od rodiny.

Rybí olej můžete zakoupit i v kamenných prodejnách. Já však upřednostňuji pohodlí a lepší cenu. Nakupuji pouze ve známých a ověřených obchodech.

V jejich případě mám jistotu nejen nejlepší možné ceny, ale zejména garanci kvalitního a originálního výrobku. Nenechte se zlákat nižší cenou, častokrát na to můžete doplatit koupí nekvalitního výrobku.

Užívání a dávkování

Rybí olej se užívá vnitřně, buď jako prevence nebo ve formě kúry. Mohou jej užívat i těhotné ženy a kojící matky, avšak jeho dávkování se snižuje na poloviční hodnotu. Namísto polévkové lžíce si vezměte čajovou.

Je vhodný i pro děti od 3 let s dávkováním stanoveným podle věku dítěte. Děti od 3 let mohou užívat polovinu kávové lžičky rybího oleje, kdežto dětem starším 6 let můžeme dávkovat celou čajovou lžičku oleje denně.

 • Podpora zdravého životního stylu – dospělí: 1 čajovou lžičku (2,5ml) denně s jídlem
 • Při onemocnění – dospělí: polévkovou lžíci (5ml) denně spolu s jídlem
 • Užívání rybího olej pro děti do 3 let: Jen doporučení pediatra
 • Užívání rybího olej pro děti od 3 let: 1/2 kávové lžičky (1,0ml) denně spolu s jídlem
 • Užívání rybího olej pro děti od 6 let: 1 čajovou lžičku (2,5ml) denně spolu s jídlem

Dá se koupit rybí olej určený pro děti, budoucí maminky, pro starší lidi a podobně. Často bývá doplněn o některé vitaminy a minerály (nejčastěji vitamin B12 nebo kyselinu listovou či vápník). Vybírat byste měli podle toho, v jaké formě se vám lépe rybí tuk konzumuje. Někdo upřednostňuje spolknutí tabletky, jiní zase raději trochu oleje na lžičce. V nabídce jsou CADT tabletky i tekutý rybí olej s různými příchutěmi, takže se nemusíte bát odporného rybího zápachu.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Do domácnosti si vybírám opravdovou kvalitu. Rybí olej je takovou trochu nepříjemnou vzpomínkou z dětství, proto upřednostňuji buď ochucený rybí olej nebo zbaven chuti a vůně.

Beru ho jako prevenci proti různým nemocem.  Rybí olej ale také působí na budování svalové hmoty v rychlejším tempu. Kromě toho podpoří i trénink, co vždy uvítám.  A co je nejdůležitější, doplňování rybího oleje posílí celkové zdraví, což je klíčem k realizování cvičení během delšího časového období.

Často se však setkávám s negativními reakcemi na rybí olej, že navzdory příchutím nebo zbavení chuti je pro lidi běžné olejové skupenství nepříjemné na užívání. Nuže, proto je tu i jiná forma, jakou můžete svému tělu dopřát hodnotné látky.

Použité zdroje informací:

 

Rybí olej

 


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..